| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa citesc pentru invatarea religiei creștine din următoarele?
(Evangheliile le-am citit mai demult deci fara Biblie ca e grea în afara de Evanghelii)

1.Viata lui Iisus de Giovani Papini
2.Hristos,Lumina Lumii de Ellen G White
3. Divina Vindecare(David Clayton)
4. Enciclopedia lui Iusus(Național Geographic)
5.Valoarea sufletului(Parintele Cleopa)

Care e cea mai buna și potrivita?

3 răspunsuri:
| Xox0 a răspuns:

Biblia ai citit-o? De acolo sunt inspirate toate cartile astea

| randomuser009 a răspuns:

Https://www.librarie.net/....../p/184866/
Asta e versiune ilustrata, pentru copii, deoarece biblia poate fi grea pentru ei, cred ca asta e cea mai potrivita daca ai probleme de concentrare.
In mare ia versete din biblie si ofera imagini ca sa prinzi mai usor informatia, desi nu contine toate versetele, parerea mea, e ca e cel mai buna carte daca biblia ti se pare grea.
sau:https://www.librariaromana.ro/......-p10059538
Desi as recomanda mai degraba al doilea link, deoarece din cate am vazut la monstre, nu am vazut ca ar sari peste versete ca primul link, ceea ce o face mai completa, daca chiar vrrei sa citesi toata biblia.

| Cristian86 a răspuns:

C.S. Lewis, Creștinismul redus la esențe.