| amuitat a întrebat:

"Conform tradiției, acceptată în general ca adevăr istoric, Isus s-a născut în jurul anului 4 î.e.n. și a murit în jur de 30 e.n., fiind martirizat prin răstignire. Evangheliile lui Matei și Luca, precum și Evanghelia după Toma menționează ca loc al nașterii orașul Bethleem Efrata"

Ce inseamna i.e.n si e.n.?( cum se scrie normal)

Răspuns Câştigător
| Dorugar a răspuns:

E.n. = Era noastra, socotita din anul nasterii lui Isus cel NEChristos.
I.e.n. = Inaintea erei noastre = inaintea nasterii dulgherului Isus!

Daca Isus s-a nascut la Betlehem din ce cauza este numit Nazariteanul?
Nu cumva din cauza ca evanghelistii care au scris NT se impiedica in propriile lor minciuni?

| costis a răspuns (pentru Dorugar):

Eu ma impiedic de ale tale.

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Inaintea erai noastre si era noastra.
Legat de anul nașterii lui Isus, istoria și datele biblice te ajuta să afli exact.
O dată fundamentală pentru Scripturile greceşti creştine este stabilită pe baza datei la care Tiberiu Cezar i-a succedat împăratului August. Acesta a murit la 17 august, anul 14 e.n. (potrivit calendarului gregorian). Tiberiu a fost numit împărat de Senatul roman la 15 septembrie, anul 14 e.n. Potrivit cu Luca 3:1, 3, Ioan Botezătorul şi-a început serviciul în al 15-lea an al domniei lui Tiberiu. Dacă anii s-au numărat de la moartea lui August, al 15-lea an a durat din august 28 e.n. până în august 29 e.n. Dacă numărătoarea s-a făcut din momentul în care Tiberiu a fost numit împărat de Senat, anul a durat din septembrie 28 e.n. până în septembrie 29 e.n. La scurt timp după aceea, Isus, care era cu aproximativ şase luni mai tânăr decât Ioan Botezătorul, a venit să fie botezat, când „avea cam treizeci de ani" (Luca 3:2, 21–23; 1:34–38). Acest eveniment este în armonie cu profeţia din Daniel 9:25, care spune că, de la „ieşirea cuvântului de restabilire şi de reconstruire a Ierusalimului" şi a zidului său până la apariţia lui Mesia, aveau să treacă 69 de „săptămâni" (săptămâni profetice a câte 7 ani fiecare, numărând în total 483 de ani) (Dan. 9:24). Acel ‘cuvânt’ a fost rostit de Artaxerxes (Longimanus) în 455 î.e.n. şi a fost îndeplinit de Neemia la Ierusalim în a doua jumătate a acelui an. Iar 483 de ani mai târziu, în a doua jumătate a anului 29 e.n., când a fost botezat de Ioan, Isus a fost, de asemenea, uns de Dumnezeu cu spirit sfânt, devenind astfel Mesia, sau Unsul. Faptul că Isus a fost botezat şi şi-a început serviciul în a doua jumătate a acelui an este confirmat şi de profeţia potrivit căreia el avea să fie tăiat „la jumătatea săptămânii" de ani (sau după 3 ani şi jumătate) (Dan. 9:27). Întrucât el a murit primăvara, serviciul său de trei ani şi jumătate trebuie să fi început prin toamna anului 29 e.n. De asemenea, aceste două argumente dovedesc că Isus s-a născut în toamna anului 2 î.e.n., întrucât în Luca 3:23 se spune că Isus avea cam 30 de ani când şi-a început lucrarea.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Exista google.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Slava domnului, pardon, domnilor de stiinta ca au inventat internetul.

| Dorugar a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Pai nu Dumnezeu atotpurcelnicu l-a inventat?

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Dorugar):

Purcelnicu happy