| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cine poate sa imi dovedeasca ca exista ''Sufletul''?

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la o manastire si discuta cu un preot de acolo, si-ti va "dovedii" el ca sufletul exista.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu! Ma doare sufletul ca exista atat prostie si bigotism religios.

| iurii75 a răspuns:

Chiar în Geneza, prima carte a Bibliei, ni se spune că sufletul nu este ceva ce avem, ci ceea ce suntem. Iată ce citim despre crearea lui Adam, prima fiinţă umană: „Omul a devenit un suflet viu" (Geneza 2:7). Cuvântul ebraic folosit aici pentru suflet, néphesh, apare de peste 700 de ori în Scripturile ebraice, şi niciodată nu transmite ideea de parte separată, nepământească, spirituală a omului. Dimpotrivă, sufletul este ceva palpabil, concret, fizic.
Dacă te uiți în oglindă vei vedea un suflet. De varză, dar oricum...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da ești prost strașnic!
Îți spun că "suflet" înseamnă o ființă vie. ( Nu ceva imaterial ce ar supraviețui morții trupului)
Deci ce dovadă dorește varză? Dovadă că boul care se uită la porți noi există? E simplu - privește în oglindă!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"'Fiinta vie nu e ceva material'' " - a văzut boul pe poarta nouă scris așa ceva? rolling on the floor
Ai mâncat ciuperci halucinogene?
Deja vezi ce nu este... rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Sufletul are suflet" - mdaaa, e grav tare! rolling on the floor
Până la urmă, ce fumezi?
Aceste vedenii sunt urmarea căzăturilor din copilărie combinate cu fumatul ierbii?
rolling on the floor
Și apropo, demult v-au tras internet la spitalul de nebuni?
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"tu ai afirmat asta, pe ocolite." - nu ești prost, ești FOARTE prost. Nici să citești nu ești în stare...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu l-am observat pe ''I'" - nu știu pe care i nu l-ai observat, dar că ești varză oarbă știam demult.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"tu ai afirmat asta, pe ocolite. ''Fiinta vie nu e ceva material'' "" - Pentru varza împuțită și oarbă
reproduc ce am scris inițial- "sufletul este ceva palpabil, concret, fizic."
Știu că nu are rost dar oricum, să nu mori prost cu totul, repet - Biblia nu susține că omul ar avea un "suflet" imaterial ce ar supraviețui morții și s-ar duce undeva după moartea "corpului". Sufletul se referă la persoana respectiva, un om viu este un suflet viu, un suflet viu este și boul care se uită la porți noi. Sufletul este muritor.
Roagă-l pe șeful spitalului să-ți aducă un învățător care da te învețe a citi și a înțelege ce citești, nu de alta dar tu nu citești ci pribluiesti...
Jos varzo!
rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cat de amator sa fi ca sa-i zici ''Suflet'' la oxigen. Cred ca la asta va referiti, sau?" - nici o șansă pentru bou să vadă culoarea ierbii!
Ești tâmpit cu totul!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nici voi nu stiti la ce ziceti ''Suflet''" - ce poți să-i spui unei verze împuțite? Doar una - stai la fund. Boala ta progresează...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Știu că tigva ți-e stricată, dar n-am ce-ți face.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Asta-i din biblie sau de la Dumnezeu cetire?

| iurii75 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Din observarea câtorva indivizi care refuză să-și folosească barem rămășițile de inteligență.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Da, aici ai dreptate. Bigotii au cap, dar minte ce le mai trebuie?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti dovedi nimic. Totul pleaca de la creier. Insa bunatatea noastra se zice ca de la sufletul care apartine si e dat de Dumnezeu. Stiinta demonstreaza ca pleaca de la creier dar na... o Biblie in Romania e mai importanta decat stiinta demonstrata.

| Flavianadx a răspuns:

Dovada o ai in tine, dar nu o vezi. Daca iti irosesti timpul si energia pe TPU si altele, de aia.
Vezi sa nu te pape zeul iudeu.

Răspuns utilizator avertizat