| cerveau a întrebat:

"Chiar pe uliţele oraşului Iaşi, în tinereţele mele am văzut fiinţe omeneşti purtând lanţuri în mâini sau la picioare, ba unii chiar coarne de fier aninate de frunte şi legate prin coloane împrejurul gâtului. Bătăi crude, osândiri la foame şi la fum, închidere în închisori particulare, aruncaţi goi în zăpadă sau în râuri îngheţate, iată soarta nenorociţilor ţigani! Apoi dispreţul pentru sfinţenia şi legăturile de familie. Femeia luată de la bărbat, fata răpită de la părinţi, copiii rupţi de la sânul născătorilor lor şi răzleţiţi şi despărţiţi unii de alţii, şi vânduţi ca vitele la deosebiţi cumpărători, în cele patru colţuri ale României. Nici umanitatea, nici religiunea, nici legea civilă nu aveau ocrotire pentru aceste nenorocite fiinţe; era un spectacol grozav, strigător la cer."
Mihail Kogălniceanu

Dupa cum bine stim, prima coroporatie din Romania cu o traditie din evul mediu de a sluji sfantul profit cu "sfintenie si umilinta" a fost institutia care detinea cei mai multi sclavi din Romania, sclavi pe care nu i-a eliberat decat dupa ce statul i-a despagubit pentru paguba pricinuita de aceasta blasfemia de a micsora proftul Corporatiei Ortodoxe Romane. Nu conta ca Romania era ultima tara din Europa impreuna cu Rusia care inca mai practica aceasta forma retrograda de exploatare umana, Corporatia Ortodoxa Romana isi cerea partea leului.
Oare de ce se mira romanul de setea de bani a acestei corporatii, cand ea "saraca" doar vrea sa primeasca inapoi ceea ce a agonisit timp de secole prin inselaciune si donatii oferite de niste conducatori ilegitimi, adica nu vrea decat cele 560 de mosii confiscate de "comunistul" Cuza, care mai apoi le-a date taranilor, reprezentand aproximativ 1/3 din pamantul arabil al Munteniei si Moldoviei si daca se poate si orice afacere prospera aflata pe acele pamanturi pentru a inlocui sutele de carciumi, de bacanii, hanuri si alte afaceri care se aflau pe acele pamanturi.
Cand o sa facem acest lucru Corporatia Ortodoxa Romana ne promite ca nu o sa mai ceara bani de la stat pentru opera sa sociala de ajutorare a preotimii, poate doar putin ca sa-si plateasca angajatii care nu trebuiau platiti de la bun inceput fiindca ii detineau, dar statul cu legile lui perverse impotiva legilor sfinte ale lui Dumnezeu de a exploata sclavul a interzis ceea ce nu trebuia interzis.
Avand in vedere toate aceste abuzuri ale statului asupra BOR, credeti ca ar fi prea mult sa-i cerem statului sa dea 90% din PIB ca si despagubire morala pentru toate daunele produse acestei coroporatii? Initial ma gandeam la 100%, dar trebuie sa-I dam aceasta zeciuiala lui Dumnezeu, ca doar raiul si autostrazile din aur costa, doar nu credeati ca o sa stati gratuit in rai?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Amin! : )))

Câtă ipocrizie în absurdul politic-afacerist-bisericesc ortodox...
Mai grav e că acest evul-mediu-ism persistă şi în secolul XXI.
Unde eşti, Cuza?...

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Chiar daca tu esti atee ca si nulitatea de mai sus care a postat aceasta asa zisa intrebare in care este scufundata in laturi Biserica Ortodoxa, nu inseamna ca trebuie sa-ti pierzi luciditatea si sa nu faci diferenta intre o intrebare rezonabila cu caracter ateu si una in care se abereaza, evident tot cu caracter ateu.

Stiu sigur ca nu esti proasta, ai mai multa inteligenta decit majoritatea celor de pe aici, si de aceea am pretentia de la tine ca poti sa faci diferenta intre o intrebare a unui ratat in care doar improasca abjectii in directia Bisericii Ortodoxe si o intrebare interesanta si mai de bun simt pusa de un ateu aerisit la minte.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Înainte să-i faci pe alţii rataţi şi nulităţi, Jardelin, analizează-ţi propria gândire, onestitate şi propriul comportament!

Întrebarea este una bună, sarcastică, coerentă şi nu e lipsită de argumente, de fundament (ceea ce nu aş putea să spun şi despre atacurile tale).
Nu poţi afirma în mod obiectiv că Biserica Ortodoxă este nevinovată şi este acuzată pe nedrept...asta, desigur, dacă eşti dispus să fii obiectiv, sincer şi ai coloana vertebrală pentru a (ţi-)o recunoaşte.

...şi chiar dacă adevărul te ustură, nu este un motiv pentru a insulta gratuit.

| Denly a răspuns:

Ma, ai dreptate! Sunt ortodox, dar faptul ca biserica cere bani e ca si cum nu tin la noii ca si la frati adevarati! Sa se roage pentru noi doar pe bani! Poate un om sarac nu are bani, dar are suflet bun! E ca si cum biserica ofera servicii in schimb de bani. Eu as iesi afara, m-as uita spre cer si as marturisi:"Doamne, multumesc! Doamne, te iubesc!". Fara sa merg duminica de duminica sa ii umplu de bani pe altii care se folosesc de oameni.
Nu imi imaginez cum poate sa ingaduie Dumnezeu asa ceva!

| BlackSulphur a răspuns (pentru Denly):

Stai calm, Denly. Tot sistemul religios este ca un bordel: Popii, adica prostituatele, te duc in casa Domnului, adica bordel, si-ti cer bani pentru peste, adica Dumnezeu. Singura smecherie este ca aceste prostituate sunt proprii lor pesti.

| ElenaRomann a răspuns (pentru Denly):

Niciodata nu mi s-a intamplat ca un preot sa-mi ceara ceva pentru rugaciunile la care particip, la Liturghie, la Maslu, la sfintirea apei sau mai stiu eu ce.
Tu de ce nu ai putea face tot la fel?
Cu un leu sau cu o lumanare (pe care le dai sau nu, fara sa-ti ceara nimeni) nu te teme ca nu vei imbogati pe nimeni. happy

| Ben00 a răspuns (pentru ElenaRomann):

Ce coincidenta, nici mie. Se pare ca preotii cer parale in special de la atei. ori ca dau ei ca sa aiba de ce plange pe urma.
cu leul ala pe care nu-l dau, si dobanda, in timp isi pot cumpara un BMW
mai reflecteaza la bietu ateu, saracu'

| Denly a răspuns (pentru ElenaRomann):

Ok. Eu merg la biserica fara bani.

| Denly a răspuns (pentru BlackSulphur):

Fel de fel de interpretari.

| DeusCorrupti a răspuns:

Stim, iei bilet spre rai, ca doar ce naiba, taxa de parcare...