| anonim_4396 a întrebat:

Conform religiei, cum a făcut Dumnezeu animalele? Despre om se spune că l-a facut din țărâna pământului și i-a suflat în nări suflare de viață. Dar animalele, cum?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu a facut TOTUL prin comanda vocala, adica a SPUS si a aparut ceea ce a spus (inclusiv animalele, inclusiv universul cu ceea ce este in el).
Dumezeu a facut pe om din lut pentru a arata unor primitivi din sec 21 importanta omului pentru EL prin implicarea directa in facerea acestuia, dar si materia din care este facut.

| sublime89 a răspuns:

Doar d-zeu putea sa faca un univers din nimic, dar sa aiba nevoie de o coasta de barbat sa faca o femeie.

Animalele nu prea conteaza in biblie. Ele sunt facute doar pentru noi, un fel de cadou de la creator. Si faptul ca nu se specifica exact cum au fost create animalele, dar se specifica cum a fost creat omul, arata ca cei care au inventat povestea genezei il considerau pe om centrul creatiei si al universului. Iar daca d-zeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea lui, inseamna ca e si el o primata mai evoluata. Intr-un fel, faptul ca stiinta a dovedit ca suntem animale, si ca diferentele dintre noi si ele sunt mai putine decat asemanarile, a venit ca o palma data acelor oameni aroganti si subiectivi care au scris biblia si au ales sa ignore regnul animal, si sa se concentreze doar pe om.

| sabin89 a răspuns (pentru sublime89):

Vezi tu, când e vorba de o întrebare mai serioasă și care pune puțin imaginația la încercare, cei care ar trebui să aibă un cuvânt de spus nu zic nimic. Mă refer la milan, martzian, danay și încă alții care pretend că au depașit bariera lui "crede și nu cerceta". Sunt de accord că în Biblie nu se specifică procedeul, dar un om inteligent, cum sunt cei de care ziceam, ar putea măcar să imagineze un scenariu; să spună uite, eu cam așa îmi imaginez. Dar...pauză.

| sublime89 a răspuns (pentru sabin89):

Lor nici macar nu le pasa de animale si de celelalte vietuitoare de pe planeta asta. Crestinii considera animalele un fel de creatie de mana a doua, despre care nici nu merita sa-ti pui intrebari. De aceea sunt si atat de deranjati de teoria evolutionista care ne plaseaza si pe noi in randul animalelor. Stii ca un om, cu cat cunoaste mai putine lucruri, cu atat se considera mai unic si minunat. Asa sunt si crestinii.

| Jardelin a răspuns:

Bun si ce ai fi vrut sa-ti spuna Biblia cum a facut Dumnezeu gandacii de Colorado, pitulicea fluieratoare si balena albastra?

Este irelevant cum, pentru ca OMUL este creatia lui Dumnezeu suprema pe care a facut-o cu toata dragostea si de la care asteapta desavarsirea intru voia Sa.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

"creatia lui Dumnezeu suprema"... care a fost pacalita de un sarpe VORBITOR.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi, macar protoparintii au fost pacaliti de un sarpe vorbitor crezand ca-i o minune, tu esti amagit de niste banali prosti crezand ca ce spun ei sunt adevaruri. Ha!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Vezi ca acel "ha" te pune pe tine intr-o situatie proasta nu pe mine plus ca habar n-am la ce te referi prin "banali prosti" si "adevaruri".

Dar sa presupunem ca sunt pacalit, macar pe mine ma pacalesc niste oameni nu niste serpi VORBITORI.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Las' ca stii, dar te faci ca nu stii. Hai, pa! Noapte buna!

Rectific. In loc de banali prosti, a se citi "mascarici submediocri".

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut Gaia. Te rog mediteaza putin asupra problemei. Vezi tu, daca, creatia lui Dumnezeu era perfecta, noi nu existam astazi. Adam si Eva nu erau aruncati pe pamant, ci ramaneau in Rai.
Totul a facut parte din planul Divin, Dumnezeu stia ca ei vor calca stramb si ca vor fi inselati, pacatul lor avand drept urmare nasterea omenirii. Si cand s-a auzit glasul : "Adame unde esti?".

Totul a mers pana in momentul in care cei doi au pus la indoiala creatia Domnului. Adam a dat vina pe femeie, a zis "Doamne femeia pe care ai creato Tu e de vina, iar femeia a dat vina pe sarpe, care apartine tot creatiei lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

"Adam si Eva nu erau aruncati pe pamant"... asa si?
"noi nu existam astazi"... nu neaparat. Puteam exista. Nasterea ta nu e dependenta de caderea in pacat. Nu uita ca ai un zeu atotorice care putea sa te faca direct in rai, perfect.
"Totul a facut parte din planul Divin"... deci caderea primilor 2 oameni era deja planuita de acel zeu? Caderea era necesara?

Chiar si asa, presupunand ca nasterea ta e dependenta de cadere... asa si? Nu te-ai fi nascut tu, s-ar fi nascut altii. La fel ca si in cazul spermei, nu te nasti tu, se nasc altii.

Prin "noi", daca te referi la "omenire", atunci gresesti. Primii 2 puteau sa se reproduca in gradina edenului.

"cei doi au pus la indoiala creatia Domnului"... pai conform tie, acea "indoiala" era predestinata si nu puteau sa scape de ea.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresesti enorm. Nu stiu de unde teoria asta a ta, dar nu este dreapta.
Te rog frumos de la minutul 4:00 sau chiar de la inceput. Asculta tot daca ai rabdare sunt doar 9 minute in care se explica foarte mult. https://www.youtube.com/watch?v=BJPr0122RNw. Astept o parere!

| anonim_4396 explică (pentru BogdantheDreamer):

"Nu stiu de unde teoria asta a ta"... care ca am facut mai multe afirmatii?
" dar nu este dreapta"... e bazata pe afirmatiile tale.

"pomul vietii era cristos"... fail.

"de cate ori manca adam din pomul vietii"... alt fail. Iote ce zice biblia :

"Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci"

Era suficient ca adam sa manance o singura data din pom ca sa traiasca in veci. Daca a mancat o data, acea viata vesnica s-ar fi transmis din generatie in generatie, la fel ca si pacatul. Dupa cum vezi, noi nu traim pe veci.

Ok, imi dai sa ascult dar asigura-te ca tu asculti pe bune si observi idioteniile din acel clip.

" Astept o parere!"... in cateva secunde am dat de 2 absurditati. Chiar crezi ca-mi pierd vremea cu asa ceva? Iti sugerez sa mai vizionezi tu acel clip iar daca esti 100% sigur ca nu o sa mai gasesc alte absurditati, iti promit ca-l ascult de la inceput pana la sfarsit.

Raspunde-mi la aceste intrebari :

1 - Nasterea "omenirii" e dependenta de caderea in pacat?
2 - Avand in vedere ca Isus a fost tentat dar nu a cazut in pacat si a avut liberul arbitru, de ce nu a pus acel zeu in gradina edenului un Vasile si o Maria care la fel ca si isus, nu ar fi cazut in pacat?
3 - Caderea era inevitabila indiferent de cine era pus in acea gradina?
4 - (daca la 3 e "da") Daca-l punea pe isus in gradina inseamna ca mai devreme sau mai tarziu cadea si el in pacat?
5 - Adam si Eva erau perfecti? Ce intelegi prin "perfect"?

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"de ce nu a pus acel zeu in gradina edenului un Vasile si o Maria..."
Te referi, adică, să fi pus doi români...

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nu. Chiar trebuie sa repet ce am scris?

1 - Isus a avut liberul arbitru nu?
2 - Adam si Eva au avut liberul arbitru nu?
3 - Isus a fost tentat dar nu a cazut in pacat.
4 - Adam si Eva au fost tentati dar au cazut in pacat.

Observi diferenta? De ce nu a pus in locul primilor 2 alti oameni? Acel zeu fiind atotstiutor, a stiut ca Adam si Eva o sa pacatuiasca. Toata treaba asta putea fi evitata daca in locul lor punea 2 oameni care erau asemanatori cu Isus. Vasile si Maria erau un exemplu. Numele lor e irelevant. Intelegi ce vreau sa zic? Daca vine la tine un sarpe si iti zice "mananca asta, o sa-ti faca bine", care-i primul lucru pe care il faci?

Uite, iti fac un mini scenariu.

Maria - Ioane, un sarpe mi-a zis ca e ok daca mancam din acest fruct.
Ion - Un ce? O_O
Maria - Un sarpe ma.
Ion - Facepalm.
Maria - Ce?
Ion - DOAMNEEEEE (pacanele doamneeee), cred ca avem o problema.
Doamne - Unde esti?
Ion - Aici jos, dupa tufis.
Doamne - Da, stiam. Zi care-i problema.
Ion - Maria a mancat din fruct deoarece un sarpe vorbitor i-a zis ca poate.
Doamne - Un ce ma? O_O
Ion - Sarpe vorbitor.
Doamne - N-avem asa ceva. Doar voi puteti sa vorbiti dar ma gandesc ca ar fi trebuit sa stiti deja asta, mai ales ca voi ati fost cei care au dat nume animalelor. Ma gandesc ca dupa primele 2 sau 3 animale, ati fi realizat ca nu puteti sa vorbiti cu ele asa cum faceti intre voi. Stai sa verific care-i treaba cu acel sarpe.

Vezi? Iote ce simplu ar fi fost sa se evite toata treaba asta mai ales ca e vorba de un zeu atotorice.

DACA indiferent de oamenii pusi acolo, caderea era inevitabila, era predestinata, atunci iar nu e vina oamenilor ci e vina acelui zeu. Indiferent de cum vrei sa o intorci, vina cade pe acel zeu.

Intelegi ce zic? Nu-i greu.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam că ai înțeles că glumeam. Pe viitor am să pun emoticon. Poate dacă aș fi zis doi țigani, s-ar fi înțeles mai bine că e glumă. Da, logica ta mi se pare ok. Dar cel cu care discuți (Bogdan) se pare ca nici Biblia nu a citit-o. El vorbește mai sus despre faptul că "au fost aruncați din rai pe pământ", deși din Biblie rezultă că de la început ei erau pe pământ. Raiul a fost pe pământ, între cele patru râuri; cel puțin așa spune Biblia.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

N-am prins gluma, my bad. Cred ca un emoticon ar fi ajutat.

" deși din Biblie rezultă că de la început ei erau pe pământ"... da, Gradina Edenului a fost pe pamant.

"Da, logica ta mi se pare ok"... stiu, sunt minunat (si modest).

"se pare ca nici Biblia nu a citit-o"... te mira asta? Pe mine nu. Majoritatea crestinilor nu se obosesc sa citeasca biblia. Daca zice popa sau profu/a de "doar crestinism" ca "ie bine", atunci asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hocus Pocus, Puf Si Gata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Animalele au fost facute tot din pamant la porunca lui Dumnezeu. " Sa de-a a pamantul animale de toate soiurile dupa felul sau"

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am întrebat "la porunca cui?", ci "cum?". Despre om se spune că l-a făcut din țărână, i-a suflat în nări suflare și astfel omul s-a fîcut un suflet viu. Tot așa și cu animalele? Când a făcut, de exemplu, cimpanzeul, tot așa, a luat țărână, i-a dat forma, i-a suflat în nari suflare și astfel cimpanzeul s-a făcut viu?

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nu, pur si simplu au rasarit din pamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ai fost facut si tu.

| Drolja a răspuns:

Cum, mă, nu l-a făcut din păpălașcă?
Era unu' pe-aici care spunea aşa...

| Pinocchio a răspuns:

Chiar asa?
"Dumnezeu a facut oamenii dupa chipul si asemanarea sa" dar dupa chipul cui a facut animalele?
Ma intereseaza ce raspuns vei primii.