| Curious233532 a întrebat:

Ce ziceti de asta? (nu vreau raspunsuri de la atei)
Am auzit o poveste despre un baiat ortodox care a mers cu niste prieteni in oras si neavand ce face, fiind duminica seara au intrat intr-o biserica de pocaiti, unde tanarul acela si prietenii lui s-au pocait. Cand a auzit familia lui ca vrea sa se boteze la baptisti i-a stat impotriva dar el insista ca viata lui s-a schimbat si era mai bun. Pur si simpliu locul unde s-a pocait a fost acolo, nu in alta religie.In ziua in care urma sa mearga sa se boteze, mama lui era disperata si facuse tot posibilul, asa ca ramase sa se roage la icoana Maicii Domnului pentru fiul ei, deodata se vedea ca si cum icoana ar plange. Intre timp, la biserica, prietenii tanarului se botezau inaintea lui, si in timpul acesta el vazu niste caini negri care mergeau si ii lingeau pe prietenii lui pe fata unde se facuse semnul Sfintei Cruci la botez. Atunci baiatul se sperie si merse acasa, si familia lui nu mai putea de bucurie.
Chiar vreau sa imi raspundeti acuma daca se vedea ca se pocaise acolo, de ce nu l-au lasat?
Si intrebarea: e grav ce au facut prietenii lui? Ma intereseaza sa stiu sper ca incapeti de intrebarea asta, nu vreau sa imi raspunda atei. Ce parere aveti de acea intamplare?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Atata vreme cat acei tineri sunt majori, nu vad de ce parintii s-ar impotrivi.Nu s-a dovedit ca anumita religie e cea corecta.
Nu cred ca parintii acelui baiat a procedat corect, daca el greseste, o face pe raspunderea lui.
Cunosc un caz asemanator a in povestea ta.Tot asa un tanar ( major) a trecut la alta religie. Mama lui s-a impotrivit, a spus ca nu mai vorbeste cu fiul ei.Pana la urma s-a convins ca alegerea a fost buna din moment ce el si familia lui a fost ajutat de acei oameni!

| milan9 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"el si familia lui a fost ajutat de acei oameni". Asta nu are nici o legatura cu valoarea de adevar a teoriilor acelei grupari.
Crezi ca acesta este criteriul dupa care afli care este acea singura religie si credinta lasarta de Dumnezeu? Nu stiti oare ca manipularea financiara este cheia dupa care se racoleaza cei mai multi creduli?
Istoria si dovezile nu au nici o relevanta?

| milan9 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

"Nu s-a dovedit ca anumita religie e cea corecta". Sunteti sigura? Sa fie oare Dumnezeu chiar atat de ignorant?
Sa fi vorbit oare in zadar in Scriptura Sa?

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

La fel: manipulare financiara. Alte scuze ale ortodocsilor...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru milan9):

Dumnezeu e comun tuturor religiilor, chiar daca este numit in mod diferit
Cand voi studia Istoria Religilor voi sti care e cea mai buna!
Cu toate ca eu raman la cea ortodoxa!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru milan9):

Nu neaparat financiar, ci si prin gasirea unui loc de munca, haine, alimente...

35 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Este doar o poveste, asa cum ai spus, nimic real.Dar Biblia arata clar ca atunci cand o persoana doreste sa se boteze, trebuie sa cunoasca bine Biblia si sa aplice cele invatate. Abia apoi poate sa faca acest pas.

| Mădă0611 a răspuns:

La ce botez s-a facut semnul "sfintei cruci"?

| Curious233532 explică (pentru Mădă0611):

La botezul ortodox.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Curious233532):

Asa. Voiam sa vad daca ti-au explicat bine povestea, ca e o poveste. Pai no, care sa fie baiul? "Cine nu e cu noi, e impotriva noastra", iar impotriva e doar diavolul, cica, deci, concluzia logica, daca nu ii alegi pe ei, ortodocsii in cazul asta, il alegi pe diavol. Bineinteles ca nu e o mega aberatie, dar fiecare cu cat are gandeste.

| milan9 a răspuns:

Vei putea trage concluzia potrivita daca iti spun ca Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Iar această credinţă unică, este bine definită în Noul Testament: BISERICA pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit şi în care a confirmat preotia creştină!

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...

"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale privind unicitatea sunt în legătură cu faptul că şi-a dat viaţa pentru ea, pentru ca acea Biserică să rămână Una Singură - Fapte 20, 28;

| milan9 a răspuns:

"Pocainţa" reprezinta îndepartarea de păcat, însă unii cred în mod greşit că a fi "pocait" înseamnă a te indepărta de BISERICA! Fatala greseala!
Din păcate, aceasta este o confuzie cu atat mai grava cu cat miza o reprezintă mântuirea sufletului...
Fiul lui Dumnezeu Întrupat a subliniat foarte clar câteva lucruri esenţiale ce ţin de Biserica:

- Biserica reprezintă comunitatea celor care păstrează neschimbate învăţăturile Mântuitorului, nicidecum o comunitate confuză, eterogenă de creştini! (Fapte 20, 28: „să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." sau Efeseni 4, 5:,, Este un Domn, o credinţă, un botez,")

| milan9 a răspuns:

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.
Ca regret pentru păcatele făcute, ca primire a a harului iertării prin spovedanie, însoţeşte întreaga viaţa a omului.

Dar asta nu e tot. Este necesar ca păcatele respective să nu mai fie repetate, altfel pocăinţa (regretarea păcatului, spovedania şi îndreptarea vieţii) nu este dusă până la capăt... sad

| milan9 a răspuns:

Oare din "greseala" @pet555 (care isi sustine cultul baptist) face confuzie intre preotia evreiasca si PREOTIA INTAMEIATA DE HRISTOS? Nu. Se pare ca intentia este doar aceea de INDUCERE IN EROARE CU FORTA.

Iata doar o mică parte din confirmările Noului Testament cu privire la preoţia LASATA DE HRISTOS:

1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Induc eu in eroare? laughing))) "Isi sustine cultul baptist". La fel cum il sustii tu pe cel ortodox. Cat despre versetele alea care nu dovedesc nimic din argumentele tale, si ti-am zis de mii de ori ce e cu versetele alea, nu mai comentez ca sa nu facem dezbatere ce poate deveni cearta daca nu suntem atenti.
Dar e amuzanta asta cu "induce in eroare cu forta". Nu vreau sa te supar, dar "fortata" e ciudata interpretare ortodoxa.

| Curious233532 explică (pentru pet555):

Eu ce am auzit de baptisti ca sunt sectanti si vor sa atraga oameni pentru zeciuiala. Nu stiu cat e adevarat. happy dar in intrebarea mea ziceam ca daca el s-a pocait acolo, ce aveau impotriva?

| pet555 a răspuns (pentru Curious233532):

Iar asta? E o minciuna inventata. Am mai spus si repet. E o scuza a oamenilor ca sa creada alti oameni ca suntem rai, si sectanti. Asa e cu zeciuiala. Bisericile baptiste nefiind supuse statului nu iau bani de la el asa ca biserica trebuie intretinuta. Conducatorii nu se imbogatesc din cauza asta. Nu sunt cazuri, decat daca nu erau chiar pocaiti. In plus, nimeni nu e obligat sa dea zeciuiala, dar la Porunca biblica oamenii dau zeciuiala. Dar asta nu ii scuteste sa dea darnicie, care e altceva, pentru saraci. Crede-ma, Domnul are grija si ii binecuvinteaza mult pe cei ce dau zeciuiala, dar cine da pentru asta, nu e pocait. Prin "binecuvinteaza" spun ca se ingrijeste. La ortodocsi in schimb si acolo se dau bani, la fel, binecuvantati sunt cei care dau cu inima larga, cum zice Biblia.

| Radu284 a răspuns (pentru Curious233532):

WTF e aia "zeciuala"? Si de ce numai baptistii atrag oamenii pentru asta, dar ortodoxii nu?

P.S. Nu sunt ateu, sunt teist.
P.S. 2 De unde ai auzit tu povestea asta? Ai verificat sa vezi ca este adevarata? Cum?

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Si ei ne zic "sectanti" pentru ca nu au voie sa ne injure.

| Curious233532 explică (pentru Radu284):

Asa am auzit. Cred ca e o barfa.

| milan9 a răspuns:

Si desigur ca gruparile neoprotestante mint iarasi. Sf. Scriptura ne recomanda atat sa ne rugam unii pentru altii, cat si SA APELAM LA RUGACIUNILE DREPTILOR>

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9),

- „Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu RUGĂCIUNILE TUTUROR SFINŢILOR, pe altarul de aur dinaintea tronului. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor." (Apocalipsa 8, 3-4)

- "Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt RUGĂCIUNILE SFINŢILOR." Apocalipsa 5, 8...

- Iacov cap.5, 16: "şi VĂ RUGAŢI UNUL PENTRU ALTUL, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Trebuie menţionat că drepţii din cer nu sunt oameni morţi! Ei "trăiesc" în imediata apropierea a lui Dumnezeu şi se pot ruga Lui, asemeni îndemnului apostolului Iacov!)

- "Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea LUPTÂND PENTRU VOI ÎN RUGĂCIUNILE SALE, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu." (Coloseni, IV, 12).

- „În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca MIJLOCITORI..." (II Corinteni, 5, 20)
Etc...

| milan9 a răspuns:

GRESELI care nu trebuie sa se strecoare neobservate:
"el si familia lui a fost ajutat de acei oameni". Asta nu are nici o legatura cu valoarea de adevar a teoriilor acelei grupari.
Crezi ca acesta este criteriul dupa care afli care este acea singura religie si credinta lasarta de Dumnezeu? Nu stiti oare ca manipularea financiara este cheia dupa care se racoleaza cei mai multi creduli?
Istoria si dovezile nu au nici o relevanta?

"Nu s-a dovedit ca anumita religie e cea corecta". Sunteti sigura? Sa fie oare Dumnezeu chiar atat de ignorant?
Sa fi vorbit oare in zadar in Scriptura Sa?

| milan9 a răspuns:

Dacă maturii pot primi HARUL prin botez, atunci pruncii cu atât mai mult! Botezul ocazional al celor maturi a fost şi este doar un caz particular.
Pruncii nu au oare nici un merit să-L primească pe Hristos, să se unească cu Hristos? sad

Trebuie neapărat să ajungă maturi şi plini de păcate ca să-l poată primi abia atunci pe Hristos? Cât au fost mai mici, cu sufletul curat, le era departe de ei acest DAR? Curios lucru! sad

Evreii Vechiului Testament dar şi creştinii Bisericii nu au îndrăznit să-i nedreptăţească tocmai pe prunci şi să-i îndepărteze jumătate de viaţă de la unirea cu Hristos!
1). Astfel, evreii aveau happy "intrarea în legământ" (SINGURUL "BOTEZ" al evreilor aplicat pruncilor), la vârsta prunciei: CIRCUMCIZIA,

2). Iar Biserica, a dat inca de la INCEPUTUL EXISTENTEI EI această posibilitate a HARULUI inclusiv la această vârstă:
- Irineu de Lyon (anii 130-202!): "Iisus a venit sã mântuiascã prin Sine pe toţi, adicã pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bãtrâni"
- Origen ( anii 185 - 254 d.Hr!) spune: "Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împãrtãşi şi pruncilor botezul".

| milan9 a răspuns:

Ceea ce spui tu in nici un caz nu este o poveste, ci un lucru real. Am mai auzit si eu astfel de cazuri... sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povestioara de adormit copilasi ortodocsi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sectantii nu se pocaiesc, pentru ca ei nu au Taina Pocaintei sau a Spovedaniei, una dintre cele 7 Sfinte Taine ale Bisericii Ortodoxe, Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca.
Sectantii nu au preoti, ci niste draci fara coarne numiti predicatori si nu au har fiindca sunt rupti de Biserica.
Cine se duce la sectanti nu se pocaieste, ci se leapada de Hristos si se face frate cu dracu'! D-aia dracii simbolizati de acei caini fac tot posibilul sa atraga, sa amageasca si sa-i insele pe cei slabi in credinta si sa-i desparta de Biserica Ortodoxa.

| pet555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hoo, mai incet cu "draci fara de coarne". A zis asa un anumit sfant si acum si voi. Sa iti spun eu ceva de sectantii astia: ei nu ii fac "draci fara de coarne" pe preotii vostri, nici pe voi. Ca sa nu zic ca bsptistii nu sunt o secta.

| pet555 a răspuns:

Exact cum am mai spus, aceia fac tot posibilul sa nu cumva sa se pocaiasca omul, la fel ca marii preoti din vremea apostolilor, a caror religie exista de mii de ani, doar erau fiii lui Avraam in bune relatii cu Dumnezeu, cand venira niste "sectanti" care predicau Evanghelia crestina, si preotii au facut tot posibilul ca oamenii sa nu devina "sectanti", chiar daca le era mai bine.
Nu, nu e deloc grav ce au facut prietenii lui, ci ce a facut familia si mama lui, care l-au impiedicat, si s-au rugat si inchinat Maicii Domnului. Ea trebuie respectata, a fost mama Domnului Isus, trebuie iubita si respectata, dar nu e ea "zeita principala", protectoarea oamenilor(exact atribute ce se dadeau zeilor). Crestinismul nu e politeism. Doar lui Dumnezeu trebuie sa ne inchinam. Doar el e Dumnezeu si Mantuitor. De unde au scos oare ortodocsii asta cu "inchinarea la Maica Domnului" oare? Ca nu stiu. Nu scrie in Biblie: Laudati-o pe Maica Domnului. Ea a fost slujitoare, si sfanta, si acum e in cer, nu la cheremul nostru. Sfintii i-au refuzat pe cei ce voiau sa li se inchine. Au spus ca a lui Dumnezeu e toata slava. Ei sunt, ca noi, slujitori smeriti. Biblia spune: Doar lui Dumnezeu sa I te-nchini, si numai Lui sa-I slujesti.

| ElenaRomann a răspuns:

Intrebarea ta are legatura cu faptul ca o sigura Biserica a lasat Hristos. Suntem noi indreptatiti ca o desfiintam si sa intemeiem mii de secte?
Fiecare psgina de istorie arata conservatorismul nezdruncinat al acestei Biserici.
Nu in mod inutil a insistat Dumnezeu ca Biserica Lui sa ramana una singura.

| FallenAngel21 a răspuns:

Stai asa, ai vreo probleme cu celelalte religii in afara de ortodoxi? Eu personal, nu sunt ortodoxa si nici atee si am impresia ca nu conteaza religia, pentru ca Dumnezeu e acelasi pentru toti si ii iubeste pe toti neconditionat. Am observat ca voi ortodoxii aveti impresia ca sunteti perfecti si toti ceilalti sunt pacatosi. Nu vreau sa te supar, sau chestii din astea, dar asta am observat eu. Imi pare rau daca nu e asa.

| Curious233532 explică (pentru FallenAngel21):

Nu m-ai suparat fiindca nu as putea spune ca sunt chiar ortodox.

| FallenAngel21 a răspuns (pentru Curious233532):

Si atunci ce esti?

| Lucas_Raj_1986 a răspuns:

Povestea ta poate fi sau nu reala. Unul din pacatele esentiale este schimbarea credintei, religiei.Baiatul acela a vrut sa pacatuiasca, schimband credinta in care s-a nascut, cu alta aparuta la colt de strada.Se stie ca, creatinismul a aparut demult.Cum a putut acest tanar sa dea o credinta milenara pe una aparuta de cateva decenii! Sectantii au mare putere de corupere si convingere.Parerea mea personala este ca li se preda si cateva notiuni de manipulara a maselor.Cand te; agata", la fiecare doua fraze repeta imperativ cuvantul; asculta". DAca ii asculti esti ca si mort.ATENTIE:pe TPU sunt foarte usor de depistat.La orice, raspund cu citate din biblie, care atentie nu este aceeasi cu biblia ortodoxa.Ei sunt asa de indoctrinati, incat stiu biblia pe de rost.i gandesc mecanic dand raspunsuri tot mecanic, nefiind in stare sa aiba un raspuns dat normal fara citate.Am fost la o adunare de-a lor-sediul unei secte este chiar la cateva zeci de pasi de mine-si repeta pana la dementa cate un cuvant pana dau in balbaiala si atunci ei zic ca a dat duhul peste ei sau in ei.Pe masini au numere cu HAR! Deci mare atentie!

| pet555 a răspuns (pentru Lucas_Raj_1986):

Eu sunt "sectanta", si nu corespund descrierii tale. Inca ceva, cei care raspund pe baza Bibliei sunt crestini. Ortodocsii nu fac asta fiindca unele lucruri nu prea au baza biblica. Totusi, eu ai vazut ca si explic, nu dau citate ca altii, desi deseori dau si citate. "credinta in care s-au nascut". Nu s-a nascut nimeni credincios. Sunt oameni care s-au nascut sectanti. Cred ca nu vrei ca ei sa isi schimbe credinta. Nu ni se predau notiuni de manipulare, e scuza folosita de ortodocsi sa justifice de ce multi trec de la acea credinta.

| pet555 a răspuns (pentru Lucas_Raj_1986):

Deci a cunoaste Biblia pe de rost e rau? Cate au spus preotii. Nu stiu daca esti ortodox, dar ei sunt cei "indoctrinati"

| Curious233532 explică:

Insist din nou sa nu raspunda ateii, desi apreciez ca cei doi care au raspuns au vorbit frumos, sa zic asa.
De fapt, insist sa raspunda crestinii, cei care vorbesc frumos. Nu vreau altceva la intrebarea mea.