| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Cine a spus ca Pamantul are 6000 de ani?
Unde scrie?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Niciunde. Se zice ca in Biblie, dar nu e adevarat. Ar fi, daca ar fi fost vorba de 6 zile ale creatiei. Insa la o citire mai atenta, se poate descoperi ca nu au fost doar 6 zile asa cum stim noi (etalonul de zi de 24 de h cum il stim noi a aparut abia in a patra "zi" a creatiei), ci 6 ere, 6 perioade de timp. Si asta poate insemna oricit.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru cristi202):

Asta voiam sa inteleg eulaughing

| ateu123 a răspuns (pentru cristi202):

Unde scrie ma in geneza de ere de ce minti? Aşa s-au făcut cerul şi pământul şi toată oştirea lor.
2. Şi a sfârşit Dumnezeu în ziua a şasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a şaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3. Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.
4. Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru ateu123):

In timpul acela tu puteai pomeni de era?
Atunci nu s-a putut explica altcumva acest lucru deoarece nu era vocabularul atat de dezvoltat.Intelegi acum?

| ateu123 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Biblia este cuvantul lui dumnezeu el avea vocabularu limitat

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru ateu123):

Bai...daca cineva ti-ar fi spus tie ce-i aia era, te-ai fi gandit la eu-stiu ce.Intelegi? Eu nu am nimic cu tine pana jignesti.

| ateu123 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Tu nu intelegi ca biblia e cuvantul unui zeu, daca el a spus zile asa e nu interpretam cum vrem noi

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru ateu123):

Deci acum nu mai esti ateu?laughing

| ateu123 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Vezi cum le intorci esti un ipocrit

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru ateu123):

Stiulaughing
Tu de ce iti pierzi viata facand asta?straight face
Acum pe bune, cati ani ai? Esti la scoala asta stiu, si sunt sigur 100% de faptul ca si prietenii tai(daca ai asa ceva)stiu ceea ce faci.Nu ai o viata omule, nu ai viata...

| cristi202 a răspuns (pentru ateu123):

Nu scrie in Genesa, intr-adevar, dar tot in Biblie spune ca la Dumnezeu "o mie de ani e ca o zi si o zi ca o mie de ani", tot metaforic vorbind, pentru ca mia de ani de aici vrea sa exprime o perioada lunga, f lunga de timp. Vrei ceva mai clar? De aceea eu am zis ca e vorba de ere, de perioade de timp. Oricum, multumesc ca ai postat dovada din Genesa:
"14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi SA FIE SEMNE CA SA DEOSEBEASCA ANOTIMPURILE, ZILELE SI ANII,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. SA CARMUIASCA ZIUA SI NOAPTEA şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra."
Deci, e clar ca poti vorbi de ziua de 24 de ore abia acum, pentru ca privit de pe Pamint, miscarea Soarelui pe cer da de fapt lungimea de 24 de ore a zilei asa cum noi o stim. Si nu uita, esti deja in "ziua" a patra! Deci ce fel de zile au fost cele de dinainte? Sigur se poate spune ca nu de 24 de ore, odata ce etalonul de 24 de ore a aparut in ziua a patra. E ca si cu ai vorbi de etalonul de un metru, pe cind nu exista metrul asa cum il stim noi, si erau alte masuri. Dimensiunea exista, dar era masurata altfel, sa zicem in picioare (feet in engleza). Ori, un picior comparat cu un metru e total diferit - un metru are aprox 3 picioare. La fel e si aici, ziua de 24 de ore aparuta in a patra zi a creatiei e total diferita de zilele creatiei. Si, pentru ca nu ni se spune cit e o zi a creatiei de lunga in comparatie cu ziua de 24 de ore (cite zile intra in ea, sau cite zile ale creatiei intra intr-o zi de 24 de ore), si daca mai pui si asemanarea zilei cu o mie de ani, atunci nu e logic sa deduci ca ziua poate fi o era, o perioada de timp a carui timp noi nu il putem percepe cit de lung e?
Daca iei Biblia doar literal, nu e bine, trebuie avut grija si la exprimarea literara, la figurile de stil din ea, lucrurile spirituale au nevoie, ca sa le exprimi intr-un mod cit mai concludent, de exprimarea literara. De aceea a aparut poezia, pentru ca exista sentimente care nu pot fi puse in cuvinte simple, obisnuite.
Si inca ceva: Amicul meu imaginar nu are nevoie de protectie din partea mea. El stie sa se protejeze singur. Minciuna are picioare scurte. Adevarul, mai devreme sau mai tirziu iasa intotdeauna la iveala. Nu trebuie eu sa Il apar.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru cristi202):

Asa este.Ti-asi mai da o fundalaughing

| cristi202 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Mersi, dar nu ar trebui. Sunt bucuros de una, si mi-e de ajunshappy. Asa m-ai facut sa inteleg ca raspunsul meu ti-a fost de folos.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu explică (pentru cristi202):

Vezi ca mai pun o intrebare la religielaughingdeci fi pe fazalaughing

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ateu123 a răspuns:

Cristi isi protejeaza amicul imaginar prin minciuna unde scrie ceva de ere se scrie zile nu ere
La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.
2. Şi pământul era netocmit şi gol. Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie lumină!" Şi a fost lumină.
4. Şi a văzut Dumnezeu că este bună lumina, şi a despărţit Dumnezeu lumina de întuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi.
6. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor şi să despartă ape de ape!" Şi a fost aşa.
7. A făcut Dumnezeu tăria şi a despărţit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Şi a văzut Dumnezeu că este bine. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
9. Şi a zis Dumnezeu: "Să se adune apele cele de sub cer la un loc şi să se arate uscatul!" Şi a fost aşa. şi s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor şi s-a arătat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pământ, iar adunarea apelor a numit-o mări. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Să dea pământul din sine verdeaţă: iarbă, cu sămânţă într-însa, după felul şi asemănarea ei, şi pomi roditori, care să dea rod cu sămânţă în sine, după fel, pe pământ!" Şi a fost aşa.
12. Pământul a dat din sine verdeaţă: iarbă, care face sămânţă, după felul şi după asemănarea ei, şi pomi roditori, cu sămânţă, după fel, pe pământ. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
13. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia.
14. Şi a zis Dumnezeu: "Să fie luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pe pământ, să despartă ziua de noapte şi să fie semne ca să deosebească anotimpurile, zilele şi anii,
15. Şi să slujească drept luminători pe tăria cerului, ca să lumineze pământul. Şi a fost aşa.
16. A făcut Dumnezeu cei doi luminători mari: luminătorul cel mai mare pentru cârmuirea zilei şi luminătorul cel mai mic pentru cârmuirea nopţii, şi stelele.
17. Şi le-a pus Dumnezeu pe tăria cerului, ca să lumineze pământul,
18. Să cârmuiască ziua şi noaptea şi să despartă lumina de întuneric. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
19. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a patra.
20. Apoi a zis Dumnezeu: "Să mişune apele de vietăţi, fiinţe cu viaţă în ele şi păsări să zboare pe pământ, pe întinsul tăriei cerului!" Şi a fost aşa.
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
29. Apoi a zis Dumnezeu: "Iată, vă dau toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.
30. Iar tuturor fiarelor pământului şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor vietăţilor ce se mişcă pe pământ, care au în ele suflare de viată, le dau toată iarba verde spre hrană. Şi a fost aşa.
31. Şi a privit Dumnezeu toate câte a făcut şi iată erau bune foarte. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a şasea. Aşa s-au făcut cerul şi pământul şi toată oştirea lor.
2. Şi a sfârşit Dumnezeu în ziua a şasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a şaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut.
3. Şi a binecuvântat Dumnezeu ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că într-însa S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut şi le-a pus în rânduială.
4. Iată obârşia cerului şi a pământului de la facerea lor, din ziua când Domnul Dumnezeu a făcut cerul şi pământul.

| BebeStrumf a răspuns:

In Biblie stiam si eu.

| DeeaDeuTsa a răspuns:

Http://gabryeltc.blogspot.com/......e-ani.html
Uite aici :). Si am auzit ca s-a relatat informatia asta si in Biblie.

| crisscj15 a răspuns:

Cica in biblie. happy

| Iulia295 a răspuns:

Este adevarat. Scrie si in biblie!

| EmimaAvon a răspuns:

Nu stiu exact cine a zis, dar noua la scoala ne-a zis ca aceasta informatie este relatata si in Biblie.