| Silyca a întrebat:

Cine si cum a dezumanizat omul?

18 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Imperfectiunea mostenita de la Adam si Eva, lumea si Satan au o influenta puternica. Dar noi personal putem decide daca ne vor influenta sau nu.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru danay72):

Nu ești de părere că în secolul 21 nu ar mai trebui să vorbim despre Adam si Eva?

| danay72 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Nu,tinand cont ca si oamenii de stiinta cred ca descindem dintr-un singur om.Doua dintre citate:
Ştiinţa susţine acum ceea ce majoritatea marilor religii predică de mult: Fiinţele umane din toate rasele descind din unul şi acelaşi prim om." — Heredity in Humans, de Amram Scheinfeld (Philadelphia şi New York, 1972), p. 238.
„Relatarea biblică despre Adam şi Eva, tatăl şi mama întregului neam omenesc, a spus cu secole în urmă acelaşi adevăr pe care ştiinţa l-a demonstrat astăzi: că toate popoarele pământului sunt o singură familie şi au origine comună." — The Races of Mankind, de Ruth Benedict şi Gene Weltfish (New York, 1978), p. 3.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru danay72):

Ai citit macar cartile sau doar mesteci ceea ce îți servesc ceilalți martori pe site?
Câțiva scriitori anonimi nu reprezintă comunitatea oamenilor de știință, mai ales când vorbim despre antropologia creștină.

| 6684464 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

"The more I study science the more I belive in God." Einstein.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru 6684464):

"I believe in Spinoza's God, who reveals Himself in the lawful harmony of the world, not in a God who concerns Himself with the fate and the doings of mankind..." Albert Einstein

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru danay72):

Evreii nu au conceptul de pacat stramosesc si nici de Satana ca nume propriu.
Acestea au fost inventate de un criminal Saul din Tars care a inventat crestinismul.

| danay72 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Nu sunt doar câțiva scriitori anonimi, iar tu ști acest lucru. Dar când nu vrei să schimbi o gândire, oricâte argumente as aduce, nu vor fi suficiente sau bune.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Și în Vechiul Testament apare Satan. Iov1:6-12.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru danay72):

Nu am zis ca nu exista.
La evrei este o functie provizorie pe care o poate lua oricine.

| danay72 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Am înțeles.

| Duucu a răspuns:

Omul s-a dezumanizat prin depărtarea de la o morală solidă ce îl unea cu ceilalți. Individualismul a transformat omul tradițional în omul modern, prin venerarea sinelui și răspăndirea egoismului. Avem nevoie de tipic, de "normal", de colectivitate, altfel ne pierdem.

| doctorandus a răspuns (pentru Duucu):

Vezi omul traditional in Afganistan (in timpul regimului taliban).

| doctorandus a răspuns (pentru Duucu):

Talibanii din Afganistan erau mult mai aproape de litera Bibliei decat romanii din Romania anilor 2000. Talibanii sunt oameni traditionali, asa cum a fost traditia biblica lasata din antichitate si pe care au preluat-o si ei in Coran. Romanii nu sunt oameni traditionali si nici nu-si doresc asta, o considera nebunie islamista.

| Drimmero a răspuns:

Banul!

| sublime89 a răspuns:

Omul nu poate fi dezumanizat, doar daca il transformi intr-o alta specie.

| ExprimareLibera a răspuns:

Un argument ar fi tehnologia, prin distrugerea relațiilor interumane de comunicare directa. Oamenii trăiesc prin intermediul pixelilor. Cu toate că are avantajele sale, tehnologia influențează negativ oamenii în mod direct sau indirect.
Un alt argument ar fi banul, care a devenit, de la o simplă moneda de schimb, centrul de greutate în jurul căruia se învârte societatea.

| KNST a răspuns:

Omul este responsabil pentru tot ce i se intampla, negativ sau pozitiv.
Cauza: ADN-ul lui.