| RAY a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care critica religia?

Răspuns Câştigător
| Anecherry a răspuns:

Am criticat religia si o voi critica intotdeauna, indiferent de reactiile din jur. La fel si pe unele persoane care fac propaganda religioasa; ii tratez cu aceiasi moneda cu care o fac si ei.
Prea multa ipocrizie, ignoranta, ura, invidie, toate mascate sub acest cuvant: 'religie'.

| martzian a răspuns (pentru Anecherry):

Trebuie sa stii un lucru: e ok si ai dreptate sa critici ipocrizia, ignoranta, ura, invidia, mai ales daca sunt mascate sub cuvantul "religie". Ma intreb daca ai proceda la fel cu un Dumnezeu drept si sfant, in fata caruia vei sta intr-o zi cu mainile goale pentru judecata, ca noi toti - in ideea in care el exista.

| RAY explică (pentru martzian):

Asta e doar o ipoteza de a ta

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Dragul meu, probabil ca nu ai observat, nu vorbeam cu tine.

Apoi, daca ai ceva de spus, trebuie sa fii mai clar. Care este ipoteza? Ca este ok sa critice ipocrizia, ignoranta, ura, invidia" sau partea a doua - care este o intrebare daca ai reusit sa citesti mai mult decat punctul de la final?

| RAY explică (pentru martzian):

Hai sa dialogam rational, afirmatie = poate fi sustinuta cu dovezii stiintifice reale si poate fi observata de oricine si repetata de oricine
ipoteza =afirmatie care nu-i sustinuta de dovezii, nu poate fi dovedita e un fel de pesudo stiinta
(Ma intreb daca ai proceda la fel cu un Dumnezeu drept si sfant, in fata caruia vei sta intr-o zi cu mainile goale pentru judecata, ca noi toti - in ideea in care el exista. )= ipoteza amice prtactic e o minciuna poti dovedi ca exista asa ceva prin dovezii, ai fost acolo de sti? daca vrei sa dialogam gandeste si cu partea a creierului aia rationala

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Tu vrei sa discutam rational, in ideea in care nu stii ca exista afirmatii care NU pot fi sustinute pe dovezi (nu dovezii) stiintifice? Sau ca exista si ipoteze care se confirma?

"= ipoteza amice prtactic e o minciuna poti dovedi ca exista asa ceva prin dovezii" - Asa cum spuneam, NU este vorba de nici o ipoteza ci mai degraba de o provocare la gandire. Daca te uiti si citesti tot, nu pe diagonala, eu am subliniat - "in ideea in care El exista". Cu alte cuvinte, ideea era: "Ce ai face DACA?"...

"Amice", nu ma mai leg de faptul ca faptul ca nu stii sa scrii (boaba) in limba romana, iar asta indica si cat citesti, dar, dragule, intri in lucruri care te depasesc. Nu ma deranjeaza sa te ajut, dar aroganta incultului mi se pare greu de tolerat, indiferent de nivel. Ar fi fantastic sa iti cunosti lungul nasului.

Ia si explicatiile din DEX, ca sa nu mai faci pe desteptul:

IPOTÉZĂ, ipoteze, s. f. Presupunere, enunțată pe baza unor fapte cunoscute, cu privire la anumite (legături între) fenomene care nu pot fi observate direct sau cu privire la esența fenomenelor, la cauza sau la mecanismul intern care le produce; presupunere cu caracter provizoriu, formulată pe baza datelor experimentale existente la un moment dat sau pe baza intuiției, impresiei etc. ♦ (Mat.) Ansamblul proprietăților date într-o demonstrație și cu ajutorul cărora se obțin noi propoziții. – Din fr. hypothèse.

AFIRMÁȚIE, afirmații, s. f. Declarație, susținere a unei păreri (exprimată cu tărie). ♦ (La pl.) Vorbe care exprimă o afirmare. – Din fr. affirmation, lat. affirmatio

| RAY explică (pentru martzian):

Eu nu am ce dialoga cu o persoana care afirma basme fara sa poate dovedi

| RAY explică (pentru martzian):

Ma amice tu incerci sa ma indoctrinezi, tu nu intelegi ca fiecare crede in ce vrea e obligat sa creada in ce vrei tu

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Inca o data, nu poti acuza pe nimeni ca te indoctrineaza, atata timp cat TU vii de buna voie si nesilit de nimeni sa discuti la aceasta categorie. Esti liber sa faci ce vrei. Apropo, sunt si alte subiecte de actualitate, la alte categorii, sa nu crezi ca iti va simti cineva lipsa aici...

| RAY explică (pentru martzian):

Eu stau unde vreau

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Corect. Atunci nu te mai smiorcai ca o baba la parastas...

| RAY explică (pentru martzian):

Nu ma smorcai, sunt foarte bucuros cand discut cu o persoana care poate dovedi ce afirma, nu are importanta ca a ateu am discutat si cu persoane desite, teiste, agnostice rationale

| RAY explică (pentru martzian):

Apreciez oamenii care imi spun da nu isi pot dovedi recunosc pentru ei am o stima recunosc sunt sinceri, dar o persoana care afirma ca poate dar nu de fapt nu poate mi scarba de genul asta de persoane

| martzian a răspuns (pentru RAY):

"Eu nu am ce dialoga cu o persoana care afirma basme fara sa poate dovedi" - Te rog sa imi spui cu care dintre argumentele mele din trecut nu ai fost de acord. Uite, iti ofer fizica drept dovada. Stii ca ea infirma teoriile tale? Sau iti mai dau argumentul ontologic. Ce parere ai despre el?

| RAY explică (pentru martzian):

Ca exista dumnezeu

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Uite eu iti pot demonstra ca exista Dumnezeu. Cat se poate de clar. Trebuie doar sa accepti intalnirea cu El. Ce zici? happy

| martzian a răspuns (pentru RAY):

No, ma bucur ca ai inteles. O seara buna.

| RAY explică (pentru martzian):

Te rog lasa-ma cu basme de astea, pe viitor ignorama daca nu poti demonstra afirmsatiile facute

| Anecherry a răspuns (pentru martzian):

Ca sa fiu sincera, nu as proceda la fel, in ideea in care el ar exista, dar momentan prefer sa ma limitez la ce cunosc. O seara faina.

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Trebuie sa stii: Dumnezeu exista. E cat se poate de real.

| RAY explică (pentru martzian):

Dovedeste

| martzian a răspuns (pentru RAY):

Pai cea mai buna dovada e o intalnire personala cu El. Doresti asta?

| RAY explică (pentru martzian):

Lasa-ma cu tampenii de astea

42 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| shadovv a răspuns:

Depinde daca o critica constructiv, sistematic si logic sau fara sens, disperat ca el nu are in ce crede, spunand ca nu exista explicatie stiintifica el la randul lui neavand habar despre metoda stiintifica sau despre cum functioneaza treaba. Sa nu mai vorbesc de cei care folosesc pseudostiinta!

| OOOLEOOO a răspuns:

Cel ce critica o face ca sa-si ascunda defectele si/sau temerile.

| Thunderstruck a răspuns:

Depinde ce aspect al religiei il critici. Daca (,) critici religia pentru razboaiele care le-a provocat sau pentru manipulare, e perfect logic, dar nu ar trebui criticata pentru faptul ca de multe ori aduce dragoste in inimile oamenilor, te face sa crezi ca te poti baza pe cineva sau pentru ca aduce "linistea sufleteasca".

| RAY explică (pentru Thunderstruck):

Pana la urma fiecare crede in ce vrea indiferent de ce spune unu sau altu

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

In general o parere buna, dar depinde si ce argumente au...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cei care critica religia,de orice natura ar fi ea,inseamna ca nu cred nici in drepturile fiecaruia de a-si exprima liber propriile convingeri. Daca s-ar declara atei,n-ar fi o problema,ar fi tocmai exercitarea dreptului lor la o opinie, la o convingere proprie.Dar a critica dreptul cuiva la a-si alege propriile cai, inseamna a ataca, a-ti impune punctul tau de vedere.Iar intre exprimarea unor convingeri si impunerea lor celorlalti, e o imensa diferenta.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Dar eu mai critic din cand in cand religia si cred in dreptul fiecaruia de exprimare libera a convingerilor, parerilor etc
"intre exprimarea unor convingeri si impunerea lor celorlalti, e o imensa diferenta. "
aici nu inteleg. cum anume, iarta'ma, isi impune cineva parerea exprimand o parere contrarie? cand cineva nu e de acord cu altcineva i'a anulat dreptul la propriile convingeri? daca schimbi rolurile, sa zicem ca cineva religios contrazice un ateu. de fapt i-a neagat dreptul la propriile convingeri sau isi impune religia? thinking
"a critica dreptul cuiva la a-si alege propriile cai"
doar pentru ca cineva critica o fateta al unei religii, oricare ar fi ea, nu inseamna ca acel cineva ataca si dreptul oamenilor de a-si practica propria religie. nu se leaga dupa parerea mea

| martzian a răspuns:

Imi spui ce intelegi prin termentul "religie"?

| reihiuke a răspuns:

Se cred prea destepti si atot-cunoscatori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care critica religia sunt oameni care nu cred in divinitate. Din cate forme de religie exista in lumea asta, ei nu imbratiseaza niciuna. Se numesc atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dreptul lor sa critice ce vor, atat timp cat o fac si cu argumente relevante. Parca nu exista destule persoane religioase care, la randul lor, critica "de mama focului" persoanele atee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce atâta critică, filozofeală inutilă pe această temă? Pe mine mă lasă indiferent...

| Alissa11 a răspuns:

O parere foarte rea.

| werewolfbruno a răspuns:

E parerea lui!

| Postoo a răspuns:

Toate acele persoane de care zici tu NU critica religia ci pe cei care sunt pusi pentru a reprezenta religia (preoti, episcopi etc.). Biserica a ajuns un fel de SRL. Preotii urmaresc doar bani, nu ceea ce ar trebuie normal sa faca!

| osram a răspuns:

Eu de exemplu critic foarte mult si vorbesc cu foarte multi oameni despre religie.de religie au nevoie doar cei slabi, ei au nevoie sa creada in ceva anume care ii poate ajuta.eu de exemplu nu cred in nimic, eu cred doar in ce pot sa fac eu si atat, ajutor n-am primit de nicaieri si mai ales nu din cer, 1prietenii si fratii care au murit nu au mai dat nici un semn.nimic.viata se termina dintr-o data si gata..nu mai exista nimic apoi. dar oamenii au foarte mare nevoie sa creada in ceva altfel marea majoritate ar fi nebuna, ai fii nebun sa stii ca vine moartea si se termina tot, asa speri si crezi ca mai urmeaza viata de apoi sau Paradisul

| Danitzy a răspuns:

Pai mie unul mi se par niste oameni care nu cred ca este adevarat ca Dumnezu exista! sau daca te referi la celalalt lucru : nu conteaza ce relgie esi conteaza ce gandesti si ce actionezi!

| RAY explică (pentru Danitzy):

As fi preferat un raspuns sa ne respectam intre noi cea ce credem nu sa criticam crezul cuiva, fiecare sa creada in ce vrea el nu sa i se insulte, jigneasca religia