| anonim_4396 a întrebat:

Ce principi de viata trebuie sa respecta un Crestin?
Ce este voie? Ce nu este voie?
Ce viata trebuie sa duca un bun Crestin conform biblie si dogmelor bisericesti?

Răspuns Câştigător
| ada92 a răspuns:

"Un crestin bun trebuie sa fie sclavul bibliei". Aproape corect. Un crestin bun trebuie sa fie slujitor al lui Dumnezeu, despre care nu te onosi sa imi spui ca nu exista, fiindca nu cred. A fi slujitorul sau sclavul Lui inseamna a fi cu adevarat liber. Si da, stiu ca nu poti intelege si crezi ca spun prostii. Dar un necredincios este sclavul pacatului si al placerilor. Adica are impresia ca e liber, dar nu e deloc. Si asculta de la cineva care a fost si necredincios, si apoi a ales libertatea si adevarata fericire.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Un crestin autentic respecta Biblia, pentru ca in ea gaseste principiile si normele pe care le cere Dumnezeu.Dar, pentru a sti Biblia, trebuie sa o studieze cu atentie.Ioan17:3,Matei22:37-39

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa citeasca Biblia.
Sa mearga la biserica.
Un crestin ar trebui sa stapaneasca mai bine gramatica decat un ateu.
"principi, sa respecta, Crestin, conform biblie."
Si sa nu puna intrebari banale.

| ada92 a răspuns:

Isus le-a spus continuatorilor săi: „Voi sunteţi prietenii mei dacă faceţi ce vă poruncesc" (Ioan 15:14).
Învăţăturile lui Cristos i-au determinat pe continuatorii lui să evite, aşa cum învaţă Biblia, „fornicaţia, necurăţia, conduita libertină, idolatria, spiritismul, duşmăniile, cearta, gelozia, izbucnirile de mânie, disputele,. . . beţiile, chefurile şi lucrurile asemănătoare acestora" (Galateni 5:19–21; Efeseni 4:17–24).

Întrebări recente