| GeorgianaFlowerPuff a întrebat:

Ce parere aveti de satanisti? Eu am gasit niste siteuri de ale lor si nu par asa cum spune lumea! Ei vorbesc despre puterile mintii si ale sufletului... de exemplu uitati ce fac : https://www.seruah.com/ce-cred-altii-ca-facem-vs-ce-face m-noi.html

Ce credeti despre satanism? merita sa ma bag intr-o astfel de secta?

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Religia organizata e varzet. Nu te opreste nimeni sa practici acasa ce vrei tu. Sau, mai bine, un ordin de magie in genul Dragon Rouge. A, stai, cam toate care se vor a fi serioase necesita fie un anume statut social, fie sa fii prost gramada si ignorant (vezi crestinopatii).

| danay72 a răspuns:

Cei care sunt cu adevărat sataniști, se închină la Satan, în mod direct.Satan e crud, rău, mincinos etc. și asa sunt și cei care îl urmează. Deci e bine sa fii atentă la persoanele care fac aceste lucruri.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Serios? crestini nu mint? hai serios da voi cum sunteti ma?

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Fi serioasa majoritatea habar nu stiu ce scrie in biblie si cei care stiu au devenit niste tarfe care manipuleaza oamenii in folosul lor, satanel e un trimis de a lui iahve care ispita creatia lui iahve ca sa vada daca x are credinta sau nu in iahve, iahve find un zeu razboinic isi testa soldati, satanel nu prea apare in biblie facand ceva rau crestini au inventat basme despre el, iahve nu poate avea rivali ce naiba e un zeu, crestini au inventat o asa zis lupta intre bine si rau care lupta nu apare nici macar in biblie, ce rau a facut satanel in biblie? o data l-a trimis iahve sa testeze pe unu apoi la testat pe iisus, pana la urma toata misiunea lui iisus a fost un test el find oaia care platea pacatele oamenilor, e bine daca te-ai interesa de stiinta nu de aiureli si secte manipulatoare

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Eu vorbesc de religia adevărată, nu de cele peste 10000 de secte și religii.

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Satan a fost la început un heruvimi care a vrut ca oamenii sa se închine lui.A decis acest lucru, fără ca sa doreasca Dumnezeu asa ceva. Toate creaturile au fost făcute cu liberul arbitru, nu niște roboti.La fel cum un părinte își instruiește copii sa nu fure, dar care când sunt mari decid sa devina hoți, Dumnezeu a vrut binele creaturilor sale, dar au decis sa nu asculte. Nu Dumnezeu este de vină. Cat despre știință, îmi fac timp sa analizez modul în care aceasta arata cat de uluitoare și complexa este toată creația. Îmi întărește mai mult credința în Creator.

| Drimmero a răspuns:

Bwhahahahahahah

| Mayhem666 a răspuns:

Eu nu am o anumita parere despre satanisti, si nici nu ascult ce spune lumea despre ei, fie ca sunt lucruri rele sau bune.
Noi nu putem decide pentru tine, daca vrei intrii intr-un astfel de cult/secta, daca nu, atunci nu intrii, simplu!

| Dismally a răspuns:

Tu la ce te asteptai, la sacrificii umane si mutilarea animalelor? happy Daca te simti atras merita daca nu poti cauta si alte alternative.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Daca cer mai putini bani decat popii nostri, este un pas inainte.
In rest sunt niste prapaditi care incurca marfa cu ambalajul.
Satana era o functie provizorie la evrei, nicidecum un nume propriu.
Crestinii au creat un Bau bau imaginar numit Satana si o turma de satanisti prosti cred in asa ceva.
Cred ca merita sa incerci.

| VelaJohnny a răspuns:

Ete fleoșc. Exista multe culte satanice, site-ul ala probabil apartine unuia dintre ele. N-are rost sa-i bagi pe toti in aceeasi oala, pentru ca depind mult regulile morale pe care le tin, poruncile, principiile, convingerile, obiceiurile/ritualurile de la un cult la altul. Is multe ideologii, sa le numesc asa.

| reihiuke a răspuns:

Religiile au avut intotdeauna ca scop dezvoltarea acestor calitati si puteri in om. Doar ca ele au degenerat si au pierdut aceasta cunoastere. Satanismul nu e o religie in adevaratul sens al cuvantului, adica nu vine de la o minte superioara omului obisnuit. Este doar o reactie mecanica impotriva crestinismului. Nu are nimic original si nu te poti astepta nici la o cunoastere superioara. Ei doar vorbesc despre asta dar nu isi pot dezvolta nimic. Tot ce au ei sunt niste carti scrise de niste frustrati. Trebuie sa vezi de ce esti atrasa acolo. Poate pentru ca suna cool.

| Mihαi a răspuns:

Buna, Georgiana!
De ce ai dori sa te alaturi satanistilor? :\
Crezi ca o sa-ti fie mai bine daca-i "intorci" spatele lui Dumnezeu? sad
Eu cred ca nu.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Mihαi):

Satanismul modern nu îți cere să crezi în existența vreunui zeu, deci nu ai cui să îi întorci spatele.
Satanismul modern se bazează pe anumite concepte din filosofia lui Nietzsche.
Ai auzit de dogma satanista "Eu sunt dumnezeul meu"? Sigur că nu, e mai ușor să fim ignoranți.

| DasKönigreichPreußen a răspuns:

Principiile satanismului mi se par destul de bune, desigur nu stiu ce sa zic despre aceste secte fiecare fiind diferita.

| 333GULL888 a răspuns:

Nu merită să te bagi într-o astfel de sectă deoarece tu nu știi ce înseamnă satanist. Satanist înseamnă ca un om să creadă că satana la făcut pe lume. Dar nu e adevărat. Nu satana la făcut pe om ci Dumnezeu la făcut pe om. Acum înțelegi de ce nu trebuie să te bagi într-o astfel de sectă?