| ExprimareLibera a întrebat:

Ce părere aveți despre urmatorul citat?
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede."
Carl Sagan

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Foarte inteligent cel care a spus/scris acest citat, si are mare dreptate, un indoctrinat, ramane indoctrinat pana la moarte, sunt foarte mici sanse sa mai scape de asa ceva, indoctrinarea este ca o boala, scapi cu greu de ea, uneori este imposibil sa scapi. Fain citatu'.

| ExprimareLibera explică (pentru Mayhem666):

Intr-adevar, e un citat foarte interesant. Carl Sagan are printre cele mai interesante citate despre știință/religie.
"Ştiinţa este o modalitate de a semnala cacialmaua celor care doar pretind a cunoaşte. Este un bastion împotriva misticismului, împotriva superstiţiei, împotriva religiei aplicate eronat în locuri unde nu are ce căuta."

19 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Credintele da, dar cei care fac ceea ce zice Biblia, stiu ca Isus a zis sa facem cercetari asidue ca sa credem, nu sa fim creduli.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. De aia se numeste credincios. Cred ca asta conteaza foarte mult.

| sublime89 a răspuns:

Nu pot sa am decat parerea ca a avut dreptate deplina, la fel ca in multe alte lucruri pe care le-a spus. A fost probabil cel mai mare popularizator al stiintei din toate timpurile, si unul ca el nu vom mai avea repede.

| syd2 a răspuns:

Daca ne luam de citatul asta atunci ateii sunt la fel de indoctrinati ca si religiosii, doar ca in mod invers. In astfel de domenii ca religia, sa fii la parere de extrema, nu va oferi multe raspunsuri.

| Tr?ie?teClipa a răspuns:

Partial corect.
Oamenii au nevoie sa creada. Ateii cred in ceva, credinciosii in altceva.
Realitatea este undeva intre.

| Divy a răspuns:

Toate ce au fost încă există minunile, prorociile, învățăturile însăși noi de care unii oameni din știință spun că ne tragem din maimuță dar dacă e așa de ce nu se dovedește asta vreau să văd cum o maimuță naște un om.
Deci citatul însăși nu are o dovadă și însăși creatorul lui e fără de minte și necunoscut.
Mari oameni de știință au crezut
Johannes Kepler (1571 – 1630 ) – autorul celor trei legi ale miscarii planetare
Sir Isaac Newton (1642 – 1727 ), unul dintre cei mai mari oameni de stiinta, descoperitor al legilor gravitatiei, miscarii si al calculului matematic
Michael Faraday ( 1791 – 1867 ) pionier al studiului electricitatii, inventatorul generatorului electric, al primului motor electric si al transformatorului electric
Samuel Morse (1791 – 1872 ) inventatorul telegrafului si al codului Morse
James Joule (1818 – 1889 ) Realizeaza legatura dintre caldura si miscarea mecanica, ofera bazele primei legi a termodinamici
Louis Pasteur ( 1822 – 1895 )A pus bazele microbiologiei si bacteriologiei, a inventat vaccinarea, imunizarea si pasteurizare
James Clerk Maxwell (1831 – 1879 ) – autorul teoriei electromagnetice
Fleming – pionierul electronicii
Lister, inventatorul chirurgiei antiseptice
Fratii Wright, inventatorii avionului cu motor
Robert Boyle (1627-1691)
Pe lângã faptul cã a fost un pionier al chimiei moderne
Matthew Maury (1806-1873)
A fost o figurã de frunte în domeniul oceanografiei si hidrografiei
William Thomson (Lord Kelvin) (1824-1907)
Este binecunoscut pentru forma riguroasã pe care a dat-o stiintei termodinamicii si pentru formularea primei legi a acesteia (propusã initial de Joule) si a celei de-a doua legi, folosind o terminologie precisã

| ExprimareLibera explică (pentru Divy):

E chiar așa cald afara?

| Divy a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Cred că ți s-a încins creierul, e greu de citit poate noaptea vei putea gândi mai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu despre ce a spus Iisus Hristos,fiul lui Dumnezeu, Cuvantul Intrupat, lumina lumii, calea adevarul si Viata?; Caci viata vesnica, este aceasta; ca omul sa adune cunostinta despre tine si despre cel pe care tu l-ai trimes. Cercetati toate lucrurile si alegeti ce este bun.deasemeni citeste despre dragoste, din biblie si arata-mi un prost care poate spune ca te iubeste intocmai asahttps://www.google.ro/......ps?/search deci mai du-te-n puii maturii cu aburelile prostesti ale lui sagan ca asa iti pot posta mii de citate care toate se contrazic intre ele.

| ExprimareLibera explică (pentru anonim_4396):

Îmi cer scuze ca citez un cunoscut fizician. Am uitat de Biblie si de creștinism, adevărata religie.
Permiteti-mi să închei cu încă un citat:
"Religia ta presupune că oamenii sunt copii şi au nevoie de un Bau-Bau ca să fie cuminţi. Tu vrei ca oamenii să creadă în Dumnezeu pentru ca ei să respecte legea. Acesta este singurul mijloc care îţi trece prin cap: o forţă de poliţie seculară strictă, şi ameninţarea cu pedeapsa de la un Dumnezeu a tot văzător pentru orice faptă pe care a omis-o poliţia."

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Viziune scurta omeneasca.papica,drink si nanita.noapteeee buuuuna copiiii.

| ExprimareLibera explică (pentru anonim_4396):

"Incultura degradează umorul împingându-l spre zeflemea."
Vasile Ghica

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Parerea lui.Eu am propriile pareri.a te lauda cu cunostintele tale din viata altora, inseamna sa arati cat valorezi... fara ele.Nu-mi veni cu filozofiile altora rasuflate ca, acele citate de pe Facebook intalnite peste tot.Baga o judecata limpede, pesonala iesita din mintea si din experienta ta, nu ce-au gandit emanati ai unor curentevremuri de demult, morti acum, si neinteresanti.

| ExprimareLibera explică (pentru anonim_4396):

"Curentevremuri de demult" hai sa nu fim mai penibili decât suntem de obicei. Clar va depășesc anumite expresii, nu e nevoie să vă dați inteligent.
Nu încerca să pari mai deștept decât ești!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

M-am esprimat liber mancat-as, si tu n-ai intales nimica mo.da she ma nu vorghesc romanesti?

| ExprimareLibera explică:

Eu nu cunosc nicio dovadă empirică, poate ma luminezi tu.

| ExprimareLibera explică:

Ați uitat ce am discutat la ultimele întrebări? Aveți pierderi de memorie cumva, sau ce?

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Un credincios se bazeaza pe dovezi, avem biblia data de Dumnezeu ficelor si fiilor sa-i, Domnul Iisus Hristos ne-a dat Biblia ca o carte cu instructiuni. Iisus traieste in cel credincios, noi nu credem in lucruri inexistente, noi nu credem doar pentru ca asa ni se spune, noi avem toate dovezile pentru a crede, problema nu este daca avem dovezi sau nu, problema este daca esti dispus sa crezi sau nu.