| anonim_4396 a întrebat:

Cica : "Exista religii pentru incepatori si religii pentru avansati"

Dupa ce criterii aleg unii religiile care sunt pentru intepatori si care sunt pentru avansati? Hinduismul spre exemplu, e pentru incepatori sau pentru avansati?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In crestinism si-au gasit hrana spirituala si alinarea o sumedenie de oameni luminati, care au inteles crestinismul cu totul altfel decat habotnicii. Valabil si pentru alte religii, in privinta asta crestinismul nu e o exceptie.

Asa ca nu religiile se impart in avansate si inapoiate, ci credinciosii se impart in spirite luminate si habotnici.

| sublime89 a răspuns:

Daca cel care a spus asta a fost crestin, atunci sigur a vrut sa evidentieze superioritatea crestinismului fata de celelalte religii.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Faci confuzie. Exista o inaltarea spirituala, o cunoastere aprofundata pe care putini o ating. Si exista mediocritate, oameni care raman la stadiul claselor primare, gen :
Iisus a murit pentru noi oamenii.
Iisus a fost fiul lui Dumnezeu.
Iisus a inviat a treia zi.

Vezi tu, fiecare pricepe dupa puterea lui si fiecare intelege doar ce ii convine.
O seara buna!