| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Cine-i mai tare, Iisus sau David Blaine? eu zic ca Iisus nu are treaba fata de Blaine.

21 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu se poate compara o persoana perfecta cu una imperfecta.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Pai o persoana perfecta nu indeamna oamenii sa ucida.

6. Isus le-a răspuns:
10. Căci Moise a zis: "Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta"; şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/marcu-7/
si iar ii acuza ca nu isi ucid copiii cand graiesc de rau pe parinti:
1. Atunci nişte farisei şi nişte cărturari din Ierusalim au venit la Isus şi I-au zis:

2. "Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-şi spală mâinile când mănâncă."

3. Drept răspuns, El le-a zis: "Dar voi de ce călcaţi porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?

4. Căci Dumnezeu a zis: "Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta" şi: "Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreşit cu moartea."
http://bibliapentrusceptici.ro/matei-15/

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Isus nu a indemnat sa ucida, din contra le-a spus discipolilor sa isi iubesca si dusmanii.Matei5:44-48.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru danay72):

Pai sa ne iubim dusmanii dar sa ucidem copiii ce vorbesc de rau. nu e un conflict intre reguli.

| danay72 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

E scoasa idea din context, pentru ca daca citesti tot capitolul 5 din Matei vei vedea ca Isus indemna la faptul de a nu manifesta nici resentimente fata de cineva.

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Care ar fi persoana perfecta?

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

Isus cand a fost pe pamant a fost perfect.

| Holiday a răspuns (pentru danay72):

Schizofrenicul perfect. laughing

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru Holiday):

Heh big grin

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Si cand s-a petrecut acest eveniment?

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

La inceputul primului secol.

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

Luand in considerare ca terra dateaza de acum 4, 5 miliarde de ani cam care ar fi primul secol?

| danay72 a răspuns (pentru MskDesign):

Secolul1 e.n

| MskDesign a răspuns (pentru danay72):

"Secolul1 e.n"
Surprinzator raspuns, nu-i asa?

| Alcyon a răspuns:

Blaine nu face decat scamatorii, pe cand Iisus le-a mai lasat oamenilor si nite pilde, care din punctul meu de vedere sunt mai importante decat orice hocus-pocus.

| MskDesign a răspuns:

Chiar daca se ocupa cu trucuri, David Blaine macar exista.

| OmulDeStiinta1986 explică (pentru MskDesign):

Corect. macar la David putem sti sigur ca exista dar la Iisus nu.

| MissADEEL a răspuns:

David Blaine. Asta pentru ca se poate compara cu Iisus: postul ala de vreo 40 de zile, transformarea apei in nu conteaza ce, rezistenta fizica asemenea.

Insa exista o mare diferenta: Iisus avea ajutor divin. David se foloseste de puterea proprie impreuna cu niste resurse care chiar exista. Iisus a picat desi putea sa „sune un prieten", spre deosebire de Blaine care tot ce a facut este obiectiv si demonstrabil, fara asa-zisele miracole de la Dumnezeu. DB e pe bune!

| TheMchαnix a răspuns:

Iisus plus Super Best Friends sunt de 1000 de ori mai tari decât prefăcutul ăla de David Blaine.