| Inferno a întrebat:

Considerati religia crestina o religie captivanta?

Răspuns Câştigător
| Polonic1 a răspuns:

Nu.Mi se pare mai interesanta mitologia greaca si cea nordica.

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Considerati religia crestina o religie captivanta?== nu o religie greșită.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu, dar dacă nu eşti pe fază, te poate face captiv.

| sublime89 a răspuns:

Da, mi se pare captivant felul in care a reusit sa se raspandeasca la atatia oameni de diferite etnii in intreaga lume si ca a durat 2000 de ani, si va mai dura cat va exista omenirea probabil. Cel putin pentru o mica parte din populatie. Si pentru asta a trebuit sa aiba niste mesaje foarte puternice care sa influenteze in asa hal mintile oamenilor. Aceste mesaje mi se mai par inca interesante si captivante. Cei care au inventat aceasta religie ori au stiut foarte bine ce fac, ori asa s-a nimerit sa fie. Si eu inclin spre prima varianta.

Inca un lucru ciudat e ca totul a pornit de la un om, de la Isus. E clar ca adeptii lui au crezut in el enorm de tare, in natura lui divina. Asa de mult incat si-au dat multi si viata pentru el si credinta. Deci intrebare e ce a putut sa faca acest personaj incat sa spele mintile atator oameni, sau cel putin unora care apoi au dus mai departe mesajul lui si l-au raspandit. E adevarat ca si alte religii au pornit de la o singura persoana, cum ar fi Mahomed sau Buddha, dar totusi, crestinismul a ajuns cea mai mare religie din lume. Care sa fie motivul? E oare pentru ca a fost raspandit in Europa, iar apoi in era coloniala a fost transmis mai departe? Sau o fi ceva mai special cu religia asta si a prins mai usor la mai multi oameni?

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e.

| Maxim96 a răspuns:

Religia crestina se traieste, nu numai se studiaza.

| LegionarulRoman a răspuns:

Este calea spre Imparatia Cerurilor. Celelalt religii poate iti dau iluzia de putere, de stapan al lumii etc...dar toti se apleaca in fata Sfintilor Parinti!

Un mic videoclip legat despre o convertire:

http://www.youtube.com/watch?v=TYxgRcAV4ww

sau poate ca, cartea unuia care a trecut prin aproape toate religiile pamantului si s-a oprit la Ortodoxie o sa te convinga:

http://www.librariasophia.ro/......-3775.html

Marcat de o copilarie zbuciumata, lipsita de dragoste si plina de abuzuri, Klaus Kenneth, exclus de societate, porneste in cautarea dragostei si adevarului, pe un drum primejdios, presarat cu dezamagiri. Cautarea sa, pecetluita de ura si moarte, il poarta vreme de 12 ani prin toata lumea, si catre marile religii ale lumii, precum hinduismul, buddhismul sau islamul. Dar niciuna dintre ele, dupa cum nici ateismul, ocultismul, ezoterismul sau drogurile nu ii pot umple golul launtric. Abia intalnirea dramatica cu Dumnezeul cel Necunoscut, intr-o situatie limita, marcheaza inceputul unei preschimbari a vietii sale, o schimbare neasteptata, care capata un fagas final prin ajungerea "acasa", in Ortodoxie. Toate acestea sunt relatate de autor intr-un mod viu si captivant, fara a ascunde nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice religie cred ca e captivanta.dar crestinismul ortodox este desavarsit, dupa putinele cunostinte ce le am despre celelalte.de ce? are un plan de mantuire,cuvantul este adevarat fiindca se implineste si noi putem vedea,iar din toate religiile, numai Iisus hristos este fiul celui preainalt venit sa ne mantuiasca in chip minunat, ceilalti sant doar profeti, intelepti, filozofi ai vremurilor lor.

| AlexeHellsing a răspuns:

Interesant mod de a sublinia prezența atâtor religii pe pământ.

| Dumniezău a răspuns:

Nu.

| Ben00 a răspuns:

Nu. Religia crestina nu se vrea nici captivanta nici exotica. Religia crestina ne pune inainte realitatea vietii prin prisma pacatelor si a atitudinii fata de semeni. Iisus s-a tinut departe de divertisment si de bani; cand i s-a cerut plata impozitului, nu avea nici o moneda asupra Lui. Astazi lumea e captivata de divertisment si bani.

| RainboyDash a răspuns:

Nu. E o prostie care face oamenii sa traiasca in minciuna si sa discrimineze.

| Aalexander a răspuns:

Sunt pasionat de istorie si de aceea trebuie sa recunosc ca este destul de interesanta.