| ExprimareLibera a întrebat:

Ce părere aveți de cele 11 reguli ale satanismului? S-ar putea ghida oamenii după ele?
1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.

2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.

3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.

4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.

5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.

6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.

7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.

8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.

9. Nu face rau copiilor mici.

10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.

11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.

28 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cu toata seriozitatea cred ca cele mai logice si rezonabile legi se regasesc la pastafarieni. Nici macar nu sunt legi, ci preferintele marelui monstru zburator:

"1.Aș prefera să nu faci prozelitism. Nu e vreo problemă dacă unii nu cred în Mine, nu sunt atât de vanitos.
2.Aș prefera să nu folosești existența Mea ca mijloc de a ucide, oprima, subjuga, pedepsi, eviscera sau pentru a fi rău cu ceilalți.
3.Aș prefera să nu judeci oamenii după felul în care arată, se îmbracă și vorbesc.
4.Aș prefera să nu ai un comportament ofensator față de tine sau de partenerul tău de viață.
5.Aș prefera să nu ataci ideile bigote, misogine, execrabile ale celorlalți pe stomacul gol. Mănâncă mai întâi.
6.Aș prefera să nu construiești sinagogi/biserici/temple/moschei/altare de milioane de dolari pentru Mine când banii ar putea fi mai bine întrebuințați pentru (alege): stârpirea sărăciei
vindecarea bolilor
a trăi în pace și a iubi cu pasiune

7.Aș prefera să nu spui că vorbesc cu tine. Nu ești atât de interesant. Și ți-am zis să-ți iubești confrații.
8.Aș prefera să nu faci altora ce ție ți-ar plăcea să ți se facă (mai ales dacă implică multă piele sau lubrifiant), decât dacă nu încalcă poruncile de mai sus."

| MaliciousDeath a răspuns:

In afara de 4, 7 si partial 11(care sunt discutabile, mai putin 7), restul sunt niste principii dupa care m-am ghidat de cand ma stiu(si probabil si multi dintre voi), fara sa ma interesez de faptul ca cineva s-a hotarat sa le treaca pe hartie sub forma de ''reguli''. Si cum a mai spus cineva mai sus, sunt chestii de bun simt.Nu vad care ar fi problema cu ele.

| ania a răspuns:

Sunt mai bune poruncile lui Iisus Hristos,singurele care fac sufletul cu adevărat liber de răzbunare,ură, neiertare, imoralitate, frică, resentimente, etc.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Degeaba sunt daca voi habar nu aveti de ele

| ania a răspuns (pentru RAY):

De unde știi că nu avem habar?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Vad eu ania

| ania a răspuns (pentru RAY):

Că nu le știm sau că nu se reflectă în viața naostră?

| RAY a răspuns (pentru ania):

Ca sunteti ipocriti de asta in biserica va dati sfinti iar afara dumnezeu cu mila, am impresia ca voi credeti ca dumnezwy nu va vede apoi, pastori cu vile si masini scumpe aia nu il pot reprezenta pe iisus, acelasi falsi au ramas de pe vremea lui

| RAY a răspuns:

Iar se dovedeste ca omul e un animal care fara asa zis porunci, legi este o bestie, ce sa cred asta e natura umana care tot o ascundem si o ignoram

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt niste reguli de baza a civilizatiei, formulate asemanator in aproape toate religiile.
"Formularea" depinde insa de modul de traducere si de interpretari repetate.

| Mayhem666 a răspuns:

Am mai auzit de ele si in videoclipul de la Codrin Bradea, si in afara de punctul 4 care este putin cam crud, celelalte mi se par normale. Sunt sigur ca cei care au citit doar intrebarea si nu si cele 11 reguli ale satanismului au venit cu niste raspunsuri de vaaaai! Mi se par normale si sunt de acord cu ele, mai ales pentru ca o mare parte din ele sunt intalnite zilnic, spre exemplu punctul 3.

| CuriousStuff a răspuns:

Inafara de 4, 7 si 11 sunt reguli pe care orice om ar trebui sa le respecte... Sunt de bun simt.
Daca nu ma insel si cele 10 porunci au cel putin 3 care sunt idioate... Asa ca tot pe acolo.

| vocea a răspuns:

Sunt scrise de un satanist emblematic care se lauda ca este sluga diavolului, de fapt era un mesager al celor de la iluminati pentru ai face pe oameni sa isi piarda credinta si sa ajunga in iad, tine minte dumnezeu ne-a spus sa dacem ce trebuie adica ca sa ajungem la el trebuie sa il urmam iar satan a spus ca trebuie sa facem ce vrem si ce ne place tu ce alegi

| TrăieşteClipa a răspuns:

Au uitat sa adauge :
12 Sa nu faci pipi contra vantului.
13 Sa respecti culoarea verde a semaforului.
14.Sa nu-ti faci nevoile in poteca.
15.Sa nu faci focul langa butelia de la aragaz.
16.Sa nu atingi firele de inalta tensiune
17.Sa nu mananci cuie, chiar daca ai carenta de fier.
18.Sa nu f olosesti nevasta altuia daca acesta este mai voinic decat tine.
etc etc.
Sunt doar niste amarate de reguli de bun simt.
In Biblie sunt 630 de asa-zise porunci dar crestinii le tin minte doar pe primele 10.
Doar 1% dintre ei au citit VT, si acela pe sarite.

| Deaad a răspuns:

O parere foarte buna.
Sunt de acord cu toate 11.

Dar satanismul lui lavey nu ma coafeaza in mod deosebit.
M-a interesat intr-un mod cam obsesiv in trecut dar dupa ce l-am studiat am stiut ca nu e pentru mine datorita anumitor conceptii pe care le are.

| Iunix a răspuns:

Le știam de aici https://www.youtube.com/watch?v=nYFRv2IGRt0

Iar fanaticii religioși ce deja își fac cruce când văd întrebarea ta ar trebui să se uite la acest video.

Legat de întrebarea ta : legile „ satanice " după mine sunt destul de bune, poate chiar mai bune în practică decât cele 10 porunci. Și da, oamenii s-ar putea ghida după ele, până la urmă nici o lege „ satanică " nu te pune să dai foc la oameni, așa cum făceau religiile „ domnului " în trecut.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Iunix):

Si eu le stiu tot din acel videoclip!

| DumitruS a răspuns:

Niste mizerii. oamenii sanatosi la cap, nu.

| drutzix a răspuns (pentru DumitruS):

9. Nu face rau copiilor mici. - Exact, niste mizerii, numai un om nesanatos ar avea regula asta.

| DumitruS a răspuns (pentru drutzix):

Sa inteleg ca poti face rau copiilor mari in schimb? Cum ar fi de exemplu: NU FACE RAU! N-ar suna mai bine? eu zic ca da. Hai sa respectam alea 10 porunci mai bine e mai util pentru toata lumea. In cel mai bun caz mi-ai aratat o regula oarecum ok printre alte mizerii.

| ABCD122 a răspuns:

Ma așteptam la ceva mai crud

| Metalheadforever666 a răspuns:

Da,oamenii se pot ghida dupa ele infara de 4, 7 si 11.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Vorba abecedarului. ma asteptam la ceva mai crud

| RazvyEnglezu a răspuns:

O tâmpenie mai mare nu am văzut. Cum să trăiești după legiile SATANEI, Ă? Gândește întainte să scrii. Satana e necuratul, adică ăla rău și tu crezi că cineva poate trăi după legiile lui? Mori!

| LordulAdevarului a răspuns:

Aveti probleme mentale daca spuneti ca aceste reguli nu sunt de respectat. Cititi-va biblia aia spurcata si spuneti-mi cati oameni a omorat Satan? Huh? ZERO. Luati-va creierul inapoi sau continuati sa pupati carne de om mort. crestinismulexpus.blogspot.com

| Moartea25 a răspuns:

Sunt satanista si pot spune ca astea sunt niste reguli foarte bune. Faci ceea ce vrei, ceea ce iti place, nu stam sa ne rugam la un dumnezeu fals ca sa fim robiti si sa ne fie frica de "pedeapsa". Sunt propria mea stapana, iar Satan imi este Tata.

| al9264 a răspuns (pentru Moartea25):

De curiozitate, vorbesti de acel Satan din biblie, sau ai inventat tu o definitie proprie? (fie vorba intre noi, a doua varianta e mai preferabila)

| Moartea25 a răspuns:

Nu, nu vorbesc de acel Satan din biblie. Satan nu este rau si nici nu arata ca un monstru.