| Arjunaa a întrebat:

Ce spune apostolul Pavel in biblie,despre,,rolul"femeii in societate? sa fie acestea reminiscente a felului cum a fost (si chiar este)tratata femeia in societate? Biblia,, cuvantul "lui Yahwe sau a adevaratei Divinitati ce conduce universul? https://www.youtube.com/watch?v=dKeQmAw8uPA

10 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Ce-mi place cum crestinii tot incearca sa caute scuze si sa interpreteze aceasta problema asa cum le convine lor, si cum le cere societatea moderna. Dar hai sa fim seriosi, inca din geneza se spune clar ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului. Ce mai e de interpretat aici? Cum poate cineva sa mai aiba nerusinarea sa vina si sa spuna ca de fapt femeia are aceleasi drepturi ca si barbatul, sau ca suntem cu totii egali in fata lui D-zeu? E doar un exemplu de ce efect poate avea religia asupra mintii unui om. Are un asemenea efect incat ar fi in stare sa spuna ca de fapt albul e negru, susul e in jos, sau maine e ieri.

| martzian a răspuns:

Versetele prezentate de filmulet NU adreseaza problema rolului femeii in societate, ci aceea a slujirii in Biserica – predica, invatatura in intalnirile acesteia. Rolul femeii in societate NU este subminat in nici un fel.

Hai sa le reluam aici, din traducerea noua a Bibliei:

„femeile să tacă în biserici, pentru că nu le este permis să vorbească, ci să fie supuse, aşa cum spune şi Legea. Dacă vor să afle ceva, să-şi întrebe soţii acasă, pentru că este ruşinos pentru o femeie să vorbească în biserică." (1 Corintieni 14:34-35)

"O femeie să înveţe în tăcere, cu toată supunerea. Nu dau voie femeii să înveţe sau să aibă autoritate asupra bărbatului, ci să stea în tăcere. Căci Adam a fost întocmit mai întâi, apoi Eva." (1 Timotei 2:11-13)

As vrea sa intelegem cu totii un lucru: "orice text scos din context este doar un pretext". Pentru a interpreta textele Bibliei trebuie să facem mereu la contextul imediat și apoi la contextul general.

Nu ma voi intinde mult. Daca veti citi versetul 26 din 1 Corinteni 14 veti vedea ca versetul NU se refera la societate in general ci doar la adunarile Bisericii. "Cand va adunati impreuna" spune acolo. Contextul in care cuvintele acestea sunt scrise au legatura cu ordinea in Biserica, in inchinarea ei. Si nu in toate aspectele vietii, ci in ceea ce priveste autoritatea spirituala.

De ce, va veti intreba? Pentru ca Dumnezeu a lasat autoritatea spirituala pe umerii barbatului. In familiile crestine barbatul nu este un tiran, ci liderul care ofera un exemplu, dragoste, protectie, asumandu-si rolul de tata, de sot, etc.

| Arjunaa explică (pentru martzian):

Martian,,Dumnezeu a lasat autoritatea spirituala pe umerii barbatului'' (SPUI TU)?
Inseamna ca femeia tot inferioara ramane si tot in tacere trebuie sa ramana! NU? BRAVO! un iudeo-crestin adevarat!

| martzian a răspuns (pentru Arjunaa):

Cand eu spun "rol", dumneavoastra spuneti "valoare", pentru ca faceti confuzia grava intre ele. Cand eu spun "responsabilitate", dumneavoastra spuneti "drepturi".

Sunteti draguta sa ne spuneti cu ce este femeia inferioara barbatului in societatea in care ea nu are si rolul de invatator - de predicator in Biserica?

PS: Va invit, cu tot dragul, sa petreceti o zi in familia noastra. Sunt sigur ca nu veti mai avea niciodata impresia ca femeia crestina ii este cu ceva inferioara barbatului...

| TrăieşteClipa a răspuns:

Yahwe nu are nicio legatura cu Dumnezeu.
Dumnezeu nu poate fi manios, gelos, razbunator, sadic si criminal.
Pavel a inventat crestinismul asa cum i-a trecut lui prin cap.

| Dorugar a răspuns:

In primul rand Pavel nu este si nici nu a fost Apostolul lui Isus din Nazareth, ci doar un apostol al Dumnezeului Veacului Acesta, adica al Satanei.
Si DA, acest apostol al minciunii si al crimei batjocoreste si discrimineaza toate femeile crestine umilandu-le.
Pai cum sa te duci la un spurcat de popa sa te curete si sa te "imbisericeasca" dupa ce ai nascut un copil, ceea ce este cel mai sfant lucru ce poate exista?
Mai degraba ar trebui el sa le linga la mame talpile picioarelor, ca fata de ele ei sunt doar niste murdari nevrednici.
Eu daca as fi fi o femeie nu as intra in bisericile crestine ...decat eventual ca sa-mi fac acolo necesitatile firesti ca semn al aprecierii mele referitoare la invaturile unui criminal si ucigas de crestini asa cum a fost falsul apostol Pavel cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia este egala barbatului,dar barbatul este oleaca mai egal decat ea,deoarece ea a fost construita din coasta lui ca ajutor pentru el.El este puterea iar ea este mangaierea.el e puterea dar nu cea stapanitoare,ci aceea ocrotitoare,si calauzitoare a femeii a familiei,iar ea e mangaierea,celor truditi,obositi, loviti, bolnavi, flamanzi, din familie.ce s-ar face unul fara celalalt? ha?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Da ti se pare tie ca se respecta astazi acea "lege"? Drept dovada ai prostitutia, majoritatea c*rve. E bine ce sa zic.

| sgjnj a răspuns:

Când o să învățați voi creștinii că biblia e o carte misogina și rasistă ce are ca personaj principal un dumnezeu sadic care a ucis mai mulți oameni decât dracul. Când eram mic credeam în dumnezeu și Moș crăciun dar am crescut și am realizat ca dacă dumnezeu ar exist și-ar bate castraveciorul de toți creștinii pentru ca sunt niște idioți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sgjnj):

Esti destept ca porcul cu teleanca, dar daca nu cunosti crestinismul nu te arunca precum leul, fiindca o sa cazi ca musca.