| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest video?

https://m.youtube.com/watch?v=G86kW8xnS0E

19 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Niste anonimi care cauta bagare de seama,, jalnici!

| Deaad a răspuns:

Truda intotdeauna au fost geniali in comediile astea scurte si muzica lor de asemenea o consider de calitate.
Unii dintre cei mai buni artisti din Romania dupa parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cei de la truda ironizează o situație care este dureros de adevărată.
Cred că pupatul moaștelor este gradul maxim de prostie și îndoctrinare în care poate ajunge un creștin.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Este o incercare de denigrare si defaimare a religiei ortodocse.Atat!

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Au dreptate de fapt.

| Deaad a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Religia ortodoxa a ajuns o mizerie ordinara.

Credinta nu v-o ia nimeni.Truda nu e impotriva credintei, precum spune vocalistul in acest videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=XN-dIOFn-kE

Ci de religia care manipuleaza lumea, care o intereseaza numai afacerea si banii iar preotii sunt niste jeguri in majoritate.Nu toti.

| milan9 a răspuns (pentru Deaad):

Cum poti sa spui ca a ajuns Constitutia sau Codul penal o "mizerie" doar pentru ca exista si imbecili care nu o respecta? Tot la fel, cum poti sa acuzi Biserica din cauza unora care nu-i respecta invataturile si ajung in nume propriu sa faca lucruri mai putin inspirate? Prima victima este Biserica in cazul faptelor la care faci referire...
De ce nu iei ca repere pe cei care sustin astazi cele aproape 700 institutii sociale patronate de Biserica, sau pe acei mitropoliti care construiau din fondurile Bisericii peste 400 de scoli in Transilvania (spre exemplu mitropolitul Andrei Saguna), sau macar acei preoti care cresc sau infiaza copii abandonati, in special pe cei cu dizabilitati, (Mihail Jar sau Pr. Tanase de al Valea Plopului -peste 400 in cazul fiecaruia)...

| Deaad a răspuns (pentru milan9):

Saracuta biserica. laughing
Ce victima, saraca de ea.

Un jeg.
Deci nu mi se pare normal ca eu care stau la tara si nu frecventez biserica sa platesc rata lunara la institutia asta de ****.
Nimeni din familia mea nu o frecventeaza.

Biserica este reprezentata de preoti.
De episcopi etc.

Nu ca sunt eu zgarcit, dar de ce se joaca cu credinta omului si trebuie sa dau chiar si aia 2 lei pentru o spovedanie?
Sau pentru pomelnic.
Nu conteaza cati bani sunt.
Ca mai sunt retarzi care spun:"Ce, nu te induri de 2 lei?"
M-oi indura, chair daca aia 2 lei reprezinta 2 tigari.
Dar e ca simbolitate.
De ce dracu sa platesc bani ca sa ma spovedesc?

De ce sa mi se construiasca o catedrala nenorocita?
Nu as vrea sa mai intru in subiect, dar reamintesc constant cat de "fideli" au fost capii bisericii lui Isus Hristos cand au dat razboiul de 30 de ani intre catolicism si protestanti doar din INTERPRETARI DIFERITE ALE BIBLIEI si in urma caruia a pierit un semnificativ procent din populatia Germaniei.
Si stiu, catoliscismul nu e ortodoxism.
Dar Arsenie Boca a spus ca si catolicii "sunt aproape de adevar" si ca prostestantii sunt "diavoli pe pamant" sau ceva de genul.

Si multe alte razboaie in care a fost implicata si biserica ortodoxa.

Domnule Milan, eu nu am nimic cu credinta dumneavoastra.
Respect crestinismul(chiar daca ar merita sa nu il respect), respect oamenii care cred cu tarie in Dumnezeu, am prieteni crestini mai buni decat orice atei.
Dar nu minciuna asta de Biserica.

| Deaad a răspuns (pentru Deaad):

Pardon,nu cred ca e vorba de rata lunara. Odata la 6 luni parca.
Dar tot la simbolistica ajung.
SI chiar de sunt 50 de lei.
Pot sa-mi iau 2 pachete de tigari, un vin si 3 beri Timisoreana cu ei.

| Deaad a răspuns (pentru milan9):

Si iti mai spun ca, atunci cand eram in generala, popa(era profesor) a pus clasa mea sa scrie de 50 de ori "Cine respecta pe preot il respecta pe Dumnezeu" pentru un 10, deci nu a fost o pedeapsa.
De asemenea ne obliga sa venim la biserica ca sa nu ramanem corigenti la religie.

Cum sa mai ai respect pentru o astfel de instiutie REPREZENTATA DE PREOTI?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru Deaad):

Manipuleaza? Da ma simt manipu%at sa fac bine sa sa devin un om mai bun! Ai ceva impotriva, esti anti-scocial?

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Adica sa ii urcati pe cruce pe aia care nu va sustin convingerile primitive?

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Ii urc pe cruce pe toti! Indiferent cine ar fi, daca nu o face intr-o maniera care sa nu jigneasca si sa nu denigreze valorile morale ale unei persoane.
Dar voi nu va rezumati la "Eu nu cred pentru ca...", voi sunteti persoane agresive, rautacioase, superioare, ce ataca persoana in mod direct. Exemplu :
Ai spus ca, "cultul meu este o mizerie". Si tot tu vi cu tupeu ca esti pus pe cruce? Eu cred ca voi sunteti de fapt cei indoctrinati si setati (de tot felul de indnivizi ce apar pe TV cu "teoreme", gen Remus Cernea.) pe ''negarea" unui adevar incontestabil.
Problema este urmatoarea:
A fi o persoana religioasa este o rusine in ziua de azi si voi, ateei fiind foarte emancipati si sofisticati va dati de baricada stiintei si a modernismului. Acesta este un "razboi'' prostesc si nimeni nu are de castigat. Fiecare sa creada ce vrea si ce considera ca este mai bun pentru el.
Dar daca tu o sa te duci la un om si o sa ii spui ca ceea ce face este "o mizerie"...ee..asteaptate la putina actiune.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Religia tine de primitivism si de geografie.
Daca te nasteai in india erai hindus.
Daca te nasteai in tarile arabe erai un musulman dement capabil in orice clipa sa te arunci in aer si sa omori oameni doar pentru credinta ta cretina in prieteni imaginari.
Si nici nu mai pun la socoteala miile de secte si mici religii din lumea intreaga.
In teorie nu exista nici o diferenta intre pupatorii de oase si aia care traiesc ca acum 10.000 de ani in jungla amazoniana.
Apropo..Tocmai ai zis ca ne arzi pe rug pe toti pentru ca nu iti sustinem convingerile de ev-mediu.
Faci cumva o noua cruciada si nu stiu eu? :))

Voi religiosii sunteti ignroanti..Foarte ignoranti.
Sunt sigur ca aveti macar una din aceste calitati :
http://www.personalitatealfa.com/......-le-eviti/

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ma stai linistit, tu citesti printre randuri si accepti doar ce iti convine. Nu imi pierd timpul cu tine! Ca tine vand, nu cumpar.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

Cred ca eu nu imi pierd timpul cu tine.
Apropo.Cu replici de cocalar sa te duci la tactu ala care nu te-a educat!

| HKr22 a răspuns:

Fara suparare cea mai tampita chestie pe care am vazut-o nu are pic de haz daca pentru asta a fost facuta nu le-a iesit

| alexutza_3691 a răspuns:

Nasol rau