| Moisie a întrebat:

Christos a inviat?
Da?
Hurrraaaa a inviat Simon Bar Kochba, singurul si adevaratul Christos care a fost UNS in functia de Rege al Iudeilor, a fost recunoscut ca Messia si si-a desfasurat activitatea de Messia, adica i-a eliberat pe evrei de ocupatia straina.
Era si normal sa invie in sfarsit adevaratul Christos recunoscut de popor, si nu Falsul Christos impus de niste sarlatani!
Dar nu inteleg din ce cauza v-ati dus aseara sa-l slaviti pe Lucifer? Vi s-a facut dor de Dracu sau ce?
Sau vreti sa va cred ca nu stiati faptul ca Biserica Crestina nu are Dumnezeu si ca atare il slaveste pe Lucifer adica pe Diavol?

Pai ia uitati-va la acest filmulet sa vedeti si sa auziti cine este slavit ca Dumnezeu la Vatican chiar de catre Papa de la Roma

http://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Veniti de luati lumina adevarului, ca adevarul este parte din Dumnezeu, veniti de va luminati

Răspuns Câştigător
| RockOrNothin a răspuns:

Sunt de acord să urmăm știința, dar cum am zis mai sus, fiecare crede în ce vrea. Cel puțin eu așa consider.
Chiar dacă sunt divinități inventate, unora de exemplu le dă un fel de putere să trăiască de pe o zi pe alta, pentru că ei cred că de fapt zeul lor îi ajută, și nu că supraviețuiesc doar datorită lor (mi se pare că se numește efect Placebo sau ceva așa).
Le place să pună lucrurile pe seama altcuiva, cineva care se presupune că ar avea mai multă putere decât ei.
Și eu care cred în Dumnezeu sunt totuși și de partea teoriei evoluționiste, ca exemplu.
Și da, mă enervează întrebarea : cum a apărut Iisus? Se presupune că Dumnezeu a făcut sex, sau ce? Și cum de Iisus nu a avut soție, și totuși am înțeles că avea urmași? Și cum de pe ăla l-a luat focul în cer? (ceea ce mă face să mă gândesc : focul nu e pus pe seama diavolului?)

11 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns:

" Simon Bar Kochba..., adica i-a eliberat pe evrei de ocupatia straina."
Chiar aşa? Şi când a reuşit el aceasta? rolling on the floor

| Moisie explică (pentru iurii75):

In anul 135 e.n. si i-a eliberat pe everi pentru 5 ani, si asta este mult mai mult decat a reusit sa faca dulgherul Isus, dar si suficient de mult ca sa se implineasca profetia prorocilor din Tanachul denumit in mod mincinos Vechiul Testament care anuntau venirea unui Messia, si Bar Kohba a fost acceptat si ca Messia dar si UNS ca si Christos, ceea ce in cazul dulgherului lenes si fara chef de munca, pe nume Isus, NU s-a intamplat niciodata!
Pricepi diferenta intre adevar si minciuna sau diferenta intre realitate si propaganda mincinoasa?

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

rolling on the floor
De când o răscoală nereuşită este socotită eliberare?

| Moisie explică (pentru iurii75):

Asta este o alta discutie, total irelevanta, important este sa retii ca el este adevaratul Christos pentru ca a fost UNS, si el este acel Messia pprorocit pentru ca a fost recunoscut ca Messia si a si condus poporul evreu in calitate de rege... ceea ce Isus nu a reusit sa faca niciodata!
Nu ti se pare anormal sa-l numiti UNSUL pe unu care nu a fost uns niciodata si sa nu-l recunoasteti ca UNS pe unul care a fost UNS in functia de rege al iudeilor asa cum cerea scriptura lui Dumnezeu?
Ce credeti ca faceti voi cu aceste minciuni ale voastre?
Nu cumva prostiti lumea in slujba "tatalui minciunii", "dumnezeul" vostru cel cu numele de Lucifer?
Nu va e frica de Dumnezeu sa va bateti joc de El in halul in care o faceti voi servantii lui Lucifer?

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

Nu ţi se pare că dai cu capul în gard vorbind despre lucruri pe care nule cunoşti?
Pomeneşti într-una de lucifer fără barem să ştii cei cu numele acesta. oh go on
• Îl numeşte Biblia pe Satan Lucifer?
Numele Lucifer apare o singură dată în Scripturi, dar numai în anumite versiuni. De exemplu, Sânta Scriptură a Vechiului şi a noului Testamentu, 1874, redă Isaia 14:12 astfel: „Cum ai căzut din cer, Lucifere, fiu al aurorei!" (conform grafiei actuale).
Termenul ebraic tradus prin „Lucifer" înseamnă „cel ce străluceşte". Septuaginta foloseşte un cuvânt grecesc care înseamnă „cel ce aduce zorile". De aceea, unele traduceri redau termenul ebraic din original prin „steaua dimineţii" sau „Luceafăr". Dar Vulgata latină tradusă de Ieronim foloseşte cuvântul „Lucifer" (adică aducător de lumină), iar unele versiuni ale Bibliei s-au inspirat din această traducere, împrumutând şi ele termenul.
Însă cine este acest Lucifer? Expresia „cel ce străluceşte", sau „Lucifer", se găseşte în cuvintele profetice prin care Isaia le porunceşte israeliţilor să rostească un „proverb împotriva împăratului Babilonului". Astfel, această denumire apare în cuvintele proverbiale adresate în principal dinastiei babiloniene. Faptul că epitetul „stea strălucitoare" îi este atribuit unui om, nu unei creaturi spirituale, reiese în continuare şi din afirmaţia: „Ai fost aruncat în Locuinţa Morţilor". Locuinţa morţilor, sau Şeolul, este mormântul comun al omenirii, nu un domeniu al Diavolului. În plus, cei ce-l văd pe Lucifer adus în această stare întreabă: „Acesta este omul care făcea să se cutremure pământul?" Evident, „Lucifer" se referă la un om, nu la o creatură spirituală. — Isaia 14:4, 15, 16, sublinierea noastră.
Dar de ce este descrisă dinastia babiloniană în aceşti termeni preţioşi? Trebuie să înţelegem că regele Babilonului a fost numit „stea strălucitoare" numai după căderea sa, deci în sens ironic (Isaia 14:3). Plini de mândrie, regii babilonieni se considerau superiori semenilor lor. Această dinastie era atât de arogantă, încât se spune că regii ei se lăudau: „Mă voi sui până la ceruri, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de scaunul lui Dumnezeu [de stelele lui Dumnezeu, NW]; voi şedea pe muntele adunării, în adâncimile miazănoaptei;... voi fi ca Cel Prea Înalt". — Isaia 14:13, 14.
„Stelele lui Dumnezeu" sunt regii din linia regală a lui David (Numeri 24:17). Începând cu David, aceste ‘stele’ au domnit de pe muntele Sion. După ce Solomon a construit templul de la Ierusalim, cetatea a ajuns să fie numită Sion. Legământul Legii prevedea ca toţi bărbaţii israeliţi să călătorească la Sion de trei ori pe an. Astfel, Sionul a devenit „muntele adunării". Fiind hotărât să-i subjuge pe regii iudei şi să-i înlăture de pe muntele Sion, Nebucadneţar şi-a declarat intenţia de a se aşeza deasupra acestor ‘stele’. În loc să recunoască faptul că a obţinut victoria asupra acestor regi cu ajutorul lui Iehova, Nebucadneţar şi-a arogat cu îngâmfare meritul ce i se cuvenea lui Iehova. Aşadar, doar după ce dinastia babiloniană este doborâtă se vorbeşte în mod ironic despre ea ca despre o „stea strălucitoare".
Aroganţa conducătorilor babilonieni a reflectat cu certitudine atitudinea ‘dumnezeului acestui sistem de lucruri’, Satan Diavolul (2 Corinteni 4:4). Şi el tânjeşte după putere şi doreşte să fie mai presus de Iehova Dumnezeu. Dar în Biblie Satan nu este numit Lucifer.

| Moisie explică (pentru iurii75):

Nu Biblia ci crestinii si biserica crestinilor!
Biblia evreilor il numeste pe Satan ca fiind ingerul de incredere a lui Dumnezeu, in timp ce un religia minciunii acelasi Satan este considerat a fi Diavolul.
Daca ai citi postarile mele toate ai vedea ca si eu spun acelasi lucru pe care il spui si tu, si anume eu postez de 1 an de zile pe acest forum versetul din Apoc 22:16 in care Lucifer se recunoaste a fi Isus.
Cine este acest Lucifer, am vazut dupa cum sareati ca muscati de sarpe cand afirmam acelasi lucru pe care i-l afirmi si tu, si anume ca Lucifer se refera la un om, adica la acel om care a cazut ca o stea(Lucifer) de s-au dus ceo trei Magi(adica Vrajitori) sa-l cautev si tot acelasi OM care este slavit on fiecare an de copii care merg cu STEAUA (ma refer la colinda si nu la steau lui JJ becali)
Faptul in Isaia 14 : 12 se uita INTENTIONAT ca Isaia era un proroc si ca un proroc este acela care face profetii aceasta uitare a facut sa fie crezut ca profetia se refera la un rege al Bibilonului desi acest lucru era doar o metafora, pentru ca niciun rege al Babilonului nu a dosmnit in cer ci doar pe pamant asa ca aceasta STEA este simbolul lui Isus pentru ca si Lucifer spune clar ca este Isus, si nu regele Babilonului, asa ca nu o mai arde cu minciuna pentru ca la mine nu tine...

| Moisie explică (pentru iurii75):

Bag seama ca tu confunzi credinta cu cunoasterea.
Adica unul care crede (totul a proasta) din cauza ca NU STIE, acuza de necunoastere pe cineva care nu crede, dar pretuieste mai deasupra de orice, tocmai Cunoasterea Rationala. Nu ti se pare asta culmea absurdului? Pai daca tu ai stii, te-ai mai numi credincios?
Ar mai fi cumva religia o CREDINTA daca ea ar fi bazata pe STIINTE?
Pai ce facem aici?
Bambilici? Sau nu posedam proprietatea termenilor?

| iurii75 a răspuns (pentru Moisie):

rolling on the floor
E grav la tine

| Moisie explică (pentru iurii75):

Atat?
Nimic argumente ...nimic altceva decat jigniri?
Oare nu te duce capul la altceva decat sa jignesti?

| RockOrNothin a răspuns:

De aceea eu zic să nu crezi în Biserică și în alte instituții de genul, ci în Dumnezeu, indiferent sub ce nume ar veni acesta ( Allah, Buddha, Dumnezeu, Zeus) și în religia în care crezi tu că te încadrezi

| Moisie explică (pentru RockOrNothin):

In ceea ce priveste institutiile religioase iti dau dreptate. Dar ce ne facem cu Dumnezeu, pentru ca de ex DEumnezeul crestinilor are un copil din flori iar Dumnezeu lui Moise si al lui Avraam nu are copii. Atunci in care Dumnezeu sa crezi. mai ales ca Buddha nu este un Dumnezeu ci un Illuminatti?

Nu ar fi cel mai indicat sa nu urmam religiile ci Stiinta, pentru ca Stiinta este acea care ne apropie de Creator prin cunoastrea legilor cu care El a creat lumea?

| RockOrNothin a răspuns (pentru Moisie):

Sunt de acord să urmăm știința, dar cum am zis mai sus, fiecare crede în ce vrea. Cel puțin eu așa consider.
Chiar dacă sunt divinități inventate, unora de exemplu le dă un fel de putere să trăiască de pe o zi pe alta, pentru că ei cred că de fapt zeul lor îi ajută, și nu că supraviețuiesc doar datorită lor (mi se pare că se numește efect Placebo sau ceva așa).
Le place să pună lucrurile pe seama altcuiva, cineva care se presupune că ar avea mai multă putere decât ei.
Și eu care cred în Dumnezeu sunt totuși și de partea teoriei evoluționiste, ca exemplu.
Și da, mă enervează întrebarea : cum a apărut Iisus? Se presupune că Dumnezeu a făcut sex, sau ce? Și cum de Iisus nu a avut soție, și totuși am înțeles că avea urmași? Și cum de pe ăla l-a luat focul în cer? (ceea ce mă face să mă gândesc : focul nu e pus pe seama diavolului?)