| RAY a întrebat:

(ce sens are sa traiesti,sa lupti pentru supravetuirea ta daca nu exista nimic dupa moarte )
intrebarea e un citat,azi am fost la o inmormantare si proetul a spus asta, spunea el ca sunt 2 adevaruri ca te intorici in tarana si ca viata nu are sens,scop daca nu exista nimic dupa, personal i cam dau dreptate,va intreb si eu ce sens are sa traim daca putem muri oricand,ce castigam ca muncim, ca trudim?

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu e nevoie de un sens anume pentru ca ceva sa se intample.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Corect, noi am inventat termenii precum sens si utilitate, sincer uneori mi-e greu si mie sa accept ca viata doar exista nu trebuie sa aiba vreun sens implicit.

| OOOLEOOO a răspuns:

Viata este un stapan crud, trebuie sa o traiesti, te obliga sa o intreti.
Daca nu faci asta te va pedepsi, nu cu lovituri de bici care sa-ti taie trupul ci cu ceea mai dureroasa frica, frica de moarte care-ti obliga sufletul sa vrea sa ramana viu, nestins.Atat de mare aceasta frica incat omul isi imagineaza ca poate trai chiar si dupa ce robia vietii se va stinge.

Cine invinge frica de moarte, va invinge viata.

| CristiB93 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate exista ceva dupa moarte?
Dar aici sa lasam aberatiile religiei la o parte.

| RAY explică (pentru CristiB93):

Eu accept realitatea indiferent ce presupune ea, personal nu cred in nimic, dar ca poate fi e o ipoteza din pacate e o credinta oarba fara dovezi

| doctorandus a răspuns:

Singurul animal care intreaba de ce trebuie sa traiasca e omul. Restul pur si simplu traiesc, din instinct de conservare.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Cum a putut materia sa aiba acest instinct de conservare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca acea materie e organica.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Cum putea deveni materia orGANICA?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Avand in vedere ca nu sunt biochimist nu o sa iti pot raspunde exact, dar din cate stiu si eu substate chimice organice precum hidrocarburile de exemplu sub influenta mediului a unor factori fizici, au creat niste reactii bio-chimice care au adus la "viata" aminoacizi caramizile vietii (retine ca sunt tot substante organice), iar de aici situatia nu mi-e prea clara, cu a dus la aparitia si evolutia vietii.

| danay72 a răspuns:

E adevarat, conform Bibliei omul e sufletul si cand moare merge in pamant, nu in alt loc.Geneza2:7,Geneza3:19,Eclesiastul9:5,6,10,Ezechiel18:4.Dar Dumnezeu a aratat clar si prin invierile facute, ca cei drepti vor avea posibilitatea sa fie inviati pe pamant dupa distrugerea sistemului rau de lucruri, cand totul va fi transformat in paradis, exact cum a fost pe pamant cand au fost creati Adam si Eva.Psalmi37:9-11,Ioan5:28,29,Isaia65:20-25

| sayWhaaat a răspuns:

****, bei, si vezi dupa

| Denly a răspuns:

Nu are nici un rost, tot ce facem este sa suprvietuim.

| DeusCorrupti a răspuns:

Fiind ateu, nu ai motiv sa vrei sa mori, pentru ca stii ca in fiecare moment poate sa fie ultima ta sansa sa mai simti ceva, pentru eternitate

| PrettyLiar94 a răspuns:

Si eu ma intreb uneori asta...

| RAY explică (pentru PrettyLiar94):

Sincer si eu ma intreb mereu