| Archangells a întrebat:

Ce faci cand viata ta isi pierde sensul si simti ca nu mai ai nici un scop in lumea asta, ca totul e impotriva a ce e drept, corect, sanatos, adevarat? Cand vezi ca lumea merge spre autodistrugere, oamenii de stiinta stiu dar nu isi iau responsabilitatea. Ce faci cand te simti neajutorat si fortat sa accepti o realitate cruda fara ca macar sa te poti impotrivi?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cand studiezi Biblia si intelegi care este scopul vietii, nu mai esti disperat, pentru ca sti de ce se intampla aceste nedreptati si ca Dumnezeu va interveni in curand pentru a pune capat.Psalmi37:9-11,29

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Iahve asta de mii de ani tot pune capat la nimic, cum adica te rogi cand nu ai de munca si nimic? deci sa promovam lenea doar prosti muncesc nu?

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Te rogi sa cauti un loc de munca si apoi, mergi si cauti.Biblia zice,, cine nu munceste, nici sa nu manance,,.

| RAY a răspuns:

Te duci la un pshiolog nu merge te duci si canti vezi propunerea lui mada

| Mădă0611 a răspuns:

Canti. "Dum-dum-dum, durum-du-dum-dum, cu căştile pe cap mergi singur pe drum." \:d/ ca ti-e p.o.h.u.i., nu ca ar fi faina melodia, nu stiu alta de "mă doare-n cinşpe". Ce sa-i faci? La tăţ n-i greu, incearca macar sa nu faci rau nimanui si asa poti pune linistit capul pe perna cand te pui sa dormi. Mi-am amintit de asta https://www.youtube.com/watch?v=lOOzXI_BGHQ iti trebuie cultura muzicala pentru ce ziceam, nene, a, si sweg. b-)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Exact asta fac eu, stau si observ, uneori, e chiar disperatoriu.

| suffarstar a răspuns:

Tu iti creezi propria realitate. Stai linistit,daca toata lumea e impotriva ta,de cele mai multe ori esti intr-o directie buna. Nu-ti dori aplauzele altora,doreste-ti pacea interioara. Evita parerile despre lume,oameni,idei,ele nu te ajuta cu nimic, binele si raul sunt relative. Priveste inauntrul tau, de acolo vine intelepciunea. Nu astepta nimic de la viata, uneori soarta e zgarcita cu tine, lasa-ti viata sa curga de la sine fara sa o impiedici cu planuri indepartate. Traieste in prezent si incearca sa fi fericit pentru niciun motiv.

| Archangells explică (pentru suffarstar):

Mi-a venit o idee. oare daca am incerca sa facem un grup de facebook in care sa adaugam oameni din diverse domenii ce gandesc ca noi si sa colaboram ar iesi ceva? lucruri marete ies cand se aduna mai multi oameni intelepti la un loc.

| suffarstar a răspuns (pentru Archangells):

Sunt de acord. Ar fi frumos daca ne-am aduna mai multi.

| Archangells explică (pentru suffarstar):

Am un grup de facebook pe care il folosesc pentru a adauga informatie ce ma pasioneaza. am putea incepe de acolo.
https://www.facebook.com/......8229304456

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerci sa schimbi ceva

| Archangells explică (pentru anonim_4396):

Asta e. trebuie sa ma schimb pe mine. e greu dar asta e. merci!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Archangells):

De fapt eu ma refeream sa faci ceva si mai greu: sa schimbi lumea in care traiesti.Nu tu esti problema ci sistemul in care traim.Probabil ai vazut chestia cu ''*** the system'' pe care o scriu toti pe unde-apuca.E o prostie! E ca si cum ai spune''***! i don't care''.Dar daca toti gandim asa unde ajungem? Ajungem si noi, putinii oameni care inca mai gandesc rational, sa fim niste spalati pe creiere? Nu! Ceea ce trebuie facut este sa readucem lumea la realitate.Trebuie sa promovam adevaratele valori.Nu renunta! Stiu ca jocul asta pare imposibil de castigat dar nu fi las si lupta! Nu te supune! Kill the system!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Archangells):

Nu

| CarlSagan a răspuns:

"Cand vezi ca lumea merge spre autodistrugere, oamenii de stiinta stiu dar nu isi iau responsabilitatea" De obicei raspunsurile de genul sunt bazate pe o cunoastere vaga a realitatii, o cunoastere comuna.Nu, nu merge spre distrugere! happy Renunta la imaginile astea apocaliptice desprinse din jocuri.Cultura noastra praf iti da impresia asta.Ca ai nevoie de un salvator etc.Suntem slab pregatiti din punct de vedere etic, moral.Suntem niste inculti si needucati multi dintre noi.In ultima fraza ma regasesc un pic.Nu esti stapan pe unele lucruri care se intampla.Cand stii ca toate lucrurile se schimba o sa-ti fie mai usor sa-i dai drumul la tot.Sa curgi ca apa.Nu uita ca tu dai un sens vietii! Nu cauta scopuri acolo unde ele nu sunt.Nu cauta raspunsuri care crezi ca se afla dincolo de cosmos ele fiind de fapt inauntrul tau!

| dogee92 a răspuns:

Te rogi.Te pui in genunchi si te rogi. Atat."Doamne Dumnezeul adevaratilor crestini,daca existi,arata-mi sensul vietii mele pe pamant ". Ei bine, oricate teorii ar incerca cineva sa spuna,oricate argumente ar avea cineva, dovada suprema a existentei lui Dumnezeu este aceea ca el raspunde happy. Desi suntem niste creeaturi, asa cum ziceai tu, fara de puteri, limitati, care nu ne gasim un sens in viata, Cel ce a creeat cerurile si pamantul este dispus sa vorbeasca cu noi happy.
Incearca...ce ai de pierdut!?
P.S. - fara sa iti faci cruce, fara sa faci ceva anume ...doar stai si te rogi...happy