| pet555 a întrebat:

Cei care tot incurajati homosexualii, cum ati reactiona avand un astfel de copil? Citesc tot felul de comentarii: "Crestinii ar trebui sa fie toleranti cu homosexualii". Pai nu ii uram, nu ii omoram, nu ii batem, dar cum am putea, fiind crestini sa acceptam ceva contrazis clar de Biblie? E ca si daca furtul si drogatul nu ar fi ilegal, si ar trebui acceptat si de noi. Dar si necrestinii pot fi rationali aici. Ei in schimb ne discrimineaza prin paradele care provoaca greata, si prin faptul ca isi fac reclama si noi ne vom creste copiii undeva unde vor fi intrebati: "Nu cumva esti gay? Stai linistit, e normal. Ba chiar te poti casatori, ca doar legatura intre barbat si femeie nu e una unica." Eu, cel putin, daca copilul meu mi-ar spune asa ceva,...i-ar iesi ideea imediat. Dar voi cum ati reactiona?

121 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Întrebarea ta este foarte buna, deoarece arata clar incompatibilitatea dintre crestinism si lumea moderna, asa zis civilizata.

"...cum am putea, fiind crestini sa acceptam ceva contrazis clar de Biblie?"

Exact, nu puteti. Este de netagaduit acest lucru. Este incontestabil faptul ca un crestin practicant nu poate tolera homosexualii, asa cum nu poate tolera multe alte chestii: Cum ar fi spalatul duminica.

Gândirea primitiva de acum 2000 de ani (care sta la baza Bibliei) se bate cap in cap cu gândirea moderna. E si normal sa fie asa, in caz contrar ar insemna ca am stagnat ca mentalitate 2000 de ani.

Ce e de facut?

Pai sunt doua variante:
1.)Fie imbratisam mentalitatea vetusta de acum 2000 de ani si renuntam la civlizatie.
2.) Fie renuntam la mentalitatea vetusta de acum 2000 de ani si impratisam lumea moderna.

Legat de aberatiile din întrebarea ta as avea de comentat urmatoarele:
"Pai nu ii uram, nu ii omoram, nu ii batem"

1.) Se pare ca esti refractar fata de limba romana. Ti-am explicat semnificatia cuvântului "tolerant" data trecuta. O curiozitate a mea este daca si aceasta incapacitate de a intelege romana are legatura cu religia crestina. Ai fi tare amabil daca mi-ai spune.

" Ei in schimb ne discrimineaza prin paradele care provoaca greata."

2.) Ne reîntoarcem la subpunctul 1. Esti incapabil sa intelegi semnificatia termenilor "a discrimina" si "a tolera".

"A DISCRIMINÁ ~éz tranz. (persoane) A lipsi de egalitate în drepturi; a limita în drepturi"

Daca drepturile tale sunt dictatoriale, atunci sigur, e discriminare.

3.) "care provoaca greata"
Posibil. Numai ca in acest caz cel care provoaca greata nu e homosexualul,este Dumnezeu,creatorul.
Tot asa cum daca o planta e urata nu poti spune ca planta e responsabila de uratenia ei, ca nu ea a ales sa fie asa. Creatorul e responsabil.

""Nu cumva esti gay? Stai linistit, e normal. Ba chiar te poti casatori"

Si daca i-ar spune: "Ai sa arzi in iad o eternitate golanule, este copil fara viitor, un ratat infect care merita sa moara. Anormalule!" ar fi mai bine?

"Eu, cel putin, daca copilul meu mi-ar spune asa ceva,...i-ar iesi ideea imediat."
Asta e si motivul pentru care ai fost castrat chimic, dupa examenul psihologic. A, stai, inca nu s-a dat legea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ce dor îmi era de glumele expirate ale dumitale. laughing

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cine esti, dar pot spune ca nu ti-am dus lipsa. Ai avut suficient suplinitori.
Prostia e infinita, ai de unde alege.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Greşit.
Nu toţi cu prostie infinită pot face asemenea dume expirate şi nu toţi se exprimă atât de tranşant şi de limitat la clişee. laughing))

| Filip23 a răspuns:

Un lucru murdar nu trebuie sa fie public. In plus, un copil infiat de doi homosexuali este in mare primejdie. Sunt destui homosexuali si la noi, nu intereseaza pe nimeni ce se petrece in spatele usilor unui apartament. Numai ca ei vor sa le suportam murdaria in orice loc public.
Si pe urma, vorba poetului, la o nunta gay nu prea stii care-i socru mic si care-i socru mare.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Filip23):

Daca este sa cunoastem istoria, au existat precedente de institutionalizare a homosexualismului.Ma refer la vremea Spartei, ca metropola greceasca, in care de mici copii, barbatii erau separati de femei, placerile satisfacandu-si-le intre ei.
Cu femeile se intalneau doar strict pentru procreatie.
Caci se considera ca un tanar spartan isi slabeste fortele fizice si psihice, iubind femeile.
Un alt exemplu, este la germanii anilor dupa 1800, pana la tratatul de la Versailles(parca 1871), in care toti mai marii industriei si armatei se intruneau, se intalneau in taina mai mare sau mai mica pe insula Capri, pe langa Italia, unde practicau asa ceva.
Problema cu homosexualii nu este atata vreme cat doar aceia sunt acceptati in societate fara a fi umiliti. Dar pericolul de a se institutionaliza, de a deveni o 'normalitate', asta va privi serios copii vostri care ar putea cadea in aceasta capcana!
Restul, desigur este doar un circ de doi bani.

NOname
| NOname a răspuns:

Aş reacţiona ca un om sănătos la cap, care îşi iubeşte copilul şi nu este un fanatic religios plin de prejudecăţi idioate, ignorant, stupid şi homofob.

| pet555 explică (pentru NOname):

Adica? Cum anume?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Şi de voturile dumneavoastă eronate şi nefolositoare îmi era dor.
angel

| NOname a răspuns (pentru pet555):

Adică firesc, fără prea mult tam-tam, cu iubire, înţelegere, respect şi i-aş oferi toată susţinere, de care ar avea nevoie.

| pet555 explică (pentru NOname):

Exact la fel ar reactiona si un "fanatic crestin" fata de copilul lui. Cu intelegere si iubire.

| NOname a răspuns (pentru pet555):

Aha, se vede.

| doctorandus a răspuns:

Daca-ti inchipui ca o lege sau o bataie din partea parintilor vor convinge homosexualii sa nu mai fie homosexuali, aberezi.

| RockNbeer a răspuns:

Nu prea cred ca conteaza cum as reactiona eu in cazul in care as fi tata
Este de ajuns ca traieste intr o lume plina de dobitoci care au impresia ca au drept sa se opuna fericiri cuiva, nu prea are rost sa inrautatesc situatia avand in vedere ca eu sunt de vina pentru existenta lui.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru RockNbeer):

Mi se pare o formulare interesanta, simpla si aplicabila!

| ania a răspuns:

Nu demult am auzit că deși s-au făcut cercetări, s-a ajuns la concluzia că nu există o genă a homoseualității.S- a observat că și dintre gemenii monozigoți, deci cu același material genetic se întâmplă ca unul să fie homosexual și unul nu.Că printre cauzele homosexualității se află dorința părinților, mai ales a mamei ca fătul să aibă alt sex decât cel anatomis și atunci copilul percepe încă din uter că e de sex greșit, plus relații disfuncționale cu părintele de același sex și atunci persoana va sexualiza dorința după o relație mai bună pe care n-a avut-o cu părintele de același sex, apoi condițiile din armată, închisori, internate unde sexul opus lipsește etc.Eu nu cred că nimeni nu se naște homosexual ci devine din anumite circumstanțe personale psihologice, familiale de context, cred că e o boală de care cu ajutorul lui Dumnezeu oricine se poate vindeca.

| Inferno a răspuns (pentru ania):

Dupa cum am spus, genetica e ceva mai complicata. Rolul anumitor gene este determinat de interactiunea organismului cu mediul, asa ca si in cazul gemenilor monozigoti este de asteptat sa întâlnim exceptii.
Ceea ce este clar e ca procentajul e mult mai mare in rândul gemenilor monozigoti. Asta e un indiciu important.
Oricum inca nu s-a ajuns la nicio concluzie. S-au facut cercetari, e drept, numai ca majoritate sutiilor au ajuns la concluzii diferite, si nu vad de ce am acorda prioritate unui studiu mai mult decat altuia.

"printre cauzele homosexualității se află dorința părinților, mai ales a mamei ca fătul să aibă alt sex"
Mai nou orientarea sexuala se transmite telepatic, de la mama la fiu? Foarte tare. Povesti vanatoresti.

"personale psihologice, familiale de context, cred că e o boală de care cu ajutorul lui Dumnezeu oricine se poate vindeca. "
Sper ca glumesti. Nu inteleg care e problema ta cu psihologii de ii jignesti in halul asta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ania):

De unde stii ca nu ar fi homosexuali cei care au 'facut aceste cercetari". Si pe cine intereseaza cauza?
sunt si gata, democratia ii considera 'fratii nostri', ii condamni intri in puscarie!
Ce tampenie mai e si aia sa cauti cauze si explicatii!
Eu sunt presedinte, am furat carse, promulg legi, sunt imun! Gata! Ciocu mic!
Asta e democratia! Se intrweaba cineva de ce un schizofrenic e schizofrenic? Nu! oricum este un om, trebuie protejat! Oricum nu se va face altcumva!
Sau un barbat ca e barbat! Sau un caine ca s-a nascut caine! Se intreaba cineva?
Mergem asa cum s-a nascut fiecare! Asta e democratia!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Care psihologi?
Astia facuti la facultati cu doctorate furate, habar nu au ce e cu viata lor.
Cauza homosexualismului este aceeasi, la scara larga(nu ma refer la cazuri absolut exceptionala-Rimbaud-Verlaine).
Sau in lumea de arta sau politica.
Cauza coplesitoare a homosexualismului este prima meserie.
Femeile toate o practica! E natural>
Spune-mi o singura femeie care nu are un pret, daca vrei sa o ai! Si-ti voi dovedi contrariul!
E absolut uman! De ce nu suntem sinceri?
Asa e si cu homo, crezi ca poti, la datorii mari (un milion ) sa nu te supui sodomizarii?
Vorbeam la modul general, tu si Oana sunteti desigur Sfinti.

Ce ma iei cu monozigoti sau alte tampenii stiintifice care sa acopere pacatul?
Aici, da!
Daca nu esti hot, daca crezi in decalog, sincer sau la inceput ca o incercare, atunci poti sa scapi de asta.
99 % din homosexuali sunt politicieni!
S-a dovedit in perioada celui de-al doilea Reich, cand isi petreceau concediile, toata elita Germaniei, in insula CAPRY.
Homosexuali toti!
Cum? Pai vroiai sa fii cu functie, te duceai la ...si...
Ma lasati!? Cu PROSTIILE VOASTRE?
O femeie, daca vrea sa traga sforile, stie ce sa faca!
Nu trebuie sa fie nici homo, nici psiholog, nici sa numere 'homozigotii".

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Si lasa-ma cu genetica. Homosexualii adevarati (am vazut si cativa caini de acelasi sex) sunt asa de rari!
Cauza homosexualitatii generalizate si a prostitutiei in general NU ESTE din motive Genetice! Casca ochii! Uita-te in Parlamentul European! Spune-mi si mie daca stii vreo parlamentara fara un trecut dubios, sexual. Spune-mi daca vezi vreo Hoasca sau vreun terminat fizic, fara bani care mai zace acolo!
Merke, care e ca m hoasca, deja este repudiata!
Bai fratilor! Cascati ochii!

Nu mai observati ca sodomia provoaca toate astea (in general vorbind)?
Ce ma aburiti cu eterozigortii?
Aia care au facut afirmatii stiintifice! Aia i-ati verificat la minte? La religie, la avere? La functii sau Nobeluri!
? Ma lasati?

| ania a răspuns (pentru Inferno):

Am citit o carte aunei tipe, psiholog creştin, Leanne Payne, care a consiliat mulţi homosexuaşi si lesbiene şi mulţi după ce si-au iertat părinţii, s+au vindecat de orentarea asta şi unii au avut apoi familii heterosexuale şi o viaţă obişnuită.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ania):

Daca 's-au vindecat' intra in categoria pe care am spus-o cu dovezi istorice! Majoritatea homosexualilor au devenit asa din motive PUR materiale!
Ceilalti trebuie protejati sub forma medicala. Ceilalti, deveniti homosexuali prin 'convertire', capatand obisnuinta asta neavand incotro, fortati ca sa supravietuiasca satisfacand mult timp sodomismul bogatilor, nu i-as include in tagma homo.
Iertarea parintilor este o tema uzitata, nu stiu daca intr-adevar cu mare succes si imprivinta drogatilor, alcoholicilor, prostituatelor.
Evident ca parintii au un rol important in viata copiilor! Cel mai important, se vede si acum cu migratia si cu situatia demografica dezastruasa!
Pana la iertarea 'parintilor' este Statul!
Vrea sa ariereze populatia sau nu!
Papitoiul ala (leane pay, sau cum il cheama, v-a luat banii degeaba oricum!).
Cum sa ierti parinti care sodomizeaza?
Cand sa mai ai timp sa te mai vindeci si sa mai duci si o viata normala?
Ce oroare poti spune?
Numai asta dovedeste ce am zis deja!
Adica, trimiti fata ta la o lesbiana ca nu ai bani sa traiesti, ajungi apoi la Leanne Payne (alt excroc) iti scoti banii de la fetita sa-l platesti si pe excrocul asta, apoi (trece vremea -fetita face 40 de ani, oricum nu mai prezinta interes nici la lesbiene ) tu faci 60 de ani, in final, vine fata cu ochii in lacrimi ( la 40 ai ei si 60 ai tai), te iarta si se VINDECA!
Ce OROARE MAI E SI ASTA!?
Chiar ati innebunit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Si cam ce credibilitate are persoana respectiva in acel domeniu? Doar pentru ca cineva a scris o carte nu inseamna ca acea carte are valoare. In plus de asta, persoana respectiva vede homosexualitatea ca pe un pacat+boala (tipic crestinilor).

A vindecat persoanele gay / lesbi? Cum anume le-a vindecat din moment ce homosexualitatea nu e o boala? Poti sa prezinti cazuri de persoane vindecate?

Da niste detalii legate de autor, carte, persoane vindecate, etc. Sari cu credibilitatea persoanei. Dupa cum am zis, doar pentru ca a scris o carte nu inseamna ca acea carte are si o valoare.

| Inferno a răspuns (pentru ania):

Problema e ca un psiholog nu isi permite sa faca afirmatiile respective din postura de psiholog, deoarece disciplina lui de studiu, psihologia, nu are legatura cu problema respectiva.
Sa spui ca psihologii afirma ca Dumnezeu poate vindeca homosexualii e ca si când ai spune ca un astronomii afirma ca placinta de mere trebuie sa contina drijdie.
Sunt convins ca exista psihologi si astronomi care au parerile de mai sus, numai ca ei opineaza in calitate de oameni simpli, opiniile neavând legatura cu meseria lor.
Cu alte cuvinte, nu psihologul afirma, omul o face.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Psihologii adevarati sunt valabili. Din pacate, tot felul de matracuci se insinueaza in acest rol. In vremea comunistilor, psihologii decideau stalinist! Primeau ordine de la activisti sa elimine opozantii. In tarile rasaritene a ramas, instinctiv, REFLEXUL asta!
Iti dai seama ce psihologi sunt!
In tarile vestice s-a mostenit tehnica nazista.
In opinia mea, psihologii atei sau sectanti, contribuie la distrugerea religiilor, in fond a traditiilor, dupa o topica dictata!
Partial sunt de acord, m-ai uimit chiar cu opinia ta, ceea ce nu inseamna ca ai gandi exact ca mine, nici nu m-ar interesa ineptia asta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de la individ la individ cum ar reactiona. Majoritatea crestinilor... si aici vorbesc de cei cu adevarat practicanti probabil nu ar accepta niciodata asa ceva de la copiii lor.

Nu ii condam pe homosexuali in general, dar nici nu am incercat vreodata sa ii inteleg cu adevarat. Daca al meu copil va fi homosexual probabil voi face efortul sa inteleg... si apoi voi vedea daca reusesc sau nu

| Mădă0611 a răspuns:

Sa ne intelegem de la inceput: pe mine ma doare fix, da' fix, in inexistentul cinşpe de homosexuali, care inseamna el + el si ea + ea, homos insemnand acelasi, nu barbat, dar vreau doar sa intelegi sau intelegeti ceva. Atractia sexuala, sau iubirea, nu are treaba cu constientul, poti sa bati pe cineva la cap sau la propriu cat vrei, o sa placa pe cine place, nu pe cine vrei tu. E ca si cum tie iti place o colega de scoala si parintii tai vor sa placi o vecina, ca ii cunosc parintii si stiu ce si cum. Sau s-o dam in rasisme, vor sa placi o tiganca, sau tu placi o tiganca si ei n-o plac. Si tie ti se intampla sa placi pe cineva si sa nu vrei, si tot sa nu iti treaca.

| sublime89 a răspuns:

Dar tu ti-ai renega copilul daca ti-ar spune ca e homosexual? Ce parinte bun si crestin ai mai fi. Ce i-ai face? Ai scoate homosexualitatea din el cu bataia, asa-i? In stilul traditional si specific romanesc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sublime89):

Nu pot renega nici un presedinte al Romaniei, tradator, hot, penal, cretin.E presedintele meu! Trebuie, deci sa respect legea si Constitutia. Daramite propriul copil! Dar asta este o alta fateta a discutiei! A se intelege ca trebuie sa LUPTAM pentru normalitate! Dar iarasi, trebuie sa toleram, in anumite limite, impuse de NORMALITATE, iarasi, ca sa traim CIVILIZAT!

| Dismally a răspuns:

Ai citit biblia pana acum? Stii cam cate reguli scrise acolo incalci? Cand le vei respecta pe toate cele scrise in biblie si vei fi "fara de pacat", atunci poti sa ii ucizi cu pietre pe homosexuali, pe drogati, pe cei de alta religie si pe cine mai vrei tu.

| Oana92 a răspuns:

I-ar iesi ideea imediat? Perfect, ai fi un dobitoc in pluc care incearca sa vindece homosexualitatea. E ca si cum ai incerca sa vindeci placerea de a manca ciocolata, pasiunea pentru muzica sau etc. Asa e omul respectiv, iubeste persoanele de acelasi sex. SI CE?

Nu as fi cea mai fericita persoana, ca nimeni nu isi doreste in mod special un copil gay. Dar m-as bucura sa fie sanatos, sa aiba toate organele si functiile intregi si sa aiba suficienta incredere in mine sa imi spuna ca e gay, nu sa traiasca o viata in nefericire pentru a-mi hrani mie narcisismul (legat de faptul ca am un copil ''perfect''). Mergi intr-un spital de copii sau la mame care si-au ingropat copilasii ...ai vedea ca ar prefera sa le fie si criminali copiii, numai sa fie bine/in viata.

Nu cunosti niciun gay? Eu cunosc si gay si lesbiene si nu au nimic defect. Sunt oameni ca toti ceilalti, nici mai buni nici mai rai. Si alegerile sexuale nu ii definesc.

Nu zice nimeni ca e normal, dar trebuie sa fie acceptat pentru ca nu se poate schimba. Iar paradele alea ar inceta daca oamenii ar alege pur si simplu sa isi vada de viata lor si nu si-ar pierde vremea militand impotriva homosexualilor.

Eu nu inteleg cum se face ca nu aveti altceva mai bun de facut...ati fost informati ca avem o singura viata? Ca ma gandesc ca sperati la mai multe din moment ce in loc sa va bucurati de asta, va amarati timpul aruncandu-va mizeria sufleteasca spre cei vulnerabili.

Sa nu uitam ca din punct de vedere psihanalitic, cei care sunt atat de impotriva homosexualilor sunt fix cei care au tendinte homosexuale inconstiente. Si nu te-am facut homosexual prin asta, deci nu sari din start cu vorbelewinking

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Iti atrag atentia, ca psihanalismul este depasit, daca mai ai profesori din astia, lasa-i.
Psihanalismul a existat de cand lumea, ca o justificare a nesimtirii, Freud a luat un ban in plus gramada, erijandu-se in 'descoperitorul ' in perioada cea mai nazista, a unui curent exagerat.
Oamenii seriosi, sanatosi psihic, credinciosii, nu au treaba cu asta!
In America psihanalismul a ajuns la un mijloc de a te distra, a pacali prostii si de a castiga bani multi de la restul prostilor.
Oamenii seriosi batjocoresc, ironizeaza, tampenia asta!
Ma uimesti!
Daca intelegi homosexualii prin faptul ca ti-a trecut si tie prin minte, sau din curiozitate vrei sa faci sau ai facut experiente din astea, nu te justifica sa crezi ca majoritatea oamenilor sunt ca tine!
Si eu am avut odata suparari, am crezut ca pot, ca vreau sa omor un om, asta nu ma face Criminal, caci mi-am revenit si mi-am dat seamna ca pornirea e nejustificabila!
Asta se numeste DISCERNAMANT!
Discernamantul inseamna sa-ti fie scarba in a deveni robul simturilor primare, se trateaza din educatie, copilarie, cu RELIGIE, ca de aia a aparut, intr-o famile normala, de care se pare ca tu nu ai avut!
Cum vei trata oamenii?

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

E psihanaliza, nu psihanalism si nu e absolut deloc depasita. Psihanaliza a inceput cu Freud, nu s-a terminat cu el. Toate explicatiile de calitate din psihologie, mai ales din cea clinica, au la baza teorii si concepte din psihanaliza. Faptul ca in SUA nu e raspandita (si nu e raspandita ca forma de terapie! ) este pentru ca poporul american e mereu pe fuga, ori terapia psihanalitica este de lunga durata. Asta e si motivul pentru care o terapie superficiala, cum e cea cognitiv comportamentala are atata succes (doar ca rezultatele sunt superficiale si de moment).

Iar discernamantul inseamna sa ai capacitatea de a face alegeri, nu de a fi scarbit de cevawinking

Faptul că pot tolera si accepta homosexualii ca fiind fiinte normale ca oricare alta si sa nu discriminez oamenii in functie de alegerile lor sexuale ma face o persoană normală, deschisă și care in mare parte si-a rezolvat conflictele cu propria persoană. Un om care arunca cu vorbele asa, din frustrare si ii considera pe altii inferiori/gresiti au in primul rand o problema cu ei insisi. Nu mai vorbesc despre lipsa de autonomie in gandire de care dau dovada toti cei care citeaza din Biblie. Sa nu uitam totusi ca Biblia a fost scrisa de OAMENI, cu mii de ani in urma, cand pana si ciclul menstrual era un motiv de excludere.

Dar asta e, asa familie am avut eu. Una care m-a invatat toleranta si mi-a prezentat un Dumnezeu bun si iertator, nu unul razbunator, cum il vedeti voiwinking

In orice caz, cu fiecare raspuns suplimentar nu faci decat sa ma convingi ca ai o reala problema! Serios, nu ti-ar strica un consult de specialitate!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

As vrea sa-ti amintesc faptul ca psihanalismul, a fost practicat de cu mii de ani inaintea lui Freud, care, probabil a formulat niste cateva reguli si concluzii in stilul lui. Nimic nou sub soare!
Psihanalismul este 'psihanaliza lui Freud' caci asa a denumit-o.
Crestinismul clasic (ortodox, catolic)l-a denumit 'spovedanie'.
Freud a facut mare taraboi la vremea lui, incercand ca el ar fi descoperit ceva.
Au venit mai apoi Adler si C. G Jung, care intr-adevar au facut ceva interesant!
Eu am avut o familie toleranta crestin ortodoxa.O credeam perpetua, ceea ce zilele de azi imi contrazic asteptarile!
Tu fiind mai tanara, probabil ca poti cadea mai usor in reguli gresite, in ceea ce priveste toleranta, de fapt nu ti se ofera nici o sansa.Si tu stii, dar trebuie sa te adaptezi.
Eu nu vad un Dumnezeu Razbunator. Nu stiu daca ma confunzi cu altcineva!
Daca am explicat, fara multe argumente (nici nu am cum altcumva), ca a calca o lege naturala (sa-ti reformulez), nici o lege facuta de vreun pamantean nu te va mai salva, asta este cu totul altceva!
Autonomia de gandire, nu se refera nicidecum la a-ti gasi supterfugii in versete citite, neantelese, asa cum probabil intelegi si psihologia.
Daca te poti adapta la tren(d)ul actual, e treaba ta.
Dupa cum vezi, iti mai acord timp si spatiu de gandire, gratuit.
Chiar si in cazul cand vor veni unii ca tine (in stadiul ubn care esti -de promitatoare evolutie a intelegerii ), nu ajuti cu nimic societatea, nici pe mine, oricum eu mi-am trait traiul!
Serios iti spun : nu te hazarda, luandu-ti un pacat, sa tratezi' pe cineva! el putin, nu acum! Lasa timpul sa -ti cristalizeze, daca se mai poate gradul de intelegere!
Cu stima.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

In privinta Bibliei, care zici tu, ar afirma ca o femeie la ovulatie ar fi exclusa de la o hotarare sau intelegere stabila, ti-as sugera sa folosesti o pacienta spre un experimentsads-a mai facut, dar ca sa te convingi), da-i o problema existentiala, si pune-o sa -ti dea un raspuns si in perioada de ovulatie si intr-o perioada de neovulatie!
Dar nu o specialista care stie raspunsurile 'din carte' precum cainii lui Pavlov!
Ai sa vezi cu stupoare, ca raspunsurile difera, iar cel corect nu este 'in perioada de ovulatie!".
La barbati, ciclul biologic (bioritmul ) este putin mai stabil, in momente critice, existente si la ei.
Nu stau sa-ti mai explic. Nici sa-ti sugerez intrebarile!
Pana una alta, consulta-te pe tine insati mai inainte de a emite aberatii!

| oprescudorin11 a răspuns:

Biblia nu contrazice NIMIC! Doar noi interpretam cum ne-ar place!
Toate disfunctiile trebuie ocrotite!
Esti Hot! Ramai hot!
Esti homo!~ E treaba ta, cata vreme nu tulburi comunitatea!
Vrei sa insinuezi ca trebuie ocrotiti toti hotii si disfunctionalii?

Daca copilul meu mi-ar spune ca este HOMO, mi-as face probleme pentru mine!
Copilul este doar o victima sau un fericit, care si-a gasit calea lui! (daca nu deranjeaza CONUNITATEA! IMPORTANT!

| oprescudorin11 a răspuns:

Crestinii trebuie sa se opuna si se opun oricum Sodomiei!
Daca nu stii ce este asta, mai studiaza.
Pot sa-ti spun ca cineva care a gustat din 'placeri scarboase' ramane vesnic dator placerilor astea. Asta este sodomie!
Biserica Ortodoxa protejeaza in mai mica masura decat cea catolica, unde obligatia casatoriei preotilor exista!
Preotii catolici sunt aparent feriti de 'pacat' de fapt un lucru absolut normal, sa procreezi!
Cand colo, calugarii devin (cei mai slabi, necredinciosi -sodomisti).
Nui vreau decat sa va ganditi si la reversul medaliei!
Copilului meu, i-am dat libertatea sa cateleasca o femeie doar daca o iubeste.
Daca eu nu-l invat Religie, si sunt sarac, nu mai am control asupra lui!
El, daca e frumos, poate ajunge in cercuri sodomice!
I se va intoarce explicatiile, se vor da edicte false pe care va voi sa le creada numai ca sa guste nitel din Cayman.
Nu as avea ce face!
Sunt prea slab, ma lupt cu o societate SODOMICA?
Cam greu,. Si acum pot fi interzis, dar va spun voua, nu am nimic cu pacatosii, cu CONDITIA sa NU FACA REGULI din nemericia lor!
Sa fie macar discreti, ca nu suntem tampiti sa nu intelegem, de ce homosexualii vor drepturi, la fel cu femeile care-si castiga dreptul de a creste copii si a supravietui intr-o societate SODOMICA, fara religie, fara sperante!

| oprescudorin11 a răspuns:

Ti-as da o pilda:
Noua lege (mult imbunatatita fata de precedenta)

- Când ies cu oile la păscut, ciobanii vor fi obligați prin lege să meargă în urma lor și să le strângă căcărezele în pungi biodegradabile.
- Se va considera abuz și act de cruzime asupra animalelor folosirea unor cuvinte precum "hoooo", "dâââr", "marș".
- Câinii vor avea voie să latre doar în afara orelor de odihnă stabilite prin lege.
- Dacă vin lupii, ciobanii sunt obligați să anunțe autoritățile și să aștepte în liniște sosirea lor.
- Câinii de la stână sunt obligați prin lege să poarte botnițe, să fie castrați, cipați, vaccinați și deparazitați.
- Dacă turma trece de la munte la șes, doi câini din trei vor putea fi trimiși în concediu cu plată sau concediați cu trei salarii compensatorii.
- Stânele trebuie să aibă acordul de funcționare ISU, MISU, PISU și CANISU.
- Stânele cu o vechime mai mare de două ierni vor avea o bulină roșie pe gard.
- Ciobanii care pasc turme în Ardeal se vor adresa oilor atât în limba română, cât și în limba maghiară. De asemenea, câinii sunt obligați să latre bilingv.
- Berbecul care conduce turma va fi ales de către oi prin vot secret, democratic.
- Oile vor putea fi tunse doar cu acordul lor scris.
- Oile negre vor fi ținute în același țarc cu cele albe și orice formă de discriminare bazată pe culoarea blănii lor va fi aspru sancționată de lege. Dacă, în schimb, un berbec este de culoare neagră, va candida pe locuri separate pentru postul de conducător de turmă.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

De regula cei care zbiara ziua impotriva homosexualilor, noaptea platesc ca sa aiba unul in pat.

| pet555 explică (pentru TrăieşteClipa):

Doar cei care iubesc filmele horror si platesc si sa mearga noaptea in casa bantuita desi ziua vaneaza fantome. Cam astia ar vrea sa aiba vreunul.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru pet555):

Incercam sa spun ca subconstientul tau a detectat ca esti homosexual, de aceea lupti impotriva lor.Stai linistit este ceva firesc.Nimeni nu este barbat 100%sau femeie 100%. Toata treaba este sa-ti acepti latura feminina in acelasi mod ca pe cea masculina.
Ele se întrepătrund.

http://www.feminis.ro/......41141.html

| pet555 explică (pentru TrăieşteClipa):

Da, sigur. Subconstientul meu daca ar detecta ca am trasaturi de pinguin nu as lupta impotriva lor. Iar daca un om are trasaturi de la sexul opus, adica se mai comporta la fel uneori, nu inseamna ca decurge la anomalii.

| aumih16 a răspuns:

Oricum nu e ceva care sa iti ceara de mancare si de baut! mai bine iti vezi de viata ta in continuare si gata!

| Deaad a răspuns:

Biblia incalca o gramada de lucruri.Incalca prostesc si irational.
Ce spun eu:Nu-mi pasa!
Daca oamenii vor sa fie homosexuali(si de cele mai multe ori,asa s-au nascut),sa fie! Este dreptul fiecaruia sa manance ce vrea, sa fumeze, sa bea pana moare, sa isi traiasca viata cum vrea etc... si sa aiba orice orientare sexuala vrea! Heterosexual, homosexual, bisexual.Este dreptul fiecaruia si nici o carte stupida nu poate impiedica asta.

Daca copilul meu ar fi homosexual, nu mi-ar place si probabil as fi foarte trist din cauza asta, nu mint.Dar e viata lui si face ce vrea cu ea.

Ce vreau sa spun este ca e ilogic sa fii impotriva orientarii sexuale a oamenilor pentru ca nu e treaba ta cu cine se ***.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Deaad):

Daca-i cumperi un Bolid, sunt sigur ca i-ar trage-o si hoascei de Merkel.Nu asta e problema!
Poti sa mai cresti azi un copil ferindu-l de aspiratia de a fi 'cineva' cu riscul chiar si al Sodomiei ( pe care o invoca -sa te punea la colt?).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Deaad):

Biblia gandeste corect!
Ce spui tu este in urmarirea trendului!
Iti pun o intrebare!:
sa nu te superi:
(spre intelegere).
A fenomenologiei!
Sigur esti sarac! Mai sarac decat cretinul de la Facebook sau ala de la Microsoft!
Se indragosteste un Homo de tine, faci pe hetero, dar ala iti pune 10.000.000$
pe masa cash!
Ti-o trage meserias, mai vrea si a doua zi si mereu, cat mai arati bine!
Cand nu mai arati bine, sodomizarea te-a obisnuit! Iti place!
Normal ca nu ai nimic IMPOTRIVA!
Dar iti spun ca homosexualii, 99% la modul asta apar!
Fac 'minoritate!"
Du-te la Gara de Nort, cu 100Lei sodomizezi pe cine vrei!
Vreau sa spun ca lacomia, dublata de saracie, de lipsa de concepte morale si ajutata de propaganda fara egal, a justificarii, medicale sau altceva, va duce acolo!
Dupaaia o sa faci la fel!
Am senzatia ca nu aveti DISCERNAMANT!
Cu 1.000. 000 $, sodomizez orice persoana de pe planeta! Cu excepta celor care au furat mult mai mult!
Asta e ideea!
Dar de o calugarita sau un calugar cu credinta, nu m-as putea atinge!
Am avut o prietena, profesoara universitara, si desteapta si pe merit!
Ce mi-a povestit, mi se pare de ne-zis in spatiul asta!
Nu mai vorbiti de ce nu cunoasteti, ca rade lumea de voi!

| drutzix a răspuns:

Comparatia cu furtul si drogatul e cretina. Alegi sa furi sau sa te droghezi dar te nasti gay. Acum cateva secole erau oameni ca tine care ziceau ca nu e natural/moral ca un alb sa se casatoreasca cu o negresa sau invers.
Stii ce mai interzice biblia? Mancatul carnii de porc, fructele de mare, purtatul blugilor taiati sau rupti, masturbar.ea, privitul unui film por.no, sexul inaintea casatoriei.
Acum sunt sigur ca accepti multe din activitatile enumarate mai sus.
Ca sa iti raspund si la prima intrebare. Daca ar fi gay nu i-as face nimic pentru ca nu sunt un fanatic religios care pune o carte de 2000 de ani intre mine si copilul meu daca asta il face fericit atunci sa fie fericit.

| pet555 explică (pentru drutzix):

Carnea de porc nu e interzisa, asa cum scrie in Noul Testament, nici fructele de mare. Pantalonii rupti nu au legatura cu asta, eu nu port fiindca nu imi plac, la fel alti crestini care nu vor sa dea impresia ca i-au atacat niste caini pe drum.Cu restul uraciunilor nu sunt de acord categoric. Si in plus, nu doar crestinii sunt impotriva homosexualitatii.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

„Să nu mâncaţi carne de porc şi să nu vă atingeţi de el". (Leviticul 11:7-8)
Deci nu e permisa.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

Si carnea de pasare e interzisa.
"Din păsări să nu mancati şi să vă îngreţoşaţi de acestea, că sunt spurcate: vulturul, zgribtorul si vulturul de mare; corbul şi şoimul cu soiurile lor; toată cioara şi soiurile ei; struţul, cucuveaua, rândunica şi uliul cu soiurile lui; huhurezul, lebăda, pelicanul şi cocorul; cocostârcul, pupăza şi liliacul".

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

Apropo,liliacul e pasare?

| drutzix a răspuns (pentru pet555):

Si unde anume scrie in Noul Testament ca Vechiul nu mai e valabil?

| pet555 explică (pentru drutzix):

Nu scrie ca nu mai e valabil, ci scrie ca acum nu se tine cont de unele lucruri din Vechiul Testament. Nu iti zic unde anume.

| drutzix a răspuns (pentru pet555):

Nu imi zici pentru ca habar nu ai unde scrie asta.

| pet555 explică (pentru drutzix):

Nu e asa, iar daca nu as sti unde scrie, ar ajunge sa caut pe internet versete.

| victorasM a răspuns (pentru Inferno):

Prin Faptele Apostolilor mai spune: Să nu numeşti spurcat ce Dumnezeu a curăţit.

| Oana92 a răspuns (pentru pet555):

Nu va mai ascundeti frustrarea si mizeria sufleteasca in spatele unei credinte si a Bibliei. Pentru ca Dumnezeu nu vine sa iti spuna : uraste gay-ii! Nu, Dumnezeu iti spune sa iti iubesti aproapele. Si cred ca mai degraba iarta un gay cu comportament normal, decat pe unu care in numele credintei stabileste cine e bun si cine nu.

In numele credintei s-au pornit razboaie si au fost arsi oameni pe rug. Si bag mana in foc ca Dumnezeu nu a fost deloc mandru ca cineva a facut asta in numele Lui!

Sunt crestin ortodoxa de o viata si cred in Dumnezeu mai mult ca in orice, dar asta nu imi da dreptul sa spun cine e bun si cine nu. Si pot sa traiesc linistita cu ei happy

| pet555 explică (pentru Oana92):

Eu nu am spus nimic de asa ceva, ca ii urasc sau ceva. Dar din moment ce Biblia spune cine e bun si cine nu e bun, avem dreptul sa nu toleram ceva impotriva credintei noastre. Nu ii uram sau luptam impotriva lor, da nici nu ne uitam la ei ca indiferentii. Desi lumea merge spre rau, nu suntem de acord cu ceea ce Biblia interzice. Asta fiind crestini, iti spun asta fiindca spui ca si tu esti crestina.
"Cei care sunt atat de impotriva homosexualilor sunt fix cei care au tendinte". Asta poate fi adevarata uneori, dar mai mult e asa ca sa ne atace direct. Probabil prin asta nu ai vrut sa ma incluzi si pe mine, dar sincer, daca m-as gandi vreodata ca poate sunt, mi-ar iesi ideea" si mie pe loc, mai repede decat imi ia sa spun asta.

| pet555 explică (pentru Oana92):

Da, as vindeca si placerea de a manca pietre daca ar avea-o, inainte sa se imbolnaveasca. Si normal ca mi-as iubi copilul si nu as vrea altul, dar, cum spuneam mai sus.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Interesant este ca oamenii se mai raporteaza la Biblie.
OK, daca o fac, mai au rezolvare. Nu in psihologia ta modesta, vor sa inteleaga, intelegerea incepe intotdeauna cu Blamarea a ce nu inteleg.
"e tineri si ei "! Imi spunea bunica-mea analfabeta dar credincioasa!
Dar, mi-as permite sa citesti si antropologie si pe C.G. Jung, daca dai sfaturi la adolescenti si 'rataciti'. Chiar daca-ti par schizofrenic.
Nu Biserica Ortodoxa a provocat pogromuri.
Tot secte si catolici si rusi, care bat palma pentru interese care nu ne privesc!
Dar sunt curios, la tine, unde se sfarseste Normalul ' si unde incepe ' mizeria'?
A ma lua cu texte inoculate gen UE, care si-a pierdut de mult Busola, inseamna sa promovezi derizoriul 'psihologiei' comandate!
Aceeasi mizerie cu alta palarie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru pet555):

Daca te iubesti pe tine, iubesti si copilul tau! Daca este al tau.Si chiar daca nu este. Daca nu te iubesti pe tine, nu poti iubi nimic, vei vedea mizeria ta, numai in orice om, nu vei ierta pe nimeni, vei fi invidios de-a pururea pe fericirea iertatoare a celorlalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost tanar, m-am indragostit de o fata, am luat-o de sotie, am facut impreuna 3 copii,prin buna vointa si mila domnului,si deasemeni imi doresc sa ajung si bunic,sa ma bucur de nepotii mei si ei de noi ca bunici.Da? cum se face ca toata lumea ii accepta,dar oamenii de stiinta si doctorii,psihiatri,psihologi,spun ca un copil crescut intr-o familie homo,va fi introvertit si afectat iremediabil de frustrarile acumulate, de lipsa celor doi membri, mama si tata? Ce copil isi doreste doua mame ori doi tati? fiti seriosi dragilor, ca nici unul dintre voi nu v-ati fi dorit asa ceva, si nu vreti sa vedeti la cei apropiati voua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"avand un astfel de copil"... ca un parinte normal. Daca copilul tau e gay sau lesbi inseamna ca trebuie sa-l privesti cu inferioritate? Nu esti capabil sa-ti accepti copilul? Atunci n-ai ce sa cauti ca parinte.

"nu ii uram"... ba da.
"nu ii omoram"... sunt cazuri destul de multe.
"nu ii batem"... sunt si mai multe cazuri.
"contrazis clar de Biblie"... pai biblia zice sa-i omori. Daca nu ii omori, faci ceva ce contrazice biblia.
"E ca si daca furtul si drogatul"... GRESIT.
"ne discrimineaza prin paradele"... GRESIT. Acele parade sunt facute pentru a face reclama, pentru a vrea sa fie acceptati. Daca sunt acceptati, nu mai fac parade.
"provoaca greata"... prin ce?
"chiar te poti casatori"... asa si? Tu daca nu vrei sa te casatoresti cu un gay sau cu o lesbiana, ghici ce, NU O FACE. Tu nu ai nici un drept in a le interzice lor sa se casatoreasca.
"legatura intre barbat si femeie nu e una unica"... in biblie apar legaturi intre mai multe femei cu un barbat, intre un barbat si sclavele sale, etc. Sa inteleg ca astea ti se par normale?

Apropo, stiai ca sclavia, conform bibliei inca este permisa? Ti se pare morala?

"i-ar iesi ideea imediat"... vezi ca te contrazici. Mai sus ai zis ca nu i-ai face nimic rau copilului tau iar acum zici ca i-ar iesi ideea imediat.

Tocmai pentru asta, din moment ce nu esti capabil sa-ti accepti copilul, nu esti demn de a fi parinte.

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Da, mi-as accepta copilul, dar nu i-as accepta prostiile. Daca sunt un parinte bun nu o sa imi las copilul de exemplu sa manance rahat(din ala de pe drum )in loc de bomboane de ciocolata, doar fiindca cineva i-a spus ca te poti naste cu alte gusturi si pofte. Prin ce provoaca greata? Cum prin ce? Am vazut la televizor paradele lor si pur si simplu provoaca greata, nu ei ca oameni, ci ceea ce fac pe acolo, felul cum arata, se imbraca. De ce sa se casatoreasca? Casatoria nu e asa o chestie aiurea, hai sa o facem intre oricine. Familia e la baza societatii. Familie nu inseamna decat barbat si femeie, cu copii. Vezi ca Biblia nu permite crestinilor sa omoare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

Repet intrebarea de mai sus... consideri sclavia ca fiind morala si demna de urmat?

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Sclavia aia, nu. Si nici Biblia. In Vechiul Testament era altceva, iar in NT e folosit cuvantul "rob" cu alt sens. Nu are rost sa discutam aici, ca altfel ma intrebi de ce crestinii nu mananca portocale. Ceea ce e la fel, aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

GRESIT. Eram sigur ca bagi scuza asta. In biblie apar 2 "definitii" cand vine vorba de sclavie. Una e pentru sclavia pe bune iar a 2-a e pentru cand vecinul tau trebuie sa-ti plateasca o datorie dar nu poate motiv pentru care il iei sa-ti sape gradina. Eu vorbesc despre sclavia sclavie din biblie. In biblie apar pasaje clare ce tin de cum sa-ti bati sclavul, de unde sa-l iei, etc. Mai apar si pasaje de genul "in razboi aveti voie sa ucidetit tot mai putin fetitele virgine". Pentru a juca sah presupun.

Dar desigur, tu ca oricare alt crestin alegi sa ignori acele pasaje si sa bagi diverse scuze penibile. Alegeti doar ce va convine din biblie. Saracul zeu lipsit de autoritate. V-a dat niste reguli iar voi o ardeti cu " asta o fac, asta o fac, pfff asta-i naspa" chiar daca el a zis ca toate "ie" naspa.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sclavia, ti-am mai spus, nu mai chinui si pe altii, este pur si simplu acceptata de ambele parti! Parerea mea, chiar daca nu te intereseaza, este ca este doar o stare existenta in societate, chiar daca nu te plimba la munca cu lanturi ca in vremi imemoriale sau mai recente, EXISTA!
Daca tu, Gaia ai dat decret ca ai desfiintat-o, poti apoi numi un presedinte, sa zicem negru! Si ce?
Ala va gandi si se va comporta tot ca un sclav!
Caci asa stie!
Sclavul are si el parghiile lui. S-a demonstrat stiintific, ca munca la Piramidele egiptene au fost facute de 'oameni liberi'.
Sclavia este acceptata la fel ca homosexualismul si prostitutia 'domestica'.
Tu daca nu ai bani, ca sa faci rost, te vei prostitua in fata unui hot care are mai mari parale ca tine!
E legea firii!
Nu ai incotro!
Cu asta ti-am raspuns eu, spre mintea ta in gandul ei, referitor la ' afi demna de urmat".
Nu ai incotro, o faci! Si gata!
Daca e morala?
Cei cu concepte morale, sa-ti dau o veste foarte trista, ti-a dat-o Hristos, dar nu ai priceput! Moralitatea se castiga DOAR prin SACRIFICIU!
Iar tu nu esti dispus, intelegand ' aburismul' care sa distraga atentia oamenilor sinceri si corecti de la ideea de moralitate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"sclavia est acceptata de ambele parti"... rolling on the floor Vezi ca o dai in penibil.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar in penibil o da. Atata nebunie si ''logica'' mai rar vezi intr-o singura persoana!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate nu este inventia mea, eu spun luand in considerare FAPTE care dovedesc afirmatia mea, istorice si nu putine.
Cand eram tanar, eram ca tine, probabil.
Nu stiu daca stii, ti-a ajuns la urechi povestea boierului Lev Tolstoi.
Se dusese la Paris sa petreaca la pacanele si acolo s-a contaminat de idei 'revolutionare'.Ca tine si altii.Vine inapoi in Russia, la Krasnaia Poliana hotarat pe treaba.
Aduna mujicii in fata palatului si le spune:'De maine sunteti liberi"! Totul este al vostru."
Bietii mujici (mujic inseamna iobag, sau rob), au inceput sa-si dea coate sa murmure nedumiriti! iese la un moment dat unul in fata si-l intreaba pe Tolstoi: 'Bine, bine boierule, dar cu ce ti-am pacatuit?!"
Si sunt o gramada de situatii in istorie.Si acum chiar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"FAPTE care dovedesc afirmatia mea"... imaginatia ta NU intra la categoria "fapte care dovedesc" imbecilitatile spuse de tine.

Sper totusi ca esti un troll. Eu cel putin inca nu mi-am dat seama. Ori esti troll, ori chiar ai o problema la mansarda. Momentan tind sa cred ca ai o problema. Sa zici ca sclavia este acceptata de ambele parti denota o prostie exagerata.

Acum nu stiu daca tu chiar confunzi sclavia aia pe bune cu "vasile mi-a ramas dator si nu poate sa-mi plateasca motiv pentru care il pun sa-mi sape gradina" sau daca doar faci pe prostul si te prefaci ca nu stii despre ce e vorba cand vine vorba de sclavie.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stii ce inseamna sclavia, ai toata toleranta mea.Macar esti sincer.Pana atunci, pana afli, sunt dispus fie sa astept cu rabdare in speranta refresh-arii mintii tale inghetate in urma procesului de CIP-izare, al procesului de blocaj al gandirii, sau sa renunt la orice discutie(trendul societatii ), mai ales ca-ti poate face rau la sanatate!
Texte aflate din alte surse decat din gandirea LIBERA, ma plictisesc rau de tot!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi ca să răspund şi eu la întrebare, nu mă priveşte ce orientare are fiecare, dar nu mi se pare decent să se facă atâtea parade şi chestii.
Cum mai spunea cineva, dacă cei hetero ar face paradă ar însemna act de homofobie.

La faza cu copilul... Nu sunt părinte, deci nu prea ştiu ce să zic.
Dar nici nu cred că s-ar ajunge acolo.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Se fac parade pentru ca inca exista oameni ca tine care ii discrimineaza. Daca nu ar mai exista oameni fanatici ca tine atunci nu ar mai exista nici parade.
+ Asta cu paradele e deja expirata. Cand ai vazut tu ultima parada gay?

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Era imposibil să nu primesc comentariu de la drutzix.
Gaia mai lipseşte. Deja NoName mă umple de voturi nefolositoare şi eronate.sad

Revenind.
"Se fac parade pentru ca inca exista oameni ca tine care ii discrimineaza." - Unde am făcut eu asta? De unde reiese?

"Daca nu ar mai exista oameni fanatici ca tine atunci nu ar mai exista nici parade." - Este cumva un ad hominem, domnu'? surprise

"+ Asta cu paradele e deja expirata. Cand ai vazut tu ultima parada gay?" - V-am văzut mai adineauri la paradă pe dvs., Inferno, Gaia, NoName şi toţi ăia care m-au atacat şi mă atacă de fiecare dată când intru la religie.
End of silence. laughing))

Greşeală.
NoName era la ceva cu femi nazi, tristă şi cu multe pisici. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Primesc puncte in plus daca pretind ca imi pasa de tine?

Fie, te bag in seama :

Te simti persecutat? Plange-mi un rau. Nici macar nu-ti stiu numele. Cand si cum te-am atacat? Sari cu un link sau ceva ca-s curios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E tacâmul complet.

O să primesc şi block pe urmă?
Asta s-a întâmplat foarte de mult prin vară când după ceva pauză am intrat la religie.
Tradiţia nu a fost pierdută şi asta o ştie orice user( care e şi creştin ) că vor fi atacaţi de vreo 4-5 prin care se dau ei foarte deştepţi şi stăpâni pe sine.
Cu toate că eu n-am jignit pe nimeni la religie cum faceţi voi...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

No Name se crede reprezentanta majoritatii(chiar prosti). Este ca turnesolul, un indicator! Daca iti latra un caine in fundul curtii, evaluezi si daca moare de sete ii dai apa! Nu-l ucizi! E doar un caine!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea mai celebra parada pro gay a fost prin anii 1900 si vreo 60!
Au profitat de nebunia cu Viet Namul si au obtinut 'drepturi'!
A fost o parada Gay Castigatoare!
Daca esti Gay, e treaba ta! Poate il iei pe Gaia partener! E iarasi treaba ta!
Religia nu persecuta placerile!
Religiile PERSECUTA doar ABUZUL!
Asta e chiar, face parte din DEFINITIA RELIGIEI!
Ce treaba au pisicile lui Gaia sau ale stimatei Noname?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce trebuie sa intelegi:
(din punctul meu de vedere!):
Daca tu esti GAY, esti minporitate,
DAR SA NU_TI PERMITI SA_MI IMPUI MIE SA FIU SI EU GAY < SA CRESC PISICI SAU SA APROB INEPTIILE LUI GAYA! Sau altii ca el. Discutam, atata!
Clar?

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Nu mă interesează ce este, mă amuză treaba cu voturile.
(şi nici voturile nu mă interesează)

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Păi eu nu prea le am cu timpul. La mine trece foarte repede, dar pe ei la parada aia i-am văzut. laughing

"Ce treaba au pisicile lui Gaia sau ale stimatei Noname?" - rolling on the floor
N-am ştiut că şi Gaia o să fie singur şi cu multe pisici. laughing

Adică...E alegerea fiecăruia.
Nu trebuie să impun nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Clar.Nimic de zis.
Unde trebuie să semnez?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule Pinguin, ce metode de scoatere imediată a ideii, aveți? Rugăciunea, leturghie, exorcizare?
Îi poți schimba orientarea sexuală unei persoane așa ușor, crezi?

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Metode de scoatere imediata? Da, functioneaza rugaciunea, bineinteles. Intotdeauna si cea mai buna. Dar uneori scoti prostiile din capul copilului(fiindca sunt niste idei dereglate doar) si altfel. Vorbesti cu el, in caz ca e deja mare si nu mai merge cu o nuielusa.Repet ideea de mai sus, ce ai face daca ar veni si ar zice ca el prefera sa manance rahat de pe drum in loc de ciocolata, fiindca el are alte gusturi, alte orientari, si doar nu e mare diferenta. Atunci de ce nu am lasa si cei care se nasc cu" gena pentru violenta" sa se dezlantuie oricand, pe oricine, oriunde? Dereglarile hormonale sau psihice se mai rezolva cumva, dar ideea asta cu homosexualii i-as scoate-o din cap. I s-ar indrepta orientarea pe loc. Iar asta si daca as fi un necrestin rational.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

"Repet ideea de mai sus, ce ai face daca ar veni si ar zice ca el prefera sa manance rahat de pe drum in loc de ciocolata"

Si daca el sufera de o anumita afectiune care il face sa manance fecale?

Coprolalia, care se traduce prin plăcerea satisfacerii sexuale ce se obține atunci când se vorbește de actul defecației, despre excremente, despre urină etc.
Coprofilia (scatofilia), care este o stare morbidă în care bolnavul se complace în murdărie de excremente, ce apare ca o preocupare dominantă și voluptoasă, determinată de ambianța (pat, cameră) impregnată cu materii fecale sau obiecte murdărite cu excremente.
Coprochezia, care este o tulburare mai rar întâlnită, care se manifestă printr-o satisfacere erotică produsă prin ungerea corpului cu excremente.
Copromania, care se manifestă ca un impuls morbid de a se murdări cu excremente.[11]

Bataia e absurda in asemenea situatii.

| pet555 explică (pentru Inferno):

Atunci probabil l-as duce la medic. Normal ca nu l-as bate. Dar eu nu ma refeream la vreo astfel de boala. Homosexualitatea e o idee, o alegere. Iar daca e o boala, normal ca nu cu bataie se rezolva. Insa chiar daca o dereglare hormonala/psihica l-ar face sa se "indragosteasca" cica de un individ de acelasi gen, i-ar iesi din cap ideea ca e homo. Asta e clar. Se rezolva doar acea dereglare. Un om cu ratiune diferentiaza tipurile de iubire. Cea intre baiat-fata este unica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

"o alegere"... cine te-a mintit?

Dar chiar si asa, sa presupunem ca e o alegere (cu toate ca NU E). Asa si? Cu ce anume te afecteaza pe tine ce face vecinul sau copilul tau?

Presupunand prin absurd ca homosexualitatea e o alegere, daca tu alegi sa mergi spre exemplu la biserica iar mie nu-mi convine alegerea ta, consideri ca dreptul tau trebuie incalcat?

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza ce aleg ei, dar sa nu imi arate mie ce aleg si sa nu invete pe altii ca e normal sa te casatoresti cand ai sistemul de alegeri facut praf. Nu vreau sa vad asa specimene pupandu-se pe strada. Nu vreau nici distrugerea familiei. Oamenii aleg sa fie homo din cauza unor dereglari.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

"e o idee, o alegere."
Fals. TI-am mai spus ca e fals. Du-te, cauta pe net, citeste o carte. Nu imi pasa, nu stau eu sa te cultiv.

Ideea e ca-i fals. E destul de evident ca nu poate fi o alegere din moment ce restul animalelor nu fac alegeri si actioneaza din instinct. Majoritatea.

"Un om cu ratiune diferentiaza tipurile de iubire."
Iubirea nu are treaba cu ratiunea. Din punct de vedere rational e o inutilitate. Consum de energie pentru un scop ce nu ajuta organismul in sine.

| pet555 explică (pentru Inferno):

Bun, daca e o dereglare, o boala grava, si o au si animalele, atunci de ce ne-am folosi de ratiunea umana sa o rezolvam?
Bineinteles ca iubirea trebuie legata de ratiune. Dar daca ea lipseste, de aici am porni si am casatori trei oameni si cinci ursi. Nu vreau sa imi inchipui cum ar fi sa ne purtam ca animalele. Si animalele sar sa sfasie oameni sau sa darame bradul jos, sa manance de jos, si nu le pedepsim, ca "nu stiu ele ce fac". Totusi, oamenii se abtin de la a face TOT ce fac animalele. Ca au ratiune. Pot fi multe cauze din care cineva sa aiba sentimente puternice pentru delfini de exemplu, dar sa spui ca tu asa esti facut pentru delfini e chiar aiurea. Stai calm, nu te chinui sa ma cultivi.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

"Bun, daca e o dereglare, o boala grava, si o au si animalele, atunci de ce ne-am folosi de ratiunea umana sa o rezolvam?"
Pentru ca nu este o boala ci e doar un alt tip de orientare sexuala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

"Nu ma intereseaza ce aleg ei"... perfect, deci esti ok cu casatoria lor?
"sa nu imi arate mie ce aleg"... pai daca tu (ca societate) le dai pace, nici ei nu o sa iti arate prin parada. Parada e facuta pentru a-si face "reclama". Ei vor sa detina aceleasi drepturi ca tine, tu nu vrei. Ei bine, ei fac parada. Daca ei detin aceleasi drepturi, nu o sa mai faca parada. La fel s-a intamplat si cu femeile si cu negrii si cu multe alte exemple.

"pupandu-se pe strada"... pai cu ce te deranjeaza? Te afecteaza pe tine? Nu. Nu vrei sa te pupi cu o persoana de acelasi sex? Nu o face.

Ai probleme si cand se pupa un baiat cu o fata? Daca da, atunci in cazul tau, situatia e graba bai baiatule.

"Nu vreau nici distrugerea familiei"... vezi ca o dai din ce in ce mai tare in penibil. Prin ce anume se distruge familia? Sa inteleg ca esti si impotriva persoanelor care cresc singure un copil?

"sa nu invete pe altii"... sa nu invete pe altii ce? Homosexualitatea nu e ceva ce inveti. Nu ai cum sa-l inveti pe vasile sa fie gay.

Sau poate te referi la : sa-i invete pe altii ca si ei sunt oameni si ca vor aceleasi drepturi? Da bai, ce periculos suna asta.

"Oamenii aleg sa fie homo"... GRESIT.

"din cauza "... cauza nu se stie.

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar intrebarea si mai importanta de ce ar alege cineva sa fie discriminat, batut si chiar ucis?

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

"de ce ne-am folosi de ratiunea umana sa o rezolvam". pai tocmai ca nu folosim ratiunea sa rezolvam homosexualitatea deoarece nu e ceva de rezolvat. Doar unele persoane fanatice ca tine se preocupa cu "rezolvarea" homosexualitatii.

"iubirea trebuie legata de ratiune"... nu trebuie.

"trei oameni si cinci ursi"... GRESIT.

"sa ne purtam ca animalele"... pai ne purtam ca animalele deoarece suntem animale. Si noi, si ele traim dupa aceleasi "reguli" de baza. Ia mergi intr-o cladire si o sa vezi (daca stii la ce sa te uiti) pozitia fiecarui individ, putearea lui, statului, etc. O sa vezi destul de usor cine-i masculul sau femela alpha.

"animalele sar sa sfasie oameni"... si oamenii sar sa sfasie animalele.

"sa darame bradul jos"... ia pune un copil de cativa ani langa un brad sa vezi ce se intampla

Apropo, stiai ca sunt unele animale care la fel ca oamenii, pot sa gandeasca, se folosesc de unelte, etc?

"nu te chinui sa ma cultivi"... pentru ca stim cu totii ca nu o sa se prinda de tine nimic. Informatia pentru tine e ca apa pentru un obiect hidrofob.

| pet555 explică (pentru Inferno):

Ar fi complet aiurea sa fie si aici ca si la ce inghetata iti place. Este aiurea sa fie mai multe orientari sexuale.

| pet555 explică (pentru anonim_4396):

Cum sa spui ca e normal asa ceva? Este un motiv pentru care exista barbat si femeie. Si da, stiam despre acele animale.
" "trei oameni si cinci ursi"...GRESIT. " da, da, foarte gresit. Nu am scris corect. Pot si ursoaice.

| Inferno a răspuns (pentru pet555):

Ca exista mai multe orientari sexuale este o certitudine.

| pet555 explică (pentru drutzix):

Din convingere, la fel cum unii intra in anumite grupuri sau minoritati chiar daca vor fi discriminati. Insa acesti oameni se fac tot mai multi pentru ca exista un proces vizibil de inrautatire a lumii.

| drutzix a răspuns (pentru pet555):

Deci eu pot deveni ungur chiar daca sunt roman?
Nu imi pot da seama ce e in capul tau.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

De ce nu propui, in legea lui Dragnea legalizarea si PROTEJAREA coprofililor?
Sau Zoofilia! Unii fac sex cu capre! Se zice ca este mai mare placerea decat in cazul homo!
Sa fim seriosi!
Mereu vor apare personaje, care sfidand "bunul simt', care se pare ca nu are LEGIFERARE!
Nu zice nimeni sa intervii cu mijloacele Inchizitiei!
Dar nici sa le legiferezi, sa " mai mult : sa le INSTITUTiONILEZI in numele DEMOCRATIEI!
Adicatelea: lasa-i nene sa-si manance coprocultura, lasa-i sa faca ce le trece prin minte, tine-i la balamuc, da nu-i baga in REGULA si OBLIGATIA societatii!
Declara-i normali si fara vina!
Dar nu forta ca Dragnea limitele! Invata-i asta!

| DarkAndDreary a răspuns:

Hmm, ultima dată când am verificat eram în 2016.
Ca să răspund la întrebare, faptul că fiul sau fiica mea are altă orientare sexuală față de cea "normală" nu ar schimba nimic.

| DonaldTrump a răspuns:

"Un alt exemplu, este la germanii anilor dupa 1800, pana la tratatul de la Versailles(parca 1871)" Bismarck se rasuceste in mormant, pacat ca nu il pot informa de greseala facuta

| DonaldTrump a răspuns:

Ei fac parade ca sa opreasca oamenii care ii discrimineaza
" E ca si daca furtul si drogatul nu ar fi ilegal, si ar trebui acceptat si de noi." Cu homosexualitatea te nasti nu este o alegere
" Ba chiar te poti casatori, ca doar legatura intre barbat si femeie nu e una unica." Daca este sa ne luam dupa Biblie putem avea si mai multe sotii si sa ne batem sclavii si daca nu mor si mai traiesc o zi nu patim nimic.
"Eu, cel putin, daca copilul meu mi-ar spune asa ceva,...i-ar iesi ideea imediat." Hai ca deja o dai in alte prostii. Daca ti-ai iubi "posibilul" copil din scenariul tau l-ai accepta asa cum este.

| pet555 explică (pentru DonaldTrump):

Prin paradele alea obtin doar discriminare in plus. Si apoi, le fac doar sa provoace. Eu daca as avea un copil care s-a nascut cu orientarea de a manca rahatul de pe drum, o spun din nou, nu l-as lasa sa faca asta doar pe considerentul ca el nu mananca ciocolata ci are alte gusturi, asa s-a nascut, iar daca are inclinatii spre a fi hot, problema se rezolva, nu se accepta. In plus, Biblia nu ii lasa pe crestini sa isi bata sclavii, si este interzis sa aiba mai multe sotii.

| WeAreSmart a răspuns:

Homosexualitatea nu e o boala e doar o alta orientatie. Se intilneste la mii de specii chiar si la viermi intestinali care nu au viata sociala ca noi. Deci nu poti spune ca asta e o alegere sau ca educatia e de vina. Majoritatea copiilor din familiile homosexualilor sunt hetero.

| pet555 explică:

Daca doar de cativa ani nu mai e o boala psihica, e normal, cum ar fi sa se legalizeze toate bolile psihice, in sensul de a spune ca nu trebuie tratate, sunt normale?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru pet555):

Separe ca asta e trendul! Dar se vede si marea binefacere: ce se intampla acum in lume!

| Grigore666 a răspuns:

In primul rand l-as accepta asa cum este fara sa stau pe ganduri i-as zice ca si el are drepturi si obligati ca nu trebuie sa fie tratat ca o carpa ca nu este un subiect "tabu" si ca este perfect ok chiar daca este diferit este normal (gandeste-te la o persoana fara o membra ai accepta-o, sigur ca Da.)
Pe lume exista o varietate de orientari sexuale care se diferentiaza de heterosexualita si toate sunt normale dar diferite.(Imagineaza-ti o lume in care toti oameni au aceiasi meserie, ar fi o lume monotona asa si in cazul asta.)

| pet555 explică (pentru Grigore666):

Nu are legatura familia cu nici o diversitate. De aia exista barbat si femeie, care sunt complementari, ca sa intemeieze familia. Fiindca daca poti spune ce spui tu, poti spune si ca ne putem casatori chiar cu lupul din padure sau masa din bucatarie. Cat mai diversi. Daca unul are "inclinatie" sa fie impulsiv, de ce sa nu ii dam drepturi sa si dea cuiva in cap? Vai de noi daca am face asta. O persoana fara membre as accepta-o, dat fiind ca probabil nu ea a ales sa fie asa. Dar homosexual devii, nu esti. Este ca si ce spuneam mai sus cu omul impulsiv.

| Grigore666 a răspuns (pentru pet555):

Sexualitatea a fost suprimata de religie timp de foarte multi ani si oameni nu sau simtit bine si au vrut sa isi exprime dorintele sexuale.
Orice tabu si orice orientare sexuala in care membrii sunt total de acord
si nu pun in pericol viata altor oameni ar trebui sa fie legala.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Grigore666):

Sexualitatea a fost problema cea mai spinoasa a lumii. Posibil sa fi aparut religiile si din acest motiv.Nu cumva, aceasta noua ordine sa submineze si ceea ce s-a facut?
Ca sodomismul era tolerat si in timpul inchizitiei, nu aducea beneficii societatii, dar era trecuta cu vederea. Daca faci niste legi contra insasi existentei societatii, nu cumva asmuti lumea si mai mult?
Au mai incercat si aia din Babilon si au sfarsit-o cam rau.Doar mi-e teama! Maine sa spui ca si crima este justificata, caci aperi moralitatea societatii de calcatorii legilor!
Ce aiureala mai e si asta? Chiar nu invatam din istorie?

| vladutcornel a răspuns:

Nu știu cum aș reacționa, dar cu siguranță nu aș folosi o carte de povești antică (Biblia) drept argument.
Mai ales că acea carte promovează, printre altele, incestul.

Conform Teoriei Evoluției, dacă nu faci copii, rasa ta, cu toate defectele, dispare. Eu cred că homosexualitatea este o boală. Nu știu dacă este ereditară, de fapt nu știu foarte multe pentru că cretinii o consideră "păcat", iar hipioții reacționează împotriva creștinilor cerând drepturi mai multe decât au nevoie pentru homosexuali.
Consider că tolerarea anomaliilor sexuale este cu totul altă discuție decât permisiunea de a se căsători și adopta.

Concluzia mea e că homosexualii, lăsați în pace, să își facă ce parade vor, să se promoveze cum vor, vor dispărea la un moment dat.
Când copilul tău îți spune că e gay, gândește-te că probabil tu i-ai transmis gena asta, dar tu și înaintașii tăi ai fost îndoctrinați de o carte antică de basme să i-o trageți surorilor înaintea fraților.

| drutzix a răspuns (pentru vladutcornel):

Homosexuali exista de cand lumea si treaba e mult mai complicata decat o 'gena' te-a facut gay.
E adevarat nu are loc o alegere ca sa devii gay.
Conform unui studiu pe care l-am citit recent femeile care au un fiu gay prezinta un grad mai mare de fertilitate.

| vladutcornel a răspuns (pentru drutzix):

Da, există de când lumea, dar în mare parte, mai ales sub creștinism, au fost țintă pentru ură din partea comunităților religioase.
Asta a făcut ca mulți să își nege natura. Dacă există o genă a homosexualității, aceasta a fost transmisă mai departe prin relații heterosexuale forțate. Caz în care ar trebui să lăsăm această genă să dispară, ca alte mutații care nu favorizează procrearea. O lăsăm să dispară prin a nu mai forța homosexualii să se ascundă (cei de la parade sunt doar mai îndrăzneți), prin a nu îi mai discrimina sau înjura.

Dacă nu este o genă sau boală, trebuie să acceptăm că este o parte a naturii umane.

| drutzix a răspuns (pentru vladutcornel):

Cum am spus e mult mai complicat decat o gena care te face homosexual.

| Inferno a răspuns (pentru vladutcornel):

Genetica e ceva mai complicata. Spre exemplu homosexualitatea ar putea fi produsa de o gena al carei rol e determinat de factori exteriori.
Asa ca pentru un om care a interactionat diferit cu mediul exterior aceeasi gena ar putea sa fie inactiva, sau chiar sa aiba un alt rol.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Inferno):

Daca gasesti o gaina schioapa in 'batatura' o ajuti! Nu ii amplifici sentimentul de inferioritate! Nu este ETIC! Dar nici nu o propui la Presedintie, un hot, doar ca sa arati cat de democrat esti, cat de mult 'PROTEJEZI" anormalul! Chiar in Democratie! Democratia nu inseamna sa promovezi anomaliile! Asa cum s-aajuns acum! Inseamna sa le protejezi, nu din mila, din bun simt, dar VALORILE trebuie sa RAMANA!