| Dan1412000 a întrebat:

Ce e atât de rău cu căsătoria între homosexuali?

Acu o lună și ceva, a venit preotul satului cu un formular pe care trebuia să-l semnăm.Acel formular era despre interzicea căsătoriei dintre homosexuali. Evident eu refuzai dar familia l-a semnat si eu am început să-i întreb de ce l-au formulat că din cauză că Isus a zis să ne iubim aproaprele iar raspunsul lor a fost cică era un păcat.

Acuma înțeleg de ce nu putem lăsa sa se căsătorească în biserică dar chiar si una civilă? Nu este România un stat secular?

Răspuns Câştigător
| UnBroken2016 a răspuns:

Pentru ca turma proasta de oi defineste normalul si este ceva in natura omului prost sa nu isi vada de viata lui, trebuie sa isi bage el nasul si in viata altuia. Stii tu, cainele moare de drum lung şi prostul de grija altuia.

55 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce e aia "pe care trebuia să-l semnăm"? Daca vine preotul satului sa va *** voi ingenuncheati frumos si faceti "aaa" ca sa nu il suparati pe sfantul parinte? Daca ar exista un dumnezeu ar daca un potop instant cand ar vedea cata prostie e pe pamantul asta...
P.S. Ai facut foarte bine. Daca ar fi mai multi care sa gandeasca ca tine...
P.S. 2 E vorba de niste drepturi pe care orice om ar trebui sa le aiba. Doar ca biserica uraste pe cei care nu stau in turma si pe cei educati...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru KodrutZ):

Stii ca mi se pare haios asta. Daca stai sa crezi rahaturile scrise in Biblie, acum mult timp a fost potopul. Cat de jegosi trebuiau sa fie aia atunci de i-a ucis pe toti Dumnezeu dar in ziua de azi nu face la fel. Mereu ma intriga chestia asta. Asa e vai si amar omul din ziua de azi.

| KodrutZ a răspuns (pentru UnBroken2016):

Unele dintre rahaturile din biblie sunt fundamentate pe istorie... sau plagiaza lucrari mai vechi bazate pe evenimente reale. A fost un potop. La fel cum au fost si glaciatiuni, eruptii si alte alea. Posibil chiar si Sodoma si Gomora sa fi existat iar in zona sa fi fost o ploaie de meteoriti serioasa. Dar de la astea pana la a lua in serios tampeniile cu dumnezo' ala de il doare cui si unde ii bagi organu'... drum prea lung pentru oricine cu IQ-ul format din doua cifre.

NOname
| NOname a răspuns:

Ăia mai înapoiaţi (din cauza îndoctrinării religioase şi a educaţiei proaste spre lipsă) pricep mai greu. Ei nu pot dormi liniştiţi, dacă nu se amestecă în vieţile celorlalţi.

| 6684464 a răspuns (pentru NOname):

@Dan1412000 Lasand religia la o parte, si d.p.d.v. stiintific si d.p.d.v. moral este gresit. Pai ce naiba, ati vazut vreodata doua mâțe care se ft in cr?! De ce au oamenii organe sexuale? hai ca nu avem 7 ani.

Hai sa trecem peste ala activ(care fte) ca s-a plictisit de lbă si are o mica problema cognitiva, dar pe ala pasiv... aici e o mai mare problema.

Femeile nu cred ca inteleg problema la fel cum o fac barbatii.

| ania a răspuns:

Rău e de exemplu ce s-a întâmplat în Anglia familiei Barbu, ca i-au luat copiii și i-au dat unui cuplu de homosexuali.Mă îndoiesc că vreun copil de pe lumea sta își dorește să nu aibă mamă! Dacă apar cupluri homosexuale, lesbiene totusi fac presiuni să poată adopta copii și se ajinge să fie luați de unde nu este cazul.Sunt convinsă că Diana Barbu, din Anglia nu e încântată că are doi tați de fapt.

| Dismally a răspuns:

Deoarece crestinismul este religia iubirii si a tolerantei laughing) Daca ar fi dupa bunii nostri crestini ar fi in stare sa-i arda pe rug pe toti cei diferiti.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este posibil sa ii puna sa plateasca o taxa la biserica si atunci nu mai este pacat.

| VelaJohnny a răspuns:

Homosexualitatea e o abatere de la legile morale ale lui Dumnezeu, o practica dezagreata. Si in Romania nu se pot casatori homosexuali, statul nu ii sustine (din cate am inteles si eu). Si stai linistit, dramatizeaza ei, insa homosexualitatea e un moft, nu o necesitate, ca sa zic asa. Eu era sa devin bisexual si m-am schimbat la normal sa zic asa. Si nu ca as fi singurul, sunt mai multe exemple de persoane care s-au schimbat din gay in hetero. Cine chiar crede ca e din gena si nu ai ce face impotriva acestor impulsuri sexuale si afective crede basme.

| Mădă0611 a răspuns (pentru VelaJohnny):

E o diferenta intre a-ti satisface o nevoie cu ce poti si a fi atras sexual de cineva, la homosexuali e atractie, ei "iubesc" partenerul. In Columbia, intr-o zona doar, sper, e un obicei ca baietii sa isi inceapa viata sexuala cu un magar, bine, apoi daca nu ii vrea nimeni, pot apela oricand la bietul animal. Musulmanilor le permite Allah sa violeze capre, si culmea, homosexualitatea o pedepsesc cu moartea. laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu de islam treaba asta, dar na, e vorba de crestinism. Si nu m-am referit la satisfactie sexuala, m-am referit la sentimente. E un moft (desi nu cred ca m-am exprimat corect, ma rog, nu stiu ce se intelege din perspectiva altora). Primele „simptome" de homosexualitate apar la maturitatea sexuala si afectiva, pe la pubertate, si din cauza multor factori. In inchisorii, oamenii ajung homosexuali, sa se simta atrasi unii fata de altii, dar bun, vei zice legat de chestia asta ca e datorita impusurilor sexuale, dar atractia asta fata de acelasi sex apare si in locuri precum crese, intre baieti sau fete, stand multi la un loc. In fine, nu stiu daca ai prins ideea, dar se poate schimba identitatea sexuala in functie de factorii din jur. Poti lupta cu treaba asta, poti sa te schimbi, dar na...

| Mădă0611 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Spune-mi ca daca tu, fiind martor, ai fi obligat sa te casatoresti doar cu una apartinand aceluias cult, fara s-o convertesti, ai putea sa faci sa iti treaba iubirea fata de o fata de alta credinta. Sam Smith are vocea dubios de subtire, nu m-a interesat orientarea lui sexuala, dar am dat peste un articol si am aflat ca e gay. Vocea lui feminina e un moft? Pentru mine e dovada ca e feminin si de asta e atras de barbati.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mădă0611):

Vocea lui subtire e argumentul suprem ca e feminin? Nu pot sa iti impartasesc acelasi punct de vedere. Si nu ma obliga nimeni nimic, e alegerea mea daca sa ma casatoresc sau sa imi dau intalniri cu o fata care nu e martora. Nu-mi impune nimeni nimic, singur aleg ceea ce aleg. Bineinteles, ca si martor as urma sfatul Bibliei in ce priveste „casatoria in Domnul", insa nu o lua de parca cineva te strange de gat sa urmezi cerintele pentru a fi crestin adevarat. Si da, poti simti sentimente fata de orice fata, indiferent de credinta ei. Am studiat subiectul asta, am trait prin asta, stiu ce vorbesc legat de asta. Ca nu m-am exprimat perfect, e partea a doua, imi pica greu sa ma exprim in unele contexte, deci legat de termenul „moft" nu stiu cat de bine inteles m-am facut, oricum, nu prea sunt convins de asta.
Daca aveai voce groasa, asta e un motiv serios sa crezi ca e normal pentru tine sa te simti atrasa de fete? Nu vad logica. Daca ai sanii foarte mici la fel? Ce treaba au atributele fizice (faptul ca are vocea subtire se datoreaza unor factori fizici) cu orientarea sexuala?

| Mădă0611 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ramane de dovedit, si pana la proba contrarie, imi sustin parerea. Vocea groasa, ragusita, e ceva, iar vocea groasa masculina e altceva.

Am zis "daca", deci daca ai fi obligat, dar iubesti o atee, sau o musulmanca, ai putea sa n-o mai iubesti ca nu ai voie?

| Drimmero a răspuns (pentru Mădă0611):

Alti deviati si musulmanii. Zoofilia este la fel de grava si de cretina precum pedofilia si homosexualitatea, dar nu ai ce sa faci, oameni si oameni, care mai de care natarau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Sa inteleg ca si alte animale se abat de la planul zeului tau si de la legea morala data de el? Esti constient de faptul ca nu doar omul este gay / lesbi?

"era sa devin bisexual si m-am schimbat la normal sa zic asa"... rolling on the floor

Apropo de treaba asta cu normal, moral, abatere, etc. Homosexualitatea nu e normala conform voua crestinilor dar un sarpe vorbitor este. Esti sigur ca sunteti in masura sa ziceti ce e normal si ce nu e? Cat despre moral si imoral, esti constient de faptul ca in biblie apar extrem de multe imoralitati comise si permise de zeul tau? Spre exemplu, in biblie apare un pasaj care zice " in razboi puteti sa pastrati fetitele virgine pentru voi". Ti se pare moral? Cel mai probabil vei zice nu. Apropo, stiai ca sclavia inca e permisa conform bibliei? Noi momentan zicem ca sclavia nu e ok. Sa inteleg ca ne abatem de la legile morale ale zeului tau? Tie sclavia ti se pare morala sau imorala? Daca zici ca nu e morala, inseaman ca si tu te abati de la legile zeului tau. Ce faci in acest caz, alegi doar ce iti convine din biblie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Nu-mi impune nimeni nimic, singur aleg ceea ce aleg. "... dar cand altii fac acelasi lucru si aleg sa se intalneasca cu o persoana de acelasi sex, culmea, tu sari cu gura mare si le impui ce sa faca, cu cine sa se intalneasca, cu cine sa se casatoreasca, etc si zici ca libertatea lor nu e buna si ca de fapt, ei nu trebuie sa detina aceleasi drepturi. Interesant.

Cand vine vorba de gay sau lesbiene, tu aparent functionezi dupa modelul : "eu sunt liber sa fac ce vreau, tu esti liber sa faci ce vreau".

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"E un moft"... aparent tu nu esti constient de faptul ca si ei pot avea sentimente si ca treaba asta cu homosexualii nu e doar un moft.

"In inchisori, oamenii ajung homosexuali"... nu chiar. Ce se intampla in inchisoare nu e tocmai "ajung homosexuali". De ce? Pai e simplu, dupa ce ii scoti din acel mediu si ii pui langa o fata si un baiat, ei vor alege fata. Aparent tu acum vorbesti fara sa stii niste chestii de baza.

"sa se simta atrasi unii fata de altii"... gresit. Cei din inchisoare nu se simt atrasi unii de altii.

E o idiotenie uriasa sa compari homosexualitatea din inchisoare cu cea "reala" deoarece sunt chestii diferite.

"Poti lupta cu treaba asta, poti sa te schimbi, dar na"... nu poti. Tu compari merele cu perele si pretinzi ca sunt portocale. Poti sa prezinti niste surse pentru afirmatiile tale? Niste dovezi?

Iti sugerez sa te documentezi pe bune inainte sa faci afirmatii idioate. Citeste si altceva nu doar materiale crestine cand vine vorba de un subiect fie el evolutie, big bang, sexualitate, etc. Daca tu citesti doar materiale crestine care zic "X ie naspa pentru ca biblie", ai dat fail de la prima litera.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am de gand sa raspund la toate acuzatiile sau cum vrei sa le numesti, doar la una.

"eu sunt liber sa fac ce vreau, tu esti liber sa faci ce vreau" - eu nu am hotarat nimic, am mai precizat, nu am nimic personal cu oamenii aceia, si nu eu am stabilit normele astea, ca sa fie dupa cum „vreau" eu. Am mai spus, sunt prieten bun cu un fumator. Cu el nu am nimic personal, dar nu pot sa fiu de acord cu faptul ca fumeaza si se distruge singur. Practica nu o suport, nu persoana. Si lasa, timpul va demonstra cine a avut dreptate si cine s-a inselat. E prea devreme sa te declari mai drept si mai corect decat mine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mădă0611):

Iti respect parerea, chiar daca nu o impartasesc cu tine. Cum i-am zis si lui Gaia, timpul v-a lamuri subiectul asta.

Si legat de „daca" as fi obligat, ar fi dificil, dar daca mi s-ar da motive intemeiate, pe langa obligatie, as reusi. Vezi tu, Mădă, sunt sentimente. Sentimentele nu sunt definitive. Inima se schimba, poate fi tradatoare. In cateva secunde, de la profunda afectiune se poate transforma in ura pentru o persoana. Nu e imposibil sa iti schimbi orientarea sexuala, nu e imposibil sa iti schimbi sentimentele pentru cineva, depinde motivul care sta la baza. Inima e foarte maleabila, nu e statica deloc. Atractia asta pleaca de la inima, iar inima poate fi „corectata" cu ajutorul mintii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ura nu e nepasare, si negarea "iubirii" nu e ura. Faza e ca fix mintea alege, si odata ce a ales, poti sa vrei altceva toata ziua, ea te conduce. devil Ia zi ca nu ai suferit cand ai placut o fata care nu te placea si n-ai vrut sa n-o mai placi. Ai reusit in cel mult 7 zile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Iar comparatia asta idioata cu fumatul. Facepalm.

Prin ce anume se "distruge" o persoana care vrea sa fie cu cineva de acelasi sex ca ea? Sa faci asemenea comparatii denota o ignoranta uriasa.

Ti-am spus mai sus cateva chestii, vad ca ai decis sa le eviti. Stim amandoi de ce (pentru ca te pun in dificultate).

Sunt 2 subiecte destul de importante :

1 - homosexualitatea la alte animale si moralitatea / legile zeului tau
2 - sclavia si moralitatea zeului tau

Vad ca pe acestea voi crestinii tot timpul le evitati.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Atractia asta pleaca de la inima"... facem pariu ca inima nu are nici o legatura cu atractia si ca toate sentimentele se petrec in creier?

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am spus ca se distruge daca „vrea sa fie cu cineva de acelasi sex ca ea" straight face intelegi ce vrei, ca de obicei. Apoi, ce treaba au animalele cu oamenii? Oke, or fi iesiri din comun la animale, treaba lor, Iehova nu asteapta de la ele sa respecte vreo lege a sa, cum nu se asteapta de la animale sa respecte legea „sa se abtina de la sange". Asta e responsabilitatea oamenilor. Ca tu te consideri o maimuta evoluata, e problema ta. Apoi, iar exemplul tau fara o baza solida cu sclavia. Am mai explicat-o dar vorbesc cu peretii. Legat de alta intrebare inteligenta a ta, cu referire la "Atractia asta pleaca de la inima" - e un fel de a spune logic straight face normal ca pleaca de la creier, n-ai auzit niciodata sa se spuna ca in inima se dezvolta sentimentele? „Inima otravita", "inima de piatra" etc nu-ti suna cunoscut? Cum ziceam, intelegi ce vrei.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mădă0611):

Vrei sa „cotrobăi" in toate amintirile mele? laughing Si sentimentele pot incetosa ratiunea. De exemplu stii ca e bine un lucru, dar din cauza sentimentelor alegi sa nu il faci. Daca nu ai fi avut sentimente, alegeai ce era bine. La asta m-am referit. Deci ratiunea in unele situatii nu te poate conduce, mintea nu functioneaza cum trebuie, actionezi la sentimente. Legat de intrebarea ta, mi-a venit un flash de cand eram mai mic, a aflat acea fata ca imi placea de ea dintr-o barfa, si pentru ca imi facusem o imagine proasta in ochii ei, mi-au incetat sentimentele pentru ea. Sau alt exemplu de „cateva secunde" - cand ai fost inselat. Lasi la o parte ratiunea, si te certi (in cazul unor persoane de sex masculin, bataie laughing ) cu persoana care te-a inselat. Din cauza sentimentelor frante... M-am facut mai bine inteles acum?

| Mădă0611 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Io nu cred ca trec sentimentele atat de usor, le poti nega, dar nu schimba. Iti poti pune in minte "aaa, aia s-a pupat cu ala, gata, nu vreau s-o pup", dar daca ea iti ocupa mare parte din ganduri, e clar ca o iubesti. Urmareste-ti gandurile, o persoana de sex opus e mereu pe fundal/in background.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

"ce treaba au animalele cu oamenii"... n-ai citit ce am scris mai sus? Si la alte animale se intalneste homosexualitatea nu doar la oameni. Celelalte animale pot sa pacatuiasca? Se pare ca da.

E clar ca doar incerci sa eviti sa raspunzi la ce ti se cere.

"fara o baza solida cu sclavia"... o sa concluzionez de aici ca nu ai citit biblia.

"Cum ziceam, intelegi ce vrei"... nu poti da vina pe mine pentru ca tu te exprimi prost. Repet ce ai zis mai sus "Inima e foarte maleabila, nu e statica deloc. Atractia asta pleaca de la inima, iar inima poate fi „corectata" cu ajutorul mintii". Daca stiai ca atractia nu are legatura cu inima, nu ai mai fi facut aceste afirmatii. Daca aici vorbeai metaforic, ei bine aceasta exprimare este inutila in contextul discutiei tale de mai sus. Inainte sa o arzi tupeist, asigura-te ca ai cu ce. Eu ti-am raspuns idioteniilor tale. Ca tu acum incepi sa bagi diverse scuze si incerci sa te scoti e altceva dar din pacate nu iti iasa.

Apropo, poti sa-mi zici ce a zis isus despre homosexualitate? ATENTIE, vreau sa-mi zici ce a zis ISUS nu altcineva.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

*personajul ISUS tongue

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Da,sexul e un moft. Ti-a luat ceva sa scoti profunzimi din astea, nu?
Niciun biolog sau doctor nu e in stare la ora actuala sa ofere un raspuns 100% sigur legat de cauza homosexualitatii. De aste se vorbeste de o cauza cumulativa, ce cuprinde o multitudine de factori.
Noroc cu tine ca ne mai deschizi mintile.
Vad ca deja ai eliminat factorii genetici, ceea ce niciun genetician nu a reusit inca sa faca. Bravo. Asta e spiritul.

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai uitat ca Sam Smith are si ochii dubios de albastri. Te pomenesti ca exista o legatura?
Dap, asta trebuie sa fie. Culoarea ochilor reflecta orientarea sexuala. Sunt un geniu. Mai ramane sa dovedesc doar. Ahhh.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

rolling on the floor

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing „Celelalte animale pot sa pacatuiasca?" - siiiigur, Dumnezeu le cere sa tina Decalogul si alte legi din Biblie animalelor laughing

Din nou, poti sa-ti arunci la gunoi argumentul cu sclavia, l-am cercetatwinking

Legat de ce a zis Isus, poate cu alta ocazie, is pe fuga acum. O sa caut in Bibliewinking

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

„factorii genetici" laughing studiaza personal acesti factori genetici, sau studiaza-le cercetarile geneticianilor care au tras concluzia asta, ca homosexualitatea e genetica. laughing as fi curios ce dovezi se pot aduce in acest sens, si cat de solide is, am cercetat treaba asta, si din nou, lipsesc dovezi concrete. Si daca e genetic, de ce oamenii isi pot schimba dupa zeci de ani de viata identitatea sexuala? De ce se poate si invers, din homosexual in heterosexual? Ca si in cazul multor subiecte „stiintifice", si urasc treaba asta, multe argumente contra sunt ascunse. Doar ce e pro e afisat, si *zbeng* e demonstrat stiintific. Treaba voastra, nu vreau sa va schimb cu forta parerile. Credeti ce vreti, daca sunteti curiosi documentati-va mai bine despre ceea ce sustineti cu tarie ca e stiintific 100%.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu stiu cum e in cazul tau, dar in cazul meu e exact cum ti-am spus. Am trait astea. La tine e posibil ca „o persoana de sex opus" sa fie „mereu pe fundal", nu stiu, insa la mine nu este „mereu" asa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

De cand culoare ochilor e specifica unui gen?

http://www.viewzone.com/homosexual.html desi nu l-am terminat de citit.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai da stiu ca ai studiat,de aia te si laudam. Noroc ca mai exista oameni constiinciosi ca tine. Apropo, cati ani ai studiat? Cinci, sase?
Pai la intelectul tau, cred si eu ca nu e nevoie de mult studiu, ideile pertinente vin de la sine.

" Si daca e genetic, de ce oamenii isi pot schimba dupa zeci de ani de viata identitatea sexuala?"
Oare sa fie din motivul pe care l-am enuntat in raspunsul anterior, ca la ora actuala nici un biolog nu poate afirma 100% sigur cauza si se vorbeste de o cauza cumulativa, atat factori biologici cat si sociali si psihologici? Oare asta sa fie raspunsul?

Eu sunt curios de ce esti tu atat de curios fata de posibilele dovezi. Doar ai studiat problema intes, mai mult ca sigur le cunosti deja pe toate.
Probabil din modestie alegi sa faci pe nestiutorul, sa ne prinzi pe noi, aia mai incultii. Geniile astea...

| Inferno a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada, eu incerc din toate puterile sa imi fac ironiile accesibile tuturor. Ca nu reusesc e partea a doua.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

Am inteles incotro bateai, am imbatranit eu, mai rarut cu glumele de la mine, ca e ca in cazul minciunii, trebuie sa tin minte.
Ai citit articolul?

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

„de ce esti tu atat de curios fata de posibilele dovezi" - pentru ca voi sustineti cu tarie ca e dovedita. Vreau sa vad argumentele, sa vad pe te bazezi atat de ferm. Iti spun direct, poate am mai spus-o, factorii biologici cad de pe lista, tocmai din lipsa de dovezi. Daca tot sustii ca factorii genetici au un rol in asta, adu presupusele dovezi.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

Studiile pe gemeni monozigoti au aratat ca daca unul din gemeni e homosexual atunci este foarte probabil ca si celalalt geaman sa fie homosexual. Corelatie ce nu poate fi explicata decat prin existenta unor factori genetici.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

Cum ziceam, nu sunt dovezi in acest sens. Nu se ia in calcul toti factorii cand se sustine treaba de mai sus zisa de tine.

Hai sa iti spun eu intreaga poveste cu gemenii monozigoti, o cunosti partial. In primul rand, ce sunt gemenii monozigoti? Nu sunt oare dublicate genetice? In cazul femeilor si al barbatilor homosexuali cu frati gemeni monozigoti, da, aproape jumatate din numarul fratilor gemeni sunt si ei homosexuali.

Gemenii monozigoti fiind duplicate genetice, prima concluzie „logica" e ca deviatia a fost cauzata de gene misterioase, nedescoperite inca. Insa de ce peste jumtatate din numarul fratilor gemeni nu erau homosexuali, daca sunt dublicatii genetice, copii? Daca aceasta trasatura ar fi fost programta genetic, n-ar fi avut-o toti gemenii? E adevarat o parte din ce ai zis tu, genele si hormonii joaca un rol, insa majoritatea studiilor au aratat ca mediul contribuie in cea mai mare masura la orientarea sexuala.

Niste teste facute pe sobolani clarifica cat de cat treaba asta, ei au fost deposedati de hormonii masculini. Insa cercetatorii au zis ca nu se aplica si la oameni rezultatele testelor. Nu se poate compara sobolanul cu omul in procent de 100%.

Si scuze de exprimare in unele locuri.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

„ Daca aceasta trasatura ar fi fost programta genetic, n-ar fi avut-o toti gemenii? "
Nu, deoarece mecanismul in care genele functioneaza e mai complicat de cat crezi tu. Spre exemplu anumite gene sunt activate de interactiunea organismului cu mediul. Asa ca doi copii pot avea un genom similar, dar la unul gena pentru homosexualitate sa fie activa iar la celalalt nu.
Mai poate fi vorba de gene "nehomosexuale", dar care sunt construite de asa natura incat pot determina un comportament homosexual dupa ce sufera anumite mutatii. Un copil poate interactiona cu factorul mutagen corespunzator si devine homosexual, altul nu, si ramane heterosexual.
In fine, existe sute de mecanisme de acest gen. E irelevant sa iti explic, doar studiezi subiectul de ani de zile.

Marea majoritate a studiilor au aratat ca mediul, in absenta factorilor genetici, area un rol neglijabil. Adica exact opusul la ce spui tu.

Citez:
"„Creierul fătului se dezvoltă în perioada intrauterină în variantă masculină prin acțiunea directă a testosteronului asupra celulelor nervoase pe cale de dezvoltare sau în variantă feminină prin lipsa acestui aport ridicat de hormon. În acest fel, identitatea noastră de gen este programată sau organizată în structurile creierului nostru atunci când suntem încă în uter. Nu există niciun indiciu că mediul social de după naștere ar avea vreun efect asupra identității de gen sau a orientării sexuale."

A. Garcia-Falgueras, D. F. Swaab (2010). „Sexual hormones and the brain: an essential alliance for sexual identity and sexual orientation". Endocrine Development

Aha, deci testul ala pe sobolani, despre al caru rezultat afirmi ca NU poate fi extrapolat si la oameni, clarifica lucrurile in cazul homosexualitatii la oameni. Foarte tare... Si trist. Dar tare.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

„testul ala pe sobolani, despre al caru rezultat afirmi ca NU poate fi extrapolat si la oameni" - nu eu afirm ca nu e 100% compatibil. Nu specula.
Putin probabil ca hormonii produsi de corpul matern in perioada prenatala sa influenteze sexualitatea umană intr-un mod la fel de direct ca acela în care organizeaza reflexele implicate în comportamentul de imperechere al sobolanilor.
Si cat de credul poti fi, ca „există niciun indiciu că mediul social de după naștere ar avea vreun efect asupra identității de gen sau a orientării sexuale.". Mdap, vezi ca te contrazici singur. Titlul cartii date

„Sexual hormones and the brain: an essential alliance for sexual identity and sexual orientation" - deci hormonii si creierul.

Nu intelegi ce inseamna sau ce caracteristici are un geaman monozigot. Apoi cel care sustine ca „Nu există niciun indiciu că mediul social de după naștere ar avea vreun efect asupra identității de gen sau a orientării sexuale" nu e la curent cu studiile. Cati au devenit homosexuali dupa ani de inchisoare? Nu e treaba mea sa iti schimb ideea, daca te incapatanezi, problema iti apartine. Continua sa crezi in continuare in ce iti face tie cel mai mult cu ochiul, chiar daca asta inseamna sa crezi afirmatii goalewinking

| sanboss a răspuns:

E simplu la inceput Dumnezeu a facut un EL si o EA, nicidecum EL cu EL si EA cu EA.

Cred ca se intelege

| KodrutZ a răspuns (pentru sanboss):

Si dumnezeu e singur, deci el face airsex. Selfsex. E monosexual. Freaca sfantul duh pana incepe sa ninga. Cat de imbecil sa fii sa ii tratezi pe cei din jur in functie de niste povesti? Cat de nenorocit sa fii sa zici ca "da, a zis gizas sa ne iubim aproapele, da' nu chiar pe toti"?

| sanboss a răspuns (pentru KodrutZ):

Sa presupunem ca nu exista Dumnezeu, firea inusi ce te invata? sa te casatoresti cu un alt barbat si dupaca casatorie sa mergi sa iti infiezi un copil ( ca sa fie privilegiat, cand 2 tati cand 2 mame) nici el sa nu stie saracu.

Isus ne invata sa ne iubim unul pe celalalt, logic ca trebuie sa incepi sa iti iubesti pentru prima data aproapele( adica pe cei din jurul tau ) familie, servici, scoala... etc.
ca e imposibil sa il iubesti pe vladmir putin ( ca nu il cunosti ) dar asta nu inseamna ca o sa ii trimit o bomba in cutia postala, ci il respect ca om.

Nu poti iubi pe cineva cu care nu ai o relatie ( nu ma refer la sex ).

| KodrutZ a răspuns (pentru sanboss):

Nu ai inteles absolut nimic.

| sanboss a răspuns (pentru KodrutZ):

Bine ca mi/am amintit, Dumnezeu nu are nevoie de relati intime sti de ce?
Pentru ca la porunca lui orice primeste viata, orice se creaza din NIMIC face orice.
Trebuie sa fi IDIOT MARE sa accepti casatoria intre homosexuali, mai degraba am construi centre pentru reabilitarea acestora.

Revenind la raspunsul tau, ce mai exact nu am inteles?

| KodrutZ a răspuns (pentru sanboss):

Nu ai inteles ABSOLUT NIMIC. E vorba de drepturi civile aici. Biserica nu are decat sa refuze in continuare sa cunune cupluri gay, ca oricum daca tii musai gasesti un popa care cu 1-2-300 EUR te cununa si cu un stalp de inalta tensiune.
Centre pentru reabilitare? Da' nu mai bine construim centre pentru reabilitarea crestinilor debili? Homosexualii care stau in treaba lor nu ma deranjeaza cu absolut nimic, in schimb dementii de-alde tine ma cam zgariie pe cortex sa stiu ca exista, au drept de vot, de a se inmulti, si toate celelalte drepturi pe care le am eu.

| sanboss a răspuns (pentru KodrutZ):

Judecata ta exprima MULTA URA cred ca ar trebui sa incheiem conversatia, sa fi sanatos.
Un crestin este insuportabil, ai dreptate, pentru ca spune ADEVARUL, si cum bine sti adevarul doare

| KodrutZ a răspuns (pentru sanboss):

Ura? Nu, nu meritati ura mea. Prea multa energie risipita. Mai degraba scarba.
P.S. Cunosc o gramada de crestini care sunt OAMENI inainte de orice altceva si nu m-ar deranja deloc sa impart o insula pustie cu ei. Pe de alta parte, pe astia ca tine v-as trata cu electrosocuri.

| sanboss a răspuns (pentru KodrutZ):

Normal, logic ca inainte de a fi crestin trebuie sa fi om, dar in cazul tau ai de luptat sa devi om, cu o moralitate normala.
Cum adica astia ca mine?

Si nu uita RESPECTA daca vrei sa fi RESPECTAT!

| Dan200014 a răspuns:

Am pus intrebarea asta din cauza ca chiar si cand eram crestin(sant ateu agnostic acuma), tot nu am inteles ura asta catre comunitatea LGBT mai ales ca crestinismul ne invata sa ne iubim aproapele.Lasa-ti fratele meu sa faca omul ce vrea in spatele usii, atata timp cand nu incalca intimitatea si drepturile altuia.
@VelaJohnny Traim intr-o tara ca seculara(cel putin asa stiu) religia nu mai are importanta mare in drepturi, politica, economie etc.Nu mai forta oamenii sa fie ceea ce nu sunt.Homosexualitatea nu e un moft sa studiat foarte bine si gay si lesbienle sunt la fel ca heterosexualii din punct de vedere mintal.
@sanboss Ia mai afla cate lucruri a facut Dumnezeu si ce lucruri a permis israelitilor si spune-mi daca e drept dupa standardele societatii noastre.
@6684464 http://www.zooland.ro/homosexualitatea-in-lumea-animala-3880
Si se mai mira lumea de ce Romania este in starea care e acuma.