| anonim_4396 a întrebat:

Ce ti-e si cu sectele astea! M-am intalnit recent cu unul din fostii mei colegi de liceu, din familie de martori, si am mai povestit. Imi spunea cum, timp de peste 70 de ani, de prin 1920 pana pe la jumatatea anilor '90, martorii au explicat ca sfarsitul lumii (sau al sistemului de lucruri, cum ii zic ei) va veni inainte ca generatia celor care au vazut evenimentele din 1914 sa dispara. Va dati seama ce efect mobilizator a avut asta atat pentru enoriasi, cat si pentru cei care le deschideau usa ca sa-i asculte. Ce sentiment al urgentei a indus in oameni! Aduceau ca dovada vs. da la Matei 24:34 care spune "adevarat va spun ca nu va trece generatia aceasta pana nu se vor implini toate aceste lucruri". Ei au prezentat interpretarea nu ca pe una posibila, ci ca ceva sigur. Chiar pe revista lor Treziti-va!, care apare lunar (sau bi-lunar) se putea citi, ca un fel de motto, pe pagina a doua, anuntul: "Avem convingerea ca generatia care a vazut evenimentele din 1914 va fi inca in viata cand va veni sfarsitul". Si asta luna de luna, timp de saptezeci si ceva de ani. Prin anii ' 90, vazand ca generatia e cam pe duca si sfarsitul nu mai vine, au venit cu o lectie la Turnul de Veghe in care au explicat, sec, cum ca termenul "generatie" din originalul grecesc poate avea si alte intelesuri, nu neaparat o generatie (o varsta) de oameni.
Partea a doua, cam de aceeasi calitate cu prima, a fost ca nimeni din audienta nu a vociferat, nu s-a scandalizat. Nimeni nici macar nu a comentat. Din contra, au spus ca de obicei: ce minunat! ce invataturi minunate! Dupa ce a aparut revista asta, liderii organizatiei nu au mai pomenit nimic despre subiectul cu geneatia care nu va trece, timp de aproape 20 de ani. Au abordat cu totul alte subiecte. Nici usturoi n-au mancat, nici gura nu le miroase. Ca sa folosesc cuvintele colegului meu, "liderii acestei organizatii si-au batut joc de inteligenta oamenilor si continua sa-si bata joc". Mai zicea el ca asta este doar picatura care umple paharul, pentru ca de-a lungul timpului au facut multe alte preziceri care nu s-au implinit. Si ca nu este exclus ca la un moment dat sa spuna ca si anul 1914 trebuie revizuit, ca nu a fost bine calculat. Si, ca de obicei, oamenii vor spune: Ce minunat!
Daca este vreo exagerare in ce mi-a povestit colegul, stiu ca sunt si martori pe acest site si pot aduce clarificari.
Deci, ce parere aveti?

30 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai "Martorii lui Iehova" au facut preziceri mincinoase privind sfarsitul lumii. Chiar incepand in primul secol al erei noastre s-au facut asemenea preziceri, ele inmultindu-se inaintea unor ani rotunzi, de ex. inainte de anul 1000, inainte de anul 2000. Cred ca au fost multe sute de asemenea preziceri si vor mai fi, sunt destui interesati sa le faca si sa traga foloase si mai multi naivi care sa le creada.

| danay72 a răspuns:

S-a inteles mai bine despre generatia din 1914, pentru ca adevarul merge mereu crescand.Proverbe4:18.Cei care studiaza atent Biblia se bucura cand sunt intelese mai bine adevarurile spirituale.Dar ca tu sa intelegi mai bine explicatia dai pe situl jw.org sectiunea publicatii biblioteca online si scrii acest subiect.

| milan9 a răspuns:

Permite oare Scriptura vreo "urmă" sau vreo tentativă de profeţie falsă? Nici vorba...: sad

| milan9 a răspuns:

Permite oare Scriptura vreo "urmă" sau vreo tentativă de profeţie falsă? Nici vorba...: sad

"Totuşi, profetul care spune în Numele Meu un cuvânt pe care nu l-am poruncit să-l spună, acel profet va trebui să moară."
"Când profetul vorbeşte în numele Domnului şi cuvântul lui NU SE VA ADEVERI, acel cuvânt nu l-a spus Domnul. Profetul (cel fals) L-A SPUS DIN ÎNDRĂZNEALĂ(!), să n-ai teamă de el".- Deuteronom 18, 20-22

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Speculatii pentru a atrage adepti

| sublime89 a răspuns:

Martorii sunt dusi de acasa, dar oricum, asta e inca o mica dovada ca religia crestina nu functioneaza. E incapabila sa prezica ceva corect. Tot timpul asa a fost, si asa va fi.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Apostatii! Acolitii lui Satan, vorbesc impotriva Cuvantului lui Dumnezeu. Da Nu mai au nici o sansa oare? Stii cumva ce raspuns a primit profetul Habacuc, care astepta implinirea profetiilor lui Iehova, referitoare la o zi de judecata? Citeste daca doresti Habacuc 2:3. Indelunga rabdare a lui Dumnezeu, este benefica pentru cei care si azi au primit mesajul de salvare, si invitatia de-a studia Biblia cu Martorii lui Iehova. Este o favoare sa-i slujesti Creatorului universului, sa crezi si sa actionezi in conformitate cu credinta. Cati oameni crezi ca se roaga la dumnezeu zic ei, cerand sa,, vina imparatia Sa ", crezi ca daca ar sti ce cer, s-ar mai ruga? Desigur Satan care conduce lumea in aceste ultime zile, lupta ca,, un leu in turbare, vrand sa devoreze cat mai multi oameni, " sa nu-i lase de partea lui Iehova, tocmai de aceea este greu de iesit de pe,, calea larga ", ce duce la distrugere. Analizeaza 2 Timotei 3:1-5. si Matei 24:3-14. vezi realitatea, nu traim,, ultimele zile? Nu participam la implinirea profetiei facute de Dumnezeu prin Fiul Sau, in urma cu ~2ooo de ani? Nu confundati voi unii, Martorii au facut profetiile, sau Dumnezeu? Ei doar le-au transmis. Dar stati linistiti, ca nu va obliga nimeni sa va duceti dupa lucruri adevarate. Dumnezeu isi duce la indeplinire scopul, sau vor unii sau nu, roata se invarte, nu esti obligat sa participi la ea. Dumnezeu atrage la El oameni de orce fel, nu face deosebire, insa omul care are discernamant, si-o inima sincera, se lasa invatat, (Ioan 3:16; Ioan 17:3), asimilarea cunostintei despre Dumnezeu si Isus, este baza pentru viata. Oamenii care nu stiu care este adevarul despre Dumnezeu si ce scop are cu omul si cu pamantul, fac speculatii, au atitudini diferite, se influienteaza, dar daca se poate, doar negativ. Isus a spus cand a fost pe pamant : Matei 24:14, si Matei 7:21 (citesti )dar,, vestea buna " va fi propovaduita ca marturie, nu toti o vor primi (2Corinteni 4:3, 4,5), asa ca fiecare este liber sa discearna.Nu?

| Holiday a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Tu o iei pe zi ce trece mai rau prin porumb...

Tu de care esti, "Martor al lui Iehova", sau "Adevarat martor al lui Iehova", ca si la voi sefii nu s-au mai inteles la bani si si-au facut fiecare cate o secta?

| Dandanache a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Nu confundati voi unii, Martorii au facut profetiile, sau Dumnezeu? Ei doar le-au transmis."

Asta spunea si el. Ca Martorii scot baliverne. Nu a zis nimic de Dumnezeu. E asa de grea intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici insusi fiul nu cunoaste ceasul sfarsitului fiindca acesta este atribuit tatalui.iar martosii si profetii mincinosi sant pomeniti in biblie deci nu trebuie luati in seama.traiti-va viata si vegheati.dar vegheati ci incredere nu cu frica, fiindca in viata asta ori in cea vesnica cine e cu Dumnezeu, si dumnezeu va fi cu el. exact ca un calugar care trezindu-se dimineata spunea; Buna dimineata Doamne.multumesc pentru inca o zi de viata, cu toate ca; daca nu as fi aici, as fi acolo cu tine.deci oricum ar fi, tot bine e.

| DimLight a răspuns:

Toti credinciosii care cred in toate povestile din orice religie sunt oameni cu o inteligenta scazuta, nici nu are rost sa asculti ce spun sau sa ii convingi de altceva. ei au fost si inca vor fi utili celor care fara pic de rusine ii folosesc in scopuri personale pentru a obtine profituri sau a influenta spre a obtine profituri si a-si atinge scopuri marsave. nu doar religia e un joc pentru prosti dar si politica.

| marin81 a răspuns:

Martori prezic sfarsitul de mai mult timp, cred ca de prin o mie optsute si ceva/ Acuma nu mai stiu nici ei cum sa isi scoata camasa/ Martorii sunt ca si alte secte/ Pana la urma si ortodocsi si catolici au "bubele" lor/ Nici o secta ( aici intra si catolici si ortodocsi) nu este perfecta

| milan9 a răspuns (pentru marin81):

Biserica intemeiata de Hristos in Noul Testament nu este "secta". Lasa-L macar pe FIUL LUI DUMNEZEU sa nu intemeieze o "secta". Daca tu nu mergi prea des la Biserica este alegerea ta, dar sa insulti Noul Testament asta este altceva... sad

| marin81 a răspuns (pentru milan9):

Care este biserica intemeiata de Hristos?

| milan9 a răspuns (pentru marin81):

Este una singura, cea care a ramasa neschimbata in ceea ce ii este esential. Simbolismul religios POATE suporta interpretari. Lucrurile esentiale insa NU pot, si de aceea au ramas neschimbate.

| marin81 a răspuns (pentru milan9):

Din cate stiu eu biserica formata de hristos s-a scindat in 1054, dividandu-se, asa ca te mai intreb inca o data ce biserica a intemeiat Hristos?

| anonim_4396 explică (pentru marin81):

"Biserica lui Hristos", numai exista de mult timp, sistemul religios a evoluat, s-a adaptat schimbari pentru a nu disparea, deci care este?:p

| marin81 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biserica si religia sunt un instrument cu, care poti sa manipulezi, marea majoritate a populatiei/ Daca oamenii ar gandi cu capul lor nu cu al preotilor, pastorilor si ce or mai fi, atunci si minciuna si hotia care exista in sistemul numit religie ar disparea

| milan9 a răspuns (pentru marin81):

Să nu creadă cineva că la Schisma din 1054 s-ar fi împărţit învăţăturile precum cărţile de joc. Nu. happy Bisericile Ortodoxa si Catolica au dus incepand de atunci şi pe mai departe tezaurul de invataturi al Bisericii apostolice, cu singura diferenţă că în "apus" catolicii au mai ADĂUGAT ceva: vreo patru lucruri noi dar fără justificare biblică, inovaţii nejustificate.

Doar acele puncte au făcut de atunci diferenţa. Noi ortodocşii in "răsărit", din conservatorism rigid, nu am indraznit sa ADĂUGĂM nimic lucrurilor esentiale. Doar asta face diferenţa. Dar nici ei, catolicii, nu au pierdut nimic din ce aveau înainte de 1054.

| marin81 a răspuns (pentru milan9):

Eu zic sa scoti capul, dintree cartile crestine, si sa te trezesti putin la realitate, caci prea vezi doar partea plina a paharului, mai vezi si partea goala/ Esti mult prea indoctrinat si cred ca nu mai ai sanse de vindecare happy

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"dar sa insulti Noul Testament asta este altceva... "

Deci VT e un bullshit, iar NT este sublim, desi personajul central e acelasi, doar ca e fardat de romani.
Jenant.

laughing

| BlackSulphur a răspuns (pentru milan9):

" vreo patru lucruri noi dar fără justificare biblică, inovaţii nejustificate. "

Sa inteleg ca pupatul moastelor in Ortodoxism are vreo legatura cu invataturile biblice? Tare-s curios...

| milan9 a răspuns (pentru BlackSulphur):

E o forma te evlavie. Nu te cunosc dar cred ca manifesti si tu afectiune pentru persoanele dragi, pentru amintirea lor, iar fotografiile dintr-un album in care regasesti acele persoane cred ca te sensibilizeaza.

Tu ai te-ai uita la un album cu poze de familie daca biblia nu iti recomanda in mod special si cu dedicatie asta? Dar iti interzice cumva asta? Nu.

| BlackSulphur a răspuns (pentru milan9):

Biblia nu are nici cea mai mica legatura cu sentimentele provocate de amintiri. Cat despre moaste, biblia ar trebui sa spuna ceva (sau nimic), avand in vedere ca amandoua apartin religiei.

| milan9 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Biblia nu este un conpendiu exhaustiv destinat absolut tutror problemelor. Nu putem avea pretentia aceasta. Atitudinea de cinstire a osemintelor este întâlnită chiar si in Vechiul Testament:

"Apoi a murit Elisei şi l-au îngropat, iar în anul următor au intrat în ţară cete de moabiţi. Dar iată, odată când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete şi speriindu-se au aruncat mortul în mormântul lui Elisei. Căzând acela S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT şi s-a sculat pe picioarele sale" ( IV.Regi13,20-22).

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Atitudinea de cinstire a osemintelor este întâlnită chiar si in Vechiul Testament:"

Parca ziceai ca e bullshit VT, sau e bun doar cand iti convine?
Ipocrizia dusa la rang de arta in BOR...laughing

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Niciodata nu am spus nimic rau despre Vechiul Testament. Este mare deosebire intre afirmatiile mele si acuzatiile false la adresa raspunsurilor mele. Arhiva sta la dispozitie... Ipocrizie este sa nu vrei sa faci deosebire intre lucruri...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Cand esti incoltit incepi sa-ti raspunzi singur ca sa scapi, nu doar cu mine practici asta, am vazut ca de fiecare data cand o dai in bara, si o faci des, procedezi astfel.

Ai zis de nenumarate ori ca VT nu mai e valabil si cand iti convine vii cu exemple tocmai de acolo. Plus ca tu iti autodenumesti secta ca "biserica noului testament".

| milan9 a răspuns (pentru Holiday):

Motivul pentru care nu mai provoc alte si alte replici este doar acela că interlocutorul se intamplă uneori sa nu-mi citeasca primul raspuns, sa nu-l ia in considerare, si atunci ce rost mai are sa-i mai transmit informatii de aceeasi natura? Le va lua ca pe o provocare...

"Biserica noului testament" este singura Biserica infiintata in Noul Testament. In Vechiul Testament nu avem crestinism, nu avem biserica. Altul a fost scopul lui.

Vezi in arhiva mea, nu vei gasi niciunde ideea ca VT nu ar mai fi valabil. Legea Veche, legea ceremoniala a evreilor (care nu mai e valabila pentru crestini) este doar un aspect din VT. Nu identifica acea lege ceremoniala cu intreg VT.

| Bringmelight a răspuns:

In secta aia, la fel ca in toate, este vorba de manipularea maselor si strangerea de cat mai multi bani si nimic mai mult. Oamenii de sus sunt foarte puternici, foarte influenti, stiu cum sa isi atinga scopul. Cei de jos sunt vulnerabili si prosti.