| Adr1Adrian a întrebat:

Ce nu va place la preoti si ati vrea sa schimbati la ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce nu agreez la preoti, este faptul ca induc multimi in eroare, si pentru dragul castigului, prefera sa minta cu impertinenta multimi de oameni.
Legat de acest aspect, le recomand sa conduca si sa sfatuiasca pe oameni sa studieze Biblia, deoarece acesta le v-a descoperi adevarul curat.
Un alt aspect, este vestimentatia, mai exact, le recomand sa se barbiereasca in mod decent, sa nu poarte plete, sa fie iubitori de Dumnezeu si iubitori fata de semeni in mod dezinteresat.
Insa cel mai important, este sa reprezinte pe Dumnezeu, in cuvinte, in fapte, deoarece fiecare este raspunzator inaintea lui Dumnezeu daca a avut ocazia sa cunoasca adevarul, si nu l-a acceptat, si nu-l traieste in viata de zi de zi.
Ar fi multe de scris, insa consider ca am punctat o parte din ceea ce este vital...

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

As vrea sa fie mai rezonabili.

| RAY a răspuns:

Alte haine de clovni macar sa stim cu cine avem de-a face

| milan9 a răspuns:

Atunci cand catolicii au stabilit ca preotii sa nu fie casatoriti nu au urmat exemplul Bibliei (care prezinta ii prezinta pe preoti si diaconi ca fiin casatoriti) dar au facut acest COMPROMIS pentru ca preotul sa nu aiba doua fronturi de misiune (parohia si familia) ci doar unul singur: parohia.
Astfel nu mai exista riscul ca presiunea grijilor familiei (cine nu este familist nu are de unde sa stie ce inseamna asta) sau presiunea din partea sotiei (care poate sa nu fie atat de credincioasa pe cat si-a dorit preotul), cele doua presiuni deci nu mai au cum sa-l influenteze constrangator spre "rau"...

Dar dupa cum se stie celibatul preotilor vine la pachet cu suspiciuni si tensiuni de alta natura...
In Biserica Ortodoxa, preotul este deci nevoit sa lucreze pe ambele fronturi, si este dator sa o faca onorabil. Biserica il cheama spre sacrificiu. Restul depinde de contiinta acelui tanar ce-si asuma o asa grea misiune...

| 13 a răspuns (pentru milan9):

Mda, si acuma au un singur front. Malaiul. Fie ca e prin pamanaturi, sali de evenimente sau gatere de defrisare. Sunt loiali si bagati bine in front.

| milan9 a răspuns (pentru 13):

"Fie ca e prin pamanaturi, sali de evenimente sau gatere de defrisare."
Vorbim de niste terenuri adunate de vreo cateva anastiri in 2000 de ani de crestinism cu sute de mii de calugari ce i-au trecut pragul donandu-si o anume parte din avere manastirii care avea sa-i gazduiasca. E jenant de putin sa detii doar atat in 2000 de ani! Altii fac asta de unii singuri intr-o saptamana...

Si fii sigur ca in acele cateva cazuri de doenii ale manastirilor administrarea lemnului este facuta in mod rational. E domeniul lor si nu au intentia sa-l distruga asa cum ai face tu sau altul... X-ulescu primar in nu stiu ce comuna din Bacau a permis defrisari pe mii de hectare pentru ca in fata presei sa ridice din umeri. Asta cum ti se pare? sad

| 13 a răspuns (pentru milan9):

Dragu tati, am gater de defrisare la 15 km de casa. S-a luat din padurea oamenilor din satul alaturat jumate a mers primariei si jumatate bisericii, iar padurea ce a foist data bisericii e deja mai mult de jumatate rasa. Stiu persoane care au fost sa masoare terenurile si sa evalueze si mi-au spus clar ca e dezgustator cu cata lacomie rad padurea ca sa aiba bani sa mareasca manastirea. Deja au facut buncare subterane si sala de evenimente unde poti sa te duci daca ai inmormantare sau botez. Contracost, bineinteles. Deci te rog frumos nu ii pupa in fund ca sunt niste jegosi si niste lacomi. Patriarhia romana nu mai are nici o legatura cu religia, are legatura cu banii. Isus s-a nascut in pestera, trait o viata foarte modesta si a murit pe cruce cu un cearsaf in juru lui. Patriarhii si preasfintitii de ce circula doar cu CLK-uri de 60 de mii de euro bucata? Nu imi spune de preoti cat sunt de buni cand doar cacatu' ala de baston de aur daca ar fi sa il vanda am putea construi 2 gradinite. De primari nu ma mir ca sunt hoti. Politicienii sunt niste talhari si ei intre ei se parast si se acuza ca fura si toata lumea o stie. Dar preotii sunt mai rai, pentru ca pe langa faptul ca sunt niste talhari, te mai si mint si incerca sa te convinga ca ei sunt calea catre ceruri si se apara unul pe celalalt. Ca ei sunt prea curati si prea sfinti.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Eu am certitudinea ca acel domeniu va fi replantat si va fi administrat rational fiind domeniul propriu manastirii...
Ce este deranjat în faptul că aceşti oameni administreaza bine un fond, desfasurand si activitati caritabile dar si activitati prin care sa procure resursele financiare pentru acele actiuni caritabile?
S-ar prefera oare situaţia jenantă în care ei doar să aştepte să primească banii de care au nevoie, iar în rest să nu desfăşoare nici un efort întreprinzător?
Acestia sunt întreprinzători şi desfasoara activitati la nivelul diferitelor ateliere de confectionat obiecte bisericesti si nu numai, seminarii si facultati de teologie in toata tara, etc…

| sublime89 a răspuns:

Intreg creierul pe care il au?
Nu-mi place ca traiesc si prospera prostindu-i pe altii cu basme pentru copii. La orice slujba poti sa auzi zeci de afirmatii sigure despre lumea aceasta din gura lor, dar pentru niciuna nu-ti pot prezenta vreo dovada, pentru ca nu exista. Sunt povesti inventate de om care suna frumos, sau mai putin frumos. As vrea ca-n lumea aceasta sa nu existe oameni care sa faca bani din minciuni, ci doar din lucruri care tin de lumea reala in care traim. Pentru mine, preotii intra in exact aceeasi categorie cu vrajitoarele, astrologii sau magicienii care nu recunosc ca apeleaza la trucuri. Adica sarlatani care-i fura pe creduli.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Totul este asa cum trebuie sa fie.
Fiecare suntem pe o anumita treapta pe scara evolutiei spirituale.

| Dorugar a răspuns:

Nu-mi pace ca sunt sarlatani, adica il slujesc pe Dumnezeu cel Atoputernic, dar iau banii de la oameni.
Pai nu este corect ca daca il slujesti pe Dumnezeu sa te plateasca oamenii!
Eu as dori sa vad ca preotii sunt platiti de Dumnezeu, ba chiar sa dea ei bani oamenilor aflati in nevoie si sa vindece bolnavii nu numai pentru ca el este Dumnezeul cel Atotputernic, dar nu ar mai trebui sa suferim noi oamenii prin spitale.

| fllu07 a răspuns:

1 - falsa evlavie
2 - lacomia
3 - faptul ca exploateaza mase de oameni sinceri
4 - faptul ca nu predau adevarul Biblic, ci idei si traditii oamenesti.

dar cum zicea Bogdandreamer, este greu sa schimbam la noi ceva, daramite la altii.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Dumnezeu va schimba in curand tot ceea ce ei sunt si reprezinta. Noi oameni cu capacitati limitate nu putem schimba. Dar putem constata si daca suntem sinceri putem spune adevarul. Acesti oameni care pretind ca-i slujesc lui Dumnezeu,, dar care impiedica pe altii sa ajunga la cunostinta lui Dumnezeu, nu-i indeamna sa studieze Sfintele Scripturi, pentru a nu afla care este despre Dumnezeu si scopul Sau cu privire la om si la pamant, de asemenea ei nu vor ca oamenii sa afle ca aceasta falsa preotie sunt si activeaza in ilegalitatea lui DSumnezeu, ca au fost scosi in ilegalitatea Sa inaine de-a veni Isus pe pamant, dar totusi au continuat sa activeze dupa bunul lor plac, ignorand cerintele lui Dumnezeu. Indeamna oameni sa practice traditii si obiceiuri la care ei iau parte doar pentru un castig nejustificat. Isus a spus despre ei ca sunt,, calauze oarbe, ca mormintele varuite, fac servicii ca sa fie vazuti de oameni, dar il ignora pe Dumnezeu. Gandeste-te, cu ce-si aduc aportul la pacea dintre oameni, la iubire, la o viata morala, la relatiile din familii, cum se straduiesc sa elimine asuprirea omului de catre om, cum se zbat sa inlature ura si coruptia ce o practica unii enoriasi si la sarbatori le pupa mana? Cata ipocrizie prezinta. Desigur sunt intre ei si oameni de treaba cum se spunedar tot aceleasi lucruri le practica. Lupta impotriva lui Dumnezeu, a semenilor lor pe care-i urasc si impotriva lui Isus care este cel mai mare preot si rege. Spusele lui le ignora prin faptele lor.Sa nu mai vorbim de,, zalele lucii "...

| BogdantheDreamer a răspuns:

Eu as vrea sa schimb la mine cateva lucruri si nu reusesc. Dar sa incerc sa schimb la altii! Greu.

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun

| IoanTPU a răspuns:

Stefan_valy_1979 ai vazut cumva in Biblie ca scrie ca Iisus s-a barbierit? Sau existau atunci masini de barbierit. Dumnezeu sa ne lumineze!

| fllu07 a răspuns (pentru IoanTPU):

Da l-ai vazut tu cu barba?
mai mult nu existau masini de barbierit sau curent electric, dar existau alte unelte.
de exemplu, cand 2 din fii lui Aron au pacatuit si au fost ucisi, Dumnezeu i-a poruncit lui Aron, tatal lor sa nu isi taie barba in semn de doliu pentru ei.
asta se patrecea in jurul anul 1.500 INAINTE de Cristos.