| Jardelin a întrebat:

Ce parere aveti, exista atei postaci?

19 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu ti-a trecut obsesia pentru atei, asa ceva!? laughing "Dragostea indelung rabda..." bla bla bla, dar ce ma mir? nici dumnezeu nu iubeste, cum ar putea un om? Macar daca n-ai/ati mai face pe crestinii.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Chiar crezi ca sunt obsedat de atei? Mai pun si eu cate o intrebare sa se gandeasca lumea si la chestii la care altfel nu s-ar gandi!

Ti-ai recuperat banii? laughing laughing laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Aha.

Esti dus. Siliconul nu doar la implanturi se foloseste, de asta stiu cum e, sau cum ar fi. N-am mers la medic, inca, da' roaga-te sa imi treaca si daca o sa se intample minunea, e dovada ca 'mnezo exista. smug

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Ei, lasa ca nu sunt dus chiar de tot. laughing Stiu mai multe decat iti crezi! Mai faceam si eu glume ca sa mai uiti de ingrijorari. Ce vroiai sa fac? Sa-mi trag o morga serioasa si sa-ti spun "fugi de urgenta la medic, vecina mea de la parter de 29 de ani a avut exact ca tine, si in doua luni a murit?"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

E, o am din octombrie laughing, dar doar acum ma deranjeaza ca e vara si port pantaloni scurti, si daca ar fi sa mor, nu-i bai, abia scap de stres. devil

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Lasa ca nu mori, esti mai sanatoasa decat crezi!

"roaga-te sa imi treaca si daca o sa se intample minunea, e dovada ca 'mnezo exista."

happy happy Am ceva sa-ti spun: Dumnezeu exista, chiar daca nu o sa-ti treaca! O sa ma rog sa te faci sanatoasa, dar mai presus o sa ma rog sa intelegi ca sufletul si trupul sunt doua lucruri total diferite si ca ceea ce trebuie sa se uneasca cu Dumnezeu este sufletul, nu trupul. Sper sa intelegi candva importanta sufletului, ca el nu moare niciodata si ca el trebuie sa fie imaculat pentru a mosteni Imparatia lui Dumnezeu.

Dumnezeu exista draga Mada, este cat se poate de real, indiferent de ce spun toti ateii si site-urile ateiste. Cand vei incepe sa crezi in valoarea sufletului si ca Dumnezeu exista, vei incepe sa te vindeci, insa vei incepe mai intai cu vindecarea sufletului. Dar, sa nu uiti niciodata, ca orice vindecare, sufleteasca sau trupeasca, incepe cu IERTAREA. Mai intai cereti iertare de la Dumnezeu, apoi trebuie sa poti sa te ierti tu insati, si in al treilea rand sa ii ierti definitiv pe toti cei care ti-au gresit in viata!

Curaj, draga Mada, fa un pas catre Dumnezeu si el va face 10 catre tine, elibereaza-te de tot balastul sufletesc pe care il ai, despovareaza-te de toata mizeria si ura atee din inima ta, da un nou sens vietii tale, o viata in care nu mai esti singura, ci cu Dumnezeu, si impreuna cu toti cei care sunt cu El.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Hai ca m-ai inveselit. laughing Cica site-uri ateiste, mizerie si ura ateista.
1. nu misun pe site-uri ateiste.
2. ateismul mi-a adus liniste, pace, fericire; fericire atat cat se poate, ca analizez totul si na...

Nu stiu ce atei ai intalnit tu, dar habar n-ai ce fel de oameni sunt.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Oare chiar nu stiu ce fel de oameni sunt ateii?! Internetul are si partile lui bune, ne "lumineaza"! laughing laughing... Uite asa m-am luminat despre atei. Si crede-ma sunt destul de muuulte informatii despre "binefacerile" ateismului in lume.

Cat despre experientele mele personale cu ateii, uite aici un comentariu pe care l-am scris la o intrebare care ulterior a fost stearsa:

"Ok, si de ce nu afirmi acest lucru? Daca spui doar ca tu ai intilnit "atei foarte de treaba si crestini oribili" (care fie vorba intre noi, aia nu se numesc crestini) lumea ar putea sa creada ca ai intalnit NUMAI atei de treaba si DOAR crestini oribili.

Uite, am si eu un amic ateu, chiar am fost acu vreo doi ani la nunta lui, si intr-adevar in general este un timp normal si de treaba, numai ca, asa cum este de obicei fiecare ateu ia inderâdere pe cei care cred si vorbeste urat la adresa bisericii. Un lucru interesant a fost ca el s-a cununat religios intr-o biserica ortodoxa! Au mai fost prezenti la ceremonie niste prieteni de-ai lui (probabil tot atei) care si-au bagat picioarele in acea ceremonie de 30 min, vorbeau cu voce tare, comentau, radeau, ieseau afara la cate o tigara, izbeau usa, etc, etc.

Seara la petrecerea de la restaurant intamplator veni vorba despre cununia religioasa la care unul din ei zice, "am o ciuda pe popi, i-as omora pe toti cu mana mea"! Misto atitudine, nu? Ateii nu au nici respect nici toleranta pentru ceilalti care cred. Si ce e mai trist, este ca radicalismul lor este impletit cu tot felul de idei de exterminare a celor ce cred, a preotilor, etc. Ma gandeam atunci ce inseamna ateu de treaba, ateu tolerant? Exista la vreun ateu un respect SINCER fata de cei care au ales sa creada in Dumnezeu? postat la 5 Aprilie 2015 18:48"

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca unul sau mai multi atei, sau "atei", zic ca ar omori popi, hopa, toti ateii sunt nu stiu cum, dar daca un popa, sau mai multi, fura, omoara, merg la prostituate, minore, eh, oi ratacite. laughing Si ce daca s-a cununat religios? Incepuse sa imi placa de cineva care cred ca era ceva pocait, daca ar fi fost sa fie, puteam face nunta religioasa, ca asa cum cant "Si nu credeam ca oamenii ajung pana la stele,/Eu le ating cand esti, acolo, in bratele mele", desi stiu ce sunt stelele, pot sa particip la vreo ceremonie de genul, sunt doar niste cuvinte. laughing Sa nu imi zici ca toti care vorbesc in biserica, se plimba, rad, izbesc usa, sunt atei.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

"ateismul mi-a adus liniste, pace, fericire"

happy Si mie la fel. Facandu-ma sa ma incred si mai mult in Dumnezeu!

Sa ai o zi frumoasa!

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

"Incepuse sa imi placa de cineva care cred ca era ceva pocait"

De aia ai lipsit, erai innamorata? happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Inca sunt, si sunt pe TPU laughing; m-am plictisit de aceleasi intrebari, aceleasi argumente si "argumente", mai nou uit sa intru pe aici.

| Jardelin explică (pentru Mădă0611):

Wau! Ai fluturi in stomac? (Vorba adolescentilor.)

Bat clopote de nunta?! laughing laughing Stai sa vezi, cand o sa vina un bebe si ai sa-l tii in brate, cum ai sa incepi ca cugeti la Divinitate! laughing Tare mult imi doresc!

| Alcyon a răspuns:

Daca te uiti pe forumul asta, cred ca o sa te lamuresti. Un topic din trei e deschis de unul dintre postacii ce-si fac veacul la aceasta categorie. Evident, singura lor ocupatie in aceasta vietisoara, e sa posteze (sau adesea, sa reposteze pentru a suta oara) tot soiul de aiureli, de genul Adam avea par in cap. Niciun om intreg la minte n-ar face asa ceva... Asa ca indivizii respectivi ori sunt dusi cu capul si se cred un soi de discipoli ai lui Nietzsche, ori sunt platiti pentru asta happy

| Dorugar a răspuns:

Am o parere mult mai buna decat despre credinciosii certati cu logica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa click pe comunitatea /clasament general si vezi cine are mai multe postari.
O sa-ti gasesti in varful clasamentului toti "prietenii".
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jardeline? postaci? ori prostaci? ca eu optez pentru a doilea varianta? si postaci inseamna posta, adica cei care duc vorba din casa? purtatori de cuvant? ori mancatori de mmmmenta?

| HowdidIgethere a răspuns:

Doar care sufera de inanitie de aprecieri de 2 lei pentru desteptaciune