| Blackwoman27 a întrebat:

Conform bibliei omul mort mai stie ceva? moartea e doar un somn? si el vaa fi judecand atunci cand dumnezeu va veni pe pamant? Ce rost mai au atatea pomeni si parastase?

33 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este un episod singular in Biblie. Si in cazul lui Iov gasim ceva asemanator...

| doctorandus a răspuns (pentru milan9):

Referitor la cartea lui Iov, faptul ca este vorba de un dialog nu este o ipoteza sau o interpretare.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar dialogurile duc ca urmare ipotezele si in final interpretarea.
Unii au cantarit un mort (inainte si dupa ce a murit).
Au constatat ca e diferenta de 21 de grame si au concluzionat ca sufletul cantareste 21 de grame!
Conditiile masuratorilor nu se stiu, fa si tu experimentul asta!