| Roam a întrebat:

Ce tare e asta... Cand vine vorba de illuminati, toata lumea pune botu la filmulete de pe youtube si la ce zice unu altu ca sunt o organizatie de satanisti si nu mai stiu eu ce...

VOI PUNETI BOTU LA UN CACAT DE FILMULET DE PE YOUTUBE PUS DE UN PURADEL DE 12 ANI DA' CAND VINE IN PLM VORBA DE BIBLIE TOATA LUMEA SARE CA E O MINCIUNA SI O ABERATIE!

Sunt copii care nu au citit nici Scufita rosie, da' ei sunt atei si zic ca in biblie scrie ca pamantu are 6000 de ani.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Ce tare. Ai vazut vreun ateu fost teist care crede in illuminati, sau doar teisti, crestini daca vorbim de Rromanica noastra? smug Si parca biblia chiar e o carte de basme si e "irelevant sa-l asociezi pe Dumnezeu cu Biblia sau biserica". Incep sa cred ca esti prieten cu alcoolul. thinking

| Roam explică (pentru Mădă0611):

DA! Am vazut multi, chiar foarte multi. Si nu am zis ca biblia e o carte de baseme tongue, dar e irelevat sa-l asociezi pe Dumnezeu cu ea. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Roam):

Atei fosti teisti, nu teisti suparati pe dumnezeu care se cred atei.
laughing buna asta. Deci biblia nu e o carte de basme, dar e irelevant sa-l asociezi pe dumnezeu cu ea. Uandărful! Recunoaste, esti crestin, dar nu iti convin multe lucruri care apartin crestinismului si ti-ai personalizat zeul.

| Roam explică (pentru Mădă0611):

NU! Nu sunt crestin. Nu mi-am personalizat zeul. Pentru mine dumnezeu este iubire, dragoste si fericire. Pentru mine el este cel care m-a invatat cum sa joc acest joc si cum sa am o viata cat mai frumoasa. Nu imi pasa de biblie pentru ca nu are legatura cu dumnezeu. Nu imi pasa de biserica pentru ca nu are legatura cu dumnezeu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Roam):

Dar crezi ca potopul a existat. A fost provocat de dumnezeu cu scopul descris in biblie, sau de ce?

| Roam explică (pentru Mădă0611):

Sa stii ca atunci vremea nu era asa schimbatoare ca acum... exista un echilibru foarte mare in natura, iar potopul acela cred ca a fost cauzat ca urmare al unui dezechilibru provocat de ceva anume... si nu stiu pentru ca nu am trait atunci.

Imi pare rau dar nu am citit in biblie sa vad care a fost scopul descris acolo happy si nici nu prea imi pasa. Biblia este o carte care cuprinde multe evenimente istorice, acum poti sa le crezi sau nu. Esti libera sa crezi ce vrei happy

33 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Intrebare care merita sa fie raportata happy reformuleaza, si iti raspund si eu

| doctorandus a răspuns:

Nu vad de ce te legi mai sus de atei, ca de obicei ateii nu cred ca mai exista Illuminati sau ca ei ar fi satanisti. In general crestinopatii pun botul la astfel de filmulete (eu fac diferenta intre crestini si crestinopati).

O poveste pe care ti-o pot spune n-spe atei: inainte de citirea Bibliei crestin, dupa citirea Bibliei ateu.

| Roam explică (pentru doctorandus):

Ma leg de cei care zic de Dumnezeu ca e cea mai mare minciuna, dar totusi pun botu la un film.

| Elvina a răspuns:

Conform Bibliei, Pamantul are 6000 de ani. Daca aduni toti anii care sunt scrisi acolo de la Adam in zilele noastre, atata da. Daca e real sau nu, asta nu am de unde sa stiu, nu am fost acolo. Pentru mine e mai important la ce ora ma trezesc maine decat varsta Pamantului. Fiecare e liber sa creada ce vrea, nu?

| sublime89 a răspuns:

Din nou te contrazici. Cineva care crede ca Illuminati exista, si pe deasupra mai sunt satanisti, are sanse mult mai mari sa fie crestin decat ateu. Daca tu ai impresia ca ateii de pe site-ul asta au toti in jur de 12 ani, te inseli, dar probabil asta iti convine sa crezi.
Si apropo, in biblie nu trebuie sa scrie ca "pamantul are 6000 de ani" ca sa-ti poti da seama de asta.
Si vorbeste mai frumos. Stii ca unui crestin nu-i sta bine sa foloseasca un asemenea limbaj.

| KhludCiprian a răspuns:

Cum sa nu crezi in Illuminati dupa ce vezi clipul asta ce ii filmeaza in direct?

Katy Perry - Dark Horse
http://youtu.be/0KSOMA3QBU0

NB. Bucura-te de muzica si nu uita ca extraterestrii si reptilienii sunt cei ce conduc lumea, Illuminati sunt o frauda!

| Roam explică (pentru KhludCiprian):

"Cum sa nu crezi in Illuminati?"

CUM SA NU CREZI IN DUMNEZEU?

| Muntgvb a răspuns:

Cu tot respectul, nu stiu la ce Dumnezeu te inchini tu, dar sa inclin sa cred ca te inchini la cel viclean, fara sa-ti dai seama. Ceea ce scrii tu acolo este o dovada suprema a existentei si influentei coplesitoare a celor mai mari amenintari care lovesc in crestinismul-ortodox:ecumenismul si curentul new-age.Chiar daca multi nu vor sa accepte ca sustin aceste curente(mai ales pe cel de-al doilea), faptele si convingerile lor o spun.Iar tu esti un exemplu in acest sens.Se vede clar acest lucru prin afirmatiile tale(Biserica nu are legatura cu Dumnezeu,cu Biblia acelasi lucru).
Se vede ca-L cauti pe Dumnezeu, insa o faci in locuri gresite, DUMNEZEU NU E ACELASI PENTRU TOATE RELIGIILE, NU TOATE RELIGIILE AU DREPTATE! Iar adaugirile tale cu extraterestrii si alte harababuri de genul acesta sunt o alta dovada a ceea ce am spus mai sus.
Omule, esti in ratacire.Iti recomand sa iesi din aceasta si sa vezi Cine este Dumnezeu cu adevarat, pana nu este prea tarziu.Pentru binele tau sufletesc...

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Corect, religia adevarata o poti obtine doar de la Joseph Smith si de la Mahomed. Ortodoxia e o inselatorie.

| Muntgvb a răspuns (pentru doctorandus):

Uau,tu ai chef de glume proaste? Sau vorbesti serios? Ca daca asta ai inteles din ce am scris eu, e grav...

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Din perspectiva altora religia ta e o inselatorie, la fel cum din perspectiva ta religia lor e o inselatorie. Teologia nu e cunoastere obiectiva, asa ca din punctul asta de vedere islamul si crestinismul ortodox sunt la fel de demonstrate obiectiv si la fel de valabile. Tu ai cazut in ratacirea politeista conform islamului si in ratacirea monoteista conform mormonilor.

| Muntgvb a răspuns (pentru doctorandus):

Eu m-am referit strict la crestinism.Mai precis, la faptul ca Roam isi zice "crestin", dar:
-crede ca au existat extraterestrii
-zice ca Biblia si Biserica nu au legatura cu Dumnezeu
Discutia islamism vs crestinism nu-si are rostul aici deoarece sunt prea multe de spus.

| Roam explică (pentru Muntgvb):

Nu sunt crestin! SI nu cred ca au existat extrateresti, stiu ca exista si stiu ca venirea lor aici a reprezentat un impact mare asupra societatilor vechi.

| Muntgvb a răspuns (pentru Roam):

Nu pot sa spun decat:uau!

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Exista n-spe feluri de crestinism si fiecare dintre ele are pretentia ca el este crestinismul adevarat.

| Muntgvb a răspuns (pentru doctorandus):

Crestinismul ortodox e singurul care a pastrat traditia intacta. Apostolii au predicat crestinismul ortodox, care a primit numele acesta dupa schisma. Punct

| doctorandus a răspuns (pentru Muntgvb):

Fiecare fel de crestinism pretinde ca el are traditia crestina adevarata. Din punct de vedere obiectiv, nu se poate demonstra ca ortodoxia ar fi mai adevarata ca luteranismul.

| TheMiningSheep a răspuns:

Ba! Illuminati nu sunt ce crezi tu.
Dar informeaza-te boule.
Planeta estecondusa de o rasa extraterestra numita Annunaki.
Biblia e o minciune si numai findca Ma*ta te punea sa mergi la biserica duminica si sa te rogi in fiecare zi in satul ala borat in care stai nu schimba nimic.

| BlackSulphur a răspuns (pentru TheMiningSheep):

Vai de capul si de zilele noastre. Pustiu, lasa prostiile si povestile nemuritoare! Du-te pune mana pe-o carte, ca filozofi ai teoriei conspiratiei exista destui!

| Roam explică (pentru TheMiningSheep):

rolling on the floor) "informeazq-te boule?" Nu ai unde sa te informezi! Peste tot sunt numai minciuni, iar rasa annunaki nu mai exista pe pamant de foarte mult timp.

| Roam explică (pentru TheMiningSheep):

Eu, spre deosebire de tine, a citit carti despre annunkai. Tu, probabil ai scris "Annunaki" pe google pentru ca ai auzit la cineva ca sunt ceva rasa extratrestra. Te rog nu veni aici sa imi spui mie ce ai vazut tu pe internet la nu stiu eu cine.

| Perseverance a răspuns (pentru TheMiningSheep):

Prea mult Ancient aliens...si tu esti una dintre OI!

| Narcis2007 a răspuns (pentru Roam):

"rasa annunaki nu mai exista pe pamant de foarte mult timp"
vrei sa spui ca au fost pe pamant extraterestri?

| Roam explică (pentru Narcis2007):

Da. asta vreau sa spun happy

| TheMiningSheep a răspuns (pentru Roam):

Pe pamant nu... In subteran, iar cand o sa vina invazia o sa ma pomenesti

| TheMiningSheep a răspuns (pentru Roam):

Am carti veci de 50 de ani.

| TheMiningSheep a răspuns (pentru TheMiningSheep):

Vechi* :3

| KaSS a răspuns:

Illuminati nu are nici o treaba cu Satana sau religia.