| 1Dana1 a întrebat:

Ce diferenta e intre religia catolica si cea ortodoxa

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dogma cu Filioque, ritual, organizare si o groaza de teologie scrisa incepand cu Marea Schisma.

| ursachy a răspuns:

Religia ortodoxa e religia cea sfanta si adevarata si veche si neschimbata si neschimbat un cuvintel din ce au spuys prorocii si iisus de la invierea Lui pana in prezent. iar catolica e cea mai apropiata de ortodoxie dar sunt unele diferente.Catolicii cred ca Fecioara Maria nu este nascuta in mod natural ea fiind creata asemenea lui Hristos mai presus de fire.
Ortodocsiii cred ca Fecioara Maria este o femeie nascuta din Sfintii Ioachim si Ana
La savarsirea Sfintei Impartasanii Catolicii ca si Protestantii folosesc azima, ortodocsii folosesc paine dospita
Ortodocsii au icoane si multi sfinti ortodocsi
Catolici au statuete
catolicii Ei zic ca intre Rai si iad ar fi un foc mare unde sta sufletul cateva sute de ani si se curata, apoi se duce in rai. Nu scrie in Sfanta Scriptura asa ceva; nu-i prevazuta nicaieri aceasta invatatura. Daca vrei sa aflii mai multe aici http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm

| wforweirdo a răspuns (pentru ursachy):

Cine spune că religia ortodoxă e cea "sfântă și adevărată"? Și ce, asta înseamnă că celelate religii nu sunt "adevărate"?
Și încă ceva, cum adică "catolica e cea mai apropiată de ortodoxie"? Spui asta de parcă catolicismul s-ar trage din ortodoxism. Tu ai auzit de Marea Schismă?

| ursachy a răspuns (pentru wforweirdo):

Bai dati-l ma afara pe asta de pe site aici nu-i site satanist

| wforweirdo a răspuns (pentru ursachy):

În primul rând sunt fată, şi în al doilea rând nu-s satanistă. Plus că satanismul nu are nicio legătură cu ce ţi-am zis eu mai sus. Ţi-am pus nişte simple întrebări, pentru că vorbeşti prostii.

| Minks a răspuns (pentru ursachy):

Tipic voua.Cine nu e cu voi, e satanist. Mi-e mila de voi cand va vad cu mentalitatea asta.

| CoquineNoire a răspuns:

Semnul crucii este diferit.
ortodocsii folosesc 3 degete, catolicii o fac mai larga...crucea.

| madu1295 a răspuns:

Pai de exemplu catolicii au papa, care ei il considera mai ceva decat un patriarh, dupa aia ei cred ca Maica Domnului e nascuta din Duhul Sfant, nu cum noi ortodocsii spunem ca din Ioachim si Ana; si inca ceva, asta am invatat si la romana, ei cred in purgatoriu, purgatoriul e considerat un loc de trecere de la iad la rai, unde pacatosii sunt trasi la raspundere pentru faptele savarsite pe lumea asta.batting eyelashes