| Kalla a întrebat:

Ce parere aveti despre exorcisme? Eu am vazut unul in Italia.Am fost invitata de un preot catolic.Si de fiecare data cand preotul recita cuvintele "Dumnezeu, Maica Domnului Iisus Hristos" sau apropria crucea tipa (era o femeie de 22 de ani) injura si urla, a inceput sa blesteme si in sfarsit a zis: "El (se referea la Dumnezeu) este foarte milos! O sa imi dea inca 1000 de ani de viata si atunci o sa distrug biserica!". Daca nu ma credeti faceti cum vreti dar macar raspundeti la intrebarea de mai sus.

43 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cel ce este in noi este mai mare decat cel ce este in lume. Cred ca Dumnezeu elibereaza, vindeca, rupe legaturile celui rau.

| Angel0 a răspuns:

Peste 2000 de ani o sa gasim poate si explicatia stiintifica adevarata.
Cu toata stiinta si tehnologia actuala nu se stie macar nici de ce cascam, si de ce cascatul este molipsitor.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E trist ca in secolul 21 inca se mai practica asa ceva, iar Vaticanul aproba si sustine!

| danay72 a răspuns:

Azi,Dumnezeu nu mai scoate demonii din oameni.Deci,care fac acest lucru nu e cu ajutorul sau.Matei7:21-23

| milan9 a răspuns:

Mântuitorul Hristos a confirmat apostolilor, episcopilor şi preoţilor, puterea de a face minuni, de a vindeca şi de a scoate duhurile răului din oameni. Numai lor li s-a adresat Mântuitorul atunci când a spus: "Iată, v-am dat putere să călcaţi peste şerpi şi peste scorpii, şi peste toată puterea vrăjmaşului, şi nimic nu vă va vătăma." – Luca 10, 19

Nicidecum El nu a stabilit vreun termen limită la care această putere să "expire"!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Acest har, această putere încredinţată purtătorilor de har (apostoli, episcopi şi preoţi ai Bisericii) a rămas definitiv lucrător, atât cât va exista Biserica Sa, despre care a spus:

- "Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." Colos. 1, 18
- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." - Matei 28, 20
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
Şi pentru că între timp Hristos n-a autorizat nici un sectant să-I contrazică învăţăturile şi profeţiile, aceştia ar face bine să să respecte cuvântul Scripturii!

| Liviu a răspuns:

In opinia mea, acei oameni merita un loc la '9 sau la alt spital de nebuni,dar nu merita sa li se bage pe gat religia, poate de aia reactioneaza asa, tu cum ai reactiona daca ai fi legata de un scaun ti-ar fi rau, si un popa sta cu biblia in mana si iti recita verseturi nasoale, in + te mai si scuipa cu mir si iti mai da si cu busuiocu in cap, personal o cam inteleg pe femeia aia laughing

| Kalla explică (pentru Liviu):

Eu nu inteleg persoanele ca tine!

| Liviu a răspuns (pentru Kalla):

Draga kalla, acei oameni sunt bolnavi, nu posedati, daca vrei putem muta discutia pe mes in un mod civilizat, imi trimit idd-ul tau de mes si putem vorbi mai multe.

| Kalla explică (pentru Liviu):

Nu vorbesc cu necunoscutii.Din partea mea ai putea fi un pedofil happy

| Liviu a răspuns (pentru Kalla):

Ops... minora, numai imi trebuie laughing am crezut ca esti trecuta de 18, stai linistita, nu sunt pedofil, insa initial am crezut ca am onoarea cu cineva mai mare, nu tocmai 12 - 14 ani happy

| Kalla explică (pentru Liviu):

Frate,esti pe TPU.Aici e plin de minore.Ma bucur sa aud ca nu esti un pedofil dar tot nu-ti dau ID-ul big grin

| Liviu a răspuns (pentru Kalla):

Apropo,preotul ala era cam retardat? cum lasa un minor sa asiste la un ritual de 'exorcizare'? omeneste,inseamna ca tipului ii lipsesc cateva doage,acele trairi care le-ai simtit atunci iti pot afecta mult viata daca chiar crezi in lucruri din astea,nu e aceclas lucru cu un film prost in care una tipa de nebuna. De ce ai acceptat sa te uiti?, ar trebui sa iti ridici semne de intrebare,poate preotul asta urmarea,sa te faca sa crezi, pe cineva major/a nu indraznea sa cheme,mai ales care isi punea semne de intrebari, pentru ca preotul deja stia ca daca invita pe cineva care chiar gandeste, va fi luat la intrebari si nu va putea raspunde la intrebari, eu personal invit pe orice crestin, orice popa, orice om care crede in religie, din 2 intrebari ii pun capac, nu imi poate aduce argumente solide deloc. Cum sa cred in dumnezeu? in satana? in exorcizari? apropo, mai crezi in mos craciun? happy

| Kalla explică (pentru Liviu):

Eu am cerut sa vin acolo si el a acceptat cu conditia sa stau departe de ei si sa nu ma uit in ochii fetei sau sa-i vorbesc\raspund la intrebarile sale.
Am vazut asa de multe filme horror ca m-am desensibilizat.Chestiile astea nu mai au nici un efect asupra mea.Si inca ceva, daca sunt minora nu inseamna ca sunt inocenta sau sensibila!

| Liviu a răspuns (pentru Kalla):

Cine stia ca esti minora, daca stiam, numai intrebam de idd de mes laughingoricum, fa bine si nu te mai duce la exorcizari laughingdaca vrei ceva sa te sperii, urmareste filmu orphan happy

| M25M a răspuns:

Posedarile sunt boli ale psihicului (Schizofrenie, Sindromul \tourette) care culmea sunt "experimentate" doar de oamenii credinciosi.

| Kalla explică (pentru M25M):

Ba nu, am citit despre un baiat e 4 ani ce a fost posedat in anii 50 in america dupa ce a facut vrajitorii cu tablita ouija cu matusa lui.

| M25M a răspuns (pentru Kalla):

Bine cum zici tu...
Uite inca o culme: Crestinii sunt "posedati" doar de demonii crestini, credinciosii triburilor politeiste sunt "posedati" doar de demonii apartinand acelor religii, indienii nord si sud americani atribuiaiu "posedarile" demonilor lor... Intelegi unde bat?!?

| Alphawolf a răspuns (pentru Kalla):

"Ba nu, am citit despre un baiat e 4 ani ce a fost posedat in anii 50 in america dupa ce a facut vrajitorii cu tablita ouija cu matusa lui."

Doar ai citit... povesti! Vrajitorii? De unde stii de ele din Biblie sau din alte basme?

| Kalla explică (pentru Alphawolf):

De pe internet dar asta nu inseamna ca nu sunt adevarate. Daca eu citesc despre ateism pe google asta nu inseamna ca ateismul nu exista nu? Sunt sigura ca cea ce am citit este adevarat pentru ca preotul ce a facut exorcismul si posedatul sunt inca in viata si au povestit chestia asta.

| Miauti a răspuns (pentru Kalla):

Da si dupa cativa ani baiatul a spus ca totul a fost regizat, a fost dat pe discovery chane.

| Alphawolf a răspuns:

Crestinismul se sustine doar cu speculatii, minciuni si inselaciuni.
Oamenii "posedati" sunt ori farsori ori sunt bolnavi, iar un om bolnav nu poate fi vindecat doar pocnind din degete(cu o cruce si niste cuvinte).
Gogosi pentru naivi.

| Kalla explică (pentru Alphawolf):

Atunci cum iti explici ca posedatii vorbesc limbi necunoscute, stiu lucruri soi nume ce nu ar trebuit sa stiu, au forta supranaturala chiar daca sunt persoane slabute si firave, li se schimb vocea sau reusesc sa isi invarta oasele ca o papusa, cea ce o persoana normala nu ar putea face?

| Alphawolf a răspuns (pentru Kalla):

Si tu poti vorbi in limbi necunoscute. Du-te la penticostali si ai sa vezi cat sunt de limbosi.
Nu au nici-un fel de forta supranaturala, forta lor este cat se poate de omeneasca.
Oricine isi poate schimba vocea.
Sunt multe persoane care isi pot "invarti" oasele. Nu e nimic fantastic in asta.

| Kalla explică (pentru Alphawolf):

Atunci de ce o ardea pielea cand preotul arunca cu apa sfintita si urla cand preotul rostea rugaciuni?

| Alphawolf a răspuns (pentru Kalla):

Eu cred ca exorcizarile sunt regizate, asfel se explica totul.

| Kalla explică (pentru Alphawolf):

Eram acolo, bai! Nu mai fugi de adevar si raspunde la intrebare.Atunci de ce o ardea pielea cand preotul arunca cu apa sfintita si urla cand preotul rostea rugaciuni?

| Alphawolf a răspuns (pentru Kalla):

Degeaba ai fost acolo draguta daca ai inghitit gogoasa. Ai auzit de trucuri? Poti sa le descifrezi singura cum au fost facute? Asa e si cu exorcizarile.
Posibil sa-ti fi ars si tie pielea daca acel preot ar fi aruncat pe tine cu acea "apa sfiintita", sau este posibil sa nu-i fi ars pielea la acea femeie, chiar daca tu asta ai vazut. Chestia cu urlatul mai are sens s-o comentez? Si un copil stie sa urle.
Voi vedeti minuni in tot si toate, dar minunile nu sunt pe garduri, totul trebuie sa aiba o explicatie realistica. E prea greu pentru unii sa inteleaga realitatea.

| Miauti a răspuns:

FACATURA! din cate imi amintes din biblie mandria e un pacat. ca sa chemi lumea ca la spectacol sa vada cum se exorcizeaza, mi se pare ceva penibil de prost gust.

Ai sa zicem ca e adevarat. problema este odata ce a fost scos poate intra in altcineva. Te ai gandit ca poate fi in tine pana isi linge ranile?

| Kalla explică (pentru Miauti):

O data scos se duce in Iad.Din pacate fata inca e posedata pentru ca are o legiune inauntru (circa 8 demoni) i e foarte greu sa o exorcizeze.
In plus eu voiam sa vin si am vorbit cu acel preot despre cta de mult as vrea sa vad un exorcism si el a spus bine vin-o dar stai departe de ea si am fost in acea camera doar eu, ajutorul preotului exosrcist si exorcistul plus posedata. Exorcismul a fost autorizat de Biserica de la Vatican si era perfect legal.Te-ai uitat cam mult la Supernatural daca crezi ca iese asa rapid sau intra in alta persoana imediat.Demonul intra in oameni doar daca el (adica persoana) ii permite acest lucru. Fata asta a fost posedata cand a incercat sa vorbeasca cu spiritele.Cand faci invocari e ca si cum ai deschide o usa spre alte lumi si demoni asteapta doar sa le deschizi.

| Miauti a răspuns (pentru Kalla):

O legiune are intre 4000 si 6000 de oameni. asta inseamna ca fetita nu mai are scapare. si desigur 80% din posedari sant de sex feminin.
A si sti ca spiritismul este o doctrina filosofica crestina aparuta in Franta la mijlocul sec. al XIX-lea.

Iar chestia cu "Supernatural" am mai multa experienta decat are ala din film. A invoca - a chema - poti folosi ingeri si cand te rogi invoci pe dumnezeu sa te ajute sa te protejeze. Si Solomon folosea invocari...

| Kalla explică (pentru Miauti):

Ma refer la invocari de sfirite si demoni.Chestiie alea care fac adolescentii frustrati cand nu au ce face sau satanistii.

| Kalla explică:

De ce esti rau? Du-te pe T\A daca vrei sa faci asemenea glume!

| Zenit313 a răspuns:

Medicina a evoluat, Bau-Bau NU exista, este o boala psihica, exista tratament pentru aceasta...

| Kalla explică (pentru Zenit313):

Exorcismele inca se fai practica! Doar Dumnezeu poate sa-l invinga pe cei viclean.

| Zenit313 a răspuns (pentru Kalla):

Din pacate, inca se mai practica! Inca mai sunt oameni care nu realizeaza ca suntem in secolul 21 si avem stiinta.
Este o BOALA si exista TRATAMENT!

Termina cu prostiile, nu exista Bau-Bau si Mos Craciun care iti da cadouri dupa ce mori daca esti cuminte pe pamant.
Nu mai fii copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kalla? cel mai greu de tratat este prostia celor ce fac misto de probleme serioase, vezi unele raspunsuri de mai sus, si cea mai grea operatie sa-i scoti din cap, unei curve, un anume organ masculin. operatia poate reuseste.dar tratarea prostiei lor nu cred.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt prostii, mai Casper! Exorcismele sunt ceva autentic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa am o parere cand o sa fiu posedat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kalla? camd am spus probleme serioase m-am referit la exorcizare si posedare.ei rad dar nu stiu cat de reale sant aceste probleme.

| JustBlack92 a răspuns:

Buna.
Si nu te-ai speriat Kalla?, eu cred in exorcisme, am vazut cateva clipuri pe net.