| AvalohAlyn a întrebat:

Cine poate sa imi spuna mai multe despre Pamantul de dupa Apocalipsa adica Cerul Nou si Pamantul Nou? Ce stim despre acestea?

Răspuns Câştigător
8 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nimic. Asta e ca si cum ai intreba ce urmeaza sa se intample in continuarea povestii lui Harap Alb.

| iurii75 a răspuns:

. În versetele anterioare, Petru vorbise despre „cerurile" simbolice — guvernele umane care sunt mai presus de supuşii lor (2 Petru 3:10–12). Întrucât nu au reuşit să guverneze cu succes omenirea, aceste ‘ceruri’ vor trece (Ieremia 10:23; Daniel 2:44). Ele vor fi înlocuite de „ceruri noi", adică de Regatul lui Dumnezeu alcătuit din regele Isus Cristos şi cei 144 000 de comoştenitori ai săi înviaţi la viaţă cerească. — Romani 8:16, 17; Revelaţia 5:9, 10; 14:1, 3.

| sebi333 a răspuns:

Ca acolo vor locui doar cei rascumparati prin Sangele Mielului,ccei nascuti din nou,cei care au trait in sfintenie si au biruit pacatul prin cuvantul marturisirii lor. Acolo va fi o lume perfecta,fara pacat si nici nu va mai exista pacat, durere, moarte, planset, caci cele dintai au trecut. Acolo toti se vor inchina vesnic inaintea lui ISUS. SLAVIT SA FIE ISUS SI DUMNEZEU

| milan9 a răspuns (pentru sebi333):

Iisus este Dumnezeu. Sa nu sadim confuzie.
Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.
Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

| sebi333 a răspuns (pentru milan9):

Am spus eu ca nu este? Prin faptul ca am spus "slava lui ISUS "inseamna ca recunosc Dumnezeirea Lui.Doar Dumnezeu primeste slava si inchinarea adevarata.A, faptul ca unii se inchina la creatie si la muritor, e o inchinare diavoleasa a fiilor lui

| milan9 a răspuns (pentru sebi333):

Nu ai inteles despre ce era vorba. Stiu ca recunosti Divinitatea Fiului, dar exprimarea era cea care putea crea confuzii... Nu tie, ci altora...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Un alt lucru important este acela ca PENTRU NIMIC IN LUME nu se face confuzie intre adorarea lui Dumnezeu si cinstirea parintilor, bunicilor, sfintilor, etc...
Malefic este cel care aduce in mod artificila astfel de acuze nefondate...

| sebi333 a răspuns (pentru milan9):

A,ok.........am inteles.Fii binecuvantat!