| mentholinks a întrebat:

"Cine isi iubeste viata, o va pierde iar cine isi uraste viata pe lumea aceasta o pastreaza pentru viata vesnica." Voi va iubiti viata?

17 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Daca nu-ti iubesti viata, atunci inseamna ca nu iubesti nimic. Iar pentru citatul prezentat de tine am avea nevoie si de niste dovezi totusi, ca de aruncat cu cuvinte oricine poate.

| Balaclava a răspuns (pentru sublime89):

"Daca nu-ti iubesti viata, atunci inseamna ca nu iubesti nimic."

fals, poti sa-ti urasti viata si sa iubesti in acelasi timp pe cineva.

| sublime89 a răspuns (pentru Balaclava):

Dar acel cineva face parte din viata ta.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Evanghelia dupa Ioan a fost scrisa de un anonim la 70 de ani dupa evenimente, la 3000 de km distanta de locul evenimentelor, in alta limba decat cea vorbita de Iisus (greaca in loc de aramaica).
Este ca si cum ai pune un palestinian astazi sa ne povesteasca despre rascoala taraneasca din 1907.
Nu avem nicio certitudine ca Iisus ar fi pronuntat acele cuvinte.

| Amegadaisuki a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Pentru ca ev dupa ioan a fost scrisa pentru convertirea grecilor iar aceasta a fost scrisa de Ioan, nu exista nici un dubiu ca nu el este autorul tongue

| Amegadaisuki a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Eu am invatat asta la teologie deci sunt sigur ca asa este big grin

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Ai invatat gresit.

| Holiday a răspuns (pentru Amegadaisuki):

Astia profita de ignoranta si credulitatea voastra.

| Amegadaisuki a răspuns (pentru Holiday):

laughing))

| Dorugar a răspuns:

Da! Pentru ca e in firea naturii sa iti iubesti viata.
Faptul ca religia are alta parere este o dovada ca ea este impotriva firii omului, ceea ce nu trebuie sa ne mire la o religie care s-a nascut din minciuna, s-a impus prin omucideri, si astazi traieste din sarlatanie.

| Seba2013 a răspuns:

Biblia nu este interpreteaza dupa un verest.
Ar trebui sa citesti contextul, pentru a intelege ce a vrut sa spuna Isus aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai bascule? nu poti ma sa nu iubesti viata aceasta,care ne e data in dar de bunul Dumnezeu. Dasr uite un hot un talhar de parlamentar care fura tara si poporul si ajunge in puscarie si tot el striga ca e nevinovat,si uita-te si la Becali, care a facut si el cateva greseli, le-a recunoscut, isi face pedeapsa, si face binele chiar si din puscarie.Imparatia lui dumnezeu nu este din lumea aceasta.deci se cade sa vrem vesnicia in imparatia lui decat -50-60 de ani de chin pe lumea asta si o vesnicie de chin pe lumea cealalta.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Entheos happy

70 de ani? 3000 de km distanta? Ia zi si strada pe care a fost scrisa, cam pe la ce ora?
Nu imi spune! Stiu de unde sti!

Ai citit tu..pe un site stiintific...ce au descoperit "cercetatorii"

E groaznic cum puneti botu, si credeti ca cei manipulati sunt crestinii. Vom trai si vom vedea.

| Voidwithin a răspuns:

Eu iubesc si detest tot.

| Sweet155 a răspuns:

Da.