| RansleyGriswold a întrebat:

Ce părere aveți de biblie și absurdităţile găsite în ea?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Absurditatile din ea n-ar avea nici un efect negativ daca nu s-ar gasi unii care sa le creada. Problema nu e povestea aia, ci cei care se folosesc de ea pentru a-i prosti pe altii.

17 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

E de preferat "bibliei ateilor". Care e revista cu carnati conceputa si editata de neamtii de la Kaufland.

| danut a răspuns:

Lipsa intelegeri nu face din Biblie un lucru absurd ci doar il aseaza pe acel individ intr-o anumita zona a omeniri, nu voi spune unde ca sa nu te simti jignit. Biblia este CARTEA DE CAPATAI a omenirii, unde ti-ai gasit locul, TU, fata de aceasta este treaba ta.

| sublime89 a răspuns:

Cred ca acele absurditati ar trebui definitiv descrise ca ceea ce sunt in societatea moderna din prezent, si sa nu le mai lasam sa domine gandirea oamenilor si la mii de ani dupa ce au fost nascocite de niste bolnavi psihici.

| hypothesis a răspuns (pentru sublime89):

Ma bolnavi psihici nu erau. Nu avea stiinta si cultura necesara sa priceapa si sa inteleaga anumite lucruri. Gandeste-te doar daca erau putin mai destepti ce carte ar fi scos smug Eram in anul 3000 si nu se auzea de ateism.

| LePotato a răspuns:

Aceiasi ca si tine

| Dorugar a răspuns:

Biblia este o carte scrisa de oamenii primitivi pentru alti oameni primitivi, asa ca este normal ca pentru un om luminat din zilele noastre comicariile scrise acolo pe baza de nestiinta sa para absurditati

| hypothesis a răspuns (pentru Dorugar):

Primitivi au fost si ala care a scris Tora.

| relian a răspuns (pentru Dorugar):

Da insa la fel de bine ar fi putut fi o carte de povesti pentru copii.Si noi avem Fat frumos, Harap Alb si etc unde sint "absurditati" cal cu aripi, minca jaratec si etc.Si astea sint scoase mai spre zilele noastre.Deci ar exista si posibilitatea asta sa fi fost scrise pentru copii, ori poate ca oamenii de atunci cind fu scrisa cartea la nivelul ala erau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o carte interesanta.
Trebuie sa stii sa citesti printre randuri.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Hmmm cu părere de rău dar, tu crezi că viața înseamnă absurditate? cum să îți dai cu părerea despre tine? cînd ești orbit de întuneric și spui că adevărul e absurd ce înțelegi?

| Dorugar a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tot cu parere de rau, dar daca tu crezi ca Biblia si prostiile scrise in ea inseamna viata si nu fantasmagorie, atunci cum i-ti permiti tu sa-ti dai cu parerea si mai ai si impresia ca Biblia care e sursa care a intunecat mintile a miliarde de oameni este o sursa de lumina ...asta nu ti se pare absurd?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Dorugar):

Pai viața pentru tine e o prostie? Biblia are adevărul și lumina.

| Dorugar a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Tocmai ca din cauza ca viata este foarte importanta pentru mine, m-am documentat si am aflat ca Biblia crestina nu este nici adevar si nici lumina ci un furt ordinar al Bibliei apartinand religiei mozaice, text care dupa ce a fost furat este interpretat in mod mincinos, adica altfel decat l-a inspirat Dumnezeu rabinilor acelei religii.
2 Si pentru ca viata este foarte importanta pentru mine, iata ca eu condamn religia crestina care s-a dovedit in istoria ei a fi cea mai criminala institutie diabolica din istoria umanitatiicare a ucis de mii de x mai multi oameni decat comunismul si fascismul la un loc

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Dorugar):

Ce vrei să spui că nu este adevărat ce este în Biblie?

| Dorugar a răspuns (pentru Mariani_Roberto_1993):

Ba este foarte adevarat ce scrie in Biblie pentru ca Biblia este o cronica istorica a poporului evreu scrisa de rabinii acestui popor, dar este o minciuna uriasa sa spui ca Biblia scrisa de rabini ca si o cronica istorica este un text scris/inspirat de Dumnezeu, cu atat mai putin de pe pozitia religiei crestine care a FURAT Biblia religiei mozaice si o interpreteaza in mod mincinos astfel incat sa corespunda marsaviei crestine care vrea sa te prosteasca, sa te amageasca, sa te manipuleze ca sa te autodenunti (prin spovada) si sa te lasi jecmanit cu fiecare ocazie religioasa...citeste excrocherie in loc de ocazie!

| RansleyGriswold explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Daca prin adevar si lumina te referi la crime, sclavie, rasism, incest, amenintari, ETC... Atunci se vede ca nu iti cunosti biblia. Uite niste versete despre *lumina si adevar* - http://bibliapentrusceptici.ro/crime-dumnezeiesti-biblie/
Eu iti dau un sfat. Citeste tampenia aia de biblie, si apoi sa zici de ea!

| hypothesis a răspuns:

Noi care nu credem uite ca le considerati absurditati,contradictii, erori, dar paradoxal e faptul ca sunt crestinii (si multi) care oricat si oricum le-ai arata ceva in acest sens, tot ti-ar explica ceva, cumva legat de context si de imprejurari si acel lucru pentru ei nu mai este o absurditate. Om fi noi de vina ca nu incadram in contextul potrivit oare? thinking Sau nu.