| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti voi despre asta...
In 9/11 va mai aduceti aminte pozele cu oamenii care se aruncau pe geam. cred eu, ca preferau aia decat sa arda in chinuri(in locul lor as fi facut la fel). Dar, dupa "religiosi", aia au ajuns in iad? ca s-au sinucis? Pai atunci nu e dzeu un ipocrit ca i-a pus sa faca asa alegere?

Parerea mea, al "iubitor" a fost cam nesimtit, gresesc?

37 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Parerea mea este ca voi nu intelegerti pe ce lume traim. Tot il acuzati pe Dumnezeu de ce se intampla pe pamant insa nu ati inteles care este STAREA acestuia (pamantului) de la Adam si Eva. Pamantul a fost DAT spre ADMINISTRARE primei familii create DAR aceasta a cedat dreptul de ADMINISTRATOR, (Dracului, Satana, Lucifer) prin pacatuire. Dumnezeu NU poate INTERVENII decat LA CEREREA individuala si doar a celor care au facut CONTRACT cu El. Cei ce au facut Contractul cu Dumnezeu sunt cei care RESPECTA LEGEA MORALA si CREDINTA LUI Isus Hristos. Deci GRSESTI fara sa stii ce vorbesti, nestiinta te indeamna sa acuzi fara sa stii care este realitatea.
Dumnezeu NU actioneaza decat INDIVIDUAL si la cerere. Si pentru confirmare am sa-ti spun ca de exemplu: la cutremurul din 1977, NU a murit nici un om dintre cei care au facut "contract" cu Dumnezeu. La revolutia din 1989 NU a murit nici un om. Fi sigur ca si in 9/11 septembrie, la New York nu a murit cineva care nu trebuia sa moara.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Tu de unde ai invatat istorie? cand treceau aia cu tancurile peste copii in 89(copii sa zicem ca sunt cei mai puri, de ce nu au fost salvati)? numai stii? si cum naiba nu a murit nimeni in revolutie? doamne fereste. lasa biblia si apucate de istore.

acum mai nou dzeu nu are treaba cu pamantul ci satana, mda, ce puteati sa spuneti si voi ca sa fie credibil. oricum nu cred in nici unul, nu dau vine pe dzeu pentru ce se intampla pentru ca nu e unu. zic chestiile asta ca sa se vada ca lipseste unul.
SI in final ca sa vezi cat de patetic poate fi un om religios si cat de rai sunteti, "Fi sigur ca si in 9/11 septembrie, la New York nu a murit cineva care nu trebuia sa moara". cum ateii sunt "rai" ca asa ne vad toti religiosi, am dreptate cand zic, ca voi sunteti cei mai rai de pe Pamant.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Tot il acuzati pe Dumnezeu de ce se intampla pe pamant insa nu ati inteles care este STAREA acestuia (pamantului) de la Adam si Eva."

Nu-l il tot acuzam pe barbosul tau de diverse, pentru simplul fapt ca nu poti acuza pe cineva inexistent, ideea e ca perspectiva prin care voi sustineti existenta lui, este una de-a dreptul penibila.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Dar copii care mor dupa 2-3 luni de la nastere in chininuri(cancer, boli ale inimii...) ei au putut sa FACA CONTRACT cu Dumnezeu si NU au vrut?!

Dar cineva aflat intr-o depresie?
Cum se explica?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu are cum sa explice, dar fata de stiinta, noi macar nu ne mintim singguri, ca lasa ca stim noi, dar "nu intelegeti".

| Inferno a răspuns (pentru danut):

"Tot il acuzati pe Dumnezeu de ce se intampla pe pamant..."
Inseamna ca nu ai inteles intrebarea. Era acuzat Dumnezeu pentru ca a trimis in iad niste oameni nevinovati, iar asta nu are legatura cu pamantul.

| fllu07 a răspuns (pentru danut):

Pe ce iti bazezi informatiile despre cutremurul din 77 si revolutia din 89?

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru danut):

Mi-ai dat "mindfuck"(începe să-mi placă termenul) cu 77/89/911.

http://www.youtube.com/watch?v=cksaKPMDmEE

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Au murit cei care nu "au facut contract" cu el, dar asa le-a luat sansa sa faca vreodata, deci, tot naspa e.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Sunt scuze tampite nu ai ce-i face, tot tipul se gaesste o scuza noua pentru moartea cuiva

| danut a răspuns (pentru fllu07):

Pe implicarea directa in fluxul de date.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Nimeni, INCA nu a ajuns in IAD. Dumnezeu spune ca moartea asta este doar un somn pana la vremea rasplatiri sau judecati.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Fiecare cu opinia lui.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tu de unde ai invatat istorie?"
Difereanta dintre mine si tine este ca eu am trait si facut ceea ce tu inveti.
Nimeni nu a trecut peste vreun copil cu tancul. In rest gandesti ca unul care "invata" istorie.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru copii care mor la..luni RASPUND parinti lor. Pentru cei cu depresie (adica nebuni) Dumnezeu hotareste.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu poti sti ce a fost in mintea fiecaruia. Tu ai auzit de talharul de pe cruce? Oare cati au luat hotarari fundamentale privind relatia lor cu Dumnezeu in acele momente? Poate in restul vietii lor nu ar fi luat acele hotarari din in acele momente e posibil sa fi schimbat cu 180 de grade sensul existentei lor. Acele evenimente care poate i-au facut sa piarda un anumit numar de ani pe planeta asta dar poate si-au castigat vesnicia. Numai Dumnezeu stie.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Ai dreptate, nimeni nu a ajuns inca in iad si nici nu o sa ajunga, e imposibil sa ajungi in locuri imaginare.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ok, tu ai fost langa mama mea cand a vazut asta, nu stiam ca poti fi peste tot in acelasi timp. am uitat ca poti face asta. tu crezi tot ce se scria in ziare sau ce se zicea la tv atunci, de aia nu crezi asa ceva. cand incepeau sa se impuste ca idioti pe strada si nu stiau cine cu cine se impusca, sau cand nu se bea apa de la robinet ca era otravita. ori ai fost pe munte ori crezi orice zice media.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dragule, am fost pe 21 decembrie, seara, 1989 la Universitate, pe 23 decembrie in Drumul Taberei, Ghencea si Anteriana, etc. De mamica ta nu stiu nimic, apa am baut doar de la robinet si uita ca inca traiesc iar pe munte nu am mai fost de 10 ani.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Asa este, iadul va fi, cand va fi, pe TOT pamantul (mult nu mai este).

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Observ ca esti ca un religios, tot pe ata o tii. oricum, sa stii omeni au murit, din pacate au murit degeaba ca tara tot de rahat este. ciao

| danay72 a răspuns:

Iadul in Biblie se refera la moarte, nu chin vesnic. Apocalipsa21:8.Apoi,Dumnezeu sufera cand vede ca un om de disperare, s-a aruncat.In nici un caz El nu gandeste ca oamenii, pentru ca este iubire. 1Ioan4:8

| milan9 a răspuns:

Contrar ereziilor spuse de @fllu- care e inflentat de falsele teorii iehoviste, adevarul este cu totul altul. Unul ramas nenschimbat in acord cu profetiile Mantuitorului despre Biserica Sa.

Toate problemele şi neînţelegerile legate de unitatea Sf. Treimi (trei ipostasuri care au aceeaşi FIRE sau NATURĂ divină) vin doar din neînţelegerea Jertfei şi a ASUMĂRII "ROLULUI" pe care Fiul lui Dumnezeu l-a avut în lume!

Acest "ROL" asumat de bună voie SCHIMBĂ toate raportările Fiului către Tatăl, este asumarea unei "inferiorităţi" (care ţinea de firea umană asumată temporar ŞI NU DE CEA DIVINĂ! )

Dumnezeu Fiul este de aceeasi NATURA cu Tatăl, nicidecum inferior Tatălui.
În "ROLUL" ASUMAT DE BUNĂVOIE prin întrupare (în acelaşi timp rămânând şi Dumnezeu), El S-a jertfit şi S-a smerit, în faţa tuturor, a oamenilor, dar şi în raport cu Tatăl, pentru a duce până la capăt "rolul" asumării întregii umanităţi asupra Lui.

| milan9 a răspuns:

Referitor la intrebare, Vesnicia este o realitatea pentru TOATE sufletele, dar LIBERTATEA este cea care decide acest loc (fericire/nefericire) si nu Dumnezeu!

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt vesnice.
Referitor la locul de nefericire ("Sheolul", sau "Iadul"), Sf. Scriptură delimitează clar acest loc:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns:

Unde au ajuns acei oameni despre care intrebi tu, nu ne putem exprima. Toate faptele vietii lor vor conta, nu doar ultima.

Pentru o mai buna lamurire privitor la acel loc despre care intrebi, iată, potrivit Sfinţilor Părinţi, mucenici, teologi si episcopi de la inceputul crestinismului, iadul poate fi inteles SI intr-un alt mod decat cel al unei dimensiuni fizice. Ar fi astfel vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv.

In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel, focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.

Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.

| milan9 a răspuns:

Unii, prin prisma religiei diferite de creştinism, afirmă în mod greşit că în Apoc. 21, 8, "moartea a doua" ar avea sens propriu, dar ei scapă intenţionat din vedere faptul că Scriptura este plină de metafore, de la începutul ei şi până la sfârşitul ei (iar Apocalipsa este formată in mod special NUMAI din metafore!)

Dacă apostolul a spus „moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară „a doua"? Doar pentru ca trupul să mai fie înviat pentru vreo câteva ceasuri şi apoi să moară iar? Nu putea fi „rezolvată" problema de la început?

Dar "moartea a doua" se referă insa doar la "pierderea", COMPROMITEREA SUFLETULUI, nefericirea lui veşnică, esecul libertatii lui, ratarea tintei!

Pentru lămurire, Biblia oferă zeci și zeci de exemple care vorbesc în mod concret despre veşnicia locurilor sufletelor, atât a celor bune cât şi a celorlalte...

| milan9 a răspuns:

In primul rand, sufletul nu moare. Dumnezeu NU şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.
Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet ALEGE SINGUR, fericirea sau nefericirea, nu ca amplasament ci ca stare a sufletului prin implinire sau neimplinire.
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

În primul rând, Dumnezeu este Iubire şi a creat totul pentru VEŞNICIE. Sufletele sunt vesnice. Noi avem privilegiul dar şi responsabilitatea de a ne "configura" şi alege starea acelei veşnicii. Nimeni altcineva în locul nostru.

| sublime89 a răspuns:

Intrebarea e, cum a permis d-zeu, ca in tara cu cei mai multi crestini din lume, niste musulmani fanatici sa deturneze atatea avioane si sa omoare 3000 de americani? Ca apoi aceasta intamplare sa duca la alte nenumarate razboaie si conflicte, dintre care multe continua si azi, in care sa moara si mai multi oameni complet nevinovati. Aici e vorba de sute de mii. Eu, daca as fi fost in locul cretinului de George W. Bush, in loc sa declar ca SUA porneste intr-o cruciada impotriva musulmanilor, m-as fi gandit putin la problema naturii sau a existentei propriului meu zeu in care am crezut cu atata tarie pana atunci. Dar si un cimpanzeu era capabil de o gandire mai profunda decat Bush, asa ca nu are rost sa-i ceri prea multe.

| anonim_4396 explică (pentru sublime89):

Am observat ca din ce in ce mai mult religiosi o las balta cu dzeu conduce pamantul ci satana, asa au scuze pentru toti oamenii care mor in accidente. ce o sa mai fie dupa? laughing, extraterestii, ca nu cred in dzeu, de aia murim de cancer

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, iar pentru faptul ca satana conduce d-zeu, sunt vinovati tot oamenii. Orice s-ar intampla, vina trebuie aruncata asupra noastra, ca nu cumva sa-l suparam pe zeu. laughing

| cerveau a răspuns (pentru sublime89):

"Intrebarea e, cum a permis d-zeu, ca in tara cu cei mai multi crestini din lume, niste musulmani fanatici sa deturneze atatea avioane si sa omoare 3000 de americani?"

Raspunsul e simplu, Dumnezeul adevarat este cel al musulmanilor, crestinii sunt necredinciosii ce trebuie exterminati.

"a apoi aceasta intamplare sa duca la alte nenumarate razboaie si conflicte,"

Americanii ar fi facut razoi oricum, cu sau fara acest atentat tot ar fi facut invazii pentru inlaturarea dictatorului, care din intamplare are o tara bogata in petrol.

| sublime89 a răspuns (pentru cerveau):

"Dumnezeul adevarat este cel al musulmanilor". Ma cam indoiesc, tinand cont de catastrofa in care se afla atatea tari musulmane. Nu se prea vede nicaieri zeul lor.

Tu vorbesti despre Irak, dar atentatele din 11 septembrie au dus in primul rand la razboiul din Afganistan impotriva talibanilor, care n-au avut nici dictator de inlaturat si nici petrol.

| cerveau a răspuns (pentru sublime89):

Avem Qatar, care nu o duce prea rau, este formata dintr-o populatie majoritar musulmana si putem spune ca Allah a avut grija de ei si le-a dat petrol si in plus nu viata asta e importanta, virginele din cealalta viata eterna sunt cele de care trebuie sa ne ingrijim.

Afganistanul este o tara foarte bogata in minerale si in plus nu trebuie sa aiba neaparat o resursa, poti sa ataci o tara doar pentru a-ti largi aria de influenta geo-politica, pe termen lung renteaza.

| Mayar a răspuns:

Cum i-a pus Dumnezeu sa faca asa alegere? Ce alegere i-a pus? Daca sunt nebuni, problema lor, doar nu vine Dumnezeu sa le bage mintile in cap. Ce zice in Decalog? Sa nu ucizi! DEci normal ca e pacat, si inca unul grav.
Faza e ca multi prosti zic : "Ma sinucid si scap de aici", dar nu tie, ca ii e greu sa citeasca, ce sa zic, ca ajunge in iad, si de acolo nu mai poate scapa, nu se mai poate sinucide iar. Gata, s-a terminat!
Si nu inteleg ce aveti cu religia crestina. Ea exista, daca sunt prosti care nu o inteelg si nu merg la biserica sa asculte preotul care explica pe mintea tuturor, de si o curca pricepe, problema lor. Nu inteleg ce-i conceptia asta ciudata si deplasata.

| fllu07 a răspuns:

Cred ca asta este cel mai amre paradox din religie.
in loc sa ii apropie de oameni de Dumnezeu, religia ii indeparteaza prin intermediul invataturilor: oamenii sunt chinuiti in iad... dumnezeu este crud, ii ia pe cei mici la el, ne pedepseste, este o trinitate misterioasa, pe care nici milan9 nu o poate explica logic sa priceapa tot omu, cum ar trebui.
si da, Biblia afirma ca nu exista iad. prin urmare nimeni nu este chinui acolo.
Dumnezeu cunoaste ce este in inima omului, si stie cel mai bine daca cineva merita sau nu sa fie inviat din morti. nu suntem noi in masura sa hotaram asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zeii din cate stiu eu, n-au reguli.
Pana la urma nici credinta nu e una cerebrala.Religiosii au acum pe langa rugaciuni si un set de porunci pentru zei.Cine naiba sa va mai inteleaga.
Daca Hesus vrea sa aduca alta specie dominanta pe Pamant, care-i problema? Adica ii recunosti puterea, te prefaci ca ii faci voia si la sfarsit ai vrea sa-l pui la punct cu reguli, porunci, dorinte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-a ajuns nimeni in iad. crezi ca mori daca nu scoti pe nimeni ipocrit din toata povestea asta?