| SaveTheNature a întrebat:

Ce se intampla cu cei care nu se boteaza pana la moarte? Vor ajunge in IAD?

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Botezul nu te mantuieste, dar este conditionat de credinta.Scrie ''cine crede se boteaza si va fi mantuit,iar cine nu, va fi osandit''.Ce te impiedica sa fii botezat? Vedem la famenul etiopian.A spus :iata apa, ce ma impiedica sa fiu botezat?

| Esperança a răspuns:

"Pana la judecata finala, noi, cei inca in viata, ii mai putem ajuta pe cei din iad, rugandu-ne cu staruinta pentru sufletele lor."

In Biblie spune clar ca intre Rai si Iad este o prapastie mare. Omul odata ajuns acolo te poti ruga pentru el cat vrei ca e in zadar!
Sansa o avem cu totii pe pamant, aici ne pregatim pentru vesnicie. Odata trecut in vesnicie nu se mai poate face nimic. Uite vezi @Demascatzii? asta este o invatatura falsa. Si nu o spun eu, ci Dumnezeu. De aia ti-am zis ieri sa citesti Noul Testament ca sa vezi ce e adevarat si ce e minciuna!

| username0 a răspuns:

Botezul este un act pe care il faci inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu,este o dovada ca tu vrei sa urmezi calea lui Hristos. Botezul este o marturisire de credinta,personala. De aceea botezul trebuie facut cand esti mare, constient nu mic dus pe brate de cineva care vb in numele tau, botezul acela este nul in fata lui Dumnezeu.
"Cine va crede şi se va boteza, va fi mântuit"

(Marcu 16.16)

http://ghidulcrestinului.go.ro/botezapa.htm

| SaveTheNature explică (pentru username0):

Si cine nu se va boteza? Sunt oameni care cresc in religii in care oamenii nu se boteaza.Vor ajunge in IAD?

| username0 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Omul care crede si il iubeste cu adevarat pe Dumnezeu il accepta in viata sa ca Domn si Mantuitor si ca dovada a iubirii sale primul pas care il face e botezul. astfel inseamna ca un las si nu e vrednic de El si da ajunge in iad acolo unde ajung lasii, mincinosii etc.

| SaveTheNature explică (pentru username0):

Si totusi exista miliarde de oameni pe planeta care mor nebotezati.tocmai pentru ca la ei nu au ajuns aceste invataturi.Sunt lasi acei copii care mor la 6 ani si nu au fost botezati? Sunt lasi cei care se nasc in alte religii in care oamenii nu se boteaza pentru ca asa ii invata biserica lor? Sunt lasi cei ce nu au atat iluminare incat sa decida care din miile de religii ale pamantului ii invata bine?

| SaveTheNature explică (pentru username0):

Eu cred in Dumnezeu.ii simt existenta.Dar am intrebari, vreau sa Il descopar mai bine.Dar sunt foarte nedumerit cu religiile pamantului.Sunt mii de religii si secte? Ce se va intampla cu cei cei care nu sunt catolici si nici ortodocsi?

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Hai sa-I lasam lui Dumnezeu raspunsul al aceasta intrebare, vrei? Nu suntem noi in masura sa dam verdinte taioase. Stim doar ca pentru mantuire este nevoie de dreapta credinta si dreapta vietuire. In rest, mai exista si mila Domnului. Citisem la un moment dat despre un sfant ca s-a rugat mult timp lui Dumnezeu pentru imaparatul Traian. Da, paganul, romanul, cuceritorul. L-a rugat mult timp pe Dumnezeu sa il ierte ca a fost pagan, pentru ca a facut multe alte lucruri bune, Si dupa ani multi de rugaciune, i s-a aratat ingerul Domnului si i-a spus sfantului: Pentru ca te-ai rugat cu atat staruinta, l-ai scos pe Traian din iad.
Pana la judecata finala, noi, cei inca in viata, ii mai putem ajuta pe cei din iad, rugandu-ne cu staruinta pentru sufletele lor. Dar dupa judecata finala nu se va mai putea face nimic.

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai grija unde cauti!

| SaveTheNature explică (pentru Rapunzell):

Oare gresesc cand cred ca Dumnezeu ii iubeste si pe musulmani si pe budhisti? Ca Dumnezeu ne iubeste pe toti daca il iubim pe EL, chiar daca sunt musulman sau budhist, sau catolic. Oare cati oameni ce se nasc intr-o religie o schimba dealungul vietii? Oare din 7 miliarde de oameni,cati se vor converti in ortodoxism? Oare cati vor decide,cati vor fi iluminati, si cum poti decide care e rligia corecta din atea mii de religii si secte? Oare nu suntem rai sa credem ca ceilalti gresesc? Pentru ca nu sunt catolici, sau ortodocsi?

| Rapunzell a răspuns (pentru SaveTheNature):

Dumnezeu ne iubeste pe toti, clar! Pe fiii ratacitori tind sa cred ca ii iubeste mai mult. El nu vrea moastra pacatosului, ci indreptarea lui. Dar cand omul nu vrea, Dumnezeu n-o sa-l oblige. De ce? Pentru ca ne-a lasat liberi sa alegem ce vrem. Si daca noi nu-L vrem pe Dumnezeu inseamna ca-l vrem pe diavol, pentru ca nu exista cale de mijloc. Asa ca, daca nu vrem in Rai cu Dumnezeu, El ne va face pe plac si ne va trimite in iad cu cel rau.

Dar nu inseamna nici ca daca esti ortodox, gata, esti salvat. Poti fi ortodox prin botez si atat, dar sa fi curvar, avar, violator, criminal etc. La fel de bine poti sa fii ateu/penticostal/musulman/etc si sa fi cel mai bun si minunat om de pe pamant: bun, milos etc. Ideal este sa se imbine dreapta credinta cu dreapta vietuire.

| a1doru a răspuns:

'nu exista rai, iad, si nici viata dupa moarte.astea sunt povesti, pentru oamenii carora le este frica de intuneric'.[stephen hawking]

| petrica1111 a răspuns:

Da

| SaveTheNature explică (pentru petrica1111):

Cateva miliarde nu se boteaza caci nu stiu de asa ceva.si ei vor ajunge in iad?

| petrica1111 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Pai eu vorbesc de cei care stiu de botez si nu o fac.si explica-mi tu care "cateva miliarde "nu stiu...