NOname
| NOname a întrebat:

Cine se bagă?
http://on.fb.me/1xV2cgd

121 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://www.timesnewroman.ro/......-de-soferi :))

| MskDesign a răspuns (pentru NOname):

laughing laughing laughing

Astfel, la trecerea de cale ferată nesemnalizată nu se mai oprește ci se face cruce cu limba în gură și se zice un „Doamne-Ajută", în timp ce la intersecțiile nesemaforizate prioritatea va fi stabilită „cum o da Dumnezeu"

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mi-am dus cainele la o scoala de dresaj si... yea u know, i-au bagat cate o ora de religie.Fiind tot timpul in patru labe nu pot sa-mi dau seama cand are chef de joaca si cand face matanii.Ma ingrijoareaza sa nu faca catch and fetch cu moaste.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

:)) Of, iar al meu e tot ateu...şi vegetarian. :))

http://www.tpu.ro/......a-dreapta/

NOname
| NOname explică:

E cineva pe aici dornic de o faptă bună?

https://www.facebook.com/......458484534/

După ce o rezolvaţi pe Alexandra, să ştiţi că am o urgentă nevoie de un elicopter şi o viluţă la munte.
Să vă dea Dumnezeu sănătate!
...iar cine are bani şi nu vrea să doneze e ateu satanist sau gay! Amin! =))

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/kZpejDG.png

NOname
| NOname explică:

Documentary on Christian bigotry against homosexuals in the USA.
http://youtu.be/-bU_voCz_po

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/ez0AMf2U5RU

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/OTCJQgSbiLQ

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......266745891/ :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......3663437652 :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......857433635/ =))

NOname
| NOname explică:

"Propunere de pancartă de atenţionare care ar trebui pusă în faţa bisericilor. Ar trebui votată o lege, să fie obligatorie, ca pe pachetele de ţigări."

http://www.facebook.com/......365652681/

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......368822914/ :))

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......032876047/

NOname
| NOname explică:

Şi Dumnezeu vrea să joace.
http://www.facebook.com/......481387005/ :))

| RandyMarsh a răspuns:

Nu cred că merită atâta atenție din partea noastră, încât să ne apucăm să le studiem cărțile nebunești scrise acum mii de ani de niște ciobani habarniști și psihotici.

| N1GHTMAR3 a răspuns (pentru RandyMarsh):

-_-se vede ca tu nici n-ai habar de cartea numita Biblia, cred ca nu ai auzit in vecii vecilor de ea de vorbesti asa.Vai de tine!

| anonimg a răspuns:

"Dumnezeu este bucuros sa transmita adevarul Sau lumii prin instrumenetele omenesti si El Insusi, prin Duhul Sfant, i-a pregatit pe oameni si i-a imputernicit sa faca aceasta lucrare. El a calauzit mintea cande alegea ce sa spuna si ce sa scrie. Comoara a fost incredintat unor vase de lut, dar, cu toate acestea, ea este din Cer.
Din cauza neputintei de a intelege limbajul sau din cauza perversitatii mintii omenesti, ingenioasa in ocolirea adevarului, multi citesc si inteleg Biblia dupa cum le place. Dar dificultatea nu tine de Biblie.
Scripturile nu le-au fost date oamenilor intr-un sir continuu de rostiri neintrerupte, ci bucata cu bucata, de-a lungul generatiilor succesive, dupa cum Dumnezeu, in providenta Sa, a vazut prilejul potrivit de a-l ajuta pe om sa inteleaga in momente si in locuri diferite. Oamenii au scris dupa cum erau manati de Duhul Sfant.
In Scripturi nu este peste tot ordine perfecta sau unitate evidenta. Adevarurile Bibliei sunt ca niste perle ascunse. Ele trebuie cautate, scoase la lumina cu efort sarguincios. Cei care isi formeaza numai o imagine de suprafata a Scripturilor vor vorbi despre contradictiile Bibliei, avand o cunoastere superficiala, pe care o cred foarte profunda, si vor contesta autoritatea Scripturilor. Insa aceia ale caror inimi sunt in armonie cu adevarul si cu datoria vor cerceta Scripturile cu inima pregatita sa primeasca indemnurile divine. Sufletul ilumint vede o unitate spirituala, un mare fir de aur care strabate totul, dar e nevoie de rabdare, de gandire si de rugaciune pentru a identifica firul de aur pretios."
Ellen White - "The Faith I Live by"

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Si marmota invelea ciocolata...

| Doub a răspuns:

Penibil.

| KillMePlease a răspuns:

Eu nu are Facebook.crying

| LePotato a răspuns:

Nici eu nu am Facebook, sorrybig grin

| NOname explică (pentru LePotato):

Nu e nevoie de facebook pentru o joacă retorică.;)
http://i.imgur.com/ZvNFDjm.png

| Raphael a răspuns (pentru NOname):

Ce-ai vrut tu, si unde s-a ajuns! Se lasa sigur cu pumni... virtuali.

| NOname explică (pentru Raphael):

Aha. Dar scopul postării tot e atins: a ieşit ceva amuzant.hee hee

| MskDesign a răspuns:

Frumos,numai ca mie personal, facebook-ul nu-mi place.

| Croampa a răspuns:

Nu am facebook! straight face

| Jardelin a răspuns:

Bășcălie în Săptămâna Mare! Și mai vreți să fiți iubiți și înțeleși după ce inventați și proliferați astfel de mizerii. Felicitari NOname!

| NOname explică (pentru Jardelin):

...deci nu te joci? sad Te temi de puşcărie?

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

happy Daca vii cu mine la biserica, te marturisesti si de impartasesti, intru in joc. Ce zici, te bagi?

| NOname explică (pentru Jardelin):

Păcălelile astea nu merg chiar aşa de uşor ca preoţilor cu copiii mici (vezi exemplu în poza ta de profil).

Zi direct, te joci sau n-ai curaj?

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Lasa-te "pacalita" de Dumnezeu, decat sa fii pacalita de diavol!

Nu te mai pune in slujba demonilor, pentru niste voturi murdare necesare la viitoarele alegeri!

| NOname explică (pentru Jardelin):

A? laughing

| LePotato a răspuns (pentru Jardelin):

Cand vad ca vorbiti de demoni, satane si alte cele..imi aduc aminte instant de "Supernatural", numai acolo vedeai povesti de genullaughing

| mihaitaLGP a răspuns (pentru Jardelin):

Inceteaza sa te mai faci de ras.

| BluishAngel a răspuns (pentru NOname):

Cica esti desteapta, dar te pretezi la asemenea comentarii ironice, penibile si copilaresti, prefacandu-te ca nu intelegi adevaratul sens al raspunsului, ignorandu-l.Mai nou, abordezi totul "la misto" si cu aroganta. Esti, intr-adevar, desteapta.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu castig! Trebuie sa cumpar o Biblie...
Sau stii tu un verset?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa crezi ca am ceva cu tine dar nici cu o astfel de abordare sunt de acord. Tu parca militai pentru egalitate si toleranta. Asta inseamna ca oamenii religiosi, la fel ca oricare dintre noi, au dreptul sa creada in ce vor. Luandu-i peste picior si devenind agresivi fata de ei nu facem decat sa-i motivam si mai mult. Daca interactionezi cu oamenii abordand un aer de superioritate, in majoritatea cazurilor, ti se va raspunde cu agresivitate. Atitudinea asta "eu sunt destept si tu esti prost" nu va reprezenta niciodata solutia pentru a rezolva o problema, la mine cel putin nu a functionat niciodata, in pofida faptului ca o pun in practica de nenumarate ori pe zi, de dragul exercitiului.

Parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"au dreptul sa creada in ce vor"... pana la un anumit punct. Atata timp cat doar cred anumite lucruri si nu le pun in practica, e ok. Cand insa incep sa puna anumite idiotenii din acea carte in practica, nu mai e ok.
"Luandu-i peste picior"... nu le opresti cu numic libertatea.
"devenind agresivi fata de ei"... prin ce anume e postarea respectiva "agresiva"? Prin misto-ul pe care il face? Intr-o oarecare masura, postarea e corecta.

Stiai ca in biblie, sclavia e ok? Ia incearca sa ai acum sclavi si sa justifici cu biblia. Eu fac pariu ca o sa ajungi la inchisoare.

Ce ai enumerat tu acum sunt (dupa mine) doar scuze penibile. Mi se pare interesant cum religiosii trebuie sa fie liberi sa creada ce vor dar ceilalti, culmea, nu trebuie sa fie liberi sa faca misto de acele credinte. Pai ori suntem golani ori nu mai suntem.

Crestinii sunt liberi sa creada in serpi vorbitori, in dragoni cu 7 capete, in potop global, etc iar restul care fie au alte religii fie nu au religie, sunt liberi sa faca misto de acele povesti din biblie daca li se par absurde. Sau treaba asta cu libertatea e ceva gen "crestinii sunt liberi sa faca / spuna ce vor, restul sunt liberi sa taca"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit, au dreptul sa puna in practica ce vor ei atat timp cat nu incalca nici o lege si nu afecteaza negativ alti indivizi din societate.

Luandu-i peste picior nu le opresti libertatea dar ii provoci, dupa cum am spus deja destul de clar. Misto-ul este agresiv, eu daca fac misto de tine te va afecta si, mai devreme sau mai tarziu, vei deveni agresiv. Hai sa nu ne prefacem ca suntem cretini si nu intelegem aceste mecanisme simple ale interactionarii. De asemenea nu am spus ca postarea nu e corecta, am spus doar ca o astfel de abordare e gresita in imaginea de ansamblu. Nu misto-ul ii va determina pe acesti oameni sa isi schimbe preferintele.

Nu inteleg de ce ma certi pe mine despre ce scrie in biblie, punctul meu de vedere era despre cu totul altceva, in respectiva discutie era irelevanta veridicitatea bibliei.

Nu suntem golani, sa iei in deradere credinta cuiva reprezinta o jignire directa. Ei sunt liberi sa creada ce vor atata timp cat nu te afecteaza pe tine direct. Tu faci direct misto de ei, le jignesti religia si pe ei pentru ca au ales-o. Ce nu intelegi, mai exact?

Umanitatea nu se rezuma numai la legi, exista empatie si inteligenta. Se presupune ca le folosim in interactiunea cu ceilalti. Daca tu ai nevoie niste poze care sa explice de ce nu e in regula sa jignesti oameni, inseamna ca ai o problema mult mai grava decat existenta religiei.

| ksuper31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Uneori e vorba de simbolistica. Trebuie sa poti vedea si in spatele cuvintelor.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

"pana la un anumit punct. Atata timp cat doar cred anumite lucruri si nu le pun in practica, e ok. Cand insa incep sa puna anumite idiotenii din acea carte in practica, nu mai e ok."

Bai tolerantule, cum iti permiti sa-mi spui tu mie ca nu am voie sa pun in practica credinta? Dar tu cand iti pui in practica "mintea descatusata" si ti-o tragi in dos cu semenii tai, si corupi copii, si dai foc la biserici, si faci parade cu mizeriile tale sexuale, nu inseamna ca iti pui in practica devierile "libertine"?

Nu ti-e rusine, sa-mi spui spui tu mie ca nu am voie sa-mi pun in practica credinta?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Krakilla, apreciez cum gandesti. E nevoie de astfel de oameni ca tine pe aici.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu misto-ul ii va determina pe acesti oameni sa isi schimbe preferintele."

Misto-ul, ridiculizarea credintei cuiva, ridiculizarea bisericii si a slujitorilor ei sunt o practica bine gandita pentru ca are efecte. Nimic nu e intamplator! La semidocti si cei sub dpdv intelectual, misto-ul prinde foarte bine.

Rezultatul: isi pierd si ultima bruma de credinta, pentru ca nu poti sa iubesti si sa respecti ceva de care faci misto in acelasi timp.

| IisusHristos666 a răspuns (pentru Jardelin):

Ce speriat e bebelusul din imaginea ta cand a vazut acel pedofil laughing

| Jardelin a răspuns (pentru IisusHristos666):

Intr-adevar, seamana cu ala din stanga jos:

http://pixshark.com/frightened-child-face.htm

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Daca a ta credinta zice sa ucizi pe X si pe Y, atunci eu tolerantul iti spun ca nu ai voie sa pui in practica asa ceva. Daca a ta credinta iti zice ca e ok sa ai sclavi si tu o pui in practica, eu tolerantul zice ca nu ai voie.

'Nu ti-e rusine"... nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"atat timp cat nu incalca nici o lege si nu afecteaza negativ alti indivizi din societate"... corect.

"nu le opresti libertatea dar ii provoci"... irelevant. Acel luat peste picior nu face parte din dreptul meu? Tu ai dreptul sa crezi in serpi vorbitori, eu am dreptul sa fac misto de acea credinta.

Repet : treaba cu libertatea este "crestinii au dreptul sa faca ce vor, restul au dreptul sa taca"?

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca nu ai rusine! Doar esti ateu, nu?

| DisturbeDd a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat si bine punctat

| Inferno a răspuns (pentru Jardelin):

Nu vad ce e asa batjocoritor in a selecta aleatoriu si a pune in aplicare un verset din Biblie.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca aplici toate versetele din Biblie te duci la inchisoare.

Ce e atat de greu de inteles? Asta e un fapt. Nu sunt ironii, nu e toleranta/intoleranta, e un FAPT.
Asa cum un fapt e ca Soarele exista.
Ce, daca afirmi ca Soarele exista esti intolerant, pentru ca exista atatia oameni care nu-l suporta?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

De fpat e foarte simplu...
Daca un prost se afla in fata ta si ai certitudinea ca e prost ii spui foarte simplu : "Esti un prost."
Nu o iei pe ocolite,ca empatie,ca se supara, ca il jignesc, bla, bla, bla.
Nu, direct: "Esti un prost."
Cel mai scurt drum intre doua puncte e o dreapta, acum daca tu preferi sa ocolesti fiecare natarau pe motiv ca "il superi" e problema ta. Insa nu faci decat sa te opui progresului.

| Jardelin a răspuns (pentru Inferno):

Nu vezi? Dar tu vezi ceva vreodata? Cand e rost de a face bascalie de Scriptura si de Dumnezeu totul ti se pare normal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Nu mai incercati. Astia-s batuti in cap.
Dar stati linistita, omul il cauta pe Dumnezeu macar odata in viata.
Isi vor da seama mai devreme sau mai tarziu de prostiile pe care le spun... Daca nu, inseamna ca sunt prosti. Stiu ce zic.

P.S : Cei care vreti sa comentati la ce am spus eu acum, nu va deranjati. Ma multumesc cu "eronat" si "nefolositor".

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica in Biblie sclavia e "ok" straight face prea multe cunostinte n-am ce zice

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce logica ai in tine, normal ca esti liber sa faci misto de cine vrei si in ce masura vrei dar gandeste-te procedezi bine? De ce sa iti bati joc de cineva pentru ca el crede in ceva, indiferent in ce crede, ca tu nu crezi mai bine ia-ti o piatra intre dinti decat sa te apuci sa judeci, nu esti mai drept tu decat ceilalti, toti suntem oameni si fiecare are defectele lui, mai bine uita-te in oglinda si scoate-ti barna din ochi inainte sa ii spui cuiva ca are un pai in ochi

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravowinking uite o persoana care gandeste cu capul pe umeri happy Respect

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" prea multe cunostinte n-am ce zice"... Ai citit biblia? Mai mult ca sigur nu. Ciocu mic.

"De ce sa iti bati joc de cineva pentru ca el crede in ceva"... pentru ca pentru mine, anumite credinte sunt atat de stupide incat trebuie si merita sa fie luate la misto.

"toti suntem oameni si fiecare are defectele lui"... asa si?

Tu esti liber sa crezi in serpi vorbitori, eu sunt liber sa fac misto de credinta ta.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cica in Biblie sclavia e "ok" straight face prea multe cunostinte n-am ce zice"

In cazul in care si tu incerci sa aplici arta ironiei, asemeni inteligentului de mai sus tin sa-ti prezint ce spune Biblia :
"Levitic 25:44-46~
44Daca vrei sa ai robi si roabe, sa -i iei de la neamurile cari va înconjoara; de la ele sa cumparati robi si roabe.
45Veti putea sa -i cumparati si dintre copiii strainilor cari vor locui la tine, si din familiile lor, pe cari le vor naste în tara voastra; ei vor fi averea voastra.
46Îi puteti lasa mostenire copiilor vostri dupa voi, ca pe o mosie; si puteti sa -i tineti astfel robi pe veci. Dar cît despre fratii vostri, copiii lui Israel, niciunul din voi sa nu stapîneasca pe fratele sau cu asprime. "

"Exod 21:2-6
2Daca vei cumpara un rob evreu, sa slujeasca sase ani ca rob; dar în al saptelea, sa iasa slobod, fara sa plateasca nimic ca despagubire.
3Daca a intrat singur, sa iasa singur; daca era însurat, sa iasa si nevasta-sa împreuna cu el.
4Daca stapînul lui i -a dat o nevasta, si a avut fii si fiice cu ea, nevasta si copiii sa fie ai stapînului lui, iar el sa iasa singur.
5Daca robul va zice:, Eu iubesc pe stapînul meu, pe nevasta-mea si copiii mei, si nu vreau sa ies slobod,`
6atunci stapînul lui sa -l duca înaintea lui Dumnezeu, sa -l apropie de usa sau de stîlpul usii, si stapînul lui sa -i gaureasca urechea cu o sula, si robul sa ramîna pentru totdeauna în slujba lui."

"Exod 21:7-11
7Daca un om îsi va vinde fata ca roaba, ea sa nu iasa cum ies robii.
8Daca nu va placea stapînului ei, care o luase de nevasta, el sa -i înlesneasca rascumpararea; dar nu va avea dreptul s'o vînda unor straini, daca nu-si va tinea cuvîntul.
9Daca o da de nevasta fiului sau, sa se poarte cu ea dupa dreptul fiicelor.
10Daca -i va lua o alta nevasta, nu va scadea nimic pentru cea dintîi din hrana, din îmbracaminte, si din dreptul ei de sotie.
11Daca nu -i face aceste trei lucruri, ea va putea iesi, fara nicio despagubire, fara sa dea bani."

| BluishAngel a răspuns (pentru anonim_4396):

Dreptul credinciosilor de a crede in religia lor si dreptul de a ii abuza verbal sunt total opuse. A crede si a abuza pe cineva (fie si verbal) sunt doua chestii diferite. A abuza nu e un drept.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BluishAngel):

Defineste "abuzul verbal". Presimt ca nu stii ce inseamna asa ceva. Asigura-te ca folosesti termenul in contextul potrivit.

De ce a-i spune credinciosului ca in ce crede el este o idiotenie nu constituie un drept al meu?

Presimt ca nu stii cum sta treaba cu libertatea (mai ales cea de exprimare).

Faptul ca eu fac misto de credinta ta in diverse moduri NU constituie un abuz.

Repet [(iar)... incep sa ma satur], tu esti liber sa crezi in serpi vorbitori, eu sunt liber sa fac misto de acea credinta.

De ce eu care consider povestea cu sarpele vorbitor spre exemplu ca fiind exagerat de stupida si ilogica nu am voie sa imi exprim opinia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Pff ti-am zis omule ca nu cunosti nimic? ce rost are sa iti explic straight face

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Legale?

| Elynad a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare om are o motivatie personala pentru actiunile pe care le intreprinde. Aceste motivatii pot fi un rod a ratiunii, pot fi emotionale sau isi pot avea origine in subconstient.

Am intrebat mai multi laici si nuciunul nu a raspuns, voi repeta aici intrebarile:
1. Ce anume va determina sa investiti atata timp si energie in lupta impotriva religiilor si, in general, impotriva credintei?
2. Care sunt mecanismele psihologice care va fac sa ardeti atat de intens, sa fiti atat de zelosi in a lupta impotriva unei religii de care nu va pasa?
3. Nu cumva aveti si voi o religie dar inca nu o constientizati?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elynad):

De "luptat" lupti impotriva unor idei bolnave care te fac sa urasti, sa discriminezi, etc. Intelegi? Mai mult ca sigur nu. Din moment ce ai pus aceste intrebari, e clar ca nu stii religie si putina istorie.

"impotriva unei religii de care nu va pasa"... n-ai inteles nu? E vorba de ura, discriminare, etc de cele mai multe ori provocate din cauza religiei. Impotriva a asa ceva se "lupta".

"Nu cumva aveti si voi o religie"... facepalm. Am vrut sa-ti raspund mai detaliat la intrebari dar cand am vazut ca si tu bagi idiotenia asta cu "si voi aveti o religie" mi-am dat seama ca o fac degeaba.

Invata despre religie si putina istorie. Intrebarile tale sunt exagerat de simple

"Am intrebat mai multi laici si nuciunul nu a raspuns"... clar, si eu sunt zana maseluta.

| Elynad a răspuns (pentru anonim_4396):

"Intrebarile tale sunt exagerat de simple".
Eu insami sunt o persoana simpla, dar nu atat de proasta pe cat ma crezi tu. Cum se face ca nu ai reusit sa gasesti niste raspunsuri la fel de simple? Deci, zana maseluta, n-ai reusit sa iesi din sablon...

Si scuza-ma, am folosit gresit termenul laic, mult mai potrivit era ateu. Pentru ca un laic dezaproba amestecul bisericii in treburile care nu o privesc. Dar un ateu va lupta chiar impotriva credintei.

"E vorba de ura si de discriminare" - este un stereotip care, trebuie sa recunosc, suna bine, e aproape slogan, dar nu are nimic aface cu realitatea. Poate doar daca te referi la fanatici, ceea ce este cu totul altceva.
Si eu, in masura in care pot, lupt impotriva fanatismului.

Si ia spune-ne tu, care sunt elementele alea de ura si discriminare ale crestinismului? Chestia cu introsul celuilalt obraz? Despre ce vorbesti tu de fapt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elynad):

"nu ai reusit sa gasesti niste raspunsuri la fel de simple"... ti-am raspuns deja. Nu intelegi ce ti se scrie?

"ateu"... CU CUvintele tale, zi-mi ce intelegi prin "ateu".

"dar nu are nimic aface cu realitatea"... ba da, are. Daca stiai putina istorie si putina religie sau daca erai la curent cu realitatea, stiai ca despre asa ceva este vorba.

"este un stereotip care"... nu e un stereotip, e o realitate.

Ce pacat ca la scoala nu este predata religia si putina istorie a religiilor.

"Chestia cu introsul celuilalt obraz?"... facepalm. E clar ca esti depasit de subiect.

| Elynad a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma retrag din discutie, speram sa fii mai coerent in exprimare. Tu nu urmaresti dezbaterea ci crearea unei stari conflictuale.
Multumesc, dar nu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elynad):

Altul care fuge ca un las. Bravo.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru anonim_4396):

"nu le opresti libertatea dar ii provoci"... "irelevant. Acel luat peste picior nu face parte din dreptul meu? Tu ai dreptul sa crezi in serpi vorbitori, eu am dreptul sa fac misto de acea credinta."

Este deosebit de grav ca un om care se pretinde tolerant(de nu se mai poate... la propriu) considera ca la orice practica religioasa care se manifesta in cadrul ei legal, atat religios, cat si politic, are doar drepturi, dar nu si obligatii. Ceea ce consideri tu ca este un drept, este de fapt o calomnie si ghici ce, se pedepseste de legea la care "te inchini" tu, ateule, la cea politica, deci care nu e "pe baza de Dumnezeu". In ziua de azi doar ateii au drepturi. Calomnie religioasa, homosexualitate, pedofilie(in Olanda, ca tot vorbea cineva din hramul tau de ea), "destupare" mintala care se considera a fi toleranta, dar de fapt, in majoritatea cazurilor se preteaza doar la a jigni credintele cuiva... Dar cu drepturile crestinilor la o lume smerita si in dreapta credinta cum mai ramane?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Facepalm. Mai bine taceai.

"In ziua de azi doar ateii au drepturi"... fail.

"cu drepturile crestinilor... cum mai ramane"... pai ia zi mai ciumpalacule, ce drepturi nu aveti voi?

Ia zi-mi si mie, prin ce anume sunteti voi persecutati?

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, deci cand noi sau, in fine, cei care sunt mai vrednici(eu nu chiar) sa propovaduiasca invataturile ortodoxe isi exercita acest DREPT, suntem acuzati de prozelitism, de cele mai multe ori pe nedrept si o sa explic mai jos de ce. Voi, cand postati astfel de imagini anti-religie, anti-ortodoxie, anti-biserica etc. sunteti iertati de cele mai multe ori pentru ca v-ati practicat dreptul de a va exprima libertatea de constiinta. Adevarul e ca deocamdata avem dreptul si noi dar si voi sa ne exprimam convingerile, cel putin pe site-urile de socializare precum acesta, asa ca nu inteleg cu ce va simtiti VOI persecutati atata timp cat voi veniti doar cu imagini si afirmatii calomnioase, in timp ce noi spunem doar elemente ale invataturii crestine, deci afirmatii care nu ating demnitatea si convingerile niciunei persoane. Deci, acum intelegi cine isi exprima civilizat convingerile si cine jigneste? In ziua de azi, oricine e liber sa se apere in instanta. Eu pot sa te acuz de calomnie religioasa din cauza unor poze de genul celor postate de NoName, iar tu poti sa ma acuzi ca te "santajez emotional" sa te convertesti la crestinism, insa eu doar iti prezint ceea ce au scris altii NU despre tine ca om, ci despre greselile evidente ale oamenilor de genul tau(deci judecati care nu cauta sa atinga demnitatea persoanei asa cum o faceti voi, legandu-va de credintele cuiva, credinte care nu afecteaza pe ceilalti, spre deosebire de comportamentul vostru care afecteaza PSIHIC si uneori poate si FIZIC oamenii care cred acele inavaturi crestine, "strivindu-le" cu atata patos in picioare) si nici nu iti adresez adjective false sau agresiuni fizice daca nu o faci, insa tot poti avea castig de cauza pentru ca ceea ce fac eu se considera prozelitism daca tu te simti ingradit rational si ma dai in judecata. Acum vezi unde e inconsecventa? Tu ma santajezi emotional premeditat si o incurci, eu te "santajez" emotional involuntar si tot o incurc.

@NoName, daca tu imi postezi imagini care se intamplau in Evul Mediu si pe care le consideri ca au valente argumentative conforme cu situatia de astazi, denota ca ai ramas cu mintea in acea perioada. Traim in 2015 si astazi nu se mai intampla asa ceva in caz ca nu stiai...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

"suntem acuzati de prozelitism"... GRESIT.

"dreptul de a va exprima libertatea"... corect, si la fel e si cu voi. Voi cand postati poze ce tin de religia voastra sau intrebari care tin de religia voastra, va exprimati libertatea.

Problema apare atunci cand din cauza religiei voastre, multi sunt discriminati, insultati, etc. Intelegi? Mai mult ca sigur nu. Eu m-am saturat sa repet aceleasi lucruri ca mai apoi, cateva zile mai tarziu sa vina un alt ciumpalac care sa faca aceleasi afirmatii idiotate (a se vedea exemplul tau).

"nu inteleg cu ce va simtiti VOI persecutati"... facepalm.

"sa te acuz de calomnie religioasa"... esti dispus sa incerci? Eu sunt dispus sa pariez ca daca faci asa ceva, o sa pierzi in instanta.

"cine isi exprima civilizat convingerile si cine jigneste"... e clar ca esti incapabil sa intelegi. Eu m-am saturat sa repet aceleasi lucruri. Cauta prin arhiva si o sa gasesti raspunsuri.

"Tu ma santajezi emotional premeditat si o incurci, eu te "santajez" emotional involuntar si tot o incurc."... facepalm.

"imagini care se intamplau in Evul Mediu"... din pacate pentru tine, e clar ca n-ai inteles mesajul acelor imagini postate de noname. Ele NU tin doar de evul mediu. Ele tin de mentalitatea primitiva a oamenilor din prezent.

"Traim in 2015 si astazi nu se mai intampla asa ceva"... ba da, se intampla. Iti sugerez sa te mai uiti de cateva ori peste imagini, poate dupa a 500-a oara, o sa intelegi si tu mesajul. Mai bine mai tarziu decat deloc.

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru anonim_4396):

"suntem acuzati de prozelitism"... "GRESIT." Dar, atunci? De faptul ca va "discriminam"? Cu ce? Ca spunem ca sunteti eretici din cauza ca asa spune Biblia despre cei care nu cred si despre cei care cred in zei pagani? Pai asta inseamna sa iti practici religia. Sa propovaduiesti ceea ce crezi, printre altele. Trebuie sa o propovaduiesti doar in intimitate numai pentru ca se simt ateii "discriminati"? Pai de ce sa se simta daca eu am voie sa imi exprim convingerile oriunde, iar acestea, repet, nu sunt nascute din neant sau din rautate fata de tine, ci asa spune Biblia, baza religiei mele. Apostolii au urlat si ei in sinagogi ca sa propovaduiasca crestinismul si pentru asta au fost persecutati. Tu, acum, nu ne arzi pe rug, dar spui ca te discriminez desi legea inca imi da voie sa imi exprim convingerile macar pe TPU(chiar daca aici poate mai sunt si atei sau alti eretici care se simt "discriminati), daca nu in alte culte.

"Problema apare atunci cand din cauza religiei voastre, multi sunt discriminati, insultati, etc. Intelegi? Mai mult ca sigur nu. Eu m-am saturat sa repet aceleasi lucruri ca mai apoi, cateva zile mai tarziu sa vina un alt ciumpalac care sa faca aceleasi afirmatii idiotate (a se vedea exemplul tau)." Asta chiar e facepalm, vorba ta. Deci, in acelasi paragraf imi spui ca din cauza religiei tu si altii ca tine sunt discriminati, dar nu imi explici si de ce, in schimb, eu ti-am spus, ca nu e vina mea ca asa au spus Sfintii Apostoli in Biblie, ca ateii sunt eretici, iar eu, doar "tip" in "bisericuta sau locul de socializare" al acestor eretici, tocmai ca sa le atrag atentia ca nu e bine ce fac, deci caut sa-i indrept. Pai un om care cauta sa indrepte pe altul il discrimineaza sau il... iubeste? Si tot in paragraful asta in care te simti jignit de insulte ma faci ciumpalac. Tare, sau ce? happy

"sa te acuz de calomnie religioasa"... "esti dispus sa incerci? Eu sunt dispus sa pariez ca daca faci asa ceva, o sa pierzi in instanta." Pe tine nu, dar pe NoName poate ca da. happy Acolo stiu sigur ca am ceva sanse. Cel putin daca are ceva frica de Dumnezeu judecatorul... happy

"cine isi exprima civilizat convingerile si cine jigneste"... "e clar ca esti incapabil sa intelegi. Eu m-am saturat sa repet aceleasi lucruri. Cauta prin arhiva si o sa gasesti raspunsuri."

Am impresia ca aici generalizezi. Tu inca traiesti in iluzia ca in orice discurs contraargumentativ al credincisilor se ascunde o imensa ironie rautacioasa fata de voi. Te grabesti sa interpretezi dupa aparente si ai multe prejudecati. Citeste si tu comentariile lor de vreo 500 de ori, "poate dupa a 500-a oara, o sa intelegi si tu mesajul", ca tot dai tu sfaturi de astea. Ce, nu am voie sa dau aceleasi sfaturi ca tine? Te discriminez ca ma port ca tine? happy Eu cred ca iei prea in serios anumite lucruri sau poate spui la misto anumite lucruri dar in sinea ta stii si tu ca de multe ori gresesti cand spui ceva negativ despre credinta in Dumnezeul biblic si despre credinciosi... Si sa ma consider incapabil sa inteleg ca m-ai facut ciumpalac? Nu, te asigur ca nu.

"Tu ma santajezi emotional premeditat si o incurci, eu te "santajez" emotional involuntar si tot o incurc."... facepalm.

Deci, care-i contraargumentul? P.S. "sa te acuz de calomnie religioasa"... "esti dispus sa incerci? Eu sunt dispus sa pariez ca daca faci asa ceva, o sa pierzi in instanta." Deci e chiar mai rau decat am zis. Da, recunosc faptul ca am gresit. Tu sau cineva de teapa ta imi jigneste credinta mea si spui ca nu am nicio sansa sa castig in instanta. Eu, fiindca "te fac" eretic, ateu, pagan, ratacit, condamnat la iad etc. doar pentru ca am "tupeul" sa propovaduiesc cuvantul Sfintilor Apostoli pot fi dat in judecata si am sanse sa fiu si condamnat? Daca e da, atunci da, intr-adevar, am zis gresit ce am zis acolo si situatia va e chiar si mai favorabila decat credeam...

Eu am impresia ca esti unul din aia care crede ca in Romania nu se fac spitale si scoli din cauza ca "sunt prea multe biserici", sau ca preotii "sunt lacomi" si de aia n-au oamenii bani de baie in casa si de mancare pe masa. Citeste asta : https://ceicunoi.wordpress.com/......ciosi-bis/

"imagini care se intamplau in Evul Mediu"... din pacate pentru tine, e clar ca n-ai inteles mesajul acelor imagini postate de noname. Ele NU tin doar de evul mediu. Ele tin de mentalitatea primitiva a oamenilor din prezent.

Ok, sa zicem ca n-am inteles, desi trebuie sa fii absolut retardat mintal sa nu-ti dai seama ca sub acele "mici ironii" fata de "mentalitatea primitiva a oamenilor din prezent" se ascunde o desantata ura fata de Biserica, dar, treaca de la mine. Deci, te rog frumos, daca esti amabil si "tolerant" sa imi prezinti exemple concrete care sa ne releve "mentalitatea primitiva a oamenilor din prezent". Dar sa nu fie imagini cu oameni care pupa moaste sau ceva de genul si CEL MAI IMPORTANT, sa reprezinte MAJORITATEA, nu exceptiile, care reprezinta oameni distrusi mental premeditat/handicapati mintal, deci oameni care au boli psihice si evident, nu sunt contagioase, asa ca majoritatea nu are de ce sa se teama.

"Traim in 2015 si astazi nu se mai intampla asa ceva"... "ba da, se intampla. Iti sugerez sa te mai uiti de cateva ori peste imagini, poate dupa a 500-a oara, o sa intelegi si tu mesajul. Mai bine mai tarziu decat deloc."

Repet. Ce trebuia sa inteleg si nu am inteles? In acele imagini NoName prezinta niste oameni care au apucaturi de Evul Mediu. Cine spune ca vrea sa dea foc unui care nu crede NU e vazut bine de un preot sau de un credincios adevarat. Deci, ce ai vrut sa spui exact aici?

Oricum, concluzia e ca tu alegi numai ce iti convine dintr-un DISCURS contraargumentativ al unui credincios ca sa denaturezi sensul final al acestuia, ca doar de aia e discurs, sa aiba un inteles cursiv care sa duca la o concluzie care sa se bazeze pe TOATE frazele din el si numai din ordinea in care le-ai scris/spus, or, tu ai extras niste citate care luate asa ca atare par imposibil de argumentat numai ca sa ma faci pe mine sa par "ridicol" pentru ca as spune lucruri imposibil de argumentat. Deci, asa cum fac eu fa si tu: Contraargumenteaza-ma la ideea intregului discurs, nu lua pe bucatele doar ceea ce esti dispus/capabil sa contraargumentezi. Macar de ai da contraargumente solide, dar "facepalm", ce inseamna? Ce pot sa inteleg din asta decat ca esti incapabil sa contraargumentezi ce spun si sa te comporti civilizat, desi, din cate stiam, insa se pare ca m-am inselat, ateii se pretind toleranti? Tu esti doar ateu, nu si tolerant. Uite ca nu e de ajuns sa te "destupi" la minte necrezand intr-o religie ca sa fii tolerant. Bunul simt se bazeaza pe cei 7 ani de acasa pe care, se pare, ca tu nu prea ii ai...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Edit: Fac o completare, ca sa nu zici ca nu am inteles:

"dreptul de a va exprima libertatea"... "corect, si la fel e si cu voi. Voi cand postati poze ce tin de religia voastra sau intrebari care tin de religia voastra, va exprimati libertatea."

Da, INCA avem voie sa postam poze ce tin de religia noastra, insa, datorita/din cauza(pentru tine) faptului ca noi credem in religia noastra avem si niste drepturi nescrise(de la Dumnezeu), unul dintre ele fiind acela de a smeri lumea prin propovaduirea cuvantului Sau, ca doar nu degeaba am zis ca propovaduirea religiei noastre este una dintre practicile religiei crestine. Insa, inechitatea apare atunci cand voi va simtiti discriminati de ceea ce facem noi(propovaduirea cuvantului Lui Dumnezeu, iar ca tu te simti discriminat din cauza asta, repet, nu e vina noastra, ci e problema ta ca nu poti sa intelegi faptul ca apelative precum eretic sunt deja stabilitate pentru oricine nu crede in Dumnezeul biblic, deci nu iti este adresat tie special in mod premeditat si nu ai de ce sa te simti jignit din cauza mea pentru ca eu doar citez dintr-o carte care reprizinta baza religiei mele pe care, repet a 500-a oara: pot sa o propovaduiesc oriunde in afara cultului de care apartin) si culmea e ca lumea, in general, va da dreptate, iar noi, care ne dorim ca lumea in intregul ei sa fie smerita si crestina nu este asa, este normal sa ne "doara" acest lucru, avem tot dreptul si majoritatii nu prea ii pasa de acest lucru. Asta e "dreptul" care nu ne e respectat si chiar daca nu e unul lumesc(ca tot vorbeam de "legea politica la care te inchini tu, ateule"), ar trebui sa primeasca mai multa toleranta din partea ateilor. Voi aveti dreptul sa batjocoriti religia noastra si majoritatea nu se supara de acest lucru pentru ca acum aproape toti au inteles prost aceasta libertate religioasa si evident ca majoritatea va tine partea, desi voi va limitati de cele mai multe ori la batjocura(gandita chiar de voi, deci cu ura fata de noi, fiindca e premiditata, nu citata dintr-o carte, spre deosebire de apelativele pe care le folosim noi, precum eretic, ratacit, blasfemeietor etc.) fata de religie, iar noi doar va spunem ca nu e bine ceea ce faceti prin cuvantul Lui Dumnezeu, deci nu prin adjetive inventate de noi care sa denote dispretul/nepasarea/ura noastra fata de voi. Cam asta am vrut sa spun inca de la inceput...

| Cristi1Cristi1IdlibParty a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Fac o completare, ca sa nu zici ca nu am inteles:

"dreptul de a va exprima libertatea"... "corect, si la fel e si cu voi. Voi cand postati poze ce tin de religia voastra sau intrebari care tin de religia voastra, va exprimati libertatea."

Da, INCA avem voie sa postam poze ce tin de religia noastra, insa, datorita/din cauza(pentru tine) faptului ca noi credem in religia noastra avem si niste drepturi nescrise(de la Dumnezeu), unul dintre ele fiind acela de a smeri lumea prin propovaduirea cuvantului Sau, ca doar nu degeaba am zis ca propovaduirea religiei noastre este una dintre practicile religiei crestine. Insa, inechitatea apare atunci cand voi va simtiti discriminati de ceea ce facem noi(propovaduirea cuvantului Lui Dumnezeu, iar ca tu te simti discriminat din cauza asta, repet, nu e vina noastra, ci e problema ta ca nu poti sa intelegi faptul ca apelative precum eretic sunt deja stabilitate pentru oricine nu crede in Dumnezeul biblic, deci nu iti este adresat tie special in mod premeditat si nu ai de ce sa te simti jignit din cauza mea pentru ca eu doar citez dintr-o carte care reprizinta baza religiei mele pe care, repet a 500-a oara: pot sa o propovaduiesc oriunde in afara cultului de care apartin) si culmea e ca lumea, in general, va da dreptate, iar noi, care ne dorim ca lumea in intregul ei sa fie smerita si crestina nu este asa, este normal sa ne "doara" acest lucru, avem tot dreptul si majoritatii nu prea ii pasa de acest lucru. Asta e "dreptul" care nu ne e respectat si chiar daca nu e unul lumesc(ca tot vorbeam de "legea politica la care te inchini tu, ateule"), ar trebui sa primeasca mai multa toleranta din partea ateilor. Voi aveti dreptul sa batjocoriti religia noastra si majoritatea nu se supara de acest lucru pentru ca acum aproape toti au inteles prost aceasta libertate religioasa si evident ca majoritatea va tine partea, desi voi va limitati de cele mai multe ori la batjocura(gandita chiar de voi, deci cu ura fata de noi, fiindca e premiditata, nu citata dintr-o carte, spre deosebire de apelativele pe care le folosim noi, precum eretic, ratacit, blasfemeietor etc.) fata de religie, iar noi doar va spunem ca nu e bine ceea ce faceti prin cuvantul Lui Dumnezeu, deci nu prin adjetive inventate de noi care sa denote dispretul/nepasarea/ura noastra fata de voi. Cam asta am vrut sa spun inca de la inceput...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cata inteligenta... Bubui.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cata inteligenta..."
Faptul ca Biblia contine versete ce incalca legea si prin urmarea aplicarea lor te-ar trimite la inchisoare nu e o concluzie ce necesita un coeficient foarte ridicat de inteligenta.

De fapt, corecta exclamatie ar fi "Cata prostie...", gandindu-ne ca exista atatia oameni ce neaga concluzia de mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Nu. Nu asa.
Am spus intr-un mod ironic.
Si nu ma refeream la Biblie, ci la NOName, face pe smechera " sunt atee, hai sa rad de crestini, ce ar fi sa-i si jignesc? ".
Ei bine, nu e asa.
Prin "Cata inteligenta..." am vrut sa spun cat e de proasta.
A, da. Exista o vorba despre smecheri. Sa se lase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu este sa demolezi.Pentru asa ceva nici nu-ti trebuie vreo calificare.
Cel mai greu este sa construiesti.Pentru asta, in afara de calificare, mai este necesara putere de creatie si inteligenta.
Fiecare alege ce crede ca i se potriveste mai bune!

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cel mai simplu este sa demolezi."
E usor sa demolezi aberatii, in adevar.

"Cel mai greu este sa construiesti."
E greu sa construiesti din aberatii profunzimi neintelese, intr-adevar.

Si concluzia ta care-i? Ca nu vad nicio finalizare?
Ar trebui sa tratam cu aer filosofic toate tampeniile, pe motiv ca e mult mai greu asa decat sa le "demolam" din start? Asta e concluzia ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Eu m-am adresat lui NOname si numai ei, facand referire la activitatea desfasurata de ea, in decursul timpului, la acest capitol al site-ului. Cred ca m-a inteles, dar nu si aprobat.E treaba ei.Credeam ca graul incoltit are influenta si asupra constiintei. Poate ca este nevoie de mai mult timp.
Deci Inferno, nu are legatura cu ce ai presupus tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi mi-am petrecut ore intregi incercand sa imi spun punctul de vedere intr-ale religiei promit solemn cu mana pe biblie ca nu o sa mai incerc sa fac asta. E o risipa de timp si nervi, niciodata nu se va ajunge la un punct comun. Pune un islamist sa locuiasca impreuna cu un preot crestin intr-o incapere, da-le mancare, lasa-i acolo luni intregi.E mult mai probabil sa se omoare intre ei decat sa ajunga sa aiba aceiasi credinta.
Credeti fiecare in ce vreti, slavit fie Monstrul din Spaghete Zburator!