| BogdantheDreamer a întrebat:

Cele 10 porunci! Incredibil. Sunt foarte curios cum comentati urmatorul clip, care dintr-un anume punct de vedere este genial! Clipul are doar 6 minute!

https://www.youtube.com/watch?v=wDryGPHbkfo

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Nu mi-au placut niciodata discursurile ironice. E ca un fel de stand-up comedy ceva mai plictisitor. E mai mult un show. Pe de alta parte nu sunt de acord cu "cele 10 porunci ". Mi se pare absurd ca vreun Dumnezeu, asa cum il prezinta crestinii, sa dea 10 legi pe care, atentie, astazi, daca nu le respectam mergem in iad. Acele porunci s-au potrivit perfect gandirii primitive si salbatice a omului de atunci. Moise a fost constient ca omul de atunci ar fi incapabil sa traisca fara reguli, pur si simplu era prea limitat din punct de vedere intelectual. Acele 10 porunci au fost menite de a pastra poporul evreu in ordine. Ia scoate tu constitutia sa vedem cum o sa mearga lucrurile in tara asta,si asa merg ca vai de ele. Ceea ce este fatal este ca si in prezent oamenii afirma ca un lucru ce in trecut era menit sa pastreze o oarecare ordine,este indispensabil astazi. Oamenii sunt inca incapabili sa perceapa realitatea fara tipare. Du-te intr-o biserica si spune ca nu exista nicio regula,sa vezi ce dezorientati o sa fie toti. Nu au inteles si nici nu vor sa inteleaga ca acele reguli nu mai sunt pentru noi,au fost pentru un popor salbatic,migrator violent. Astazi unii au inceput sa se trezeasca si sa realize ca lantul nu mai e folositor,putem trai in armonie si fara constrangeri,institutii,dogme etc. In acele timpuri,insa,un set de legi erau indispensabile. Daca privim in antichitate gasim mai multi lideri care au creeat legi : Hammurabi,Solon etc.
Cunoasterea spirituala nu are nicio legatura cu legile astea. Ea nu a fost transmisa plebei, a fost transimisa in secret celor initiati, in poporul evreu avem kabbala. Astazi, desi avem tehnologie, cunoastem stiinte, tot nu suntem capabili sa traim fara legi.

Ceea ce face tipu din clip se numeste caterinca ieftina. Nu este cu nimic mai presus sau mai prejos decat discursurile multiubitilor nostri popi.

25 răspunsuri:
| William a răspuns:

laughing

| danut a răspuns:

Am urmarit acel clip video si pot spune ca:
1) Individul nu cunoaste Cele 10 porunci, adica este (cu blandete spus) incult (cuvantul potrivit ar fi idiot).
2) Este evident ca tipul incerca din rasputeri sa iasa in evidenta, sigur din lipsa talentului incearca sa socheze pentru "a mai gasi ceva de mancare", jalnic pentru unul care era actor.
3) Sigur, pentru un copil lipsit de o reala instruire si cunoastere, acel clip poate aparea ca ceva genial dar pentru un om matur nu depaseste stadiul unui lucru vulgar.
4) Din nefericire actualmente lista activitatilor umane si-a modificat ordinea "urcand" lipsa de moralitate pe primele locuri si coborand respectul, rusinea, cinstea pe locuri inferioare. Actoria in istoria umanitati era una din cele mai josnice activitati dar "crescand" odata cu "avansul cultural", acest ins a reusit sa o coboare din nou acolo unde era acum 2000 de ani, gunoiul societati.

| BogdantheDreamer explică (pentru danut):

Draga Danut iti recomand si https://www.youtube.com/watch?v=0guEKMVYmZ8. Spune si acum ca nu are dreptate si eu imi tai fibra optica pe loc.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

"Gunoiul societati", uuuuu, iubirea crestineasca love struck Si ce a gresit chiar asa mult la acele porunci de e incult sau idiot?

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Citeste si singur Deutronom cap.20, (i-a cam disparut o porunca si a facut din una doua iar pe cea mai lunga a scurtat-o la trei cuvinte). Am fost foarte bland cu acea caracterizare dupa cuvintele lui

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Stiu poruncile, Carlin nu e popa/pastor sa trebuiasca sa le spuna exact ca in biblie, adica sa nu le gandeasca, faptul ca le-a interpretat altfel si ideea a ramas aceeasi, e dovada ca le stie prea bine si le si intelege, spre deosebire de cei care le invata mecanic, asa ca numai de incult sau idiot nu putem vorbi.

| danut a răspuns (pentru Mădă0611):

Atunci putem sa-i spunem..manipulator.

| Mădă0611 a răspuns (pentru danut):

Daca si cei care le-au scris si le predica pot fi numiti manipulatori, da, putem, diferenta e ca in cazul asta vorbim de pamflet, astfel "manipularea" la care suntem supusi e una benefica. devil

NOname
| NOname a răspuns:

George Carlin a avut un talent nativ de a spune lucrurilor pe nume într-un mod amuzant.

| bleakk a răspuns (pentru NOname):

Acest individ reprezinta cercul tau religios?

| danay72 a răspuns:

O persoana morala respecta aceste porunci si nu din obligatie, ci din faptul ca se respecta pe sine si pe cei din jur. Iar un crestin le respecta din iubire pentru Dumnezeu si aproapele.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

:O esti de acord cu un ateu. Ptiu! Ptiu! Ptiu!

| MskDesign a răspuns:

Lasand gluma la o parte, tipul este simpatic si foarte glumet.In realitate, chiar daca cunoaste sau nu cele 10 porunci, cred ca esenta videoclipului este aceea de a arata lumii ca religiile sunt de fapt un factor de dominare a popoarelor.Biserica,masinaria de facut bani cum imi place mie sa o numesc, este de fapt o dictatura care va ramane fara finantare, daca credinciosii nu s-ar supune.

| Jardelin a răspuns:

Da' chiar ce ti se pare genial? Nu e decit o mistocareala ateista facuta de un om simpatic. Atita tot!

| Holiday a răspuns (pentru Jardelin):

Adevarul e ca povestea asta a voastra e atat de stupida ca parca cere sa fie "mistocarita". Mai rar ceva care, pe langa faptul ca abunda in aberatii, mai este si luata drept model de unii. Situatia ideala in care poti face usor caterinca si de poveste si de creduli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic de comentat.doar,sa-si pastreze parerile pentru el, cum si eu pastrez religia pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipul care se agita pe scena s-a limitat doar la crestinism.Un ignorant.
Din pacate nu a inteles nimic despre religii in general, si nici nu cred ca o sa inteleaga curand.
Are nevoie si el de atentie.
Are si discursuri mai interesante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om "simplu" a facut din 10 porunci 2. te-ai astepta ca "atotstiutorul" dzeu sa faca la fel.

cat despre video, foarte tare. dar ma mir ca ai pus asa ceva, parca tu erai mare religios. sau erai troll?

| BogdantheDreamer explică:

A spus ca sunt in versiunea catolica. Eu nu cunosc personal si nu pot vorbi desprea accea versiune.

| bleakk a răspuns:

De ce e genial, dupa tine?

| 123456789qwertuiop a răspuns:

nu comentez nimic

| Djnicnr a răspuns:

E intr-adevar genial! te felicit pentru intrebare! E un clip care spune multe!

| DanielaDanilisin a răspuns:

Eu nu pot sa imi dau cu parerea despre faptul daca aceste porunci au fost date de Dumnezeu sau este inventia omului.Nu sunt deacort cu omul din videoclip adica chiar daca aceste porunci nu au fost date de Dumnezeu, totusi ele sunt porunci pozitive si bune si ar fi bine sa le respectam.Eu cred in Atotputernic insa nu cred in toate aspectele religiei.

| Prototype1 a răspuns:

Stiu ca ajung cam tarziu, totusi vreau sa spun ca tipul in cauza e George Carlin, unul dintre cei mai mari comedianti ai lumii.
Bineinteles ca momentul are o nuante umoristica.
Clipul nu e singurul din seria difuzata de HBO.