| Łéñà a întrebat:

Ce părere aveţi despre Wicca? se închină la idoli? dacă practic fără să fiu de religia lor, mă pedepseşte Dumnezeu?

P.S : Întrebarea aceasta a fost o provocare pentru mine. Vreau răspunsuri cât mai logice. Nu vreau răspunsuri ce deviază de la subiectul principal. Mulţumesc.

18 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Wicca nu are acelaşi raport faţă de Divinitate ca religiile mari. Nu pot fi comparate. În Wicca te foloseşti de anumite elemente ale naturii pentru a căpăta putere. Ca o lupă ce arde furnicile cu ajutorul luminii Soarelui de exemplu. E mai mult o relaţie simbiotică şi de respect cu lumea înconjurătoare. Raportul e diferit în religiile monoteiste.

| Filip23 a răspuns:

Ce rost are sa te scarpini unde nu te mananca?

| thealchemist a răspuns:

Nu-s "idoli" dar au zeii lor, nu poti sa practici daca nu iti schimbi religia.

| danay72 a răspuns:

Mi se pare ca are legatura cu vrajitoriile, iar Dumnezeu nu e de acord cu asa ceva.Deuteronom18:10-12

| T0T a răspuns:

Wicca in sine nu are nici un fel de logica. Ce raspunsuri sa mai astepti?

| anonimg a răspuns:

Nu, Dumnezeu nu te pedepseste, ci te lasa in mana aceluia caruia alegi sa-i slujesti.

| Dismally a răspuns:

Se inchina vechilor zei pagani, naturii. Cum crezi ca te poate pedepsi un idol nou pentru ca te inchini celor vechi? happy

| Mayar a răspuns:

Da, sigur ca te pedespeste, e o religie satansita, in caz ca nu stiai.
Adica noh, nu te pedepseste, ci pur si simplu te abandoneaza, si atunci vezi tu! devil

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Hmm, n-am prea citit despre asa ceva, stiu doar ca a fost un episod in "fenomene stranii"("a haunted") in care o femeie descoperise wicca si ademea demoni laughing

| Gizăz a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Ce ai văzut tu nu era wicca. Wicca e strict magie albă.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Gizăz):

Nu stiu sigur daca nu era, folosea elemente ale naturii cum ai spus si tu si tin minte numele, poate sa fie ceva asemanator cu wicca?

| Gizăz a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Vrăjitoria oricum e în strânsă legătură cu natura. Religia Wicca e nouă. A apărut prin secolul XX. Dar elementele ei şi practica datează de mii de ani. Putea fi orice.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru Gizăz):

Cred ca ai dreptate
uite, asta cred ca e https://www.youtube.com/watch?v=XH56dpR92sE

| Gizăz a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Ştiu serialul. Am dat pe sărite. N-are nicio treabă cu Wicca. Nici cu realitatea. laughing

| suffarstar a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa unii,yoga,meditatia ZEN,kabbalah, wicca, voodoo, magia si alte stiinte /credinte /filozofii ezoterice sunt de la Diavolul. Sa zici asta trebuie sa fi incredibil de ignorant. Este exemplul perfect al ochelarilor de cal.
Energia e nicicum. Nu e nici alba, nici neagra. In schimb ea poate fi folosita atat in scopuri bune cat si in scopuri distructive.Nu-ti fie teama de experiente. Experimenteaza tot ceea ce este de bun simt. Dar trebuie sa fii bine informata. Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wicca? e o proasta.nu numai ca se inchina la idoli, dar crede ca tot ce zboara sa mananca, si practica toate cele fara limita, masura si cu nerusinare de taratura care crede ca toate ii sant permise.si mai e si nasoala pe deasupra, are nasu mare cu negi, zboara calare pe matura, si rade senehestru.o idioata, ce mai.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Daca vrei un sfat eu iti zic sa nu te bagi ca nu e de dumnezeu nu e de nimic dar o sa iti distruga subconstientul si e cam nasol.
Dupa parerea mea, omul are un creier care poate gandi, deci acesta o sa lucreze in subconstient ca sa ne protejeze; durerea nu e altceva decat un protector, pentru a nu muri, sa iti dea un semn ca nu e bine ceea ce faci.
Si, tu cand o sa faci practica lor, nu e nimic logic in asta, creierul tau o sa o intercepteze astfel " ce faci acolo? de ce o faci? iti aduce un bine? nu!" si o sa actioneze ca sa te faca sa renunti la pierderea aia de timp.
Dumnezeu este iubire. dumnezeu nu te pedepseste, ci tu te pedepsesti pentru ca te indepartezi de iubire.
am luat-o cat am putut de logic.

| Lagorúthon a răspuns:

Decat sa faci asta, mai bine te-ai culca.

Întrebări recente