| Kalla a întrebat:

"Cine citeste Biblia ca sa greseasca niste greseli,o sa vada imediat ca Ea gaseste niste greseli in el." -Charles Spurgeon
"Unde este frica, nu este religie." -Mahatma Gandhi

Acestea sunt doua citate care nu le voi uita prea devreme.

Primul mi se pare adevarat.Adica vad atei care vin aici si ne arunca citate di Biblie in fata.Doar pentru ca lor le se par gresite dar ei nu citesc Biblia pentru ca sunt si citate frumoase care arata ca nici ei nu sunt prea sfinti, citate care arata greselile lor.
Cat despre a doua va las pe voi sa comentati.

47 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Unde nu este frica, nu este religie caci unde nu este religie nu exista conflicte.

| Kalla explică (pentru OOOLEOOO):

Dupa parerea mea ateilor leeste frica de onsecinte si ei red ca daca le ignora nu o sa-i atace.Dar nu este asa.De exemplu daca nu crezi in moarte nu inseamna ca nu mori.

Si tu parca erai adept a lui rastafari nu ateu.In fine.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Kalla):

Sunt adept al Rastafarienizmului, si in special membru al comunitatii Personalitate Alfa.

Frica de consecinte este frica de as asuma responsabilitatea pentru tot cea ce se intampla in exteriorul tau, lipsa de responsabilitate te va face sclav.

| fearlessss a răspuns (pentru Kalla):

Ateilor l; e este frica? Parerea mea este ca crestinilor le este frica de consecinte..cand se intampla ceva rau..imediat ne rugam la Dumnezeu si ne simtim mai bine..atei trec peste asta singuri..noi suntem lasi ca nu putem face fata singuri

| Medema a răspuns:

Imagineaza-ti un bloc de gheata intr-un ocean! O barca vrea sa navigheze pe cursul normal si se loveste de acel ghetar! Blocu de gheata este frica, Marea este inima ta, iar Barca este credinta! Frica te impiedica sa faci multe!'Omul se teme de ceea ce nu cunoaste'!

| Kalla explică (pentru Medema):

Nu.e invers.Voi va temdti de iad si consecinte de aia le ignorati.Dar asta e doar o parere a mea.Cea ce pot spune este ca nu sunt de partea lui Dumnezeu doar pentru ca mmi este frica ci pentru iubirea pe care o primim.E foarte frumos sa fii crestin.Pentru ca adevarul este Dumnezeu.

| Medema a răspuns (pentru Kalla):

Nu am inteles mai nimic din raspunsul tau...dar am ajuns la concluzia ca nu pentru mine era raspunsul! Eu am vrut sa spun ca frica te opreste din a iubi a Dumnezeu!

| RAY a răspuns:

Voi crestini nici macar nu cititi biblia ca sa gasiti si voi ceva nici macar tu habar nu ai din ce neam se trage iisus si vb de biblie,nici macar ce a fost avram ce a facut sau despre apostoli,minuni etc
de ce pui intrebari aiurea daca nu cunosti propia biblie, in primul rand este doar un citat care culmea nici voi nu respectati propia biblie deci da citatul vi se potriveste voua perfect cine nu respecta biblia gresete pai suedia, norvergia, danemarca cele mai pasnice tarii din lume o cam respecta deci da voi inca nu ati intelesbiblia ca ateii pacat, despre al dolea citat frica este insati pacatul daca nu sti citeste ma biblia
care ateu se da sfant voi va dati si sunteti de rasul ue

| Medema a răspuns (pentru RAY):

Avram apare in prima parte a Bibliei : Primul testament! Iisus apare in noul testament! Avram a fost unul dintre cei mia credinciosi oameni a lui Dumnezeu! Tara lui Avram se spune ca a fost 'Poporul ales'!

| RAY a răspuns (pentru Medema):

Eu nu te-am intrebat pe tine

| Medema a răspuns (pentru RAY):

Mai uita-te odata! La ce raspuns ai lasat comentariul si cui i-am scris eu faza cu :''Nu am inteles intrebarea''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Omul caută un principiu în numele căruia să poată dispreţui omul; el inventează o altă lume pentru a o putea calomnia şi mânji pe cea de aici; el nu sesizează decât neantul şi face din acest neant un "dumnezeu", un "adevăr" chemat să judece şi să condamne existenţa de aici"
Ca tot este cu citate, depinde pe cine citezi. laughing
Tu kalla, nu cumva te rogi de frica iadului si ca vor face gangbang cu tine in iad acolo demonii?
Din punctul meu de vedere cu siguranta crestinismul este cel care aduce frica.
Daca nu ar fi religia omul pur si simplu va spune ca asta este viata si trebuie sa mor pana la urma. Fie ce o fi, om impacat cu el insusi nu prostit pana in ultima clipa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost rascumparati cu pretul sangelui mantuitorului nostru.din robia pacatuli si a mortii.frica este un efect al pacatului si un pacat ea insasi prin necredinta si neincredere in puterea rascumpararii.dar se uita un lucru; in umbra care e vechiul testament in care cele trecute arata spre cele viitoare, orce rob scapa din robie daca era rascumparat din robie.pai in noul testament NOI am fost rascumparati cu pretul suprem.deci nu mai exista frica.doar credinta, speranta si incredere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici te contrazic: Religia e bazata pe frica.

| BlackSulphur a răspuns:

Crestinismul este bazat intr-o anumita cantitate (mare) pe frica. De aia, acolo unde este frica, nu este religie. Doar control in masa.

| Kalla explică (pentru BlackSulphur):

De fapt Gandhi este induist dar il iubeste pe Iisus foarte mult.Nu a spus propozitia pentru crestini sau alti religiosi ci pentru atei.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Nu stiu daca iti dai seama, dar, odata ce esti HINDUS, nu crezi in ISUS. Alta este treaba daca este de acord cu anumite pilde. Dar istoria si dogma altor religii ie naspa.
Si in plus, cum dracu (pe bune acuma), sa aiba acea propozitie legatura cu ateii? Tu gandesti macar?

| Kalla explică (pentru BlackSulphur):

Cauta despre Gandhi.Informeaza-te inainte sa spuicum este o persoana.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Stiu destulde despre Gandhi, stiu ce a facut, cum a gandit. Problema este ca altii nu sunt in stare sa interpreteze corect, sau sa asimileze in mod corespunzator informatia citita.

| andreiush25 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Sti ce varsta are? De ce te chinui?

| andreiush25 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Primul citat l-a mai postat cineva si s-a mai comentat pe tema lui. Si nu este adevarat...Biblia e o carte ca ori care carte...Nu detine adevarul absolut si nu mai ales nu defineste omul.

| bleakk a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu inteleg afirmatiile tale.Aici spune ca unde este frica nu este religie, tu vii si spui ca, crestinismul este bazat pe frica, dar totusi este religie? Cam paradoxal asa-i?

| Polonic1 a răspuns:

Poti sa imi dai cateva citate care arata ca ateii nu sunt prea sfinti?

| Dan10079 a răspuns (pentru Polonic1):

"Zis-a cel nebun in inima sa: Nu este Dumnezeu" (Psalmul 52, 1) - de aici este destul de clar ca ateii sunt niste nebuni, rataciti de la adevar si de la comuniunea cu Dumnezeu, scopul acesti vieti.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Dan10079):

Si tot in aceeasi carte (biblia) scrie ca au existat serpi vorbitori, uriasi, un potop ce a omorat TOT (Inclusiv TOATA vegetatia), si MULTE alte tampenii. Imi pare rau, nu ateii sunt nebuni, ci persoanele care au scris, si care cred ceea ce scrie in aceasta carte. Sau oare gresesc eu, si numai eu nu vad serpi vorbitori?

| Kalla explică (pentru BlackSulphur):

Potopul nu a ucis tot.Iar serpii au vorbit pentru ca asa s-a trabsformat satana.

| Dan10079 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Biblia nu a fost scris de niste oameni oarecare, ci de niste oameni sunt inspiratia Duhul Sfant (persoana din Sfanta Treime), daca vei ateii nu intelegeti Biblia, nu inseamna ca nu e adevarat ce s-a intamplat acolo.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Deci, nu ajung la parea cu cerutul de dovezi, deoarece atunci s-ar incheia discutia. Abordez altfel: Ti se pare normal, logic, sau cel putin POSIBIL ce scrie in cartea aia de basme? Sincer acum.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Dan10079):

Ai dreptate, noi "ie" prosti, noi nu intelege cum un sarpe vorbeste, noi nu intelege cum toti supravietuieste dupa potop, noi nu intelege cum CEVA IMPOSIBIL este POSIBIL, scuze... Noi ne pare rau si scuze ca noi gandeste rational.

(Nu, nu sunt ateu, insa in discutia asta trebuie sa-mi asum rolul de persoana rationala... Sigur nu se supara prietenasii mei)

| Kalla explică (pentru BlackSulphur):

Mi-ai cerut sa fiu sincera si asa o sa fiu.Da, cred in cea ce spune Biblia. Dumnezeu este mai real decat tine si mine si noi toti.As putea sa nu cred ca existam noi oamenii dar nu as putea spune ca Dumnezeu nu ecista.Asta este credinta.Este floarea luminii in campul intunericului.Pestele de aur in lacul de petrol.Este purul, dreptatea, iubirea si adevarul. Dumnezeu este (cum spune Gandhi) adevarul, moralitatea si constiinta.El este toate astea dar mult mai presus.

| Polonic1 a răspuns (pentru Dan10079):

Mersi pentru raspuns.
Dar ce se intampla?!
Vezi ca in Coran scrie ca cei care nu cred in Allah o sa arda pentru vesnicie.
Tu crezi in Allah, scopul vietii pe pamant?

| Kalla explică (pentru Polonic1):

Crestinii,evreii si musulmanii au acelasi Dumnezeu nuami a toti il vedem in moduri dferite.

Scuze dar am vrut sa iti raspund eu.

| Polonic1 a răspuns (pentru Kalla):

Chiar asteptam un asa raspuns.
Raspunde la intrebarile astea si dupa mai vorbim.
http://www.tpu.ro/......-cei-care/

| Kalla explică (pentru Polonic1):

Este adevrata.Pai despre musulmani nu sunt sigura dar evreii da.In Biblie toti sunt evrei.Biblia crestina este plinade eveii. Iisus insusi era evreu.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu esti ateu?

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Kalla):

Nu te facusesi atee?

| BlackSulphur a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Nu.

| Kalla explică (pentru RuxandraBianca):

Nu.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Kalla):

Sunt confuza...

| Kalla explică (pentru RuxandraBianca):

Mi-am dat seama ca ateismul nu este pentru mine.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru Kalla):

Pentru ca e o mare prostie?
n-are niciun sens.

| fearlessss a răspuns (pentru Kalla):

,,Dumnezeu este mai real`` -nu exista mai real. ceva ori e real ori nu

| mODIN a răspuns (pentru Polonic1):

Ateu = nu crede in oamenii imaginari.Cum vrei sa fie sfat?

| punktum a răspuns:

Eu cred ca al doile citat nu este adevarat. Biblia nu spune ca nu ai voie sa fi speriat sau sa iti fie frica, ci spune ca atunci cand iti este frica roaga-te si ai incredere in Dumnezeu si el te va ajuta. Si cat despre ateisti...ei nu cred in dumnezeu, dar ganditi-va putin.Care este primul cuvant pe care il spuneti atunci cand sunteti socati, sau paralizati de frica, sau pur si simplu aveti o bucurie mare?

| Kalla explică (pentru 085776):

Minciuni.Iisus chiar a existat.Ti-as arata cartea mea de istorie sa vezi ca noi invatam ca el a existat cu adevarat iar tara unde locuiesc eu este foarte atee si pagana. Daca este sau nu fiul lui Dumnezeu tu decizi daca sa crezi dar el a existat cu adevarat si a fost pus in cruce pentru ca asa executau romanii pe cei care erau impotriva lor.

| 085776 a răspuns (pentru Kalla):

AI macar o dovada ca tot ce zic este o minciuna? Inafar de cartea de istorie si celelate lucruri facute tot de crestini?