| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti de ce a facut Walter Scott? A vrut cu inversunare sa scrie o carte impotriva lui Dumnezeu,care sa ii conteste existenta,care sa arate ca nu exista Dumnezeu,si-a propus sa se documenteze si sa arate oamenilor ca nu exista Dumnezeu si cand a inceput sa se documenteze a vazut ca El exista, ca Dumnezeu exista si ca sunt mai multe dovezi ca exista decat ca El nu exista.Complexitatea vietii umane,Universului,Terrei l-a convins si a ajuns sa creada in Dumnezeu si sa ii fie recunoscator.Ce parere aveti? El exista,daca Il cauti,Il vei gasi! Hristos este Calea, Adevarul si Viata!

Răspuns Câştigător
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Indiferent cum Il cauti Il gasesti!

31 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Intr-o carte a lui Mircea Eliade, editata prin anii '90, ("Taina Indiei", pare sa nu aiba legatura, dar sunt mai multe povestiri frumoase) am citit despre un caz asemanator.

| danay72 a răspuns:

Asa e, de fapt, cu cat cercetezi mai mult creatia cu atat esti mai convins ca Dumnezeu exista.Romani1:20

| Thunderstruck a răspuns:

Nu stiu cum complexitatea vietii, Universului, Terrei pot fi dovezi ca exista doamne doamne...

| C0nstantin a răspuns (pentru Thunderstruck):

Si complexitatea materiilor fecale poate atesta existenta lui doamne doamne ce stii tu rolling on the floor

| RAY a răspuns:

1 cum a aparut dumnezeu din nimic?
2 cum a creat dumnezeu din nimic?
3 cum putea aparea dumnezeu daca nu exista spatiu unde sa apara?
dupa ce imi raspunsi o sasi raspund si eu la intrebare =propaganda religioasa, daca tot faci propaganda pentru biserica ortodocsa de ce nu ne trimiti si la o biserica ca doar bisericile au site-urii, au si chat online unde platesti cu cardul online, sluba virtuala, sunt curios cu cat te plateste bor?

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Daca ai observat, asta e prima intrebare de religie in ultimele 2 saptamani.Ce propaganda visezi? Daca m-ar plati BOR as fi in Antalya.Nu mai abera si nu mai visa la cai verzi pe pereti, raspunde la obiect daca nu nu mai raspunde.Raspunsurile tale sunt penibile!
Si ca sa-ti raspund e obligatoriu si NORMAL sa existe ceva necauzat. Exista teoria cauzei. Orice efect are o cauza insa tot are un inceput si un sfarsit iar in sirul asta lung de cauza-efect trebuie sa exista ceva necauzat care nu a fost facut de nimeni.A existat dintotdeauna.Citeste intrebarea mea mai veche,despre informatiile de pe everystudent,despre ceva, nu a existat niciodata nimic/cineva, cine, cauta pe google, pe everystudent sau in intrebarile mele vechi.Adevarul e ca e IMPOSIBIL sa existe ceva din nimic.Trebuie sa exista ceva necauzat care a existat dintotdeauna.Si Acela e Creatorul. Dumnezeu sa te lumineze!

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Toata ziua, non stop faci propaganda religioasa, ma intreb unde sunt admini de pe TPU, intrebarea ta e spam nu intrebare, tu stii cei aia o intrebare?

| AvalohAlyn explică (pentru RAY):

Iar,un raspuns penibil.Cand pui tu o intrebare in legatura cu ateismul nu e propaganda ateista? Sincer mi-e sila de astfel de oameni ca tine, care nu au pic de bun simt, orientare si adevar in ei. Postezi raspunsuri penibile si te crezi mare inteligent si studios al stiintei. Dumnezeu sa te lumineze!

| RAY a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ce intrebare am pus eu si a fost propaganda ateista?

| euAdelina a răspuns (pentru RAY):

1. Dumnezeu ezista dintotdeauna si nu a aparut din nimic.
2. Dumnezeu este atot puternic nu este ca si oameni carora le trebuie ceva ca sa faca altceva
3. Dumnezeu e un duh e un spirit e pretutindeni NU E CA SI OAMENI
Si mintea omului e prea mica ca sa inteleaga lucrurile mari ale lui Dumnezeu.
Nu lua tu pe cei care au toate aste Dumnezeu ii va judeca pe ei nu tu nu iti bate tu mintea cu ei.Acolo poti sa pui bani doar daca vrei nu te obliga nimeni si din moment ce poti sa pui bani inseamna ca ei folosesc pentru ceva poate sunt misionari sau dau saracilor sau fac ceva bine acei bani si daca ei nu vor face ceea ce au promis ca fac cu bani Dumnezeu ii va judeca pentru asta si tu daca ai dat bani vei fi pus ca ai facut o fapta buna. ok?

| RAY a răspuns (pentru euAdelina):

1 de ce nu poate fi valabil argumentul tau pentru zeus?
2 ceva puternic nu apare din nimic
3 demonstreaza asta
iadul vesnic, iar incepi cu amenitari cu judecati? cu voi nu poti purta o discuta, direct treceti la amenitari cu iadul

| RAY a răspuns (pentru euAdelina):

Orice apare din ceva, demonstraza ca exista un singur lucru complex care creaza miliarde de stele din nimic, daca ar exista un creator care alt creator care sal fi creat si tot asa, teoria evolutiei este un proces de la ceva simplu spre ceva compex, daca ai facut biologie posibil sa stii ca si tu ai evoluat din 2 celule =ovul plus spermatoiz, deci nu ai aparut asa cum esti in prezent, zi-mi un lucru unu singur care apare complex si te cred, de ce cand esti in burta la mama ta treci prin acelasi etape ca toate animalele?
http://www.descopera.org/argumente-pentru-evolutionism/

| euAdelina a răspuns (pentru RAY):

Pai cind eram la mama in burta evoluam cum toate animalele si oameni o fac deoarece sunt OM.
pai uite un lucru care a aparut din nimic este Dumnezeu pentru mine n ue neaparat sa vad un lucru ca sa il si cred si pana la urma ce am de pierdut daca cred in Dumnezeu deoarece mie nu imi place sa injur, beau, fumez, sa fur sa mint sa merg la discoteci si cluburi nu imi place absolut nimic ce fac toti ceilalti si daca eu nu as face toate astea si as refuza sa cred in Dumnezeu daca el exista eu voi pierde totul toata bunatatea si tot ceea ce mie imi place sa fac voi face in zadar. Eu nu cred doar de asta in Dumnezeu eu cred pentru ca il simt in mine il simt in biserica il simt in viata mea de zi cu zi l-am pus mereu cind eram mica la incercare si el mi-a raspuns si mi-a demonstrat ca el ezista. Uite o minune eu fac parte dintr-o familie numeroasa in jur de 200 de membri cu matusi bunici si nepoti si stra nepoti si stra bunici dar nici verisori nici frati mei nici um membru din familie nu e bolnav sau nici unul are familia destramata adica sa fie despartiti soti inte ei oricind era cineva bolnav si ne rugam bolnavul se vindeca inainte de craciun am avut bunicul de 80 de ani pe masa de operatie si bunica de 75 in spital pe patul de moarte dar de craciun eu si frati mei matusile verisori si parintii mei am stat la masa impreuna cu ei sanatosi tun desi medici nu mai credeau ca bunicul meu scapa deoarece nu l-a putut opera cu laserul decit sa il taie si mai are inca 12 operati aproape pe acelasi loc. La noi in biserica au fost vindecati oameni de cancer si vindecati de boli grele se fac minuni pot sa spun ca in fiecare luna si cum as putea sa nu cred in el daca el imi demonstreaza atit de frumos cit de mare e el.
Nu te judec de ce crezi tu treaba ta Dumnezeu te va judeca pe tine.

| RAY a răspuns (pentru euAdelina):

1 nu poti dovedi absolut nimic din cea ce afirmi
2 nici eu nu fumez,nu beau, fur, mint etc si sunt ateu, vrei sa spui ca fara dumnezeu esti imoral, de parca Romania e o tara de sfinti
3 faza cu judeacata, cum sunt mii de religii, secte, zeii, depinde ce zeu te judeca si daca ai nimerit religia corecta
in concluzie eu nu cred in dumnezeii, n-am nimic impotriva lor, dar din nimic nu apar zeii care sa creeze universe sau universul
cand o sa vad amputati vindecati o sa cred in minuni

| RAY a răspuns (pentru euAdelina):

Mergem maine si luam toti bonavi din spitale si i ducem la biserica ta sa se vindece ce spui?

| Emin90 a răspuns (pentru euAdelina):

Mai du-te in *** la scoala si invata sa scrii!

| euAdelina a răspuns (pentru RAY):

Dragule Dumnezeu nu vindeca toti bolnavi din spitale ci doar pe cei care cred ca exista Dumnezeu cred in el recunosc ca fara el sunt nimic isi recunosc greselile le pare rau isi cer iertare si il primesc pe El in viata lor caDomn si Mintuitor nu poti fi vindecat daca nu crezi ca el te poate vindeca.

| euAdelina a răspuns (pentru Emin90):

Dragul meu nu am nici o apsenta, sunt a 2 din clasa si stiudestul de bine sa scriu dar ca nu am toata ziua la dispozitie ca sa scriu asa ca m-am grabit putin, si pentru ca m-am grabit am mai facut citeva greseli gramaticale.
Dar nu asta conteaza prea mult ci mesajul.

| RAY a răspuns (pentru euAdelina):

Aia din spitale cred in dumnezeu, de ce nu le vindeca?

| euAdelina a răspuns (pentru RAY):

De unde sti tu ca ei cred?
De unde sti tu ca daca cred si fac voia lui Dumnezeu nu vrea sa ii cheme acasa sau are un plan cu privire la ei?
De unde sti tu ca ei nu au pacate mari nemarturisite si neiertate si si le tin ascunse in adincul sufletului lor?
Tu citi ani ai?

| RAY a răspuns (pentru euAdelina):

De unde sti tu ca ei cred?
deci doar pacatosi sunt bonavi?
De unde sti tu ca daca cred si fac voia lui Dumnezeu nu vrea sa ii cheme acasa sau are un plan cu privire la ei?
sai cheme dar nu prin suferinta si daca va cheama de ce mergeti la doctor?
De unde sti tu ca ei nu au pacate mari nemarturisite si neiertate si si le tin ascunse in adincul sufletului lor?
dar de unde sti tu ca au?
tu te crezi sfanta

| euAdelina a răspuns (pentru RAY):

In primul rind eu ti-am pus niste intrebari si pu trebuia sa-mi raspunzi daca tu ni-ai raspuns cu alte intrebari si eu o sa-ti raspund cu o singura intrebare:
De unde sti tu ca eu ma cred sfinta?

| RAY a răspuns (pentru euAdelina):

Cred ca pierd timpul cu tine, bye

| euAdelina a răspuns (pentru RAY):

Stai linistit sentimentul e reciproc wave
Bye, bye

| Zenit313 a răspuns:

M-ai lasat fara cuvinte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu exista, Amin!

Răspuns utilizator avertizat
| casablanca40 a răspuns:

Daca il cauti pe Mohammed il vei gasi. Daca nu poti demonstra inexistenta unui lucru asta nu inseamna ca el exista neaparat. De exemplu eu iti spun ca in spatiu se afla un pantof. Imi poti tu demonstra ca pantoful nu se afla acolo? Nu, dar este putin probabil ca un pantof sa se afle in spatiu asa si cu Dumnezeu, Mos Craciun. Cu cat crestinismul este mai detaliat cu atat este mai improbabil. Detalile nu fac decat sa ii micsoreze sansele existentei sale. Dumnezeul panteist are cele mai multe sanse sa existe deoarece el reprezinta natura si punct.

| RAY a răspuns (pentru casablanca40):

Metaforic desigur, cum spunea spinoza natura este dumnezeu, n fel de ateism metaforic, natura nu e o zeitate, dar exista

| victor333 a răspuns:

E un caz clar ca Dz exista ce ne mai asa pe noi sa zicem ca EL nu e. vad tot felul de atei perversi fara scrupule si bun simt se dau mari vai mama voastra...sa va fie rusine!

| obelix2266 a răspuns:

Walter Scott e si el un muritor ca toti noi.A vrut sa se evidentieze si sa fie cunoscut si mai mult, si a dat cu capul in zid. Ca sa vezi unde lacomia si inganfarea il duce pe om.