| Chrisa28 a întrebat:

Ce parere aveti despre Iiluminati? Ce stiti despre ei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici macar o aberatie. Daca cercetezi putin si tu istoria vei afla ca au fost o societate secreta infiintata la data de 1 mai 1776. O societate secreta aflam..Aceasta si-a facut pentru prima oara prezenta in Germania. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. Desigur nu au reusit deoarece au fost acuzati ca incercau sa rastoarne toate monarhiile si religiile de stat din Europa. Aveau deci scopuri marete, o organizatie care avea influenta destul de mare in Europa. Datele istorice ne spun ca a avut o cadere a acestei grupari prin Decretul Secular făcut de guvernul bavarez în 1785..Sa fi fost totul o mascarada? Sa se fi reinfiinat aceasta organizatie? Nu stim..Au trecut 300 de ani. Daca aceasta exista intr-adevar si in 230 de ani de la desfiintarea s-a nu s-a aflat reinfiintarea acesteia sau adevarul despre aceasta eu cred ca ar fi in ziua de azi o organizatie extrem de puternica. Dar mai de graba am crede ca aceasta este doar un pretext, deoarece conducerea monetariei si a industriei muzicale se afla in mana masoneriei. Mai mult nu stim..Intr-unul din discursuri ale lui Michael Jackson, acesta spunea ca exista o organizatie oculta foarte puternica. Orice ar fi adevarul este departe de a fi aflat.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Se spune ca ei conduc lumea din umbra.http://2blackjack1.wordpress.com/......elor-zile/

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Reiau o intrebare pusa pe acel blog: "Care este numele raposatului?"
La aceasta mai adaug: De ce ar trebui sa credem o "marturisire" a unui personaj despre care nu stim nici macar cum se numeste, ci doar ca este un "francmason"?
Traim intr-o lume a fabulatiilor si asta ne forteaza sa devenim sceptici in fata oricaror informatii, cu atat mai mult cu cat ele privesc un spatiu cetos, precum cel al Iluminatilor.

Sunt perfect de acord insa cu cel putin doua aspecte sugerate in acel material si ma refer in principal la situatia Romaniei:
1. Romania ar trebui sa-si utilizeze la maxim suprafata agricola. Reintoarcerea la sat poate reprezenta sansa de relansare economica a tarii. In acest sens, sugerez sa fie avut in vedere programul "fratiei creatorilor": Frăţia Creatorilor - Scopuri de scurtă şi medie durata(www.drumulinvingatorilor.ro).
In Romania sunt 4 mil. ha teren agricol necultivat, iar solul acestei tari este unul foarte roditor.
2. Achitarea creantelor asupra carora s-au instituit ipoteci cu maxima celeritate.
In privinta aceasta este recomandat sa se recurga la imprumuturi doar atunci cand este absolut necesar, deoarece ele pot deveni impovaratoare si inrobitoare. Imprumuturile se vor face doar pentru finantarea unor activitati profitabile, fiind de preferat evitarea creditelor de consum.

P.S. Recomand a se citi "Cartea creatorilor. Sute de retete concrete pentru facut bani" sau "Arta succesului" ori "Secretele varstelor de aur" ale scriitorului Pavel Corut, precum si alte carti de arta succesului scrise si de alti autori.
Punand in practica aceste teorii putem rezista tuturor crizelor inventate in laboratoarele puternicilor lumii. Crizele economice nu trebuie privite fatalist, ci ca pe niste examene pe care trebuie sa le trecem. Le vom depasi doar daca ne vom pregati ca atare.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Nu si-a declinat identitatea pentru protectia lui si a familiei. Ai perfecta dreptate, insa nu cred ca se vor lua masurile de rigoare. Cei din fruntea tarii isi urmaresc propriile interese.

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Din pacate... Dar noi ii alegem. Ce va mai fi si in decembrie? Ma ia cu dureri de cap.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Eu cred ca Dumnezeu ii pune pe cei din fruntea poporului ca sa primim ceea ce meritam.

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Nu Dumnezeu, ci noi votam cu "capu-n punga". In Romania se voteaza pe bautura, pe mici si sarmale. Doar la noi se mai intampla asa sau poate prin tarile bananiere. Cetatenii habar n-au ce si cu cine voteaza. Si la referendumul precedent erau destui care nu reuseau sa distinga sensul lui "Da" si al lui "Nu". Politicienii stiu asta si speculeaza la maxim lipsa de cultura si de simt civic din partea populatiei, pe care o trateaza ca pe o turma de animale, careia daca ii dai niste iarba uscata, o duci unde vrei.
De aceea trebuie sa ne trezim si sa devenim responsabili de soarta noastra si a tarii.
Chiar daca ar parea o idee nedemocratica, totusi, consider ca nu toti ar trebui sa aiba drept de vot, in aceste conditii.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Esti un bun orator. Ai fi un bun politician!

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

Nu cred. Politica e "arta compromisului", iar eu nu fac compromisuri.
Sunt un om al principiilor, de la care nu accept rabat.

| EmaS a răspuns (pentru Vlelupu):

Foarte frumos. In zilele noastre sunt putini oameni cu principii, fara compromisuri. Felicitari!

| Zenicide a răspuns:

Este propaganda, aberatie. La fel ca si Taxil Hoax.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenicide):

Nu este nici macar o aberatie. Daca cercetezi putin si tu istoria vei afla ca au fost o societate secreta infiintata la data de 1 mai 1776. O societate secreta aflam..Aceasta si-a facut pentru prima oara prezenta in Germania. Mișcarea era formată din liber-cugetători, liberali, republicani (deci antimonarhici) și pro-feminini, recrutați din lojile masonice din Germania, și a urmărit să promoveze perfecționismul prin intermediul școlilor de mistere. Desigur nu au reusit deoarece au fost acuzati ca incercau sa rastoarne toate monarhiile si religiile de stat din Europa. Aveau deci scopuri marete, o organizatie care avea influenta destul de mare in Europa. Datele istorice ne spun ca a avut o cadere a acestei grupari prin Decretul Secular făcut de guvernul bavarez în 1785..Sa fi fost totul o mascarada? Sa se fi reinfiinat aceasta organizatie? Nu stim..Au trecut 300 de ani. Daca aceasta exista intr-adevar si in 230 de ani de la desfiintarea s-a nu s-a aflat reinfiintarea acesteia sau adevarul despre aceasta eu cred ca ar fi in ziua de azi o organizatie extrem de puternica. Dar mai de graba am crede ca aceasta este doar un pretext, deoarece conducerea monetariei si a industriei muzicale se afla in mana masoneriei. Mai mult nu stim..Intr-unul din discursuri ale lui Michael Jackson, acesta spunea ca exista o organizatie oculta foarte puternica. Orice ar fi adevarul este departe de a fi aflat.

| LegionarulRoman a răspuns:

Kill iluminati! Reprezinta masonii care conduc lumea!

| georgeceltoma a răspuns:

Daca cauti pe google vei gasi