| ExprimareLibera a întrebat:

Ce părere aveți despre cele 9 afirmații ale satanismului modern?
*Atenție, în satanismul modern, "Satan" nu reprezintă un zeu, ci un arhetip al sinelui, un simbol.
1. Satana reprezinta indulgenta, in loc de abstinenta!
2. Satana reprezinta existenta vitala, in loc de promisiuni spirituale irealiste!
3. Satana reprezinta inteligenta pura, in loc de ipocrizia in care oamenii se complac!
4. Satana reprezinta bunatate pentru cei ce merita, in loc de dragoste irosita pe ingrati!
5. Satana reprezinta razbunare in loc de intoarcerea celuilalt obraz!
6. Satana reprezinta responsabilitate pentru responsabili in loc de ingrijorare pentru vampiri psihici!
7. Satana reprezinta omul ca un animal printre animale; uneori mai bun, alteori mai rau decat cele ce merg pe patru picioare, si care datorita a devenit cel mai vicios dintre ele.
8. Satana reprezinta toate asa-zisele pacate, pentru ca ele duc la multumirea fizica mentala sau emotionala!
9. Satana reprezinta cel mai bun prieten al Bisericii, pentru ca a tinut-o in afaceri in tot acest timp!

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Am studiat satanismul modern timp de 3 luni acum un an, am citit biblia lui lavey, how to be a witch(sau ceva de genul) si inca ceva a lui gilmore.

Am cochetat cu el destul timp pana cand mi-am pierdut absolut orice interes.
Mi se pare un **** de-a dreptul.
Tot ce face este sa intoarca pe dos crestinismul.

Chiar nu-mi pasa ca satan reprezinta un simbol.Chiar daca l-a folosit in scopul de ironie la adresa crestinismului,folosindu-se de numele asta,chiar imi displace.
Putea sa fie mult mai original la treaba asta si am o profunda scarba pentru toate numele din religiile abrahamice indifernet cum sunt folosite acestea.
Nu m-as numi in viata asta satanist.

De asemenea,promoveaza manipularea oamenilor prin lesser magic.
La capitolul sex, deja mi se pare o idiotenie.

Nu vreau sa ma identific cu o filosofie in care se promoveaza homosexualitatea, bisexualitatea si toate prostiile astea.

Cu o parte din afirmatiile astea sunt de acord, dar mi se pare in general tot ce inseamna chestia asta, o abureala si o tampenie.

Sunt alte chestii mult mai interesante decat facatura asta.

| ExprimareLibera explică (pentru Deaad):

Eu sunt intr-o oarecare măsură de acord cu satanismul modern, mai exact cu noțiunile logice, bazate pe filosofia lui Nietzsche. Mulțumesc pentru opinie, poate cea mai pertinentă de aici.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Povesti de adormit copii nu exista satanel, dumnezeu si alti spiridusi, noi oamenii suntem niste besti cu toti cand ne aratam adevarata fata, cand suntem ipocriti urmam regulile tampite, ma intelegi? nu e vb de draci si de natura umana care e animalica

| ExprimareLibera explică (pentru RAY):

Ce nu ai înțeles din "*Atenție, în satanismul modern, "Satan" nu reprezintă un zeu, ci un arhetip al sinelui, un simbol."?
Nu are nicio legătură ceea ce ai scris cu întrebarea mea.

| RAY a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Eu prefer stiinta in general nu aberati americane

| GdX a răspuns:

Total adevarate, Sunt de acord 100% cu aceste afirmatii.

| Mayhem666 a răspuns (pentru GdX):

Si eu sunt de acord cu tine.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

MOahahaha, clar. Fii pe faza la ClaiesteTripa. Cine vorbeste de ignoranta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si mie mi-a dat block TraiesteClipa, chiar daca eu nu am vorbit niciodata cu el. Mi-a dat block fara motiv.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Te am eu la friends, de aia. Prietenul dujmanului e dujman, clar. Nu ca mi-ar fi dusman. Ma amuza intr-un mod tragic. Fiindca stiu citi ca el si mult mai rai sunt prin jur... e genul ala de mosneag cretin cum am patit mai zilele trecute in Auchan - boul pipaia chifle cu miinile goale. din alea de la vrac de unde ai manusi de-alea de unica folosinta ca sa te autoservesti. Si cand i-am zis ca daca lui i s-ar parea ok sa pipai toate alea inainte sa se serveasca, a sarit cu gura pe mine ca ce, sa imi vad de treaba, ca a bagat miinile in fund sau ce... Votant de psd. Cui draq sa ii explici ca ai pus mina pe o clanta, automat germeni? Csf, n-ai csf. Asa si cu colegul aici de fata. Este el informat de bubuie.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Satana reprezinta Bau-baul inventat de crestini, la evrei satana insemna o functie provizorie, aceea de acuzator nicidecum un nume propriu.
Deci si satanistii sunt prost informati la fel ca majoritatea crestinilor.
Un evreu rade si cu fundul de atata ignoranta.

| ExprimareLibera explică (pentru TrăieşteClipa):

M-am referit la concepția satanismului modern despre Satan. Am editat, dar puteai deduce ușor din subiect unde bat.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu conteaza ce cred aiuritii de satanisti.
Sunt doar o adunatura de retarzi prost informati si ignoranti.
Inteleg de ce le tii partea.
Sper ca acum si tu o sa intelegi de te-am trecut la persoane ignorate, si nu o sa te mai plangi ca o muiere.
Chiar nu ma intereseaza ineptiile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satan (nu Satana) ESTE un zeu. Cei care au citit ceva autentic despre rădăcinile noastre păgâne știe că Satan mai este cunoscut ca Enki, EA, Malek Ta'us. Mi se pare normal ca toată lumea să nege aceste informații pentru că majoritatea documentelor și dovezilor care ne leagă de originile noastre antice au fost distruse, iar ce a rămas a fost corupt de evrei și umplut cu informații total eronate ca să inducă omul în eroare, un exemplu este că Satan este un înger căzut, o prostie biblică pe care doar creștinii încuiați la minte o pot crede.

| ExprimareLibera explică (pentru anonim_4396):

Aici este vorba despre Satan în concepția satanismului modern, nu despre un personaj mitologic, si nici despre o funcție provizorie, cum a scris cineva mai sus.
Afirmațiile nu sunt traduse de către mine, să fi scris "satana".
Eu doar v-am cerut o părere despre niște noțiuni.
Ați fost pe lângă subiect.

| Inferno a răspuns (pentru ExprimareLibera):

"Aici este vorba despre Satan în concepția satanismului modern, nu despre un personaj mitologic"
Cred ca cea de a 9-a porunca de contrazice flagrant aici. Este vorba de acel personaj mitologic care a "tinut biserica in afaceri".

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Satan

Este acelasi lucru satan si satana.
Evreii de 2000 de ani se chinuie sa explice crestinilor ca au inteles aiurea, dar crestinii insista Batman, Batman.
Cat despre satanisti, chiar nu merita efortul sa-ti bati capul cu ei.
Sa crezi intr-un personaj imaginar inventat de crestini, este jalnic.
Personajul Enki este alta poveste.
Sumerienii au lasat scris cate ceva.

Si ca sa raspund la intrebare, legile respective sunt jalnice.
Au aceeasi logica ca versurile din manelele mioritice scrise de colorati analfabeti.

| ExprimareLibera explică (pentru TrăieşteClipa):

Hai s-o lăsăm așa...

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ExprimareLibera):

happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Ok, dacă vrei părerea mea, este că satanismul modern este doar o invenție a evreilor care să discrediteze ADEVĂRATUL SATANISM. Biblia lui LaVey conține o mulțime de mesaje subliminale care-l hulesc pe Satan și-l slăvesc pe yehova. Legat de afirmațiile scrise de tine, sunt de acord cu numerele 3, 4, 5, 6, dacă te întrebi de ce, îți recomand să citești Al Jilwah.

| ExprimareLibera explică (pentru anonim_4396):

3,4,5,6 ar putea avea o legătură cu Al Jilwah, dar reprezintă un arhetip al sinelui. Al Jilwah este o mizerie, merge pe aceleași principii precum elohimii din biblie. Eu te-am făcut, eu te omor, dacă mi te supui, o să îți fie bine, dacă nu, te pot distruge. Tot manipulare se numește. Interesanta teoria cum că satanismul modern ar fi o mască pentru satanismului spiritual.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Satanismul modern nu este o mască a satanismului spiritual, sunt 2 secte total diferite. Satanismul modern îl privește pe Satan ca pe un arhetip al sinelui iar satanismul spiritual îl privește pe Satan ca Creatorul rasei ariene. Satanismul modern promovează ritualurile sângeroase, violența și cruzimea, satanismul spiritual promovează gândirea liberă, individualitatea, dezvoltarea personală, respectarea legii etc. În Al Jilwah, prin "supunere", Satan se referă la respectarea agendei sale de către oameni. Tu nu te-ai înfuria dacă cineva te-ar blestema și huli încontinuu (așa cum face biserica creștină și creștinii cu Satan)? Satanismul modern e menit doar să inducă în minte oamenilor că satanismul presupune violență și sacrificii în ritualuri sângeroase, asta este MANIPULARE. Nu este nimic bun în satanismul modern și după cum am mai scris, biblia lui LaVey conține mesaje subliminale care-l hulesc pe Satan și-i dă slăvire lui yehova, a naibii satanism. Aș mai vrea să adaug, puțin pe lângă subiect, dar legat de afirmația cu numărul 9, că satanismul NU este o reacție la creștinism. Adevăratul satanism, care avea ca scop împuternicirea sufletului, era religia principală a popoarelor antice. O mulțime din legendele creștine au fost furate și corupte din religiile antice și din legendele Zeilor antici.
Dacă vrei să mai discutăm pe larg despre "una-alta", te aștept oricând cu o cerere aici https://www.facebook.com/profile.php?id=100011837400910

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Satanismul modern se aseamana cu moda cu blugii rupti special.

| ExprimareLibera explică:

Cred că răspunsul tău era destinat altei persoane tongue

| KodrutZ a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Da, tembelului cu traitul clipei, doar ca mi-a dat block.

| ExprimareLibera explică (pentru KodrutZ):

Mi se pare o prostie chestia cu block-ul. Așa mi-a făcut și mie tataie ăla cu România Mare la avatar, doar pentru că l-am contrazis.