| AvalohAlyn a întrebat:

Ce vrea de fapt Statul Islamic? Si credeti ca aceasta grupare terorista va fi infranta? Cum naiba isi castiga adepti intr-un numar considerabil? Si de ce nu se aliaza absolut toate statele globului impotriva lor ca sa-i elimine mai repede? Ce se mai asteapta? Nu poate U.S.A,Rusia,Franta,Spania,Italia,Germania,China, Japonia etc sa-i elimine mult mai repede? E chiar atat de greu? s
Si cum comentati ca ei fac atentatele in numele lui Allah desi religia islamica promoveaza pacea si iubirea, cum zic musulmanii obisnuiti sau muftii?
Poate fi invins Statul Islamic mai repede?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

La intrebarea ta ar trebui sa scriu doua ore... big grin Am sa ma limitez la cateva puncte, si prin acestea am sa-ti dau si raspunsurile corecte la intrebare.

"Poate fi invins Statul Islamic mai repede?"
- Statul Islamic poate fi anihilat usor, chiar si fara o "alianta globala" cum o numesti tu.
Fapt unic in istoria organizatiilor teroriste, S.I. are un teritoriu si o capitala, depinde de operatiunile comerciale cu petrol si NU are armament greu, flota sau aviatie.
Prin urmare, oricare tara membra NATO il poate face usor istorie...

"Ce vrea de fapt Statul Islamic?"
- Sa instituie teroarea in Europa.

"De ce nu se aliaza toate statele globului impotriva lor?"
- Cum am spus la primul punct, S.I. este prima organizatie terorista care si-a "facut" o tara, un "Califat", cum il numesc ei.
Daca-l ataca NATO sau o "alianta globala" s-ar ajunge usor la un razboi mondial, gestul fiind interpretat ca "razboiul civilizatiilor", atacul Occidentului impotriva Orientului, etc.

De ce nu-l distrug imediat daca pot... si am aratat ca pot?
Simplu: pentru ca inca nu stiu ce o sa puna in loc.
Aici e mai mult de explicat...si este o spun cu jena, greseala SUA.
S.I. a putut sa apara, tocmai din cauza erorii imense a SUA care a concertat ceea ce s-a numit "Primavara Araba", recte inlocuirea regimurilor dictatoriale din marile state arabe.
Asa a judecat Obama, si-a inchipuit ca la mentalitatea arabilor, NET diferita de cea occidentala, poate sa inlocuiasca sistemele lor tribale cu...democratia. big grin
Fals.
Evident, pentru ca...cam poate orice, a si maturat regimurile dictatoriale din Irak, Egipt, Libia, partial Siria... neputand insa a introduce democratia in mentalitatea araba.
Rezultatul: de tarile de mai sus s-a ales praful iar I.S.I.S. s-a instalat FIX pe ruinele fostelor dictaturi.

Intelegi acum de ce e dificil sa distrugi ceva, nestiind CE sa pui in loc?

P.S. Imi cer scuze pentru "lungimea" raspunsului dar e un minim pentru a cunoaste realitatile politice, altele decat "pocnelile" de "raspunsuri" de tipul: "Religia, religia e de vina." big grin
Sa vezi "minune", laughing S.I. se lupta si cu ortodoxul rus, si cu islamistul turc, si cu catolicul american sau francez.
Mai are deci "religia" in care Turcia lui Allah bombardeaza Statul Islamic al lui Allah un rol "preponderent" cum il califica popandaii...sau e vorba de politica? happy
Ti-am dat raspunsurile.
Spor. happy

8 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"Ce vrea de fapt Statul Islamic?"
Sa implineasca voia Domnului.
"Cum naiba isi castiga adepti intr-un numar considerabil?"
Cum explicit aparitia vietii, a? Sau a Universului?
Dumnezeu trebuie sa existe.
Iar acel Dumnezeu e clar Allah (aceeasi deductie ilogica pe care o aplicati si voi pentru divinitatea crestina).
Uite asa isi castiga adeptii, aplicand logica crestina.

"Si de ce nu se aliaza absolut toate statele globului impotriva lor ca sa-i elimine mai repede?"

Daca s-ar face asta atunci numarul lor s-ar dubla, eventual s-ar tripla.
Credeam ca stii ca cu cat te iei mai mult de o credinta religioasa cu atat ea devine mai puternica.
Nu spuneati voi ca daca ateii ar interzice religia in scoli atunci credinta ar spori si mai tare. Asa si aici.

"Si cum comentati ca ei fac atentatele in numele lui Allah desi religia islamica promoveaza pacea si iubirea"

Unde promoveaza ba pacea si iubirea?
Tu ai citit ma postarile lu' Milan?

| AvalohAlyn explică (pentru Inferno):

Pai intreaba un muftiu ce promoveaza in mod normal islamul si el iti va raspunde ca pacea si iubirealaughing
Ma refer la musulmanii obisnuiti de rand sau aia de prin moschei.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tot asa cum crestinii promoveaza pacea desii in Biblie exista nenumarate instigari la crima (vezi VT), asa fac si musulmanii, ignorand crimele din Coran.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Ce vrea de fapt Statul Islamic? "
SI vrea acelasi lucru pe care l-au vrut si catolici inaintea lor, pe care si evreii il asteptau de la Iisus si anume instituirea unui stat teocratic, nu voi discuta cat de buna sau rea e aceasta idee, cert e ca Iisus a fost clar nu forma de guvernamant conteaza, cat conteaza mentalitatea omului, asfel spus acesta nu s-a ostenit pentru politica, araba si crestini epocii anterioare cauta un paradis pamantesc, nu e rau in asta dar acel "paradis" nu vine decat cu o transformare interioara de mentalitate. Ideea e ca folosesc mijloace gresite pentru un ideal destul de okey (adica un stat aflat sub conducerea directa a lui Dumnezeu).
"Si credeti ca aceasta grupare terorista va fi infranta? "
Prin forta bruta, niciodata.
"Cum naiba isi castiga adepti intr-un numar considerabil? "
E simplu, ei la randul lor sunt victimele sistemului avar al USA, care a pornit razboi impotriva Orientului Mijlociu sub asa-zisa dorinta de apareare a crestinismul, dar de fapt scopul era exploatarea resursele, oamenii mor, iar SI profita de asta, ei se victimizeaza, iar multi ii cred.
"Ce se mai asteapta? Nu poate U.S.A,Rusia,Franta,Spania, Italia, Germania, China, Japonia etc sa-i elimine mult mai repede? E chiar atat de greu?"
Pe langa ca daca ar incerca doar ar taia "crengiile raului", aceste state nu pot copera din moment ce exista conflict intre ele SUA si Rusia de exemplu sunt in conflict.
"Si cum comentati ca ei fac atentatele in numele lui Allah desi religia islamica promoveaza pacea si iubirea, cum zic musulmanii obisnuiti sau muftii?"
Aceasta e o problema profunda atat sociologica cat si sprituala deoarece e vorba de o educatie gresita.
"Poate fi invins Statul Islamic mai repede?"
Depinde de ce intelegi prin "repede", SI ca sa fie invins e nevoie ca orientul sa isi schimbe acel mod de gandire radical.

| aabaaab3278 a răspuns:

Conștientizezi că Statul Islamic e finanțat de țările alea pe care le-ai enumerat tu? Nici n-au interesul să-i distrugă, fiindcă această organizație servește interesele marilor puteri.