| DogMX a întrebat:

Ce parere aveti despre deism?
Dar despre adeptii deismului?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Deismul a aparut intr-o era in care stiinta inca se chinuia sa iasa la lumina, si nu existau inca dovezi impotriva design-ului inteligent, de exemplu. Deistii si-au dat seama ca religiile si zeii inventati de oameni nu au cum sa existe, pentru ca erau mult prea imperfecte, sa zicem asa. De exemplu, zeul biblic comite genociduri repetate, ceea ce nu ii face o reclama prea buna. Daca ar exista un astfel de zeu, am fi cu totii pierduti. Si e cam la fel cu toti ceilalti zei din celelalte religii. Asa ca deistii au apelat la un creator al universului care sa nu aiba nimic in comun cu zeii despre care vorbeam. E un creator care nu intervine in creatia lui, deci nu te poti ruga la el. De asemenea, deistii nu credeau ca acest creator iti ofera si o viata de dupa moarte. Era o gandire foarte avansata si decenta pentru secolele 18-19. E mult mai greu sa combati deismul decat o religie obisnuita. Stiinta nu va putea niciodata, probabil, sa dovedeasca 100% inexistenta sau existenta vreunui creator al universului. E ca si cum i-ai cere stiintei sa demostreze daca exista sau nu un unicorn invizibil pe undeva.

In prezent insa, deismul si-a cam pierdut din farmec, mai ales datorita noilor descoperiri care par sa contrazica conceptul de design inteligent. Universul nu pare sa fie creat de vreo inteligenta, cel putin asa cum ne-o putem noi imagina. Evolutionismul a contribuit si el foarte mult la slabirea deismului. Intr-un univers in care totul evolueaza de la sine, nu prea mai e nevoie de credinta intr-un "d-zeu" creator.

| KodrutZ a răspuns (pentru sublime89):

Deismul nu implica neaparat si creatia.

20 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Deiştii admit existenţa lui Dumnezeu, dar neagă intervenţia lui în creaţie.
Cred ca daca ar analiza mai atent Biblia ar fi de acord ca Dumnezeu a creat lumea.

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru DogMX):

Da,am inteles, dar azi Dumnezeu este Suveranul Universului, iar in curand va interveni pentru ca sa puna capat suferintei si rautatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

"va interveni pentru ca sa puna capat suferintei si rautatii." aha, 2 milenii nu i-a ajuns, mai asteapta 2. laughing ce oameni

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Care este diferenta intre Biblie si Legendele Olimpului?

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

Esti simpatic,nu exista comparatie intre niste,,legende,, si aflarea raspunsului cu privire la scopul vietii noastre:Cine suntem, incotro ne indreptam, de ce imbatranim si murim?, etc. Daca vei studia Biblia, vei vedea singur diferenta.

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Tocmai asta este problema!
Am citit Biblia!

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

Atunci,esti haios.

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Curiozitatea este ceva normal, chiar si pentru un ateu.De ce sunt haios?

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

Pentru ca nu vezi nici o diferenta intre ele.Nu o spun rautacios, nu vreau sa ma intelegi gresit.

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Sunt foarte multi ca mine.

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

Fiecare are dreptul sa isi exprime punctul de vedere si imi face placere sa discutam, dar asta nu inseamna ca sunt si de acord in anumite privinte. Dar, respect punctul lor de vedere.

| drutzix a răspuns (pentru danay72):

Adevarat, pentru ca Biblia este o carte care contine doar adevaruri si cine o studiaza devine expert in toate campurile stiintei /sarcasm laughing

| danay72 a răspuns (pentru drutzix):

Biblia nu e o carte stintifica, doar contine unele informatii care are legatura cu stiinta.Biblia este o carte practica pentru zilele noastre, iar aplicarea sfaturilor ei ne ajuta sa fim mai fericiti, ceea ce o carte de stiinta nu poate face.

| RandyMarsh a răspuns:

Deismul este dovada că omul, ca fiinţă raţională, cu cât avansează mai mult, cu atât se îndepărtează mai mult de credinţe şi religii.
Deismul s-a manifestat în Epoca Luminilor, perioadă în care omenirea a beneficiat de evoluţii în toate domeniile.De aici, cred că rezultă destul de uşor că religiile şi credinţele se pierd odată cu avansarea societaţii.

Adepţilor deismului de acum câteva secole nu am ce să le reproşez, având în vedere că trăiau într-o societate încă dominată de religie şi care nu le oferea prea multe explicaţii. Însă deiştii din ziua de azi, care au accesul la teorii mult mai raţionale, nu sunt cu nimic mai diferiţi faţă de restul credincioşilor.

| RAY a răspuns:

E si asta un pas mare spre ateim, cel putin eu stiu mai multi pasi

deism poate cineva a creat universul
ateism negativ poate nu exista zeii dar nu stiu sigur
ateism pozitiv nu cred ca a creat cineva universul
mai este si panteismul metaforic un fel de ateism imbracat in mireasa sa spun asa

Răspuns utilizator avertizat
| drutzix a răspuns:

Meh - Asta e parerea mea.
Sunt oameni care il muta mereu pe dumnezeu la granita ignorantei umane.

| Cyrano a răspuns:

Nu stiu de unde vin si incotro merg! Filozofie!