| vl96cos a întrebat:

Ce parere aveti despre vrajitorie?
este pacat daca este facut cu un scop bun?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din pacate, exista. Daca ii deschizi usa, satan va intra si va avea putere asupra sufletului tau.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

E pacat sa crezi in rahaturile astea. happy

| doctorandus a răspuns:

Intrebarea asta e din categoria "ce parere aveti despre Mos Craciun, e om bun, e pacatos?" Vrajitoria nu are efecte la distanta ca nu e telegraf.

| thealchemist a răspuns:

Nu e neaparat pacat, dar daca trebuie sa intrebi inseamna ca nu te pricepi iar asta-i chiar mai periculos decit sa urmaresti un scop rau.

| danay72 a răspuns:

Da,pentru ca se intra in legatura directa cu demonii.Deuteronom18:10-12

| OnuOnulică a răspuns:

Da, este pacat.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru crestini, vrajitoria se face cu ajutorul diavolului, deci e pacat.

Adevarul e ca nu exista nici una, nici altul. tongue

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia spune că vrăjitoria reprezintă una dintre momelile pe care spiretele rele le folosesc pentru ai manipula pe oamenii. (Faptele 16:16) De aceea, în realitate nu se poate realiza nimic bun prin astfel de practici.

| Maxim96 a răspuns:

Da,e pacat orice fel de vrajitorie fie in scop bun fie in scop rau.Ce nu te increzi in Dumnezeu ca te poate ajuta? Alergi la vrajmasul si crezi ca el mai bine i-ti va face?
" Deci, nu te amagi, crestine, iti spun ca nici lupul nu devine vreodata oaie, conform zicatorii, nici diavolul nu devine vreodata doctor si mai usor ar putea sa inghete focul si sa arda zapada decat sa vindece cu adevarat diavolul, deoarece este intotdeuna neputincios; si daca am presupune ca ar putea sa te vindece trebuie sa cunosti ca nu vrea aceasta deoarece sanatatea omului este un lucru bun, ori diavolul uraste intodeuna cele bune, de aceea se numeste urator de bine."

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Ceea ce gresesc multi crestini e ca cred ca vrajitoria e ceva rau si ca puterile respective ti le da Lucifer.E gresit pentru ca Dumnezeu alege sa-ti dea puteri magice din nastere, apoi depinde de tine daca le folosesti in scop bun sau rau.
Si pe vremuri cand existau vrajitoarele si vrajitorii nu faceau cum credea toata lumea fiecare dintre ei pact cu Satana pentru putere.Pai daca ar fi asa usor sa ai putere daca faci un contract cu Satana pai toata lumea ar face.Si crezi ca ti-ar darui Satana niste puteri cu care sa faci bine? Poate sa faci rau cu ele, dar nu bine.Dar nici nu ti-ar darui astfel de puteri. Diavolul nu ajuta, ci insala.
Vrajitorii stiau ei ca nu e bine sa intri in contact cu demonii, cu spiritele rele, cu lucruri rele pentru ca nu stiau toate detaliile despre lucrurile intunecate si stiau ca pot sa riste foarte mult.
Si in ziua de azi oameni care sunt capabili de a se teleporta sau de a deveni invizibil sau de a levita sau de a citi ganduri aceste daruri sunt de la Dumnezeu.Le-a daruit acestora cu un scop.Stie El cu ce scop.