| xxzz33 a întrebat:

Cine este Dumnezeu pentru voi.?

Răspuns Câştigător
| Sheriarty a răspuns:

Dumnezeu este omul. Omul este dumnezeu.

Fiecare om e propriul sau zeu atotputernic.

18 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cel care s-a revelat prin Iisus Hristos si prin lucrarea Duhului Sfant asupra sfintilor.
Citeste scrisorile parintelui Selafiil din Tomsk si spune-mi daca iti sugereaza ceva.

NOname
| NOname a răspuns:

Un personaj imaginar, o creaţie a imaginaţiei omului.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeul Bibliei, Iehova.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Pentru mine, El este totul.

| milan9 a răspuns:

Daca e sa ne referim la nume, exista foarte multe nume sub care este cunoscut Dumnezeu (*aproape 5000 de nume si expresii).
Numele "Iahve" (greşit pronunţat Iehova) apare de mai multe ori, dar doar in Vechiul Testament, alături de alte aproape 5000 de feluri de adresări faţă de Dumnezeu ( ELOHIM (apare de peste 2.570 de ori), EL ELION, EL ROI, EL SHADAI (cel puţin de 49 de ori), ADON, ADONAI (apare de 400 de ori), EL-ELOHE, EL (apare de 217 ori), ELOAH (apare de 57 de ori), EHIEH, ELION (cel puţin 30 de ori), etc…).

| Holiday a răspuns:

Personajul central din culegerea de basme numita Biblia.

| sublime89 a răspuns:

Pentru mine, d-zeu e speranta falsa a unor oameni disperati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar pentru tine cine este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine e? Fiinta pe care o iubesc cel mai mult pentru ca spre deosebire de parinti care m-au acceptat si m-au iubit fiindca nu au avut de ales, El m-a iubit asa cum sunt ca altfel nu ma crea asa.Il mai consider si tatal dar si singurul meu prieten.

| DarkAndDreary a răspuns:

Un personaj dintr-un roman.

| Mondiala a răspuns:

Pentru mine Dumnezeu inseamna viata,fara Dumnezeu nu am exista, El este dragoste, bunatate.E adevarat ca nu il poti vedeq dar il poti simti, si eu l-am simtit in rugaciunile mele si de fiecare data cand i-am cerut ceva, si a fost spre binele meu ELmi-a dat.De aceea el spune:bateti si vi se va deschide, cere si tui se va da, cauta si vei gasi.Amin

| xxzz33 explică:

Le multumesc celor ce au raspuns. Unii dintre voi au raspuns bine la intrebarea aceasta, ma refeream ce credeti voi ca este el, ce a creat, cine ar fi,... Daca o sa dau funda, nu inseamna ca promovez acel raspuns sau ca sunt de acord, a fost doar un studiu asupra oamenilor.Primiti toti funda! Pace

| xxzz33 explică:

Le multumesc celor ce au raspuns. Unii dintre voi au raspuns bine la intrebarea aceasta, ma refeream ce credeti voi ca este el, ce a creat, cine ar fi,... Daca o sa dau funda, nu inseamna ca promovez acel raspuns sau ca sunt de acord, a fost doar un studiu asupra voastra.Primiti toti vot cu siguranta,! Daca doriti, mi-ar face mare placere sa detaliati! Pace !

| xxzz33 explică:

Danay72,nu am specifiat un Zeu insa da, cel din biblie.

| xxzz33 explică:

Imi pare rau, dar se pare ca nu pot da vot deoarece am statutul de junior, toti ati fi primit vot.

| xxzz33 explică:

Sunteti cetateni romani,asa ca cred ca e de la sine inteles cand zic Dumnezeu sa ma refer la Dumnezeul religiei voastre,adica da cel din Biblie, cel al crestinilor, catolicilor, in special chiar si al musulmanilor si al evreilor daca tineti neaparat. Ati dat niste raspunsuri jalnice unii. O sa intreb din nou pentru aceia ce cred in Dumnezeu:Credeti voi ca Dumnezeu este Creatorul Suprem(si pentru voi oameni care nu intelegi, cel ce a creat Universul acesta si toate Universurile...)

| xxzz33 explică:

Dati niste raspunsuri nu foarte bune unii. Eu am ma refeream: Dumnezeul din Biblie este Creatorul Suprem? Dar in fine am dat funda la cel mai bun raspuns. Multumesc tuturor