| CezarinaLunaria a întrebat:

Ce părere aveți despre superstițiile oamenilor bătrâni care spun că sufletul omului decedat mai stă 3 zile lângă trup?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Invatatura despre acest interval de trei zile nu intra in contradictie cu nici unul dintre versetele referitoare la "DRUMUL SUFLETULUI" in viata de dincolo... thinking

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:
1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Unii neaga în mod conştient greşit această ultimă semnificaţie a cuvântului "suflet". Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
-"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
-„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11
-"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă t temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" (Luca 12, 4-5). Textul ne spune că după moartea omului, el poate fi aruncat în gheenă. Dacă nu ar mai rămâne nimic după moarte, aşa cum pretind unii, ce mai poate fi aruncat în gheenă? Etc...

În II Corinteni 5, apostolul Pavel vorbeşte despre corp ca despre un cort pământesc în care trăim, adăugând că el ar dori să fie acasă cu Domnul şi că "toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup" (II Corinteni 5, 10).
Ce parte din Pavel ar putea să părăsească trupul şi să meargă acasă la Domnul? SUFLETUL.

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O superstiţie religioasă ca oricare alta. Biblia şi alte "cărţi sfinte" sunt pline de aşa ceva.

| danay72 a răspuns:

Sunt doar superstiții, pentru că Biblia arată clar că omul cand moare nu mai stie nimic.Eclesiastul9:5,6,10

| milan9 a răspuns:

Aceasta nu este o superstitie, ci un lucru mentionat prin descoperiri pe care le-au avut unele persoane.
Biblia mentioneaza in repetate randuri existenta CONSTIENTA PE CARE O DUC SUFLETELE in lumea de "dincolo", dar nu prezinta specificatii detaliate referitoare la "drumul sufletului". Daca aceste specificatii nu exista, asta nu inseamna ca are vreun iehovist sau adventist vreo baza pentru a nega insasi acest interval de trei zile despre care ai mentionat si tu... thinking

| R0R0 a răspuns:

E o minciuna.
Sufletul paraseste trupul exact in clipa mortii

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Nimeni nu se mira ca esti religioasa avand in vedere ca habar nu ai sa intelegi ce citesti. Omul a zis ca sta langa trup, nu in.

| R0R0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok
si ce face langa el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru R0R0):

Nu stiu daca sa rad sau sa plang ca tu chiar esti aeriana.

| R0R0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea ta

| suffarstar a răspuns:

Se bazeaza pe niste informatii foarte vechi dar care se refereau la altceva, nu la ce numesc ortodocsii in ziua de azi "suflet". Este vorba despre corpul energetic, ceea ce se mai numeste "aura" si, daca nu ma insel, erau 40 de zile, apoi corpul energetic murea si el.

| drutzix a răspuns:

Nu a dovedit nimeni ca avem suflet deci mi se pare o tampenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opinia mea pentru orice superstitie, o prostie, un mit fara valoare, care nu se poate verifica ci doar presupune, si bunicii mei is la fel, desi, ca si crestini ce is ar trebui sa respecte Biblia si sa nu creada minciuni de genu, dar se pare ca in crestinismul majoritar intra superstitiile, de exemplu ce treaba au sanzienele (cauta pe wikipedia) cu Biblia? is o prostie, totusi biserica le sarbatoreste. Nu scrie nicaieri de oua rosii de Paste in Biblie, brazi impodobiti, mosi generosi si lucruri de genu...is superstitii, prostii big grin scuze ca am intrat si in alte subiecte happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trei zile? e muuult.sa plictiseste.nu cred.Dar care batrani spun? ai tai? ca ai mei nu spun asa ceva?

| CezarinaLunaria explică (pentru anonim_4396):

Ești foarte coerent ce pot să spun. dacă tu n-ai auzit asta nu înseamnă că nimeni nu a auzit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel de adevarate ca povestile despre "creatorul" lor.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Multi spun multe. putini dovedesc multe.

| lidiacengher a răspuns:

Sant doar superstitii, nimic real