| PorumbRodica1965 a întrebat:

Comemorarea mortii lui Isus, anul acesta se va tine in data de 3 aprilie, dupa apusul soarelui, peste tot pamantul locuit. Este o sarbatoare unica, pe care urmasii lui Isus au respectato cu strictete in fiecare an. Te ve-i alatura si tu cu respect, celor care doresc sa faca lucrul acesta in amintirea mortii lui Isus? Luca 22:19, 20.

53 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu ma alatur nici unei comemorari a carei instiintare imi vine din partea unor agramati. Invata sa scrii mai intii.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Da multumesc de sfat. Tu stii, ca sunt multi in felul lor care nu au atata carte, dar stiu ce vor. Sunt si analfabeti, si orbi si muti si surzi,, dar asa cum sunt au avut privilegiul sa-l cunoasca pe Dumnezeu, si sa-i aduca bucurie si onoare Suveranului Universului. Poti sa-l lauzi pe Dumnezeu, chiar daca ai putine clase in felul lumii.Constiinta educata pozitiv, dicteaza inimii ce pozitie sa ia.

| danut a răspuns:

Draga Rodica, te-am rugat sa nu mai faci prozeletism pe aici, iti poti spune opinile dar fara prozeletism. Ti-am mai spus ca ANUAL eu cunosc peste 120.000.000 de oameni care sarbatoresc AMINTIREA SACRIFICIULUI (morti) facut de Dumnezeu Isus Hristos si acum v-ati gasit si voi sa ce? IL VETI RECUNOASTE de Mantuitor, Dumnezeu si ii veti da onoarea respectiva? Nu prea cred, mai degraba seamana cu o manipulare pentru a intari" cele pe care le sustineti, dureros moment.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Daca tu spui ca,, cunosti 1200... de persoane este mare lucru sa cunosti asa ceva, atatia oameni, sa le cunosti numele, calitatile, dorintele, modul de gandire de viata,, mare lucru.Dar nu inteleg de ce te acidulezi tu, pentru ceea ce fac eu? Daca nu-ti place, nu-i da importanta, doar Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa stea de partea lui. Daca tu consideri ca esti credincios, in felul tau, si cauti sa faci ceea ce tu vrei, nu ceea ce vrea Dumnezeu, este vointa ta, dar eu, atat cat tine de mine, vreau sa fac,, vointa lui Dumnezeu " care ne-a creat > (Iosua:24:15)

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ceea ce tu numești prozelitism Isus a numit predicarea veștii bune și a poruncit continuatorilor săi s-o înfăptuiască.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Vestea buna este predicarea EVANGHELIEI, adica Domnul Isus Hristos ca Dumnezeu si Mantuitor. Daca despre asta este vorba este perfect, dar daca este vorba despre jumatati de masura, TOATE sunt ANATEMA, adica SATNISME ascunse sub mantia credintei.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Draga Rodica, "cunosc" cel putin treizeci de milioane de oameni care sarbatoresc de patru ori pe an moartea Domnului Isus Hristos, le cumosc dorintele, le cunosc "numele", modul de gandire deoarece "toti" avem acelasi tel, aceleasi dorinte.
Acum sa-ti spun si de ce "ma acidulez", deoarece eu am trait o buna parte din viata intr-o epoca in care MANIPULAREA oamenilor era un stil de existenta, o viata dusa in minciuna in inselatorie. Minciuna, lucru de care voi NU VA TEMETI deoarece NU RESPECTATI LEGEA MORALA dar pe care o folositi din plin pentru " a ademeni" niste oameni naivi la o pseudo sarbatoare a lui Isus Hristos. Cum de imi permit sa spun asta, pai din cele SPUSE de tine iar acum sa RECITIM din alt mesaj al tau: "..sarbatorim invierea lui Isus Hristos IN SPIRIT." pai aici MINTI CU NERUSINARE fata de cuvantul Bibliei:
Ioan 20, 25 Ceilalti ucenici i-au zis deci "Am vazut pe DOMNUL" Dar el le-a zis "Daca nu voi vedea in mainile LUI semnul cuielor si daca nu voi PUNE degetul meu in semnul cuielor și daca nu voi PUNE mana mea in coasta LUI, NU VOI CREDE".
27 Apoi a zis lui TOMA "Adu-ti degetul incoace si uita-te la mainile MELE si adu-ti mana si pune-o in coasta MEA si nu fi necredincios ci credincios".
Ioan 21, 13, Isus S-a apropiat si a LUAT painea si le-a dat si tot asa a facut si cu pestele.
Luca 24, 37 Plini de FRICA si de spaima ei credeau ca vad un SPIRIT (duh).
39 Uitati-va la mainile si picioarele MELE, EU SUNT, pipaiti-M si vedeti un spirit (duh) N-ARE NICI CARNE, NICI OASE, cum vedeti ca am EU.

Cum iti permiti sa manipulezi in asa fel Cuvantul Lui Dumezeu?

Galateni, 1, 9 Cum am mai spus, o spun si acum, DACA va propovaduieste CINEVA o Evanghelie DEOSEBITA de cea pe care ati primit-o sa fie ANATEMA. Anatema, adica sa fie indepartat de DUMNEZEU, DE YEHOVA.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Ioan 20:17, BC: „«Nu Mă atinge», i-a zis Isus [Mariei Magdalena], «căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu, ci du-te la fraţii Mei şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru»". (Aşadar, pentru înviatul Isus, ca şi pentru Maria Magdalena, Tatăl era Dumnezeu. Este interesant că în Scripturi nu găsim niciun pasaj în care Tatăl să-l fi numit pe Fiul „Dumnezeul meu".)
1 Pet. 3:18, BC: „Hristos, de asemenea, a suferit o singură dată pentru păcate,... fiind omorât în trup, dar făcut viu în duh [în spirit, NW]"

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Dumnezeu este format din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant, s-au mai precizat de nenumarate ori versetele din Biblie, de ce tot va repetati ca niste mori stricate?
1 Petru 3, 19 In care s-a dus sa propovaduiasca duhurilor din inchisoare.
Oare ce duhuri erau in inchisoare
Faptele Apostolilor 4, 1 Pe cand vorbeau PETRU si IOAN norodului au venit pe neasteptate preotii, capitanul Templului si saducheii
3 au pus mana pe ei si i-au aruncat in TEMNITA.
Pai sa intelegem de aici ca Petru si Ioan ERAU DUHURI?
Nicidecum, erau in trup, evident Petru cand face referire la "nasterea" in Duh se refera la cu totul altceva deoarece si el l-a atins pe Isus dupa inviere. Evident ca se refera la nasterea din nou a fiecarui crestin asemenea lui Hristos, Nasterea in Duh, adica a unui nou Om.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

laughing
Dacă citeai și versetele următoare îți dădeai seama că e vorba de îngerii decăzuți.
Îți dai seama că explicarea pe care o dai unor versete contrazic alte versete? După tine reiese că biblia se contrazice.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Unde ai citit tu ceva de ingeri decazuti? Este vorba de oameni, mai citeste Biblia sau vrei sa-ti indic un curs de studiu Biblic online? Unde ai citit tu ca Dumnezeu a venit pe pamant sa salveze ingeri? In ce hal v-a adus aiureala din ceea ce numiti voi "credinta".

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Iuda 6: „Pe îngerii care nu şi-au păstrat locul iniţial, ci şi-au părăsit locuinţa potrivită pentru ei, [Dumnezeu] i-a păstrat pentru judecata zilei celei mari, cu lanţuri eterne, în întuneric dens"
" Unde ai citit tu ca Dumnezeu a venit pe pamant sa salveze ingeri?" happy n-am spus aceasta, tu o afirmi.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Stii tu ca folosesti fraza pe care eu nu le-am spus, de ex : -,, sarbatorim noi, invierea lui Isus ca spirit "> eu nu am spus asa ceva, mai reciteste ce am spus. Noi comemoram moartea lui Isus (Luca 22:19, 20; si I Corinteni 11:26! ) Fii atent la citire si redare. Dar vreau sa te intreb, : De ce spui tu ca noi ademenim oameni prin minciuni? Eu cred cu tarie ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu, care este adevarat, iar noi acest adevar il sustinem. Daca tu ai studia Biblia cu Martorii ai gasi Adevarul si ai iesi din minciuna in care esti inchis. Iti place unde esti? E problema ta, nu te obliga nimeni sa iesi, dar daca studiezi Biblia, doar ve-i dobandi cunostinta si o sa privesti altfel lucrurile.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Nu stiu ce te impiedica sa elimini ironia de la tine, rautatea si calomnia nu-i caracterizeaza pe crestinii adevarati, care sunt bine instruiti si nu fac compromis nici sub o forma. Ori in forma de instruire pe care tu o primesti este permis orice? (Galateni 5:19-21.)

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Isus a murit ca om. A inviat ca forma de viata spirituala."
Oare eu am scris asta sau tu, nu iti mai aduci aminte ce scrii, oare te-as insulta daca ti-as sugera lecitina sau ar trebui sa te "jignesc" spunandu-ti ca minti?
DA, voi ademeniti oamenii prin minciuni, vrei sa-ti recitesc intrebarea pe care ai pus-o de curand? Isus Hrsitos ESTE Dumnezeu, daca tu susti altceva nu inseamna ca induci in eroare, ca minti. Daca Tatal insusi recunoaste ca Isus Hristos ESTE Fiul Sau, eu ce sa spun, ca voi ca nu este? Oare din pisica ies soareci? Este normal ca si Fiul sa fie la fel ca Tatal, adica Dumnezeu. Biblia este cuvantul lui Dumnezeu dar la TATAL NIMENI NU AJUNGE decat prin FIUL. Dumnezeu Fiul, Yahve, sa imbracat in natura umana ca sa putem si sa putem fi iertati. Biblia ESTE Cuvantul dar nu cum vreti voi ci cum vrea Dumnezeu, Biblia se explica singura, nu are nevoie de "interpreti".

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Cate o data este nevoie si de cuvinte pe care uni le inteleg ca niste ironi dar ele cuprind adevaruri mult mai dureroase care daca ar fi spuse ar produce rani iremediabile. Crezi ca daca v-ati luat numele (unul dintre multele) lui Dumnezeu si citesti cate un pasaj din Biblie ai vreo legatura cu Creatorul? Despre care calomnie faci vorbire atata timp cat voi il faceti pe Dumnezeu un om ca oricare altul, pana nu va veti reconsidera opinia fata de Dumnezeu Fiul voi veti ramanea ANATEMA. Nu am spus eu lucrul asta ci scrie in Biblie. O fi asta rau voitoare si ironica, nu stiu, mai analizeaza.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu am incercat sa salvez ceva aparente dar atunci unde erau ingerii decazuti langa Petru si Ioan sau care este legatura dintre acestia si ingerii decazuti din respectivele versete, sau o sa se supere iar Rodica pe mine si o sa spuna ca fac ironii cu voi dar as putea sa sugerez si altceva daca mai aveti idei nastrusnice.

| PorumbRodica1965 explică (pentru danut):

Stii ceva fatumeu, fa bunatate si pune manuta si ia legatura cu Martorii si studiaza Biblia, si ve-i vedea ce inseamna studiu, asimilare de cunostinte exacte, si dupa aia daca este cazul mai discutam, caci daca studiezi Biblia nu este nevoie sa-ti schimbi si religia. Ca degeaba tot bati tu campii ca si Milan, ca nu ajungi nicaieri. Vorbaria goala, nejustificata nu te ajuta la nimic.

| danut a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

"Fatu-tau" (adica eu) poate fi TACTU dupa varsta si fa matale si studiaza Biblia fara influente iehoviste si ai sa descoperi o lume cu totul noua fara aiurelile care va bantuie scrierile iar in ce priveste discutile, pierdere de timp pentru mine caci in privinta voastra daca nu il acceptati pe Dumnezeu Isus Hristos ca Mantuitor, iar Mantuitor poate fi NUMAI un Dumnezeu, tot zbuciumul vostru este inutil (conform Bibliei de care faceti atata caz dar cititi pe bucatele si trunchiat din ea). Problema mea nu suteti voi iehovisti (care v-ati hotarat singuri soarta) ci ceilalti care pot fi amagiti de cele spuse de voi si asa mai puteti pierde un suflet ce poate fi salvat. P.S. Nervozitatea nu iti creaza premisele unei credinte reale si adevarate ci Studiul Biblic dar in afara regatului.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

happy Mai încearcă să citești o dată versetele respective, dar atent și fără idei preconcepute. (ingerii decazuti langa Petru si Ioan - te-ai încurcat cu totul și ai încurcat toate)

| danut a răspuns (pentru iurii75):

Eu am scriș aceasta fraza sau tu: "Dacă citeai și versetele următoare îți dădeai seama că e vorba de îngerii decăzuți."? Unde ai gasit tu scris asa ceva ca sa o terminam cu lalaiala?

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

. 18 De fapt, însuşi Cristos a murit o dată pentru totdeauna pentru păcate, un om drept pentru cei nedrepţi, ca să vă conducă la Dumnezeu, fiind omorât în carne, dar făcut viu în spirit, 19 în care s-a şi dus să le predice spiritelor din închisoare, 20 care fuseseră neascultătoare odinioară, când răbdarea lui Dumnezeu aştepta în zilele lui Noe, când se construia arca, în care puţini, adică opt suflete, au fost salvaţi prin apă.
Știi care spirite au fost neascultătoare în zilele lui Noe? (Iuda 6: „Pe îngerii care nu şi-au păstrat locul iniţial, ci şi-au părăsit locuinţa potrivită pentru ei, [Dumnezeu] i-a păstrat pentru judecata zilei celei mari, cu lanţuri eterne, în întuneric dens") Nicidecum nu e vorba de Petru și Ioan.
"
Oare ce duhuri erau in inchisoare
Faptele Apostolilor 4, 1 Pe cand vorbeau PETRU si IOAN norodului au venit pe neasteptate preotii, capitanul Templului si saducheii
3 au pus mana pe ei si i-au aruncat in TEMNITA." -n-are nici o legătură una cu alta, și nici nu era nevoie ca Isus să le predice apostolilor în închisoare, predicau la moment deja continuatorii, discipolii lui Isus celor care nu cunoșteau adevărul.

| danut a răspuns (pentru iurii75):

"Faptele Apostolilor 4, 1 "
Tocmai ca despre aia era vorba.

| iurii75 a răspuns (pentru danut):

Deci, deși Petru spune clar că e vorba de spiritele care au fost neascultătoare în zilele lui Noe, tu preferi să arunci aceste versete ca să-ți menții versia cu FA 4:1. Stranie logică.

| Fatamuntilor a răspuns:

Rodicuto mersul la biserica e ca si practicarea sexului...nu vorbesc cu lumea cand o fac.
Tu faci propaganda, ca am citit intrebarea asta la tine?

| MskDesign a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu amesteca sexul cu mersul la biserica! Sexul este benefic si mersul la biserica este daunator.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru MskDesign):

Am vrut sa zic a aceste lucruri sunt intime si nu se discuta in public.

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Scuza-ma Angycut, dar este pentru Ionut1492.

Daca tot esti asa de inteligent si mi-ai dat ignore, vreau sa-ti reamintesc ca doar lasii fac asa ceva si refuza o confruntare. Persoanele ca tine sunt persoane fara caracter, cu o inteligenta inspirata din biblie, nu fac altceva decat sa refuze realitatea faptelor.Despre sex si biserica iti pot spune ca am habar, si inca cum.

| KodrutZ a răspuns (pentru MskDesign):

Depinde de care parte a sexului te afli si ce orificiu penetreaza...

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Scumpo, consider ca o femeie credincioasa, in felul ei, nu ar trebui sa faca analogie de acest gen. Nu? Tu faci ce doresti draga mea, obligatia mea fata de tine si fata de toti semenii mei este sa te instiintez, atat. Biblia ne invata :,, unde este inima ta, acolo este comoara ta. "

| Fatamuntilor a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Fara suparare, Rodica, dar nu imi place modul vostru deseori,, agresiv'' prin care va de a face cunoscut,, cuvantul Domnului'' asa cum va place sa ziceti....Crede -ma cei interesati se pot informa si vor stii si fara ajutorul vostru.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Fatamuntilor):

Tu, si multi, care nu pot aprecia, nu sunt obligati de nimeni sa accepte o marturie informala, insa este foarte trist, ca de fapt unii oameni resping un adevar, care le-ar putea salva viata, intr-o zi de razbunare a lui Dumnezeu, care este in fata noastra. Dar, asa sunt oamenii, unii apatici, unii au nevoie de Dmnezeu sa-i ajute numai in suferinta lor, cand le merge bine, uita si de cine i-a facut. Spui tu ca oamenii se pot informa si fara ajutorul nostru", dar tu crezi ca lucrarea pe care o facem noi este zadarnica? Multi oameni din toate natiunile, studiaza Biblia cu Martorii lui Iehova, in aceste zile, si ajung sa cunoasca Biblia.(Foarte multi oameni, nu au Biblia, nu au habar de scrierea ei, pentru ca popii i-au tinut in intuneric, ca sa nu ajunga la cunoasterea adevarului, sa creada doar ce le zic ei, departand-ui de Dumnezeu, si de aceea la unii le vine greu acum sa accepte Biblia, )Insa oamenii cu inima sincera fac schimbarile necesare in viata lor, si se lasa invatati de Dumnezeu prin Cuvantul sau, pentru a fi apti, de orce lucrare buna. Ei bine, daca tu nu esti de acord, si nu-ti place, fii pe pace, ca aceasta lucrare pe care Isus a initiat-o, nu se va opri, decat atunci cand Dumnezeu va hotara, si nu se va mai face niciodata. Noi respectam porunca lui Dumnezeu, de-a ne iubi semenii, si ceea ce Isus a poruncit. Ascultam mai mult de Dumnezeu ca stapanitor decat de oameni.

| sublime89 a răspuns:

Deci Isus a murit, si peste 3 zile a inviat. Asta inseamna ca e ca si cum nici n-ar fi murit deloc. Nu e Isus viu acum? Nu asa ne invata crestinismul? Cum sa comemorez moartea cuiva care e viu?

| PorumbRodica1965 explică (pentru sublime89):

Isus a murit ca om. A inviat ca forma de viata spirituala, cum a fost inainte de-a se naste pe pamant ca om. El a poruncit continuatorilor sai sa comemoreze moartea sa, odata, in fiecare an (Luca 22:19, 20)Iar cei care doresc sa-i fie recunoscatori lui Duimnezeu si lui Isus, asculta sfatul (Ioan 3:16; ).

| sublime89 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Ok, deci nu a inviat cu trupul, sa inteleg? Asta e sigur o varianta mult mai plauzibila.

Răspuns utilizator avertizat
| MskDesign a răspuns:

Eu nu sunt urmasul lui Iisus sau a altor divinitati.

| KodrutZ a răspuns (pentru MskDesign):

Nu ti-ar conveni sa fii progenitura lui Thor sau macar a Omului Invizibil? big grin

| MskDesign a răspuns (pentru KodrutZ):

Cand am sa fiu actor de filme, am sa iti dau un raspuns.

| KodrutZ a răspuns (pentru MskDesign):

Bun raspuns asta. Da' totusi eu zic ca Thor il bate pe gizas de se pis-caca pe el!

| PorumbRodica1965 explică (pentru MskDesign):

Nu, esti urmasul pacatosului Adam, si pentru tine s-a jertfit Isus sa te salveze din pacat si din moarte. Recunostinta fata de acest act, inseamna, ascultare de Dumnezeu, asimilarea cunostintei prin studierea Bibliei, si infaptuirea vointei lui Dumnezeu.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Uite de ce scriere si instruire dai tu dovada. De ce ocupi spatiul cu ceva care nu zideste?

| KodrutZ a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Fiindca daca as avea o caramida ti-as arunca-o in cap, poate iti revii.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Bravoo! Multumesc esti foarte generos! Reprezinti crestinul din tine, si de ce nu, educatia ce ai primit-o. Fii bucuros ca sunt multi ca tine, si putini ca mine. Dai si tu ce poti.

| KodrutZ a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Da, sigur, ca tatz care se nasc pe aici sint crestini de la mama lor, nu au dreptul la nici o alegere.

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Stii cum se zice pe la noi? Ti-ai dat examenul. Faci ce vrei. Adevar cauta oameni seriosi si cu o inima sincera. Dumnezeu stie cine trebuie sa vina de partea lui. El alege. Prin vrerea noastra nu ne putem indrepta pasii spre tinta. Insa trebuie sa recunoastem limitele noastre.

| KodrutZ a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Si cu hindusii si budistii cum facem?

| PorumbRodica1965 explică (pentru KodrutZ):

Noi nu facem, decat sa-i informam (Matei 28:19, 20; Matei 10:11-15), iar cine doreste sa studieze Biblia, le stam la dispozitie cu bucurie. Nu am spus sa vina in religia aceasta ci doar sa studieze gratuit Biblia la domiciliu pentru a cunoaste adevarul. Apoi poate sa decida ce vrea.

| KodrutZ a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Hai saciz. Eu ma refer la aia care nu au acces. Poate religia lor e aia corecta? Nu de alta, dar crestinismul e cam proaspat pe piata...

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Si daca nu ma alatur ce se intampla?

| PorumbRodica1965 explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Fiecare in dreptul constiintei lui, poate decide. Nu este obligat sa studieze BIBLIA sau sa primeasca instruirea spirituala potrivita. Insa alta sarbatoare pentru crestinii adevarati, nu este pe parcursul unui an.