| bleakk a întrebat:

Ce inseamna pentru crestini existenta conceptului de "ateism"? Ce pozitie au pentru voi acestia (ateii)? Una neutra? Putem spune ca exista credinciosi (oameni care incearca sa faca ce spune Dumnezeul biblic) si oameni care Ii intorc spatele si nu asculta de Dumnezeu.Insa ATEII ce pozitie au pentru voi? Dar un ateu educat si manierat? Daca stiti unde bat.

11 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Ca ateu nu vreau să spun decât că mă doare-n dos de opinia credincioşilor despre mine.

| danut a răspuns:

Cineva spunea ca agnosdtici sunt neutri, nicidecum sunt doar nehotarati. Un ateu, neaga existenta unui Creator deci pozitia lor fata de cei ce cred in Acesta ar trebui sa fie total neutra deoarece ceva in care nu crezi, nu exista pentru acea persoana. Uite eu sunt crestin si am prieten de 25 de ani un ateu convins, nu avem niciodata conflicte sau dispute pe tema asta deoarece intre noi "guverneaza" ceea ce a lasat Dumnezeu omului, Liberul Albitru si respectul intre oameni.

| danay72 a răspuns:

Fiecare om are dreptul sa aleaga ce face cu viata lui, noi nu ar trebui sa ii judecam, ci sa ii ajutam.

| Doub a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ce vrea, desi ii compatimesc.

| Alcyon a răspuns:

Ce ma amuza e ca aceasta intrebare se adreseaza credinciosilor, dar de raspuns au raspuns doar ateii.
Si acum on topic: nu, ateii nu sunt pe o pozitie neutra. Agnosticii sunt cei neutri.

| Alphawolf a răspuns:

"Putem spune ca exista credinciosi (oameni care incearca sa faca ce spune Dumnezeul biblic) si oameni care Ii intorc spatele si nu asculta de Dumnezeu."

Nu se poate spune asta fara(riscul de) a fi subiectiv, se poate cel mult crede.

| DeusCorrupti a răspuns:

Imoralitatea religiilor au făcut ca oamenii să fie judecați după divinitatea in care cred sau nu cred.
Oricât de bine educat ar fi un ateu, religiosii nu isi vor schimba părerea despre el / sau despre ateism.

| TD2002 a răspuns:

Un ateu este acea persoana care neaga existenta lui Dumnezeu.Un ateu este un vrajmas a credincesiolor.Fie el bine esducat dar daca neaga existenta lui Dumnezeu nu poate fi un om devotat (ma refer fata de Dumnezeu)

| Inferno a răspuns (pentru TD2002):

Ateii nu pot fi devotati fata de Dumnezeu?

Nu mai spune, Captain Obvious.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TD2002):

Nu negam existenta lui dzeu. ci a tuturor zeilor. Daca cineva zice ca nu crede in dzeu, e ca si cum ai zice ca nu vrei sa crezi in dzeu, dar el de fapt exista. ceea ce e o prostie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TD2002):

"persoana care neaga existenta lui Dumnezeu"... nu chiar. Un ateu e o persoana care nu crede in existenta zeilor. Definitia ta este gresita deoarece si un hindus poate fi inclus in ea.

Un hindus neaga existenta zeului crestin dar asta nu inseamna ca e ateu.

"Un ateu este un vrajmas a credincesiolor"... clar.

"daca neaga existenta lui Dumnezeu nu poate fi un om devotat (ma refer fata de Dumnezeu) "... no shift Sherlock.