| Gizăz a întrebat:

Ce părere au credincioşii de pe site de muzica rock şi/sau metal?

74 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Crestinii vor sa fie oameni PASNICI si BLANZI, oare se "potriveste" cu violenta din muzica rock, etc?

| suffarstar a răspuns (pentru danut):

Ce e violent în asta?
https://www.youtube.com/watch?v=n4RjJKxsamQ

| Gizăz explică (pentru suffarstar):

Normal că nimic. E fix genul de răspuns la care m-aşteptam. Cum li s-or părea ăstora de genul logic să judece ceva ce nici măcar nu ascultă nu ştiu. laughing Dar, până la urmă, se înscrie în tiparul de superficialitate specific aproape tuturor religioşilor. Teamă şi prejudecăţi absurde pentru ceea ce nu cunosc. Tu ai dat un exemplu cunoscut şi destul de "lin" acolo. Pot pune piese care ar suna în urechile lor foarte tare, dar liric magnifice. Da' ce să faci...

| suffarstar a răspuns (pentru Gizăz):

Mi se pare ciudat că unii nici nu vor să se documenteze. Mă întreb ce părere au despre manele...laughing

| danut a răspuns (pentru suffarstar):

Cu o floare nu faci primavara, oare cum se traduce: muzica rock, nu cumva muzica de piatra? Si inca ceva, nu incerca sa-mi explici ce si cum despre muzica rock, am ascultat incepand cu anii1967 tot ce aparut pana prin anii 1980, sa nu uit am ascultat cum se spune acum, "in timp real", Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Grand Funk, Deep Purple, Canned Heat, Janis Joplin, Santana, Uriah Heep, Aprodites Child, etc. etc. Poti asculta non stop, toata viata muzica ca nu vei putea sa asculti cat am ascultat eu. Deci nu incerca sa-mi explici ce si cum cu muzica rock sau hardrock ca nu ai sanse. Am sa-ti dau un exemplu (care m-ar putea identifica dar nu prea are importanta acum) Cand a aparut in USA pentru prima oara Led Zeppelin I a fost o nebunie, la doua saptamani de la aparitie aveam discul in tara, a fost mai mult ca o nebunie dar ca sa intelegi ar fi trebuit sa traiesti pe vremea aia cand te alerga politia daca aveai parul mare sau purtai fuste mini, vremea cand puteai sa stai langa Dan Andrei Aldea intr-un club studentesc si sa vezi ce poate face cu o chitara, vremea hippiotilor din Romania.

| suffarstar a răspuns (pentru danut):

Felicitari,într-adevăr aia e muzică de calitate.

| Gizăz explică (pentru danut):

Cu o floare nu se face primăvară şi calul mănâncă ovăz. Faci un cherry picking grosolan. Nu poţi lua trei exemple negative şi să le dai ca etalon pentru un întreg gen. E o eroare de logică elementară pe care o vezi cu măcar un dram de bun-simţ. Nu mai înşirui formaţii şi nu mai spune că rock e "muzică de piatră" că te faci dracu' de râs. Ori minţi de-ngheată Dunărea, ori eşti idiot cu acte. Alege! Dacă ai fi ascultat cu adevărat atâta rock, nu ai fi avut prejudecăţi de genul. Pentru că l-ai fi înţeles. Deci ori minţi, ori eşti bătut în cap şi nu s-a lipit absolut nimic de tine în anii în care ai ascultat. Numai aşa îl puteai cataloga drept agresiv. Şi rockul îşi trage originea şi numele de la rock and roll, care vine la rându-i de la mişcările unei bărci "rocking and rolling". Nu are nicio treabă cu piatra. Dar aşa e când vorbeşti să te afli-n treabă.

PS. O întrebare. Ştii vreo fărâmă de engleză? Acum pe bune!

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Tu zici ca ascultai dar mai inainte spui ca nu ti se potriveste deoarece esti crestin. Pana la urma asculti sau nu ca sa stim o treaba? Tu sti macar ma ce insemna Led Zeppelin, Uriah Heep, Deep Purple, Pink Floyd, Black Sabbath etc etc? Ele au revolutionat muzica. Nu stiu ce stii tu. Erau multi hippi pe atunci pe la concerte ai dreptate. Aceia sigur nu erau crestini. Sa dau un exemplu. Festivalul de la Woodstock. Ai vazut ce nebunie a fost. Nu erau manifestari crestinesti acolo dar pe scena au fost numai legende care cantau ceva deosebit. Chiar si crestin fiind daca ai o cultura muzicala nu ai cum sa nu apreciezi. Trebuie sa fi fanatic si incuiat daca nu ti-ar place muzica buna pentru ca esti crestin.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

"Dacă ai fi ascultat cu adevărat atâta rock, nu ai fi avut prejudecăţi de genul despre gen"
Sar peste idiotenile pe care le debitezi ca de obicei, sensul a fost de muzica dura, aspra, nu de bolovan. In privinta a ce am spus ar fi trebuit sa-ti dai seama ca nu mint dar omul cunoaste multe lucruri in viata care-i pot schimba optiunile. In privinta barci de care faci vorbire, nici nu era vorba de asa ceva prin anii 60-70, erau ani de fuga, de militie, de bataie, de muzica hard iar in America de droguri, de femei si RAZBOI, unde vezi tu barci ce se clatina pe apa? Eu cred ca esti depasit de intelegere "culegand" informati despre o perioada pe care doar ti-o imaginezi, nu ai cum sa intelegi ceva netraind acele vremuri. Nu te mai repeta ca deja esti ridicol, ceea ce spun eu doar cei care au trait pe viu pot intelege. Intr-adevar, vorbesti DOAR sa te afli in treaba si sa-ti expui mandria care te-a coplesit demult. P.S. Una sau mai multe facultati NU FAC dintr-un om, un INTELEPT ci DOAR o "baza de date" ambulanta.

| Gizăz explică (pentru danut):

A huge and giant face palm! rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu spun ca nu am apreciat acea muzica, si inca cum, nu sunt un meschin, chiar de curand l-am revazut pe regretatul Alan Wilson cu Canned Heat la Woodstock sau Deep Purple cu In the rock (concert live) dar crestinismul imi ofera alte perspective pe care nu le pot capata cu muzica rock. Sa fie clar, nu merg impreuna, ori una ori alta, eu am ales.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Https://www.youtube.com/watch?v=9Q7Vr3yQYWQ

Aceasta este considerata de unii cea mai buna melodie din istoria muzicii. Eu nu pot spune asta ca sunt mult prea multe melodii deosebite in felul lor. Ti se pare a avea un mesaj anti-crestin? Sunt unele melodii care indeamna la violenta, alcool etc etc dar sunt foarte multe melodii rock de acest gen..Macar la astea sa ramai sper.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bun album cu cele mai bune melodii a fost Led Zeppelin 1 dar pot fi apreciate si cele de pana la Zeppelin 4, uite, mie mi-a placut foarte mult https://www.youtube.com/watch?v=r9-42mu1D9Y, dar raman in continuare la optiunea RELIGIE. Multumesc pentru conversatie, numai bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Unul dintre cei mai buni tobosari din istorie, Bonham..Pacat ca a murit sad Stiu melodia. Ceva unic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Bonham ar fi dezamagit de tine haha laughing Glumesc.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Daca reusesti dragule sa-mi explici cum poate muzica sa fie dura,aspra,sau blanda am sa-mi scot palaria.
Tu nu vezi ca toata filosofia asta absurda cu muzica violenta, blanda, trista, vesela, se bazeaza numai pe o perceptie absolut intamplatoare a sunetelor?

Tu nu stii oare ca muzica funerara este considerata intr-o parte a lumii muzica trista, iar in alta muzica vesela, deoarece contextul cultural variaza.

Deci daca pana si contextul cultural isi face simtita prezenta, atunci iti dai seama cat de precare sunt afirmatiile tale.

Violenta din muzica rock e mai mult in creierul ascultatorului decat in realitate.

| bleakk a răspuns (pentru Gizăz):

Las-o mai moale cu engleza cracanel si cu stilul ironico-sarcastico-fictional.Prea exagerezi.Si daca nu stie engleza, rusa, germana, indiana, chineza care-i treaba? Esti mai smen'. Si daca ar fi stiut ce? Si daca nu ar fi stiut ce? Ce s-ar intampla?

| Wehrmacht a răspuns (pentru bleakk):

Treaba e ca n-ai inteles tu ce vrea sa spuna.E ca si cand ai zice "si care-i treaba ca nu stie spaniola" unuia care corecteaza modul in care vorbeste altu' spaniola...si ghici ce bine o face daca n-o intelege decat foarte putin.

| Gizăz explică (pentru Wehrmacht):

Lasă-l că e greu. E greu tare, nene! Ideea era că se ia de un gen muzical cântat majoritar în engleză. Cum comentezi despre ceva ce nu-nţelegi?! Dar repet, "e" grele la ăştia.

| MskDesign a răspuns (pentru danut):

Pun pariu ca tu asculti manele laughing
Ce treaba are muzica cu religia? Tu esti drogat de atata ortodoxie.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru danut):

Trupele despre care vorbesti sunt rock nu metal. Daca vrei sa asculti metal asculta Metallica, MegaDeth, Slayer... Things like that.

| danut a răspuns (pentru MskDesign):

Evident ca nu ai inteles nimic din ceea ce am scris, nu sunt ortodox, nu-mi place muzica tiganeasca, maneelele sunt un gen de muzica tiganeasca romaneasca in amestec cu muzica tiganeasca din serbia, un gen de muzical total vomitiv. Muzica este un mod foarte permisiv de acces catre mintea umana, de aia este foarte legata și de religie, dar probabil esti atat de tanar incat nu poti intelege ce scriu eu.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

O, cat de simplu lucru imi ceri tu, ai auzit de exemplu de Spooky Tooth cu Ceremony (discul), ce ar fi sa-l cauti si sa-l asculti, dar iti poate fi de ajuns doar o privire la coperta acelui disc. Stiai ca multe discuri din vinil ale diferitelor trupe atunci cand platanul nu se invartea dar erau rotite in sens invers aveau mesaje si indemnuri Sataniste si violente? Era un trend al vremi, din nefericire aceste mesaje erau doar pe discurile cu muzica rock, oare de ce?

| danut a răspuns (pentru Sl1pKnoT):

Trupele de care spun eu sunt trupe din vremea cand ascultam eu muzica rock si se numea hardrock, nu metal, ceea ce spui tu apare peste 20-25 de ani de la momentele evocate.

| Gizăz explică (pentru danut):

Metalul se numeşte ca atare de când a apărut. Adică de la finele anilor '60. E la fel de vechi ca trupele enumerate de tine, chiar şi mai vechi ca unele dintre ele. Iron Maiden(un exemplu) a apărut exact în '75 şi s-a numit heavy metal de la bun început. Există muzică rock şi subgenul ei masiv numit metal. Sunt concomitente de zeci de ani. Hard rock-ul e un cu totul alt subgen de rock. Faci aserţiuni goale şi îmi demonstrezi iar că nu ştii ce vorbeşti. Încerci să suprasimplifici şi să-ţi dai cu părerea despre un gen care există de vreo 60 de ani deja, care are zeci de subgenuri, zeci de mii de formaţii şi milioane albume şi piese. Dacă tu nu vezi penibilul situaţiei în care te pui singur, nu am ce discuta cu tine. Din ce-mi scrii îmi dau seama că ai o vârstă. Păcat! Unii îmbătrânesc într-adevăr degeaba!

PS. Vezi că Zeppelin a cântat şi hard rock şi heavy metal. Însuşi faptul că ai afirmat că ai ascultat în trecut e grav. Nici atâta nu ştiai?!

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Te rog sa nu mai citesti din diverse "materiale", iti recomand sa faci "comentari" doar din ceea ce ai trait, comentariile sunt facute de insi de varsta ta care nici ceapa nu stiu cum se mananca daca nu citesc pe net. Eu fac vorbire strict la acea perioada, ce a mai cantat Led Zeppelin dupa aia nu ma mai intereseaza, poate (cum spunea alt..individ) au cantat manele, eu nu am de unde sa stiu. Stiu ca la ora actuala rockul are nenumarate de genuri si subgenuri dar pentru mine practic totul s-a incheiat cu mai bine de 40 de ani in urma. Aici si asta tu nu ai inteles, dar ce sa intelegi tu, te repezi ca. taurul cu, (virgula) coarnele inainte. Bravos natie. P.S. Sa nu mai spui la nimeni ca "metalul" a aparut acum 60 de ani ca te faci de ras de rad si curcile de tine. P.S. 2 Nu uita sa spui numele unei trupe ce canta metal acum 60 de ani, poate gasesti si una cu manele de prin ani '70.

| Gizăz explică (pentru danut):

Persoana X spune că Y e adevărat. Persoana X e bătrână. Concluzie: Y e adevărat. Bun, bravo! Braaaavo! rolling on the floorrolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Parca vorbeam de ceva prezenta fizica in segmentul de timp, nu de ce spune x despre y, nu uita de trupele de metal din anii '60 ca-s mort de curiozitate.

| Gizăz explică (pentru danut):

Nu vorbeam despre nimic de genul. Discutai tu pe lângă. :)) E ca şi cum i-aş zice lui Sancho Panza să călătorească în viitor. La întoarcere mă ia că a văzut păsări din metal cu oameni în ele şi mistreţi care mergeau cu viteză şi scoteau fum. Că erai într-un punct la un moment dat e absolut irelevant. E vorba despre capacitatea de a discerne ce e în jur. Aia cu am fost la dracu' când tu nici nu te născusei e apel la vârstă. O eroare de logică de clasa a II-a. Asta-i problema mea cu tine. Vorbeşti fix pe lângă şi nu ştii să construieşti o premisă legată de-o concluzie în mod corect. Iar la aia cu metalul ce răspuns să-ţi dau? Faci red herring. Altă eroare de logică. Am mai pus lista asta de zece ori pe site. Nu am nimic împotriva criticilor, dar faceţi-le fraţilor corect. Nu spunând bazaconii. Sunt absolut convins că în capul tău are totul logică şi eşti absolut convins de ce spui, numai că "baza" ta e şubredă. Studiu intens, nene:

http://korallion.blogspot.ro/p/mic-dictionar-de-falaciozitati_11.html

După te-ntorci şi vorbim. De fapt, în toată situaţia asta vinovat sunt eu. Că mă cert ca Don Quixote cu morile de vânt. Toată discuţia asta şi altele de la categoria asta sunt absolut degeaba când pleci de dinainte cu preconcepţii şi nu eşti dispus să recunoşti, de fapt nu, să conştientizezi că e posibil să greşeşti. Ochelari de cal şi-un dop în minte, fraţilor!

PS. Îţi pun aceeaşi întrebare ca utlizatorului de deasupra ta. Ce, în linkurile alea postate de mine e satanism? Ce poate să vă bese mintea aia încât să aveţi astfel de preconcepţii despre ceva aşa benign?! Dar iau o iau pe retorice a la Cervantes.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Exact cum am spus anterior, multe cunostinte nu te fac intelept ci doar "o baza de date", este evident ca tu ai credinta ca multe cunostinte te fac intelept (logic), dar exact asta iti lipseste insa tu incerci suplinirea ei cu NET-ul, nu merge, tot o baza de date este si acesta care in nici un caz nu se compara cu o realitate traita. P.S. Nu am cercetat linkurile si e posibil sa nu fie nimic satanist acolo dar NU facem vorbire de cazuri izolate ci de fenomen in general, daca vrei satanism in rock iti dau material de studiu pe un an dar nu cred ca asta te preocupa pe tine ci MANDRIA este problema ta, LAUDA de sine. Te-am rugat sa-mi spui (ca sa nu apuc sa mor fara sa aflu) una sau doua trupe din anii 60 care cantau metal (asa cum ai afirmat) si nu mai o da cotita ca te tin un an cu chestia asta. laughing)

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Ma refeream la notele muzicale, cum demonstrezi ca o nota muzicala sau o succesiune de note sunt violente, blande, tristee sau vesele?

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Recunosc, nu am inteles ca te referi STRICT la note, nu sunt un specialis in domeniu, cred ca notele ca si celelalte lucruri din univers sunt creatia lui Dumnezeu dar problema nu este la note ci la "amestecul" lor.

| Gizăz explică (pentru danut):

"Te-am rugat sa-mi spui (ca sa nu apuc sa mor fara sa aflu) una sau doua trupe din anii 60 care cantau metal" Ţi-am răspuns deja la asta. Fapt ce-mi demonstrează înc-o dată că nu poţi raţiona un simplu text. Asta e de fapt problema ta. Normal că răspunzi pe lângă când tu nici nu înţelegi ce citeşti. În plus, îmi arunci nişte peroraţii la care deja am răspuns, ba chiar pe unele le-am anticipat.

| Gizăz explică (pentru danut):

Păi e muzică satanistă cu note divine sau cum? laughing) Sau Michiduţă ăla se foloseşte de măreaţa creaţie a lui DUmnezeu să semene ură? rolling on the floor Atâta timp cât întreaga ta existenţă se rezumă la a gravita în jurul unor concepte de genul, nu vei ajunge la nimic concret şi real.

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Hai ca nici sa "citim" cum ne indica domnia ta nu mai reusim, asta e, nu toti e asa dastepti ca matale. laughing)

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Dumnezeu a facut notele, cum le folosesti e OPTIUNEA lu matale, da matale e destept rau asa ca sti fara sa-ti raspundem noi astia ignorantii. Optiunile mele sunt ale mele iar ale tale sunt ale tale, eu te inteleg dar tu nu poti (sa intelegi), one e oare DEFECTU?

| Gizăz explică (pentru danut):

Ummmm... am zis că nu înţelegi ce citeşti, nu că "trebuie" să citeşti cum vreau eu... straight face Ţii neapărat să arăţi că eşti analfabet funcţional, aşa-i? Pe pagina anterioară "recunoşti că nu te-ai referit strict la note", iar acum îţi răstălmăceşti propriile vorbe dând în diverse cu modul de folosire. Tu eşti bun de-un experiment, jur. Dacă brusc ţi-ar dispărea din minte orice noţiune de religie, aş fi curios cum ai funcţiona. Dacă cineva ţi-ar tăia brusc sforile alea cu ajutorul cărora eşti controlat ca o marionetă, ce s-ar întâmpla? Ai rămâne în ploaie şi vânt până ar putrezi lemnul de pe tine şi te-ai întoarce în Pământ? Sau ai învăţa să mergi singur?

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

Imi pare rau dar esti prea avansat in...ce numesti tu logica ca sa te mai pot intelege, parca vorbeam despre metal in anii 60 si tu te referi la...note? Nu dragule, la metal ne referim si despre "el" vorbim, cu notele dupa aia, mai tarziu. laughing

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Tritonul a fost interzis in Evul Mediu pe motiv ca provoca panica in randurile ascultatorilor, ulteriror a fost folosit de mari compozitori, cum ar fi Beethoven, Wagner si Vivaldi.

Muzica nu e blanda, nu e violenta, nici trista sau vesela. Asta e doar modul in care o percepem noi.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru danut):

Ce violenta? Ai ascultat muzica rock? Sunt intr-adevar unele genuri care promoveaza satanismul, violenta, sinuciderea etc.Dar sa stii ca exista christian rock, exista trupe care vorbesc de niste lucruri foarte faine.Sa fii bland si pasnic, dar stii cum mai trebuie sa fii? Si deschis! Pe asta o stiai?

| danut a răspuns (pentru Zamolxe777):

"Ai ascultat muzica rock? "
Ai urmarit TOT ce am scris eu sau ai citit DOAR un mesaj? Dupa ce citesti TOT, pune din nou intrebarea. P.S. Ai auzit de vorba romaneasca: un lup imbracat in piele de oaie.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Muzica nu contine numai note, sau gresesc eu? Instrumentele de percutie genereaza note muzicale?

| Zamolxe777 a răspuns (pentru danut):

Raspunsul tau e paralel cu al meu.Citeste tu inca o data ce am scris! happy

| Gizăz explică (pentru Zamolxe777):

Te chinui degeaba. E de-o prostie d-aia rară. Eu m-am lăsat păgubaş.

| Zamolxe777 a răspuns (pentru Gizăz):

Pai cu multi de aici ma cam chinui degeaba.Incerc sa ocolesc polemicile pe TPU ca nu-s deloc sanatoase.Dar site-ul asta a devenit deja doar o modalitate de a-ti pierde timpul, cateodata degeaba.Nu inveti nimic nou, ambele tabere sunt intr-un razboi de orgolii mai mult, un talmes-balmes pe scurt! laughing

| danut a răspuns (pentru Gizăz):

De aia nu esti in stare decat sa insuti si sa ocolesti intrebarile care ti se pun? Henteligentu neamului. P.S. Te-ai lasat pagubas ca atata poti, te-as maguli daca te-as face prost dar nu-mi pot permite sa insult un grup de oameni care sunt cu zece clase peste nivelul tau intelectual. Dupa cum am mai spus in cap ai doar un mare patinoar.

| danut a răspuns (pentru Zamolxe777):

Nu e nici un talmes-balmes, totul sta in iintelegere, daca din o suta de lei unul este ierbivor si 99 carnivori cum este considerata specia, ierbivora sau carnivora, asta puteai sa intelegi și singur, sau nu puteai?

| RAY a răspuns:

Eu ca ateu agnostic,nu ascult asa ceva, am ascultat cateva in germana unele chiar mi-au placut, dar unele sunt prea negative, imi place muzica care transmite ceva gen hip hop ombladon un om care isi spune viata asa cum e prin versuri, mai sunt multi, nici manele nu sunt toate negative unele sugereaza chiar sfaturi bune, trairi emotionale, aftective, a asculta un gen de muzica nu inseamna ca esti incult sau prost, problema e ca din ce in ce mai mult ne uram intre noi

| Gizăz explică (pentru RAY):

Dar nu a zis nimeni că dacă asculţi x sau y eşti prost. Am pus o întrebare simplă. La urma urmelor gusturile muzicale sunt, în general, subiective. Puteau să spună "da bă, îmi place" sau "nu bă, nu-mi place". Nu era nicio problemă. Dar când tu-mi vii cu "argumente" că nu-mi place pentru că "Biblie" sau alte "argumente" de genul, zi-mi tu cum să nu te aia-n gură! Dacă tot vrei să-ţi susţii afirmaţia, fă-o în pana mea cum trebuie. Nu cu pretexte de neam prost. Aia e problema mea în toată faza asta. Şi vezi de treabă că multe melodii rock îţi spun "cum e viaţa". Doar că, adesea, nivelul diferă. Că-s toate "triste" etc. e un clişeu.

| RAY a răspuns (pentru Gizăz):

Eu inca n-am gasit o piesa care sa nu fie satanista si sa fie rock, daca esti satanist te inteleg, eu nu sunt, eu urasc satanisti

| Gizăz explică (pentru RAY):

Îţi dau două piese la întâmplare din playlist-ul meu. Dacă tu-mi spui ce anume e "satanist" în ele, îţi dau o medalie virtuală sub forma unei funde! Hai, chiar te rog.

www.youtube.com/watch?v=D0W1v0kOELA

www.youtube.com/watch?v=rd3IzR6ch8A

PS. Îmi zici că eşti ateu-agnostic. Chiar dacă, prin absurd, tot rockul ar fi "satanist", care ar fi problema ta cu asta? Ştii ce e ăla "satanism"? Sau, mai bine zis, ca ateu ce relevanţă are religia aia sau oricare pentru tine?

| RAY a răspuns (pentru Gizăz):

Doar semnul acel satanic, sa fim seriosi

| Gizăz explică (pentru RAY):

Gizăz fachin' Craist! Ce însemn satanic, omule? Ascultă-le, uită-te pe versuri şi după-mi răspunzi. Nu mai fi aşa superficial! Şi ultima parte a întrebării mele precedente? Fă-mi o favoare. Nu-mi mai comenta la întrebarea asta până nu asculţi piesele. Dacă nu ai de gând, nu mai răspunde deloc!

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=1Cw1ng75KP0 Mie imi pare pop-rock, wiki zice ca e hard rock, nu e genl meu, merg cateva, intrebare, gasesti ceva satanic?

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

R vorbim de altceva asta e muzica din ani 80, 90 "Alone" is a song composed by Billy Steinberg and Tom Kelly. It first appeared via Steinberg and Kelly's 1983 pet project
nu e o piesa rock, eu nu vad nimic rock in ea

| Gizăz explică (pentru RAY):

Tot nu mi-ai răspuns la întrebare. Ce e satanist în linkurile puse de mine?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Http://en.wikipedia.org/wiki/Alone_%28Heart_song%29 genul apare in dreapta.

| RAY a răspuns (pentru Gizăz):

Ti-am spus acel semn satanic atat

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Ti-am spus vorbim de ani 80, era diferit atunci totul, sunt formati de muzica rock care desigur ca au hituri dar nu poti compara acele timpuri cu astea moderne, in fine fiecare asculta ce vrea

| Gizăz explică (pentru RAY):

Realizezi că, de când ai început discuţia, te-ai contrazis de vreo patru ori, nu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciodata nu am priceput ce treaba are muzica cu religia

| OnuOnulică a răspuns:

Avand in vedere ca eu ascult doar rock e normal sa ma o parere buna. Desi sunt crestin sunt de asemena si un mare fan al rock-ului.

| neutrino a răspuns:

In ultimul timp apeleaza si ei la aceasta muzica, cu scopul de a atrage tineretul.

| Felys a răspuns:

Ce importanta are, oricum sunt inapoiati, lor sa le cante popa la nunta si ingropaciune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am o parere rea despre genurile brutale de metal, in special ma refer la black/death metal. Multi ani am ratacit in ateism si uneori chiar in satanism, din cauza mizantropiei si a urii anti crestine in special, propagate de astfel de trupe gen dimmu sau marduk, dark funeral, mayhem etc.
Bineinteles ca nu poti compara Beatles sau The Doors cu astfel de uragane sonore. Acum ascult uneori disco, dar si corala religioasa sau clasica.

| Gizăz explică (pentru anonim_4396):

Ca un gen muzical să te influenţeze la modul ăsta trebuie să fii un om foarte slab! Scuză-mă că-ţi zic asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt credincios. Ascult si rock si metal chiar si muzica instrumentala de tip gotic. Rockul ca esti credincios sau nu este una dintre cele mai bune si de calitate genuri muzicale. Dar nu oricine asculta. Acum se da pe salam, pe remix-uri de cluburi, pe "stinge lumina, arata calea" laughing. Nu conteaza daca esti credincios, conteaza sa ai ceva in cap sa distingi frumosul, complexul si deosebitul de simplul si banalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand in vedere ca exista christian rock/metal presupun ca au si ei site-uri deci artistii nu au nimic in potriva.Dar majoritatea oamenilor (referindu-ne la credinciosi) cand le spui de muzica rock se gandesc imediat la satanism asa ca nu cred ca sunt prea incantati.

| DarkAndDreary a răspuns:

Da'...da' muzica rock e satanista sad

| sappy a răspuns:

Credincios nu cred ca sunt dar sunt om in primul rand si nu inteleg cum un alt om de orice religie poate sa fie atat de limitat in gandire! Cunosc crestini care asculta rock linistiti! Pacat ca unii utilizatori de aici se comporta ca niste babe care arata cu degetu si daca le ceri explicati logice o sa-ti raspunda fara niciun rationament si argument!
Chiar as vrea sa aud ce parere au crestini despre urmatoarele piese:
https://www.youtube.com/watch?v=h0ffIJ7ZO4U
https://www.youtube.com/watch?v=_VU9DjQpvMQ
@Gizăz Cateodata nu ai ce sa le ceri la uni oamenii e bine doar sa-i lasi in limitarea lor si gata

| Gizăz explică (pentru sappy):

@Sappy: Nu e vorba de creştini, ci de câteva specimene care-s foarte, foarte proaste. Că-s creştini e partea a doua. laughing

| DomnulFantastic a răspuns:

Is crestin, imi place metal, bug mafia si eminem tongue